Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Temmuz 1 Kocaeli'den - Batum'a

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında cozturk tarafından paylaşıldı.

1. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Temmuz 1 veya 2 si gibi Kocaeli'nden kıyıdan Batum'a gitmeyi planlıyorum.Herhangi bir zorlukla karşılaşacağım bölgeleri önceden turlamış arkadaşların tecrübelerini alarak gitmemde fayda olduğu kanısındayım.Görülmesi gereken yerlerinde varlığını bilerekten iç kesimlerede gireceğim tur esnasında.Özellikle gitmem ve görmem gereken yerlerde varsa tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Diğer bi kaç siteden tanıştığım arkadaşlar da bu tura geleceklerini söylemişlerdi ancak şu aşamada ben tek kaldım ve tura Temmuz 1 itibari ile başlayacağım.O vakitlerde benimle bu turu yapmak isteyenler ya da aynı zamanlarda o yöne doğru pedallayacaklar da varsa tanımak isterim.
    Şimdiden teşekkürler...

2. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Bizde 3 kişi olarak Gürcistan'a geçebiliriz. Fakat bizimki kesin değil Ege olarak da değiştirebiliriz. 9 Temmuz da Ordu'dan başlarız eğer Karadeniz olursa. Ben zaten Karadenizli olduğum için arkadaşları gezdirmek amaçlı olacak.

3. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Eğer Karadeniz yapacak olursak bize takılmak isterseniz birlikte dolaşırız :)

4. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  5. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar bizde 15 temmuz gibi Batum'dan Samsun'a doğru gelmeyi planlıyorduk. Fakat Samsunda daha önceden Batum'a gidip gelen çok tanıdığım var. Batum için pek tekin bir yer değil deniyor, öncelikle hırsızlık çok fazla ve buna dikkat etmelisiniz. Çadır olayı bu durumda çok güvensiz oluyor, kalınabilecek düzgün oteller 100-150 $'dan başlıyormuş. Yemesi içmesi ucuz memleket sanırım ve bu yüzden 100 $ için adam keserler gibisinden yorumlar geldi :) Fuhuşun ve kumarın en bol olduğu şehirlerden biri zaten Batum. Giden tanıdıkların hiçbirisi kendi arabasıyla gitmiyor mesela arabalarını Hopa'da bırakıyorlar, Sarp Sınır Kapısından arkadaşlarımız alıyor dediler. Hatta Trabzonlu veya Rizeli arkadaşlar varsa bilirler, o taraflarda Gürcistanda Mağdur Olan Türkler Derneği adında dernekler var. Haksız yere Gürcistan'da cezaevinde yatan Türk vatandaşları kurtarmak adına falan kurulmuş. Tanıdık ayarlayalım istersen geç oralarda kalıcak yer ayarlarlar sana falan dediler ama genelde Batum'a gitme diyorlar. Batum gitseniz dahi Tiflis'e falan daha ileriye geçmeyin derim ben.

Bizde tur planını değiştirdik Sarp'tan veya Hopa'dan başlayacağız tura.

Şimdi gelelim Samsun'dan sonra gezip görülebilecek yerlere. Samsun'da Bandırma Vapuru ve Atatürk'ün evi var bunları görebilirsiniz. Eğer görmek isterseniz şehir meydanında müzelerde var.

Terme'den geçerken mutlaka Terme pidesi yiyin.

Ünye'de Çakırtepe'ye çıkabilirsiniz, sahilde çay içebilirsiniz.

Fatsa / Yalıköy'de Yalıköy köftesi yenebilir, ayrıca Yalıköy'ü geçince yolun solunda Uzun Saçlı'nın Yeri var. Nusret Babanın yanına uğrayıp mutlaka bir çay için derim ben.

Giresun Bulancak'ın pidesini çok övmüşlerdi fakat ben yemedim daha önce, aklınızda bulunsun.

