Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekerleğin 8 çizmesi nasıl engellenir?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Speedy Gonzales tarafından paylaşıldı.

1. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar, arka tekerim 8 çiziyordu söktüm ve yeniden taktım fakat hala düzeltemedim eskisi kadar olmasada hala 8 çizmekte.8 çizmesindeki sebepler neler olabilir.

şimdiden teşekkürler.

2. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    dış lastik kenarlara tam oturtulmadan hava basılınca bunu yapabilir veya jantının akort ayarı bozuktur..

3. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    1. Yöntem tamircide sehpada arkord ayarının yapılması ( tamamen bizim dışımızda)

2. Akord ayar aleti alınır ( bir kaç ytlyi geçmez) bisiklet ters cevrilir bir ele tornavida alınır çatalın herhangi bir yerine ( janta kertez olacak herhangi bir yere tabi ki )koyulur. Bu tornavida gözümüzle hizza almamızı kolaylaştırı Tekerleği çevirin. fazla saga giden noktayı bulun. Elinizle durdurun. Gözünüz yanıldıysa biraz da yavaş yavaş çevirin.İleri geri yapın yavaş yavaş. Nasılsa toplasanız toplasanız 3 teli sıkıp 3 teli gevşeteceksiniz.O yuzden dogru yerin sapma yaptığından emin olun. Bu çok zor degildir aslında çok tel var ama. goreceksiniz bakınca bir tel hemen belli olacak telleri halat gibi duşunun sıktıkca halat gerilir ve jantı kendine dogru merkeze çeker. Bu zamanla gelişecek bir ustalıktır ama ilk yapışınızda bile çok iyi bir netice alırsınız en azından sürtünme gider. 0 derece hata da zamanla ve iyi bir sehba ile olur.

Kadro uzerinde akor ayarı herzaman yanılmalara açıktır. Muvakkaten yapılan bir ayardır. Bu ayar kesinlikle akor ayar aleti olmadan yapılmalı. Tel başları mahvolur yoksa.

3) Bunlarla uğraşmak istemezseniz yada imkanınız yoksa. Kadronuzda uygun ise. Sorun da arkada ise; tekerlek milini gevşetin (sadece gevşetin çıkarmayın) bir taş, tahta parçası, yada tornavida sapı gibi birşeyi alıp tekerlek ile surtunen çatal noktasına koyun o şekilde sıkışsın ( koyacagınız parça orneklerinden anlaşılacagı gibi bu cisim 1.5 cmden fazla kalın olmamalı) sonra tekerlegi sabitleyin. Sabitledikten sonra cisimi çıkarın o gerekli boşluğu bırakmanıza yarar Bu da geçici bir sure ilerlemenize yardımcı olur.

4) Bisikletiniz çok hassas yada riske açık değil ise bu yöntemi uygulamayın. Nazik bisiklet işi değildir. Yöntem şudur surutunen noktayı yine tekerleği çevirerek bulun. Bu yamuk noktaya sertçe tekme atın. Bu yöntemi ben çok denedim. Benim kadrom çelik ti ve hiçbir zarar vermedim. Kazara jant kotu yamulsa bile ki tekmeyle biraz yamultabilirsiniz zaten. bu tip yamulmaların her zaman geri dönüşü vardır yeterki jantın anatomisi bozulmasın.acil durumlarda çok işime yardı.

İyi Sürüşler...

UMUT ALAÇİÇEK ve ErdincAydin78 bunu beğendi.
  4. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    teşekkürler,

kendi çabalarımla (ilkel yöntemler) bir süre daha idare edebilecek hale getirdikten sonra tekerleri dün akordunu da yaparak sorunsuz hale getirdim.
    jantlarımın tek kat ve kalitesiz oluşundan dolayı çabuk akordu bozulduğu içinmiş sorun.

5. sormor

sormor Yeni Üye

akurt ayarını kaça yapıyolar?????

6. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Akord ayarı uzmanlık ve garantisine göre 4 ile 10TL arasında değişir tek tekerlek için.

sormor bunu beğendi.
  7. ibokozan

ibokozan Yeni Üye

Seviye:
    çok işime yarayan bir başlık oldu herkese çok teşekkürler...

8. UMUT ALAÇİÇEK

UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

Seviye:
    peki jantdaki göçükleri düzelme imaknı yokmu mesala jant çemberinde çok az yomulma var bisilet yolda diğerken hafif zıplama yapıyor bu jantların çember sekillerini ayarlamak için bi makina varmı acaba araba tamircilerinde olan lastik düzeltme gibi