Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tekere su doldurma

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında carizmatikugur tarafından paylaşıldı.

1. carizmatikugur

carizmatikugur Misafir

arkadaşlar biz burada bir arkadşaşın bisikletinin iç lastiğine su doldurduk
    tabi üstünede birazda hava bastık
    arkadaşlar biz su doldurduktan sonra test yaptık ve toprak yoollarda bisiklet daha az zorlanarak gidiyor
    ve çukurlardada yaylanıyor
    yani daha rahat bir sürüş oluyor
    sizde benim bu dediğimi hiç deneginizmi

not:bu lastiğe su doldrma bizim burdaki çiftçiler traktör tarlada zorlanmasın diye yapıyorlar

2. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    traktörlere yapılma sebebi ağırlık olmasıdır, hatta o su çok küçük bir ağırlıktır traktörlere ekstradan metal ağırlıklar da takılır. tutuşu arttırmak içindir :)

bisiklette hiç duymadım açıkçası :D

3. Furkan Özdağ

Furkan Özdağ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende helyumla doldursak hafiflermi acaba diye düşünmüştüm bi aralar :D

lizardking bunu beğendi.
  4. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    o suyu bende kepçelere koyduklarını duymuştum ve sebebini sorduğumda zıpalması için demişlerdi fakar frenlemeyi ters yünde etkileyeceğini düşnüyorum.iç lastikle dış lastiğin arasına koyuyorsunuz dimi.

5. carizmatikugur

carizmatikugur Misafir

benim babamda çiftçi ve biz hep su doldurruz bizim doldurmamızın sebebi kum tarlada rahaty gitmesi için

6. carizmatikugur

carizmatikugur Misafir

biz iç lastiğe dolduruyoz

7. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    yük taşımak isteyene önerilebilir sanırım :)

iyi yol yada arazi tutuşu için uygun lastik önerisi daha verimli olacaktır..

8. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkes bisikletini hafifletirken su muazzam derecede bisikleti ağırlaştıracaktır.Üstelik bisikletin hantallaşması cabası.Sen ilerlemek istedikçe lastik içindeki su karşı kuvvet uygulayacak.Pek faydası olmayacaktır zararından başka.

9. lizardking

lizardking Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet için dengesiz bir ağırlık olur. Biri tekerlerden asılıyormuş gibi.

10. ilker g.

ilker g. Kıdemli Üye

Seviye:
    Anlamadığım hava ile su karışımı olduğu için su lastikte devamlı yer değiştirecek yada akacak diyelim.Bu durumda lastikte her zaman ağırlık merkezi değişecek.Hem kontrolü güçleştireceğini hemde ağırlık yapacağını düşünüyorum.

11. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Lastiklere su doldurmayı tavsiye etmiyorum ama, normalden ağır olan bir lastiğin bozuk yollu inişlerde dengeyi arttırdığını ve özellikle gidondan daha az sarsıntı alarak inişi tamamladığım dikkatimi çekmiştir.

Farkına varma, tanesi 950 gr ağırlığında olan(ortalama 2 mtb lastiği ağırlığı :) ) schwalbe marathon plus lastiklerle yayala yolunda denenmitir. Aynı yoldan 2.10 maxxis crosmark lastikleri olan bir başka bisikletle inilerek aradaki farkı daha rahat anlayabilmiştim.

Belki sırf bana öyle gelmiştir :) Fakat fizik kurallarına göre bir açıklaması varsa, bilen birisinin paylaşmasını rica ediyorum.

12. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben bu lastigin patladıgındaki halini düsünüyorum da... fıskiye gibi birşey olur herhalde..

espriler bir yana, belki tekere su doldurmak hız yapmayaca, ani frenlere ihtiyac duymayacak, arazide kullanılacak motorlu araclar icin uygun olabilir ama yorucu olacagı ve 2 teker yani denge gerektiren bir durum oldugu icin bisiklette kullanıslı olacagını düsünmüyorum.. ama bacaklarını güclendirmek isteyenler icin iyi bir egzersiz olabilir bence.. =)

13. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Traktör konusu ile başlamak gerekirse traktöre takılan ağırlıklar ön tarafa takılır ve traktörün zorlandığı anlarda önünün havaya kalkmasını ve arkaya devrilmesini engellemek içindir. Tekere su eklenmesi konusu ise bu anlamda fayda sağlamaz ama ağırlık merkezini aşağıya çekeceğinden dolayı yana devrilme riskini çok olmasa da nispeten azaltır. Onun dışında lastiğin içini tamamen su ile doldurmadıysanız lastiğin yola vereceği tutuş veya zıplatma gibi tepkiler çok farklı olmayacaktır. Belki lastiğin ısısını biraz alarak biraz da lastiğin diğer taraflarına eşit taşıyarak fayda sağlayabilir. Bunun yanında su sıcakta daralan, soğukta genleşen bir madde olduğundan soğukta lastiğe hava ekleme durumunu belki ortadan kaldırabilir. Ayrıca lastikte patlama sözkonusu olursa çok erken dönemde bundan haberdar olmayı da sağlar. Neticede iş makinesi kullananların bunu anlaması uzun sürebilir. Normal otolarda çok kısa zamanda anlaşılabilen patlamanın anlaşılması gürültü ve yavaş hareket edilmesinden dolayı iş makinelerinde sorun olabilir. Tabii çok sıcakta gaz haline geçme de sözkonusu... Ancak çok soğuklarda donarak balans ve esneklik durumunu olumsuz etkileyebilir.

Bisiklet konusuna gelince en fazla ağırlık merkezini aşağı çektiği için ve de maddenin durağanlığı ilkesinden dolayı suyun vereceği ağırlığın titreşimi absorbe edeceği için fayda sağlayabilir. Ancak sebep olduğu ağırlık, donma riski, buharlaşma nedeni ile basınç artışı ve bilmediğim diğer dezavantajlarına değeceğini sanmıyorum.