Tekerim patlad ı:( bunların patlamayanı yok mu?

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
bende çok korkuyordum d
lastik patlarsa diye bütün ekipmanlara sahip olmama rağmen iç lastik tamir kiti plastik levye vs. değiştirmesini bilmiyordum burdan okuduklari araştırmalar bisikletcilere sormaları vs ama pratik yoktu geçen hafta tam evi önünde geldiğimde arka teker patladı raptiye delmis tekeri biraz yardımla 5 Dk da değiştirdim patlayan iç lastigide onardik korkudan kalmadı :)

• Beğen
Tepkiler: MuhammedErkan
Scudo

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Teşekkürler arkadaşlar bilgilendirme için. Patlak tamirini şükür iyi bilirim. Sadece üşendiğimden sordum. Teknoloji gelişiyor diyorlar ama ben sanmıyorum şu konuyu bile çözemediler yıllardır. Ben de dış-iç lastik arasına bir şey koymayı düşünmüştüm.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@OMER AYYILDIZ

Bu zımba teline benzer şeyler nedir yahu. Geçen bisiklet yolunda sürdüm, 40-50 tane civarı gözüme çarptı 15/20km boyunca. Sanki dökmüşler gibi. Dönüşte asfalttan sürdüm, bisiklet yolu değil, lastik test pisti mübarek.

• Beğen
Tepki
16
@rahmi kocaman

Aynı zımba telinden birine bende denk geldim. Yama seti yoktu mecburen bisikletim ile birlikte bisikletçiye doğru 9 km lik başbaşa bir yürüyüşe çıktık:boese157:

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
@Barış ŞÜKÜR

yedek iç lastik de taşıyorum ama yama seti olmazsa olmaz. başımdan geçen bir olayı anlatayım: arkadaşlarla arazide gezerken bir arkadaşımın lastiği patladı yedek iç lastiği takıp devam ettik. o da patladı, bu kez yama yaptık daha sonra bir daha patladı. yama seti olmasa ne yapacaktık :D yama seti şart :)

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Ben şimdi yedek lastik aldım. Yedek lastik + yama + pompa + aparatlar :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@cem deviren

Açıkçası bana zor geliyordu yama seti taşımak. Yapışkanıdır, zımparasıdır şudur budur üşeniyordum. Yol lastiği çok ince olduğu için yama yapmak da kolay olmuyor, kenarları hemen kalkıyor.
O nedenle sadece iç lastik taşıyordum yanımda. Başıma sadece 1 kere geldi fakat lastik patladığında da dua ede ede eve doğru devam ediyoruz sürmeye. Bilenler bilir, yol ayakkabısıyla yürümek işkencedir.

Geçenlerde zefal'in kendinden yapışkanlı yama setini buldum. Ufacık bir çantası var (1.5x1.5cm), içinde zımparası ve 6 tane de yaması var. Uhusuyla vs. uğraşmadan direk yapıştırıp devam ediyorsunuz.

Taşıdığım iç lastik kutusunun içine attım onu, artık daha rahatım.

Lastik patlamalarını da az yaşamak istiyorsanız olabildiğince yeni lastik kullanın. Lastiklerinizi ne kadar uzun kullanırsanız o kadar çok patlarlar. Kalite 2. planda kalıyor.
Kullandığım yol lastiğinin çifti 60TL fakat 600km civarı değiştirdiğim için patlakla uğraşmıyorum :)

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Gökhan Toros;
Bugün aldığım yama setinin yapıştırıcısını hiç bğenmedim. Ben de setin yanına japon ekledim:)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Zefalin kendinden yapışkanlı yaması güzel ama bir süre sonra atıyor.
Patlaklara karşı yapılacak en önemli şeylerden biri lastik havasını düzgün ayarlamak. Basıncı maksimum limite yakın değerlerde tutmak lazım. Dış lastik seçimi önemli. Zımba teli, diken vs gibi şeylerden başınız çok ağrıyorsa tubeless sisteme geçmek sizi rahatlatabilir. İçine de patlak önleyici sıvı eklerseniz tam olur. Büyük cam veya taş yarıkları hariç yolda kalmazsınız.

