Tekeri sökünce fren ayarı bozulması

Konu, 'Frenler' kısmında abdullah0732 tarafından paylaşıldı.

1. abdullah0732

abdullah0732 Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Arkadaşlar konuyu araştırdım ama tam olarak çözümünü bulamadım bide ben sorayım dedim. Ön tekerimi söküp takınca fren ayarları bozuluyor. Mekanik disk frenler var her seferinde ayar yapıyorum. Bunun bi çözümü varmı?

2. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Bende de hidrolik disk frenler var kardeşim her çıkarışımda ayarlar gidiyor o yüzden her çıkarıp taktıdığımda alyanlar ile ayar yapıyorum :) Arkadaşların bir bilgisi varsa paylaşsınlar bizle :)

3. abdullah0732

abdullah0732 Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Yani her seferinde ayar yapıyorum ve vidaların yalama yapmasından korkuyorum.

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ben HD fren kullaniyorum. Mekanik on fren bir arkadasim var onunkinin arasira ufak tefek sorunlarina da el atiyorum. On ve arka tekeri her iki bisikeltte de en az 3'er kez sokmusumdur (lastik patlamasi, cant tellerinin ince ayari vb.) hicbir sorun olmadi frenlerde. Mandali iyice gevsetip rotoru zorlamadan, diski surtmeden nazikce cekip alirsaniz tekeri ve ayni sekilde takarsaniz bir sorun olmuyor herhalde. Ama birtek ben sansliysam o zaman Allah'in sevgili kuluyum demek ki :)

enes savaş bunu beğendi.
  5. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam mandalı gevşetip tekeri çıkarttın ya sonra mandal gevşekken tekeri güzelce yerleştir oturt. sonra mandalı sıkmadan önce freni sık.fren sıkılıyken mandalı da sık. %80 rotor tam ortalanır sorun kalmaz;)

enes savaş ve hakan çelik bunu beğendi.
  6. abdullah0732

abdullah0732 Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Arkadaşlar bida denedim göbeğin uzunluğu maşanın boşluğundan biraz kısa o yüzden mandalı sıkınca kaliper yana kayıyor. Her zaman mandalı aynı sıkılıkta sıkınca sorun olmuyor.

Bence bu dediğin sadece hidroliklerde olur çünkü mekanikte tek tarafdan basınç var.

7. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Barış beyin dediği hidrolikler için geçerli, kendi bisikletim hidrolik ve aynı bu şekil yapıyorum. Mekanik farklı olabilir.

8. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Kardeşim ilk işim dediğini denemek olucak şuan üşendiğimden ön ve arka teker hafif bir şekilde sürtüyor ve her seferinde alyan ile ayar yapıyordum. Nasipse şimdi senin dediğini yapacağım çok teşekkürler. :)