Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Teleskoplardan anlayan var mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Harun Salcı tarafından paylaşıldı.

1. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Gökyüzü gözlemi için alacağım.300 TL'ye güzel bir şey önerir misiniz?

2. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende 4 yıldır alacam teleskop : ) bilgim yok pek , hangi marka kalitelidir vs anlamıyorum . Fakat kalitelisinden bir tane almak isterdim . Ama benim elim ayağım durmaz yaa ben sadece gökyüzünü izlemem sanırım :p nanikkk

Harun Salcı bunu beğendi.
  3. Harun Salcı

Seviye:
    Celestron kaliteli diye duydum sadece.Avni gibi perilere bakarız artık. :D

4. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    300 TL'ye çok iyi bir şey beklemeyin. Genelde yeni başlayanlara dürbün önerilir. Ucuz, taşıması rahat, kullanımı kolay. Hem de yeni başladığınız için gökyüzünü tanımış olursunuz. Dürbünle gezegenler çok ufak görünür, nerdeyse yıldız gibi. Ama 300 liraya alacağınız teleskobun da daha iyisini yapacağını sanmam. Dürbünde 10-15x büyütmeden sonra tripod gerektirir yoksa titreşimden çok net bişey göremezsiniz. Ucuz olsun isterseniz 10x50 dürbün öneririm. 110 lira civarına celestron marka var. Veya 20x80 alabilirsiniz, yanına bir de tripod almanız gerekir. Bu da 300 liraya yaklaşan bi maliyet demek. Ben de Konus 20x80 kullanıyorum. Andromeda galaksisini gösteriyor. Satürn ün halkaları azcık belli oluyor. Jüpiteri çok ufak bir daire şeklinde ve uydularını yıldız şeklinde görürsünüz. Daha çok şey var tabi gökyüzünde neyi görmek istediğiniz de önemli karar aşamasında.

5. Harun Salcı

Seviye:
    Ay nasıl görünür?

6. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    http://www.flickr.com/photos/wefields/1299899817/

Bendeki konus 20x80 ile yaklaşık olarak böyle görünür.

20x80 demek 20 kat yaklaştırma yapıyor demektir. 80 ise en öndeki merceğin çapıdır. Aperture/objektif deniyor. Bu ne kadar büyük olursa o kadar çok ışık toplar ve o kadar çok yıldız görürsünüz. Ay için bi önemi yok çünkü ay zaten gece gökyüzünde en parlak cisimdir. Ama mesela Andromeda'ya bakıyorsanız objektif ne kadar büyük olursa o kadar detaylı görürsünüz. Küçük objektif sadece merkezini bulutumsu olarak gösterir. Objektif büyüdükçe Andromeda'nın kollarını da görmeye başlarsınız. Konus 20x80 Andromeda'nın merkezini bulutumsu bir parlaklık olarak gösterebiliyor. Bulunduğunuz ortamdaki ışık kirliliğinin de etkisi oluyor bunda tabi. Işık kirliliği az olan bir yerden gözlem yapılmalı.

300 liraya alacağınız teleskobun objektifi en fazla 60-70 mm olur. Daha büyükleri daha pahalı. O yüzden 20x80 dürbün o teleskoptan ışık toplama açısından daha iyidir. Sönük cisimlerde daha çok detay gösterir. Aya bakarken teleskop avantajlı olur çünkü ay zaten parlak. Teleskop değişen göz mercekleriyle 50-100x'e kadar yaklaştırma yapabilir. Dolayısıyla ayı daha büyük izleme şansınız olur ama bu sadece aya mahsus bi durum. Diğer bütün cisimlere bakarken objektif büyüklüğü daha önemlidir.

