Telefon tutucu alırken nelere dikkat etmeli

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidona telefon monta edip, telefondan ortalama, hız, navigasyon gibi verileri elde etmek için bir telefon tutucuya ihtiyaç var, bu tutucuyu alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Öyle sarsıntıda v.s. telefon düşmemeli ve ebat olarak telefonun ebatları bu tutucuya uymalı, bozuk yola da giriyorum ve bisiklet te oldukça sert, bisikleti zangır zangır titretmediğim sürüş yok neredeyse.

Deneyimlerinizi paylaşır mısınız?
Iphone almıyorum ve telefonu henüz almadım, o yüzden marka model veremiyorum, 5inç ekran olcak muhtemelen.

Scudo

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Merhaba, acıkcası ben direkt bisiklet/motosiklet icin yapılmıs modellere bakmanı tavsiye ederim.. Kimileri araç ön camları ya da telefon magazası standları icin olanları kullanıyor; ben onlara güvenmezdim acıkcası.. kaldı ki düşmesi de ihtimal yagmurda ıslanması da
.
Bisiklet/Motosiklet icin olanlar genelde belli boyutlarda oluyor ve birden fazla telefona uyuyor.. bazı modeller direkt belli modeller icin oluyor (misal iphone 4s icin baska samsung s4 icin baska gibi) ancak model ayrımı olunca genelde fiyat da ona göre ufak bi miktar artabiliyor.. Kaldı ki belki de 2-3 ay sonra telefonunuzu degistireceksiniz ya da baska bi telefonla kullanmanız gerekecek belli bir sure.. o yüzden model bazında olmasındansa genel kılıflar daha onde olmalı tercih listesinde. Su geçirmezliği ve telefonu takıp cıkarma ya da koyma kolaylıgı ile ben sahsen pek tasvip etmesem de kulaklık kablosu icin cıkısı olmalı.. Duruma göre yatay ya da dikey kullanıma uygun olmalı.. Bence pek sart olmasa da bazı modellerde kılıf direkt kilit mekanizmalı ve aparat gidonda kalacak kılıf ise klipsle cıkarılacak modeller oluyor.. Olmasa da olur tabi ama güzel bir özellik yine de..
.
Bir de kadro cantası seklinde kadro uzerinde olup telefon konabilecek kısmı da olan cantalar var.. bunların 2 cesidi var asıl amacı canta olup süs olsun diye telefon kısmı olanlar ve bir de telefon icin konmusken altına 2-3 sey konabilecek ufak bir alan bırakılanlar.. ilklerini önermem, ikinciler telefon icin daha iyi.. ama yine de gidon yerine kadroda takılması ekranı takip etme acısından bence sıkıntı yaratacaktır o yuzden direkt gidon versiyonlarına bakmak daha iyi olacaktır..
.
Model bazında tam olarak birşey öneremeyecegim fakat alacak olsam ben bu kriterleri arardım.. Bir ara klickfix (yanlıs hatırlamıyorsam) firmasının birkac kılıfını incelemis hosuma gitmisti.. türkiyede 100-120tl civarıydı (40-50 euro) baska yerlerde ne kadardır bilemedim. Muadilleri illaki vardır.. dedigim gibi marka uzerinden cok tavsiyede bulunamayacak olsam da "ben olsam su sartları arardım" seklinde düsüncelerimi paylasmak istedim.. umarım yardımcı olabilmisimdir..

.

• Beğen
Tepkiler: Silivrili

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Oğuz, forumda bir arkadaş yabancı "road magasin" dergi linkini paylaşmıştı. Ben zaman zaman okuyorum, harika dergiler.
O dergilerde bu telefon tutucularının profesyonel modellerinin reklamları oluyor. Güzel aparatlar. Almışken onlardan almak lazım.

Aha buldum, K-Edge... bulursan bir tane de bana al.
(link)

Tabi, bu tutucular sadece yol bilgisayarını mı tutuyor yoksa telefon da tutuyor mu emin değilim.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
benim aldığım tutucu telefonu çok iyi tutuyor ama gidona iyi tutunamıyordu. bende böyle bişe yaptım.

(link)
(link)

telefon tutucunun kendi resmi yok şuan.
yanlardan sıkıştıran cinsinden.

• Beğen

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Raşit S

Çok stabil birşeye benziyor, araştırdım K-Edge markasını internette ama telefon için yok malesef, bunlar Garmin için Go Pro kamera için falan.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
http://www.discountcyclesdirect.co.uk/images/topeak_ridecase_iphone_mount_1.jpg

Bu urunu 2 senedir kullaniyorum. Iphone 4 uyumluydu. Iphone dan androide gectikten sonra, yeni telefon icin ortalama bir case aldim, ve Topeak in telefona gecirilen parcasini kesip bu yeni case e ciddi bir yapistirici ile yapistirdim. 1 senedir kipirdamadi bile.

En onemli artilari tek elinizle cikarabilmeniz, gidondan kaydi cikti gevsedi ihtimali yok, furc kapagi yerine takiliyor, gerektiginde yagmur kilifi takabilmeniz, ve telefonu kocaman bir case icine sokmak zorunda olmayisiniz.

• Beğen

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@verisakeet

Kes yapıştır hariç tuttum bu aleti, ebay'den de baktım sağlam birşeye benziyor.
Ebatları falan yazıyor, aynı ebatta telefon bakayım en iyisi :)

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
bence bir km saati alın işinizi görecek şekilde, telefonu da cebinizde taşıyın. bana daha pratik geliyor böylesi.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Biraz daha alt seviye bir telefon alıp, artı bir de GPS (garmin vs.) almak çok daha mantıklı bence.

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gökhan 250lira'ya falan Hindistan'dan 5inç ekran, android, gps li bir telefon almayı düşünüyorum.
Yani bir telefonla bütün olayı çözmek niyetindeyim ama tutar mı tutmaz mı bilmiyorum.

Zaten öyle Iphone'da falan gözüm yok.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Hee anladım. Tabi orada yok gümrük muhabbeti.
Huawei, MIUI falan güzel telefonlar yapılıyor. Alınabilir Uzak Doğudan.

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Toros

Malesef Hindistan, Çin, Taiwan gibi ucuzluk abidesi ülkelere gümrük var :(
Arkadaş Hindistana gidiyor buradan, aklımın bir köşesinde var acaba oradan yolcu beraberinde sağlam birşey getirtsem mi diye, neden olmasın...

Yada ikinci alternatif garmin alırım ve orjinal garmin tutucu koyarım gidona da olay biter.
Ama Garmin'de ucuz değil ki... Hal böyle olunca, telefon almak daha cazip gibi.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.205
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Bunu kullanan var mı iş görür mü dersiniz? Sanki çok büyük gibi duruyor :confused: