Tekerleğe Led Sistemi

muratk

Üye
Tepki
3
Pimp my ride programında gördüğüm arabalara yapılan uygulamayı bisikletede uydurmuşlar :) Bence çok hoş bir görüntü.

Türkiye'de satışı yok sanırım?!..

Scudo

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Güzel olmuş.beğendim ama türkiyede yok dediğin gibi.

muratk

Üye
Tepki
3
@ateze

Ben lisede bu prensiple bi devre yapmıştım. 7 tane led vardı üst üste. Devreyi bi motor düzeneği üstüne oturtmuştum. Motor devreyi döndürüyor ve o yedi tane led saati gösteriyordu. Devre gücünü üstüne bağladığım 9V'luk pilden alıyodu. Pic16f84 mikroişlemciyle yapmıştım. Tabi programını ben yazmadım, sadece yüklemesini ve montajını yapmıştım :) Ama pic programlamayı bilen biri rahatlıkla yapabilir.

Bu sistemin çalışma prensibi şöyle. Aslında orda sırayla yerleştirilmiş ledler her sütunu tek tek yakarak gösteriyor. Ama çok hızlı bir şekilde. Devre çalıştığı zaman bütün ledlerin yandığını görüyoruz. Aslında sürekli yanıp sönüyorlar ama biz algılayamıyoruz. Tekerlek döndüğü zaman ise tüm sütunları görmüş oluyoruz ve sütunların yan yana gelmesiyle mikroişlemciye programladığımız şekil, resim, vs. çıkıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu sekılde oldugunu bılıyorum da yanı bunun sırasını falan belırlemek zor olmalı, bır de sabıt bır hızda mı gıtmek lazım falan, guzel ama cok sevdım, yazın Antalya'da hos olur :) Beach Park'ta havalı havalı gezerim hehehe, yaparsan eger bızımle paylas, ben dıger bısıklete yapmak ısterım aslında, elektronıkcı bır arkadasla goruseyım bakalım neler olucak, guzel fıkırmıs paylasım ıcın tesekkur.

muratk

Üye
Tepki
3
Aklıma güzel fikirler geliyor. Diyelim üstü üste 15 led olsun. Kareli kağıda 15 satır 40-50 sütunluk bir resim/şekil/yazı çizicez. Her sütun için yanması gereken ledler belirlenecek ve bu şekilde program yazılacak.

Bu arada evet sabit hızla gitmek gerek. Yavaşladıkça şekil ufalır hızlandıkça genişler. Ama devrenin frekansını deneme yanılma yöntemiyle ayarlayabiliriz.

todiefor

Aktif Üye
Tepki
36
Eskişehir'de biraz farklısı var bunların pahalı bişeyde degil ...

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Nerede var?incelemek istiyorum.

ApQ

Aktif Üye
Tepki
41
ya bu süper bişey tr de bunu satacak olan dükkan eminim satışları yetiştiremez:)

todiefor

Aktif Üye
Tepki
36
@kir-pi

Vişnelik mahallesınde Muratoğlu bisikletçilik die bi yer var 6.5 ytl ama bunun gibi deil daha basit Videosunu koyıyım

(link)

ivica

Üye
Tepki
0
@muratk

aynı prensip ile çalışıyor.dediğin devrede döndürmek için motor var burda motor yerine teker :) ikiside dönen cisim sonuçta.tek sorun tekerin üstüne pilleri monte etmek.malum Türkiyemizin yolları köstebek yuvası.

Tepki
136
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aranızda elektroniğe aşina olanlar varsa aslında bu tarz ışıklı ledli mekanizmalarını 74xx serileriyle bile mikrokontrolör kullanmadan basit mantık operatörlerini kullanarak tasarlayabilirsiniz.

Gücü de pilden vermek daha makul. Teker dönüşlerinde oluşacak endiksiyon akımı da devreyi beslemek yerine flip floplara clock işareti şeklinde verilebilir esela hızlandıkça şekillerin hareketi de hızlanmış olur bu sayede ama yine de şahsen ben bisikletime böyle yanar döner şeyler takmak istemem :)

ivica

Üye
Tepki
0
normal entegrelerle yapıldığında hep aynı efekt verilmiş olur.sürekli aynı şekil çıkar.
fakat mikrokontrolörle 30sn farklı 30sn farklı şekiller çıkarmak mümkün.
En önemlisi ise devre karmaşası :)
Ben az çok anlıyorum bu işlerden ama iş paraya gelince orda durmak zorunda kalıyorum :) gerçekleşemiyor :D