Tekerleri takarken ne kadar sıkmalıyız?

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Herkese merhabalar!
2 gün önce bisikletimin ön ve arka tekerini söküp yeniden taktım ancak ilk kez yol bisikletine geçtiğim için kafamda kalan ufacık bir soru 2 gündür beynimi kemiriyor. Jantı yerine oturttuk, vidayı yerleştirip mandalı sıktık tekerleğin ama bu sıkılık ne kadar olmalı? Çok sıkmanın herhangi bir sakıncası olur mu? Sıkma miktarının yeterli olup olmadığını anlamanın yolları nedir?
Biliyorum çok aptalca bir soru ama inanın 2 gündür beynimi kemiriyor bu soru. Sürerken tekerlek uçup gidecek ya da çok sıkmaktan kadroyu kırar mıyım diye amansız bir stres başladı. Konuyu aydınlatırsanız sevinirim. :) :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
Herşeyin fazlası zarar, orta karar iyidir.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@Fakir Kemancı ince kollu birisinin çok zorlanmadan biraz kuvvetini vererek sıkıp açtığı kadar yapıyorum işte (ince kollu olan benim tabi ki bu durumda :D ). Ara sıra fazla mı gevşek yaptım diye aklımda soru işaretleri geliyor

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@KırmızıBereli bu tekniği de deneyeyim. Ben evdeysem bisikleti yumuşak bir yüzey üstünde ters çevirip jantlarından tutup havaya kaldırıyordum jantlar çıkar mı çıkmaz mı diye sınamak için :D Eğer bir hareketlenme yoksa tam oturmuştur diye düşünüyordum. Sizin dediğinizi de deneyeceğim.

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
qr mandalını baş parmak ile kadrodan destek alarak 2 parmak gücü ile kapatılabilir açılabilir olacak şekilde yıllardır bu kıvamda sıkıyorum hiç bir sorun yaşamadım. 2 parmağın gücü kapatmaya yetmiyorsa kapatmaya çalışmayın. avuç içi ile bastırarak falan asla. 2 parmaklada zor kapatmaya yakın olacak. 2 parmak ile yumuşak değil. 2 parmağın tam gücünü kullanabilirsiniz. bence en iyi ölçü birimi bu. tahminime göre de 12nm falan yapıyordur.

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@smclk89 hocam ben de mandalı açmak kapamaktan daha zor olduğundan açabileceğim sıkılıkta mandalı kapatıyorum ve şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım. Sıktıktan sonra bisikletin tekerini döndürüyorum. Hiç yavaşlamadan dönüyor.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
@smclk89 güzel taktik hocam, teşekkür ederim. Avuç içiyle hiç denemeye kalkmadım zaten mandalın çalışma biçimini keşfedince ( Bilmeyenler için: kadroya/maşaya pressle tutunan vidaya mandalı sıkarak son bir pres yapıyorsunuz böylece vidanın gevşemesi vs. söz konusu olmuyor.) 2-3 parmağımla açıp kapatabilecek sıklıkta yapıyorum ben de o zaman yeterince sıkıyorum anlaşılan

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@Gixxer aynen elin içine ihtiyaç duyacak sıkılıkta olmasın hiç bir sorun çıkartmaz.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bana onu bursanin en iyi bisiklet ustasi basitce gostermisti. Mandali sikip ( len nasil tarif edeyim bilemedim iyi mi :D ) kitleme pozisyonuna getirirken hafif ice yumusakca hareket edebildigi kadar yapacaksin diye gosterdi. Basitce anlatmam gerekirse mandali mile dik dururken dusun ( halil sezai nin " isghhhhygghaaaaaaaannnnnnn " dedigi ani canlandir. Heh oyle ) hafifce 5 yada 10 derece aciyla rahatca bukulebildigi anda tamamdit is . Ama unutma mandal mile dikken hafif yoklayacan

avare

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Salcano
Çok sıktığınızda kasar, akıcılığı olmaz. Gerçi ben cidden çok sıkmış olabilirim :) tekerleği tutup salladığımda sallanmıyorsa benim için idealdir. Birde tekeri yerden kesip akıcılığına bakıyorum, akıcı şekilde dönüyorsa benim için sorun olmuyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben insan gibi sıkmıyorum. Hatta bazen 2 elle anca açabiliyorum ama akıcılıkta sorun olmuyor. :)

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok sıkmak yalama yapıyor vidayı bir süre sonra orta derecede sıkmak en iyisi disk frenli bisikletlerde biraz fazla sıkılmalı direk göbeğe baskı olduğu için v frenlerde diske nazaran daha az sıkılabilir.Birde çok veya az sıkmanın akıcılığa etkisi olmaz tek etkisi vidanın ömrünü kısaltması çok sıkmanın.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
güç denemesi yapmadan, banyo musluğunu ne kadar sıkıyorsanız o kadar sıkın. daha detaylıca tarif edeyim, musluğu baş, işaret ve orta parmağımızın gücü ile sıkarız. işaret ve orta parmağı maşaya koyup baş parmakla mandalı sıkmak da aynı hesap. damlatan sızdıran muslukları hesaba katmayın :D

AnılDemir41

MounTain Bike
Tepki
172
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sabah ilk işim üzerine hayvanat misali abanarak kilitledigim QRlari gevsetmek olacak :D 2 parmak yeter ne demek yahu bunu daha önce neden söylemediniz :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir soru da bendne; Bu mandalları mtb, yol diye ayırıyor muyuz, yoksa bulduğumuz janta istediğimizi takıyor muyuz? Sabah sabah filozofluğum tuttu, hayatı sorgularken bu soru çıktı karşıma :D :D

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
mandalı kapatırken elinizde iz çıkaracak kadar olması yeterli, fazlası gereksiz.
sürtünmeyle ilgili değişen bişey yok bu noktada, hani bazılarınızın "akıcılık" olarak adlandırdığı şey :) dropoutları ve QR dişlerine zedeler en fazla.

EkizogLu

Üye
Tepki
0
İsim
ErdeM
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fakir Kemancı
Bu konudan ben çok müzdarip oldum. Evet normalde tatlı sıkı bir şekilde kapandığında yetiyo. Bir arkadaşın dediği gibi de diskli bisikletlerde biraz daha sert sıkmak gerekiyo bana göre. Çünkü diskli bisiklette fren yaptığın zaman diskler lastikte çekme meydana getiriyo. Bunu biraz abarttım sanırım ben. Bu zamana iki kez fazla sıkmaktan kırdım o mili. Ikincisini daha dün kırdım ön mili sıkarken. Aynen herşeyin fazlası zarar
20190416_190915.jpg