Yaklaştırma oranı arttıkça çıkan bir sorun da görüş açısının azalması. Gökyüzünde çok ufak bir alanı görüyorsunuz haliyle. Bu da bakmak istediğiniz cisimleri bulmayı zorlaştırıyor. O yüzden 10x50, daha az yaklaştırma yaptığı için yeni başlayanlara daha uygun olabilir. Bende dandik bi 7x30 dürbün zaten olduğu için 10x50 düşünmedim 20x80 ile başladım hobiye. Gökyüzünde Bulamadığım birşey olursa önce 7x30 ile bakıyorum, sonra 20x80 ile buluyorum. Ama şimdi bu da yetmiyor Satürn'ün halkalarını görmek istiyorum :), teleskop düşünüyorum artık.

Eğer şimdi dürbün alırım ilerde de teleskop alırım diyorsanız 10x50 celestron öneririm. Yok bi sefer alıcam diyorsanız 20x80 i tavsiye ederim. Zaten dürbün denmez pek buna, büyük ve ağır, teleskopla dürbün arası bir alet. O yüzden tripod gerekiyor zaten.

7. Harun Salcı

Seviye:
    Tripodsuz izlenebilir mi?

8. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    10x50 izlenir. 20x80 izlenmez. 20x80 ağır, 2kg ağırlığı var, kolları yorar. Ayrıca 20x yaklaştırması var. Bu da en ufak titremede görüntünün net olmaması demek. En güzel görüntü bunu tripodun üzerine kurup, tripoda ve dürbüne dokunmadan bakınca oluşuyor.

Elde de bakılabilir ama tripoddaki kadar detay seçilmez. 3-4 kg kapasiteli bi tripodla kullanılması lazım.

9. M.Burcu Cebesoy

Seviye:
    Şöyle kaliteli bir teleskopun fiyatı ne kadardır ?

10. Harun Salcı

Seviye:
    Tripod ne kadardır?

11. OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ben forumda yeniyim fakat bu konuda eski sayılırım ;)

Anadolu Üniversitesi Astrofizik konusunda yüksek Lisans yapıyorum. Aslında Astronomi tam olarak benim konum olmasa da mecburen el atmak durumunda kalıyoruz.

2009 Dünya Astronomi yılında TAD (Türk Astronomi Derneği) İstekte bulunanlara çok güzel teleskoplar temin etmişlerdi. Piyasa değeri o zaman 350 TL değerindeki cihazları 160 TL ye getirmişlerdi. Bizim ekipte de bunlardan bir tane var

Markası Bresser Skylux /35x175 Levent arkadaşımız bu konuda güzel bilgiler vermiş Ayrıca teşekkürler ;)

Bu teleskoplarla en güzel görebileceğiniz gök objesi "AY"

Marka önerin derseniz meade bu konuda iyidir. Türkiye temsilciliği de olduğundan yedek parça techisat vb. kolay bulabilirsiniz.

12. OMER AYYILDIZ

Seviye:
  13. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Onun bi sınırı yok. Evin bahçesine rasathane kurmaya kadar gider. Çünkü ne kadar çok para bayılırsanız o kadar çok ve detaylı cisim görebilirsiniz.

Benim şu aşamada düşündüğüm 150mm objektifli bi teleskop. 600-700 lira civarına bulunabiliyor. Daha büyük objektiflerde fiyat bin liranın üzerine çıkıyor. Ama bunun bi sebebi de daha gelişmiş aletlerde takip motorları, yldız bulucu sistemler vs. olması. Bunlar fiyatı arttırıyor. Bence gereksiz sistemler çünkü izleyeceğiniz cismi gökyüzünde bulmak da eğlencenin bi parçası. Ben de daha hala araştırma aşamasındayım fikrim değişebilir ilerde. 200mm objektifli alıcam derseniz fiyat 1500 liraya fırlıyor. Bence 150mm fiyat/performans açısından ideal. Fiyatları baktığım bir site var ama galiba sitelere link vermek yasakmış o yüzden vermiyorum.

150mm benim dürbünün objektif çapının nerdeyse iki katı. bu da 4 katı fazla ışık toplayabilir demek oluyor. dürbünle baktığınızda bile meğerse ne kadar çok yıldız varmış diyorsunuz. 150mm objektif gayet yeterli olur gibime geliyor. Bu tabi benim bütçeme göre.

