Tek Tabanca İznik(Nicaea)(Bol Fotoğraflı)

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Selamun Aleyküm Arkadaşlar.Yakın zamanda karar verip lisede 2.5 yılımı geçirdiğim İzniğe günübirlik pedallamaya karar verdim. Gezimi malum 18 lik bianchi scorpion (full süspansiyon market bisikleti)mle gerçekleştirdim.Rotam tahmini 160 kilometrelikti.Gidişimi Sölöz üzerinde gerçekleştirdim (link) Dönüş Rotam Boyalıca tarafından . (link) . . İznik içinde de 10 kilometreye yakın gezdim.Sabah saat 6 .30 da Ovaakça'dan yola çıktım.Sonra yavaş yavaş pedallamaya devam ve Dürdane rampası girişi . . (link) Kurtul Engürücük derken Gemliğe geliyorum. Gemliğe doğru denizi göreceksin ;Sakın şaşırma ;) . . (link) . . . Gemlik rampasını inerken Körfezin manzarasıyla karşılaşııyorum.Durup fotoğraf çekiyorum . . (link)(link) . . Denizin berraklığı ve manzaranın etkileyiciliğinden Gemlik sahil de molamı veriyorum.Bisikletim de manzaradan istifade ediyor . . (link)(link)(link)(link)(link) İskelnin müdavimleri kediler. 4 Yavru ve annesi . . (link) Gemlikten ayrılırken birde üst geçitten manzarayı çekiyorum . . (link)(link) . . Zeytin başkenti Gemliğe hoşgeldiniz :alkis: . . (link) . . . Gemliğin Çıkşına geliyorum ama daha Orhangaziye 15 km var :agla: . . (link) . . . Orhangazi lambalarına geliyorum artık İznik yoluna giriş yapacağım ama daha 46 km var :D . . (link) . Derken Gölyak2ya geliyorum.Kağan abi yorumunu görmediğim için kısa bir mola verip köy kahvesinde çay içmeden devam ediyorum.Abi bir dahakine kısmetse beraber cay icmeye gideriz İnşallah :) (link) . . Köye girdiğimde kerpiç evler dikkatimi çekiyor ve bende fotoğraflıyorum :) . . (link) Köy hamamını görüyorum.Yeni restore edilmiş galiba (link)(link)(link) 57 kiometre arkada kaldı daha 30 kilometrem var ha gayret.Sıcakta yavaş yavaş kendisini göstermeye başlaadı mı ne? :cool: . . (link) . . Yolda giderken şifalı böbrek suyu yazan tabelayı görüyorum.Şifa niyetiyle sularımı dolduruyorum.Suyun tadında pek bir farklılık göremedim ama belki mineral bakımından zengindir :D . . (link)(link) . Narlıcayım ama narlar yok :D . . (link)(link)(link) Narlıcada göl gözüme çok güzel gözüküyor .Molamı verirken ben de gölle ve manzarayla sizi başbaşa bırakıyorum (link)(link)(link)(link) . . Göllüce yakınlarında balıkçılara rastlıyorum.Ağları kendilerine özgü çekişleri var.Ağ ipini traktöre bağlayıp topluyorlar. Yurdum insanından yeni fikirler :) . . (link) (link) . Yolda arabanın çarptığı Sincapla karşılaşıyorum.İlk defa bir Sincapı bu kadar yakından gözürüyorum ama öldükten sonra :agla: . . (link) . . Göllüceye varıyorum .Çok fazla sayıda martı beni bekliyor .Havadalar den martıları fotoğraflamaya çalışıyorum :) . . (link)(link)(link) . . Gemlik sahildeki molalar ve toplam molalarla 4.50 dakikada İzniğe giriş yapıyorum.Tabelalar yalnız kalmasın diye kendimi de fotoğraflara dahil ediyorum :D . . İznik Yenişehir yol ayrımı daha 5 kilometrem var :) (link) . . Bol dönüşlü biraz da eğimli yollardan sonra artık İznikteyim. :alkis: . . (link) Ve 2.5 yılımı geçirdiğim okulumu ziyarete gidiyorum.Az sokak basketbolu oynamadık bu sahada :p . . (link) . . . Okuldan ayrılıp merkeze gidiyorum .Yolda Kırgızlar Türbesi var. Ziyaret edip surlara Yenişehir Kapıya doğru devam... . . (link)(link)(link) . . Yenişehir Kapıya ve surlara geliyoruz .Ecdadıımız her seyi yapmis .. . . (link)(link)(link) . . 