Giresun'da Giresun kalesi görülebilir fakat bisikletle çıkması bir hayli zor olacaktır.

Trabzon Vakfıkebir'den mutlaka ekmek alın :)

Akçaaabat'ta güzel bir Akçaabat köftesi yiyin. Yemeniz gereken yeride söylerdim fakat adını unuttum ne yazık ki.

Trabzon merkezde Atatürk köşkü vardı yanılmıyorsam.

Sürmene'de anayol kenarında Serender diye bir yer var orada durun ve mutlaka Kavurmalı - Peynirli Sürmene Pidesi yiyin. Sürmene'den hakiki Sürmene Bıçağı almayıda unutmayın.

Trabzon merkezden Maçka'ya doğru sapın ve Sümela manastırını gezin.

Of'tan içeri girin Uzungöl'e gidersiniz.

Rize Çayeli'nde Hüsrev'de mutlaka ama mutlaka leziz kuru fasülye yiyin.

Ardeşen'den içeri kıvrılıp Ayder Yaylasını ve Zilkale'yi görün. Ayrıca Zilkale'nin ilerisinde Palovit şelalesi var suyu 30 metreden dökülüyor. Tam bir doğa harikası fakat yolu çok bozuk.

Daha ilerisine yönelik pek birşey hatırlamıyorum.

Bu arada Samsun'dan önce Sinop'tan geçecekseniz mutlaka Cezaevini, Hamsilos'u, Sinop kalesini ve Erfelek Şelalelerini görün.

6. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Palovit şelalesinin yolu bozuk demiştim, buyrun yol fotoğrafı;

7. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Arkadaşım tavsiyelerin için teşekkür ederim fakat ben zaten Gümüşhane'liyim ve Rize'de büyüdüm yani oralar benim memleketim :) Ben arkadaşlarımı gezdirmek için yapacağım bu turu. cozturk arkadaşımıza faydalı olmuştur ama yazdıkların. Ben senin unuttuğun yerleri tamamlayayım müsaaden olursa :) Ordu'da Boztepe'ye çıkmalısın manzarayı görmen lazım :) nede olsa artık teleferikle çıkılabiliyor :D Girusun kalesi çok zor bi yol değil rahat çıkılabilir birazcık yokuşu var ama kısa bi parkur. Akçaabat'ta köfte yiyebileceğin mekan sayısı çok fazla fiyatları da 15 ile 30 arasında değişiyor onuda söylemiş olayım. Akçaabat girişinde Saray köfte salonunda yiyebilirsin tadı güzel :) Trabzon'da Atatürk köşkü, Ayasofya kilisesi, uzun sokak, taksim meydanı, ganita ve Trabzon Boztepe mutlaka görülmeli. Akçaabat üzerinden Sümela'ya çıkmalı, sonrasında hemen aşağı inilmemeli Zigana'ya tırmanıp hamsi köyde sütlaç yenilmeli ve Zigana tünelinin her iki tarafına geçilerek manzara izlenmeli :) Uzun gölden sonra Rize'de Rize kalesi, çay müzesi, botanik bahçesi gezilmeli, sahilde tur atılmalı. Ayder yolu üzerinde rafting yapılmalı :) Yaylaları gezmek istiyorum diyorsan çevrede çok fazla sayıda ve güzellikte yaylalar var sana kalmış o kısmı :) Fındıklı Çağlağan köyünde tarihi evleri görmelisin. Arhavi'de mençura şelalesine gitmelisin çok güzel bir yer :) Eğer vaktim çok diyorsan Hopadan Borçka'ya çıkıp Karagöl'ü de görmelisin :) Şimiden uyarayım çok zorlayıcı bir parkur :) Gelelim Batuma evet Gürcüler Türkleri pek sevmez fakat son zamanlarda artık asayiş eskisine göre daha iyi orada Türkler çok yoğun onlarla irtibata geçebilirsin yardım ederler sıkıntı yaşamazsın. Rize'ye kadar gelmişken herhangi bir çay fabrikasına girip oraları da gezebilirsin Tüm sahil boyunca bir çok çay fabrikasına rastlayacaksın zaten sorun yaşatmazlar :) Şimdilik aklıma gelen bunlar :)