Behsettiğim özellikteki tripod 80 lira civarındadır. Ben alırken ellerinde olmadığından bir üst modelini 100 liraya almıştım ama pişman değilim. Tripodun sağlam olması iyi oluyor. En ufak dokunuşta sallanırsa işe yaramaz.

Teleskop alırsanız onun ayağı yanında geliyor zaten tripoda gerek yok onu da belirteyim.

14. M.Burcu Cebesoy

Seviye:
    Hımm 150 mm objektif yeter diyorsunuz yani . 1000 liraya kadar belki 1500 liraya kadar çıkabilirim . Fazla da abartmaya gerek yok , hobi sadece .

15. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bence yeterli. Objektif büyüdükçe teleskobun boyutları artıyor. Taşıması da problem olabilir. Bunu da dikkate almak lazım.

16. Harun Salcı

Seviye:
    Konus 20x80'den başka tavsiye edebileceğiniz dürbün var mı?
    Tripod olarak maks 50 TL'ye bir şey önerir misiniz?

17. Leventİ

Leventİ Üye

Adı:
    Levent
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    20x80'e karar kıldıysanız ve sadece marka olarak farklı birşey önermemi istiyorsanız, celestron un da benzer dürbünleri var ama fiyat olarak yaklaşık iki katını ödersiniz. Ödediğiniz fiyata da değmez. Ben almadan önce çok araştırdım, incelemelerini okudum. Markadan markaya optik kalitesinde farklılıklar olabiliyor ama konus ile celestron dürbünleri arasında iki katını ödemedize değecek bir fark yok.

Tripod olarak 55 tl ye 3 kg kapasiteli şu model varmış: Digipod TR-580A. İş görür heralde.

18. Genç Osman Bircan

Genç Osman Bircan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu tip ürünlerde fotoğraf makinaları gibi olsa gerek amatör ve profosyonel gibi katagorilere ayrılıyor olabilirmi?

19. Harun Salcı

Seviye:
    Tabii ki...

20. OMER AYYILDIZ

Seviye:
    Levent'e katılıyorum Eğer hobi amaçlı kullanacaksanız 150 likler fazlasıyla yeter. 150 lik dediğimiz 15 cm e denk geliyor o boyuttan 40 liklara kadar pek bişey farketmez.
    Aslında fiyat farkı en çok yıldız bulmaya yarayan tripodlara adapte edilen motorlu sistemlerden kaynaklanıyor tabiki bir de ayna çapından.
    (Kullandığımız bisikletlerden pek farkı yok bu işinde Tripod, ayna kalitesi, kullanılan malzeme ek aparatlar fiyatın devamlı farklılaşmasına neden oluyor. )

Alacağınız zaman mercek setlerini de unutmayın çok pahalı değiller. Bunlar Aynı mikroskoplardaki gibi görüntünün farklı oranlarda büyütülmesini sağlar.

Şunuda belirtmeden geçemeyeceğim hangi teleskopla bakarsanız bakın ki bunlara 1 metrelik 1-2 milyon TL değerindeki gözlem evleri dahil bakacağınız yıldızları yine nokta halinde görürsünüz.

Amatör astronomide en çok Gezegenler, onların takibi, Gökadalar(Galaksiler) Güneş ve ay tutulmaları (tabiki gerekli filtrelerle ;) gibi konularla ilgilenebilirsiniz.

Yıldız gözlemenin tek amacı ondan veri almak ve yapısını incelemektir. Bunu da amatör teleskoplarla yapanız imkansız diyebiliriz.

Tripoda gelince hafif basit bir tripodu kesinlikle önermiyorum.
    Piyasada satılan tripodlar gelnellikle Video kamera ve fotoğraf makinaları için tasarlanmıştır.
    Eğer gözlem yapacaksanız, Üzerinde ekstra ağırlığı olan hatta teleskop tübünü yönetmenizi sağlayacak ayar vidaları olan yani bu iş iş yapılmış olanlardan almanızı öneririm.