21.Yüzyıl sokak yazı sanatının güzel örnekleri surlarda yerini almış vaziyette . . (link) (link) . Tüm Türkiyeye örnek elektrik memuru abim.Sağolsun fotoğraflarımı da çekti . . (link) . . Bisiklet her yerde @İznik surlarda .Bisikletle surların fethi . (link)(link)(link) Surlardan dönüşte iki tane bisikletli görüyorum.Forumdandır ümidiyle hemen yanlarına gidiyorum.Selamun Aleyküm deyip yanıt alamayınca Turist olduklarını anlayıp konustuğum iki kişiyle karşılaşıyorum. .İki kuzen yola çıkmışlar.Almanya Stutgarttan Türkiyeye gelmişler. İkisi de üniversitede sağlık okuyorlar 40 Gündür yoldalarmış. 3800 kilometre yol almışlar.Bana hotel aradıklarını söylediler. Ben de onları Kaynarca otele götürüyorum.Ora da dayımın askerlık arkadası Alı abı genclere odalarını ayarlıyor .Çay ikram ediyor ve esyalarını beraber odalarına tasıyoruz.İsimleri anladığım kadarıyla Frühen ve Christoph tu .Forumun formasını gösterip Bikeforums un Türkiye versiyonu oldugunu soyluyorum .Şaşırıyorlar.Kendi kameralarıyla da fotoğrafımı çekiyorlar ve ayrılıyoruz. Bugün Geyveye gidecekler di .Sakarya tarafından olan arkadaslar ilgienebilirse cok ıyı olur. . . (link)(link) Bır de selfıe çek diyorlar.Ben de onları kırmıyorum :D (link) . . Ve artık İznik Turuna çıkıyorum. Süleyman Paşa medresesındeyım.Osmanlı döneminde ilk yapılan medreselerden :) . . (link) (link) . . Çini dükkanlarından birinin duvarı :) Duvarlara eserler bırakan arkadasları bu tarz orneklere davet ediyorum . (link) . . Çinili Camii , Minaresi tamamen çini kaplama ..:eek:ha: . . (link) . . Şeyh Kudbiddin Camii ve İznik Müzesi Eskiden Aşeviyimiş .Şu anda tadilatta olduğu için fotoğrafları dışardan çekiyorum. :) . . (link)(link)(link) . Çık fazla lahit var. Al gız utanma :utn: . (link) (link) Kılıçarslan caddesini takip edip Lefke kapıya geliyorum. . . (link)(link)(link) Artık İznikin tepesi olan Bayraklı tepeye Abdülvahap Sancaktari Türbesi ne doğru yola çıkıyorum .Yolda Sarı Saltuk Türbesi ve Çandarlı hayrettin paşanın türbeleri var. (link) Ve tepeye varmam için rampayı çıkmam gerekiyor.Rampayı çıkarken Berber Kaya lahiti var.Bir ilki daha İznikte yaşıyorum.Lahitin üzerine aşk yazısı yazılmış.Mezara yazı yazmak garip geldi. Aşklarını ölümsüzleştirmişler :D . . (link)(link) rampaların bitmesiyle Bayraklı tepe deyim . Biraz kopyala yapıştır bilgi vermek gerekirse :znik’in doğusunda yüksek bir tepe üzerinde Abdülvahab Sancaktari Türbesi bulunmaktadır. Bu türbenin İznik’i kuşatan İslam ordularından Abdülvahab adlı bir kişiye ait olduğuna inanılmıştır. Osmanlılar İznik’i ele geçirdikten sonra, VIII.yüzyıldaki Arap kuşatmalarında yararlılıkları görülen ve sancaktarlık yapmış olan Abdülvahab isimli kişinin halk arasında inanılmış bir de efsanesi bulunmaktadır:

“Abdülvahap kuşatma sırasında gönlünü genç bir Rum kızına kaptırmıştır. Kızlar burcunu müdafaa eden sevgilisi her seferinde Abdülvahap´a Kaleyi alırsan beni de alırsın diye bağırırmış. Genç sancaktar sevgilisine kavuşmak için yaptığı hücumda bir düşman oku ile yaralanmış ve başı uçurulmuştur. Buna rağmen kılıç sallamaya devam eden sancak bir arkadaşının “bre Abdullah başını unuttun” demesi üzerine sancaktari geri dönmüş ve başını koltuğuna alarak yedi adımda bugün yattığı tepeye çıkarak kendini defnetmiştir”.

Bugün bu türbe halk arasında, sürekli bayrak asıldığından ötürü Bayraklı Dede olarak anılmaktadır. Manzarayı daha net görebilmek ve bilgi sahibi olmamız için:
Kardeşlik göstergemiz :) (link) . . Bayraklı tepeden İznik ve göl manzarası . . (link)(link) Bayraklı tepeden ayrılıp Ayasofya camii ne gidiyorum .İncilin tahrifata uğramış örnekleri İznikteki konsülde toplanmıs .Yohanna vs. (link) Cami nin iç mekan görüntüsü ile ilgili çekilmiş örnek video
Camii çevresindeki lahit ve taşlar . . (link)(link) Ayasofyadan ayrılıp Roma tiyatrosuna gidiyorum.Kazı çalışmaları olduğu için fotoğrafları dışarıdan çekiyorum. . . (link)(link)(link) TİYATRODAN DA AYRILIP İstanbul kapıya doğru pedallamaya devam ediyorum.(link) . . -Şu Bisiklet forum formalı genci gördün mü ? Bursadan gelmiş -Ha ha beni bile güldürdün ya :D -Sus seni taş kafalı seni . . (link) Göl boyunca surlarla karşılaşıyorum . (link) Göl boyundaki iskeleye gidiyorum.İstanbuldan gelen bir kardeş kırmayıp fotoğrafımı çekiyor :) (link) . . Havanın da verdiği bunaltıcılığı atmak için göle atıyorum kendimi. . . (link)(link) Saat 16 ya yakın dönüşe geçiyorum. 87 kilometrelik dönüş yolu beni bekliyor... :agla: . (link) Boyalıcaya varıyorum Şu anlık bir sorun yok :in: (link) . . Derken Orhangaziye 15 kilometre gibi bir mesafe varken 1.95 lik lastiğime tel giriyor.Lastikler kalın diye yanıma herhangi bir şey almamıştım .Doğada tek başına da gördüğüm gibi lastiklere ot doldurup bir miktar surdüm .Dedim bu böyle olmayacak.Bende otostop çektim.Çünkü narlıca otobüsü durmadı .Sağolsun abiler Hyundai H100 le beni alıp Orhangaziye kadar attılar.Orhangazi de bisikletçi bulup(Sümer bisiklet) iç lastiği tamamen değiştirdim.Bisikletçi abi Mersine giden bir grup arkadastan bahsetti. Bisikletlerinin tamirini yapıp yola devam etmişler .Bizde durmayıp devam ediyoruz. Artık yolu daha iyi izliyorum. Hayırlısıyla Orhangazinin çıkışına varıyorum. . . (link) Orhangazideki inişle beraber bayağı yol alıyorum Gemlik tabelalarına geldim. . . Lastikler tekrar patlıyor.Bu sefer diken giriyor.Belki bu lastiklerle 1000 kilometre yol aldım.Bir şey olmadı şimdi 20 kilometreyi zor gitti.Bu sefer direk inik lastikle sürüyorum.Jant artık kendinden geçti .Ben de geçtim.Artık bisikleti elime alıp gidiyorum .Yolda biri durur niyetiyle.. Gemliğe son kez bakıp vedalaşıyorum . . (link) . . Gemlik rampasında el işareti yapıyorum.Çünkü 30 kilometre elde gitmem çok zordu.Allah razı olsun bir tırcı abi beni alıyor.Bisikleti tırın üstüne atamıyorum .Onunda yardımıyla bisikleti tırın üzerine koyuyoruz.Çantamı da alıp tıra biniyorum.Tırcı abi çantamı görünce : 'Ne o silah mı var diyor ' ben de yok abi eşyalarım var diyorum.İstanbuldan mal getırıyormus.Hal hatır okul vs derken Ovaakçada duruyor.Bisikletimi alıp Allah razı olsun deyip yoluma devam ediyorum.Kısacası 'tırcılarında iyileri varmış' tecrübesine sahip oldum Çıkarılacak derslerim uzun gezi veya tura çıkarken mutlaka gereklı ekipmanları almam gerektiği Hepinizi okuyarak vaktini aldım .Kusura bakmayın .Dönüşü bol macera lı bir İznik turum oldu

Scudo
Tepki
19
Adam dinamo ya :D . 18 kg'lık 26'' dağ bisikleti ile gittiği yola bak :D
Kaç km yol o ya gezdiklerinkle 160 km 'den fazla gibi sanki :)

