Tektro 837 V-Frenden Shimano Deore m530 veya m590'a terfi mantıklı mıdır?

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Merhabalar. v-fren kullanıyorum (tektro 837). Shimano Deore ile değiştirmek istiyorum. m530 VE m590 arasında kaldım. Aralarındaki tek fark m590'nın kartuşlu olması mıdır? Pabuçlar kartuşlu olunca daha mı iyi fren performansı olur? Şimdiden teşekkürler...

Scudo

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Cemali Avcı

Hayır performans farkı olmaz. Sadece kartuşlu olduğu için komple balata değil sadece o yumuşak kısmı alırsınız.

(link)

Bunun gibi.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@enes savaş

tektroya nazaran nasıldır? deore ile değiştirmek mantıklı olur mu?

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Cemali Avcı

Kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ama daha iyi olur gibi. Hatta XT alırsanız kesinlikle daha iyi olacaktır...

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
deore kullanmadım, ancak tektro 837'den memnunum.
sağanak yağışlı havada dahi gayet iyi frenleme sağlıyor, tabi kuru havaya göre daha güçlü sıkmak gerekiyor fren kolunu...
bence bacak değişiminden önce pabuç değişimi daha büyük etki yaratacaktır.
baradine 3 renk(955vc) modeli önerilmekte genel olarak...

tabiki deore büyük ihtimalle daha az esneme yapacak, daha iyi sonuç verecektir. ama çok büyük bir fark olacağını sanmam, çünkü var olan bacaklar kötü olmadığından arada olabilecek büyük bir fark yok.

pabuç değişimini deneyip yeterli olmazsa bacak değişimine yönelmeniz daha iyi olur bence.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Mert C.

fren performanssından rahatsız değilim. bir alex değil ama yeterli :) maksadım, vites-fren grubunu yavaş yavaş deoreye çevirmek. ama sırf deore olsun diye de ismi var diye boşa para harcamak da istemiyorum.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
ön ve arka v-fren bacakları aynı mı oluyor? standart mı yani? m590 almaya karar verdim. son düzlükte taklaya gelmeyeyim diyorum :D

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Süratiniz az olursa, frenleme mesafeniz o oranda kısa olur. Hele ki yağışı havaysa 30Km/saati geçmemenizi tavsiye ederim...

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Halil EROĞLU

ön ve arka v-fren bacakları aynı mı oluyor? standart mı yani?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı süreci yaşadım tektrolar gitti shimano deoreler geldi. Fren kollarıda deore lx. Şimdi bisiklet nasıl duruyor biliyormusun. Kollara asıldımmı (aslında çok yumuşak kollar) caaaannnk diye duruyor. 30 la giderken kavşağa az bir şey kalmış herhalde bisiklet duramayacak dediğin anda 30 dan 0 km ye caaannnk diye duruyor. Çok stabil. Ben sevdim bu işi. Tecrübe ettim ve onayladım.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

bunu duyduğum iyi oldu. benzer bir durumda kalmıştım ve minibüse az kalsın kafadan giriyordum. sol fren kolu çizmişti minibüsü biraz :) o ilk şaşkınlığı atınca ilk baktığım fren kolunda çizik olup olmadığıydı :D peki ön ve arka fren bacakları aynı mı oluyor, yani standart mı, ister öne ,ister arkaya takma konusunda serbest miyiz? bu soruya bir türlü cevap alamadım :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
valla montajı kendim yaptım. Bitene kadar sırtımdan ter boşaldı.Emin olduğum bir şey varsa sağ fren ve sol fren bacağının kesin ayrı olduğu ona hiç şüphe yok. Ama arka çift ile ön çift ayrımıydı herhalde ayrıydı, bir yerde front gibi bir şey yazıyordu. Bunu niye dert ettin şimdi anlayamadım. Ben ön, arka aldım. Öyle ön tektro, arka deore olsun istemem. Sağlam bir tasarımı var. Fren papuçlarıda üzerinde geliyor. Şimdi jantta ne bir ötme ne bir ses. Ben Erdoğanlardan getirttim. Yani alacaksan daha fazla enseyi karartmadan al. memnun olursun. Verdiğim paraya değdi.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

volkan bisikletten buldum. sanalpazar dükkanında %10 indirim var. ayrıca enpara %20 iadesi de var gold dükkan olduğu için. baya cazip. ön + arka set alacağım. sordum nasıl ön arka standart mı diye evet dedi. iki adet alacaksın dedi. demem o ki tam emin olayım öyle alayım.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Cemali Avcı

Ön ve arka diye(front-rear) yazar fren bacaklarında. Bu demek değildir ki bunlar aynı değil. İkisi de %90 aynıdır; fakat pedlerin yönü farklıdır. Ped yönünü doğru yerleştirip monte edersen ikisini de aynı ürün olarak kullanabilirsin...

• Beğen
Tepkiler: enes savaş

Guleryuz

Üye
Tepki
65
Bisiklet
Sedona
@avanak_abdi

Hocam konuyu hortlatmak gibi olacak ama ben de benzer bir çıkmazdayım. Şu an Tektro 837 var bende de ve fren-vites kolları Shimano ST-EF41. Aynı şekilde deore set almayı düşünüyorum. Soruma gelirsek, fren kolu olarak ne kullanıyorsunuz ve memnun musunuz? Yani fren kolları aynı kalsa performans kaybı yaşar mıyım?

Teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bulabilirseniz Avid Single Digit 7 öneririm. Şimdiye kadarki en iyi v-fren deneyimimi onda yaşadım. Belki de jant yüzeyi-pabuç uyumundan dolayı böyle oldu bilmiyorum. Ama paralel XT bile bu kadar kusursuz değildi.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Guleryuz

:) Salcano Astro 210V idi bisikletim ve sattım. Akabinde Mosso Elite SLX aldım. Kadro boyu büyük olduğu için onu da sattım. Şimdi 3*10XT hd fren bisiklet topluyorum. Ne desem yalan olur o yüzden. Fakat hd fren başka birşeymiş onu gördüm :)