Bu arada eğer aranızda ilgilenen olursa 24-30 Hazirantarihleri arasında Otobüsle 5 gece konaklamalı 6 günlük bir Doğu Karadeniz Turu düzenliyorum. Yılda 1 defa yapıyorum bu sene ki tarih haziran sonu oldu :) Çevrenizde gelmek isteyen olursa yönlendirirseniz sevinirim. 0536 766 6310 :)

8. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaş gidilmesi ve görülmesi gereken yerler varsa paylaşırsanız sevinirim demiş bende ona dayanarak bildiklerimi yazdım. Fayda sağlayan başkalarıda olursa ne mutlu. Sizin tamamladıklarınız da güzel olmuş not alıyorum hepsini, görüşmek üzere..

9. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Aslında karadenizde o kadar çok görülmesi gereken yer varki bunlar sadece kısa turlar için sadece Doğu Karadeniz'e en az bir kaç ay ayrılması lazım. Karadeniz'de yaşayıp karadenizin güzelliklerinden bi haber o kadar insan varki o yüzden hep belirli başlı yerler bilinir gidilip görülmesi için. Neyse konuyu dağıtmayayım. Bahsettiğimiz rotanın size fazlası ile yeteceğine inanıyorum. Bol pedallı günler :)

10. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bütün yemek yenecek yerler halloldu sayenizde Taner ve Ensar arkadaş :) Çok sağolun Samsundan Hopa'ya kadar hemen hemen gidilmesi gereken yerleri de belitrtmişsiniz çok sağolun.Benim asıl zorlanacağım parkur ise Kocaeli'den sonraki Sinop'a kadar olan kısım zannedersem,forumlardan edindiğim bilgiler doğrultusunda.Zaten geçmiş dönemde araçla Sinop-Zonguldak arası hariç Hopa ya kadar olan kısımları gördüm fakat hatırlayamadığım ve bisikletle gitmedğim görmediğim yerler olduğu için sizlerden yardım almak istedim.çok teşekkürler tekrardan.
    Batum olayında ise,geçen ay arkadaşlarım 3 bisikletli Samsundan Batuma kadar gittiler ve Batumda da herhangi bir problem yaşamadan döndüler.Onlardan ve sizden aldığım bilgiler doğrultusunda kafamda hafif hafif birşeyler oluştu.Eee artık Temmuz 1 de pedallanır ve teker döner ;)
    Sağlıcakla kalın...

11. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hocam gidiyor musunuz kesin olarak Batum'a? Bizde 16 temmuzda başlıyoruz Batum'dan pedallamaya. Fakat kararsızlık var biraz, Batum'dan mı başlasak Sarp'tan mı başlasak diye? Siz ne yapacaksınız acaba?

12. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İstanbul - Smsun etabını kıyıdan 2 hafta önce tamamladık... Siz sanırım Karasu'dan başlarsınız... Sinop'a kadar yol çok zor.... Hep iniş çıkış.... Bu kısımda günlük yolunuzu kısa tutmanızı öneririm... Kalma konusudna eğer çadırda kalacaksanız sıkıntı yaşamazsınız... çadır kuracak yer gayet bol... Şimdiden iyi yolculuklar...

13. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Turumun bitmesine sadece 65 km kaldı.Şu an Ardeşen deyim ve sabah Hopa sınıra doğru pedallayacağım.Rotamı,tecrübelerimi,heyecanımı,aksiliklerimi,sevinçlerimi,kızgınlıklarımı www.cetinozturk.com da bulabilirsiniz.
    Sağlıcakla...

14. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Blogunu okudum ve çok eğlendiğini farkettim. Bu arada tavsiye ettiğim yerlerin yarısına gitmemişsin bile :) Benim diğer adresi engelledikleri için oradan yazamadım, benim karadeniz turu malesef eylül ayına ertelendi çünkü sağolsun şöforun birisi bana çarptığı için şuan ağrılar içinde boynumda boyunlukla evde yatıyorum, umarım en kısa zamanda iyileşebilir ve kaldığım yerden devam edebilirim.

15. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun,

aslında birinin çıkıp artık alternatif bir karadeniz rotası çizmesi farz oldu. madenlere ve köylere giden dağ yollarından, orman yangınları için açılmış tesviye yollarından falan geçerek, yüksek rakımı terk etmeden, sahile pek inmeden tercihen şimdi, mantıken eylül gibi bir tur yapma niyetinde olan biri varsa beri çıksın!(özel mesaj atsın)

16. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Karadeniz'de her yolun bir sonu var :) her yol Roma'ya çıkar sözü işlemez bizim memlekette :) yaylalarda ve köylerde birden bitiverir yollar. Sonra tekrar aşağıya ana yola inmek gerekir. Bisikletle değilde yürüyerek gidilecek olsa o zaman yol çok var. Eğer vaktim var o yollarda gidebilecek performansa da sahibim diyorsan inişli çıkışlı ağaçlı çalılı yollar seni bekliyor demektir. Eğer yardım istersen o konuda rota belirlemen de yardımcı olabilirim.

Düzce Üniversitesi Bisiklet Topluluğu :)

17. Ensar Koca

Ensar Koca Üye

Seviye:
    Yazılarının özellikle son kısımlarını tamamı ile okudum. İnan o kadar çok duygu patlaması yaşadım ki anlatamam, çünkü eğer şuanda kaza geçirmemiş olsaydım bende rotayı tamamlamış olacaktım. Bu arada en çok duygulandığım kısım ise madalyada yazan yazıyı görünce oldu. Allah bana da nasip eder inşallah.

18. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar;

E.Koca öncelikle çok geçmiş olsun.Umarım en kısa zamanda en sağlam sağlığına kavuşur ve istediklerini hemen hayata geçirirsin. :) Yaptığın yorumlar için çokça teşekkürler.
    SametAksuoğlu güzel rota olayı diyorsun ancak hakikaten sahilden bile gitmek yeterince seni zorlayan bir rota.Daha fazla, hangi dağdan hangi bayırdan çıkacan o dağlardan ben bilmem :) Ha keyif almadım mı? En büyüklerinden hem de. ;) Hayatımdaki en güzel olaylardan birisini yaşadım ve anlatacak çok şeyim oldu.

Turun bitmesinden sonra en keyifli olay ise kız arkadaşımın havaalanında beni elinde bir buket çiçek ve madalya ile karşılaması.Siz hepsinden önce bu inceliği düşünen bir hayat eşi düşünün.En sonunda bu sizin hiç unutmayacağınız turun üstüne cila oluyor :)

Tur bitipte bir de ardından Olimpos'ta bi kaç gün dinlenmeyi de öneririm ;) Bu arada turda tanıştığım Hollandalı biiskletli çift bu akşam bendeler bir yaramazlık olmazsa.Turun böyle keyifli yanlarıda olması cabası.İstemediğin kadar enfes insanla tanışıyorsun ;)

Haberler böyle şimdilik,Sağlıcakla kalın,bisikletten ayrılmayın. :)

19. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar, Frank ve Martje ile 1 hafta önce Samsun'da beraberdik :) Selamımı iletin lütfen :)

20. cozturk

cozturk Yeni Üye

Adı:
    Çetin Öztürk
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Tamer merhaba;
    Selamlarını ilettim,onlarda çok selam söylüyorlar.Senden bahsettiler.Dünyanında bu kadar küçük olduğunu anladık :)

Sağlıcakla... ;)