Vallahi helal olsun. Fotoğraflar da güzel. Yabancılarla karşılaşmışsın, maceralar yaşamışsın. Özendim tabi ama benim için daha var böyle uzun turlara.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
çok güzel bi tur olmuş iyi cesaret doğrusu yamasız pompasız o yola çıkmak

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Kağan Ayan

Kağan abi arka jant 8 çiziyor.Artık yaptırana kadar turlara çıkamayağım.Yalnız da yol hiç çekilmiyor ama cidden maceralı ve güzel bir tur oldu :D

@Cem Bayıll

Aslında mtb diye lastiklere güvendim ama yolda bıraktı bizi :agla:

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@ali -
Bisikleti yaptırdıktan sonra kısmetse sizinle de bir Gündoğdu ya da Gündoğdu -Kurşunlu yapalım :) Malum bize en yakın Mtb rotaları ;)

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@ali -

Sorun değil ama öncelikle Gündoğduya çıkmamız için bisikleti yaptırmam gerekiyor .Siz hafta sonları müsaitseniz başka bir haftasonu Gündoğduya çıkabiliriz.Çünkü bisikleti salı günü yaptırıcam kısmetse ;)

ali

Üye
Tepki
0
ben musaıtımde diğer arkadaslar musaıt olmuyor pek . benle beraber 2 kısı daha gelcektı . önemli deıl baska zaman kısmetse

Sener O.

Daimi Üye
Tepki
170
Bisiklet
Cube
Helal olsun kardeşim o mesafe benim gözüm yemez anca bir gece kalmalı gidip gelebilirim ,aslında imkan olursa bi Karacabey turu yapabiliriz cumartesi gidiş pazar dönüş.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Saygılar.. Gurur duydum!. Çok mutlu oldum gerçekten didik didik ederek izledim fotoğrafları ve yazılarınızı. Söyleyecek söz bulamıyorum. Kimisi düştüğü için bisikletten soğuyor ve kimisi de sizin gibi tek başına 160 + km yolu tek başına ve keyifle gidebiliyor. Paylaşımlarınız için içtenlikle teşekkür ederim.. Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim..:):)

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Serkan HODANCI
Serkan abi biraz da insanların marka donanım takıntısını yıkmayı istiyorum.Forumda arkadaşlar var .Başka bir ile gidicek ama tur gidonu vs .200 lira masraf yapıyorlar.Şahsi görüşüm yatırımı bisiklete değil kendilerine yapmaları. İlla deore olacakmış.Sele söyleymiş gerek yok diye düşünüyorum.Milyarları verip bisiklet evde yatmaktansa dandik te olsa bisikleti olup onun tadını çıkarmalılar .. :)

• Beğen
Tepkiler: Emrah ONAN

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ebubekir sözbir

Öncelikle bisikletin hiçte kötü, basit bir bisiklet değil. Artıları - eksileri tartışılır. İşe yaramayan bir bisiklet olsaydı eğer seni onca km götüremezdi. Benim geçen sene aldığım bisiklet senin bisikletine çok benziyordu. Ümit Navigator 2D ve ben bu makine ile 6-7 ayda 5700 km yol yaptım. Tek fark 2000 km lerde arka amortisörü iptal ettim. Bana çok büyük bir avantaj sağladı. Linkte bunu nasıl yaptığımı paylaştım ancak ilk paylaşımım olduğu için resimleri izlemek pek keyif vermiyor. Tekrar bu mesafelerde yola çıkacak olursan alternatif olarak kullanabilirsin diye düşündüm. Ben de bu konuda sana katılıyorum. Katılıyorum sana daha güçlü, daha kaliteli veya daha hafif bisikletlere değil daha güçlü bacak kaslarına, temiz ciğerlere ihtiyacımız var..

(link)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
bazı insanlar doğuştan Dopingli oluyorlar siz onlardansınız ben onlardan değilim 1 yıldır bisiklet kullanıyorum hâlâ uzun mesafelerde tıkanıyorum yapım müsait değil abim de Dopingli olanlardan saatlerce sürse tık demez. 160 km yi bir günde gidip gelmek tek başına büyük cesaret bende denerim böyle bir mesafeyi bir ara.

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
Aleyküm selam Ebubekir,ayaklarına sağlık çok güzel bir tur olmuş.Her şeyden önce azmin olması gerektiğini bir kez daha isbat ettiğin için teşekkürler.Yolun açık olsun kaza beladan korusun Allah c.c.. İnşAllah nasip olur da birlikte turlarız.