• Beğen
Tepki
11
en güzel ve kolay yöntem kendimde onu kullanıyorum jant için koruyucuya 8 ila 15 lira istiyorlar oha dedim sonuçta gelirimiz belli öğrenciyiz gittim 2 tane elektrik bandı aldım 1.5 lira sonra birini ön digerini arka janta komple sardım işte en güzel jant içi koruyucu :) sibop yeri kapanıyor derseniz falçata ile sibop yerini ufakdan delersek sorun kalmaz :)

• Beğen

Suat Elik

Üye
Tepki
8
Lastik konusu bisiklet için gerçekten çok önemli bir konudur çünkü canımızı taşır, lastik konusunda çok fazla bilgim yok yanlış bilgi vermek istemem bisikletimin üzerindeki Continental Race King 26x2.2 vardı gerçekten güzel bir lastik kevlar kaplı ve patlamaya karşı dirençli, bisikletimi genelde asfaltta sürdüğüm için Schwalbe Maraton Supreme 26x1.75 lastik aldım satıcı çok güzel lastik çok uzun süre kullanırsın demişti 1000 KM geçtim patlak ile ilgili sorunum olmadı tabii bunda benim bisikletimi dikkatli bir şekilde sürmem cam parçacıkları ve metal parçalarından uzak durmamda lastiğin patlamamasına yardımcı oldu ...

Tepki
30
@MuhammedErkan

Hocam öncelikle iyi günler, benim bi sorum olacak, Japon yapıştırıcısı iç lastiğe zarar vermez mi? ben de kullanmayı düşünüyorum ama japon yapıştırıcılarının naylon yüzeyi erittiklerine bizzat şahit oldum. Daha önce denediniz mi, nasıl sonuç aldınız?

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
@Serdar Hansu

Japonu denedim işe yaramadı. Lastik şişince dağıldı nedense. Tavsiye edilmez. Bu durumda bally gibi esneyebilen yapıştırıcı denemek lazım.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@özcan açici

Jant'a bant sarmak,jant tellerinin vida başlarının lastiğe zarar vermesini önler.(Yeni jantların çoğunda artık böyle bir sorun yoktur)Oysa lastik patlamalarının neredeyse tamamına yakını,lastiğe dışarıdan batan nesnelerdir ki bantın bulunduğu yer itibarı ile patlamaya karşı bir katman oluşturması sözkonusu değildir.

Tepki
7
lastik patlaması kaderine kalmış birşey olarak düşünürüm . bayramda 20 km lik bir dağa tırmanışı yaptım benim lastiklerim sapasağlam kaldı fakat aynı yerden geçmiş arkadaşımın tekeri patladı . ikimizdede schwalbe black jack vardı. yani daha üstün birşey olsada patlayabilir

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Ben maxxis detonator kullanıyodum 2. günde patlamıştı yerle temas eden kısmı slik patladıktan sonra slime şeritleri taktım dış laestikle iç lastik arasına 2 yıl bir kere bile patlamadı bayaa bi cam kırıklarından geçmeme rağmen. Ama asıl çözüm schwalbe marathon original ben şuan kullanıyorum hem yol tutuşu hemde patlamazlığı çok iyi tamamen önerebiliceğim bi lastik fiyatının karşılığını veriyoki zaten ödüllü bir lastik schwalbenin sitasinde bakabilirsin.Her koşulda lastik patlayabilir hangi lastik olursa olsun o yüzden ben her yola çıktığında yanına bir iç lastik al yani benim formülüm.

Schwalbe marathon original+ yedek iç lastik

• Beğen

bençizdim

Üye
Tepki
64
çözüm kesinlikle çakma tubeless (varsa gerçek tubeless tabi :) )

iç lastikli kullanımda lastiklerim genelde diken vs den ziyade jantın iç lastiği kesmesinden dolayı sönüyordu. havasını da eksik etmiyordum ama zırt pırt iç lastik değiştiriyordum.. üstelik jant kesince yama da işe yaramıyor..

• Beğen