Teker ters mi takılı?

Tepki
0
Bisiklet
Ümit
Merhaba,

2-3 gün önce dağ bisikletimi sadece asfaltta kullandığım için şehir lastiği takma kararı verdim. Bir abimizede bisikleti teslim ettim. Sağolsun takmış. Fakat lastikleri görünce aklımda soru işareti oluştu. Sizce lastikler ters yönde mi takılı?

http://i40.tinypic.com/i25xro.jpg
http://i41.tinypic.com/2d8ovtl.jpg
http://i41.tinypic.com/2q9cqzc.jpg

Scudo

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Merhaba.
Resimlerden ters gibi duruyor . Lastik desenleri inceden genişe doğru ileri yönde gözükmelidir. Çoğu lastikte yan tarafında okla gösteriliyor yönleri ona baktınızmı ?

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bu lastiklerin ters takılması çok kafa kurcalayan bir şey benimde başıma gelmişti acaba hızımı engelliyormu , boşa fazladan pedalmı çeviriyorum diye birsürü düşünce geçiyodu içimden . Üşensemde değiştirmiştim. :) ama artık çok dikkat ediyorum ters takmıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaslarinda dedigi gibi lastiklerin ic kisminda -> drive yazan bir isaret olmali dostum buna gore ters takilip takilmadigini anlayabilirsin. Cst marka lastiklerin bir cogunda bu ibare yer almaz eger bu isareti goremezsen yaptirdigin yere bence tekrar goster cunku ters takilmis gibi duruyor.

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
@Muskulpesent

Dediğinize benzer, böylece dış lastiğin dış yanak kısmına bakmak gerekir. Bazı lastiklerin dönme yönü simetrik değil, belirlidir. Ancak bu durumda lastiğin yanağında "-->" ok işaretiyle birlikte yanında "rotation" yazar. Eğer ki lastiğinizin sürüşteki dönüşü ile okun takip ettiği yön aynı ise sorun yok demektir.

Simetrik desenli bazı lastiklerde yön önemli değildir.

Sizin lastikte yazıyor mu bakın isterseniz. Sadece desene bakarak tahmin etmek gerekirse ters takılmış gözüküyor.

Olması gereken; lastik dönüş yönünde; su tahliye kanallarının merkez tabandan kenarlara genişleyecek/açılacak şekilde olması, yani desenin inceden kalına gitmesi gerekir. Sizinkinde tam tersi olmuş vaziyette.

Tepki
0
Bisiklet
Ümit
dış yanak kısmına baktım fakat herhangi bir ibare yoktu. yorumlarınız doğrutlusunda değiştireceğim yönünü teşekkürler

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@MertcanDogan
Bu arada lastikler rubena flashmı ?

Tepki
0
Bisiklet
Ümit
chaoyang marka. izmir çankayadan tanesini 25 tl ye aldım. lastiklerim 24". şu zamana kadar almadığıma pişmanım. bisiklet kullanmanın keyfine vardım.

edit : lastikte ok varmış görmemiştim. düzelttik

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Lastiklerin güzelmiş bu arada güle güle kullan,
yönü düzelttiğinde daha az ses yaptığını ve daha akıcı olduğunu göreceksin.

SerkanERDOGAN

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Ümit
Benimde ön lastiğin deseni buna benziyor ve benim ön lastikte sanırım ters takılmış. Hemen kontrol edeyim