Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek Tabanca// İstanbul'dan Uludağ'a - 20 Ocak 2012 Cuma

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ali ERTURAN tarafından paylaşıldı.

1. Ali ERTURAN

Ali ERTURAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhabalar :)

Sizlerle geçtiğimiz Cuma yaptığım Uludağ tırmanışını paylaşmak istedim.

Geçen yıllardan da aklımda olan Uludağ turu için bu sene 2 kişi yola çıkma kararı almıştık, ardından da 2 arkadaş daha eklenerek 4 kişi olduk fakat bütün arkadaşlarım izin vb. problemler nedeniyle vazgeçti, haliyle de tek kalmıştım.Bu şekilde böyle bi tur tehlikeli olabilirdi fakat Perşembe günü kafama koyduğum bu turu tek de olsa yapma kararı aldım, hemen biletleri ayarlayıp bir kaç eksiği de tamamlayarak Cuma sabahı 6:20 otobüsüyle İstanbul'dan Bursa'ya geçtim.Dönüş bileti de 20:30 içindi.

Buradan Kamil Koç firmasına teşekkürler, bisiklet konusunda hiç bir sıkıntı yaşamadım hatta bisikleti benim yerleştirmeme de izin verdiler.

Yolculuk saat 11 gibi Bursa' da sona erdi.
    İlk defa Uludağ'a çıkacaktım hatta ilk defa Bursa'daydım.O yüzden de bir kaç kişiye sorarak Çekirge'den Uludağ'a çıkmak üzere
    bisikleti monte ettikten sonra 11:30 gibi yola koyuldum.

Bu tur benim için hayatımda yaptığım en zorlu, en çetin şartlarda bi çok ilki olan aynı zamanda da bu zamana kadar yaptıklarım arasında en çok keyif aldığım etap oldu.Uzun zamandır düzenli bisiklete binemediğim için kondüsyon olarak çok iyi değildim.Buna hava şartları ve sert rüzgar da eklenince durumun mahiyetini siz düşünün.Yoldaki köpekleri saymıyorum bile.Hiç o kadar çok köpek görmemiştim.

Bunlara rağmen tırmanışta araç kullananların kornaları, selamları, alkışları, bravo deyişleri sizin keyfinizi arttırıyor, deyim yerindeyse gaza getiriyordu.
    Hatta bazıları arabalarını sağa çekip benimle muhabbet ediyor, bir ihtiyacımın olup olmadığını soruyorlardı.
    Hele bi tane amca beni baya geçtikten sonra geri dönüp yardıma ihtiyacım olup olmadığını sorması beni oldukça mutlu etmişti.
    Türk insanının böyle sıcak kanlı, misafirperver ve hoşgörülü olduğunu bilmek gerçekten harika :)

Yine böyle bi durumda yolda tanıştığım Cüneyt abi, Ferhat abi ve Uluay ablanın dönüş yolunda bana yaptıkları iyilik benim için unutulamayacak mahiyetteydi.

Öyle böyle tırmanırken ortalama 40 km yol geride kalmış, saat 11 sularında başladığım tur rakımı 1865 metre olan Uludağ oteller bölgesinde 4 sularında sona ermişti.

Bölge de ufaktan bi tur attıktan sonra karnımı güzelce doyurup ısınabileceğim bir mekan bulup oturdum hemen kaloriferin yanındaki masaya :) Mekanın sahipleri olsun, müşteriler olsun ilgiyle karşılanmak, şaşkın ifadeleriyle sorular yöneltilmek gerçekten keyif vericiydi :)

Kıyafetlerini değiş, karnını güzelce doyur, dinlen derken saatin 6ya geldiğinin farkında bile değildim.
    İşte asıl tehlike şimdi başlıyordu.Yanıma aydınlatma almamıştım ve bu karanlıkta karlı-buzlu yolda inmek ölüme davetiye çıkarmaktı, en ufak frende bisiklet kaymaya başlıyor ve virajlara gelirken yavaşlamak işkence haline geliyordu.Defalarca kayma tehlikesi geçirdim fakat hiç düşmemiş olmak gerçekten çok büyük bir şanstı benim için.

Bu şekilde 11-12 km sonra Milli Park girişine ulaştığımda oradaki amcanın bu saatte karşıma yabani hayvan çıkabileceğini, köpeklerin aç olduklarını ve saldırabileceğini söylemesi beni tedirgin etmekten başka bir şeye yaramadı çünkü 20:30 İstanbul otobüsüne yetişmem gerekirdi.Zaten o karanlıkta ağaçlar bile ürperticiyken üzerine köpek olayı da cuk oturmuştu yani, sağol be amca :)

Milli Parktan ayrıldıktan bi süre sonra arkamdan gelen arabadakiler kim olsun istersiniz? :)
    Yukarıda bahsettiğim Cüneyt abiler beni tanıyıp hemen sağa çekmişti.Gerçi tanımaması mümkün değil, Allah'ın dağında bir bisikletli ben vardım yani :D

Sağolsun beni orada bırakmak istememiş, bisikleti bagaja atıp beni götürebileceklerini söylemişti.Tabii kırmak ne mümkün, ona çok çok teşekkür ediyorum.
    Tabii olayın mahiyetini şimdi soğuk kanlılıkla düşünüyorum da o beni almasaydı eğer yaklaşık 25 km lik bi inişte neler olabilirdi, nelerle karşılaşabilirdim, emin değilim.

Üstelik sadece inişe kadar değil, bu soğukta tekrar binme diye terminale kadar bıraktı beni.Hala böyle karşılık beklemeden iyilik yapan insanların olması gerçekten sevindirici :)

Bir güzel turun daha sonuna geldik, başka turlarda görüşmek üzere :)

Umarım yazdıklarımla sıkmamıştırım, şimdi sıra fotoğraflarda :)
    Sanırım tura tek çıkmanın en kötü yanı sizi çekecek birinin olmaması :/
    Bu arada çıkışta fotoğraf çekerken makina bisiklete çarptı ve lenste meydana gelen sorun yüzünden fotoğrafların kalitesi düştü, yoksa kartpostal tadında fotoğraflarla karşınızda olabilirdim :)

Ve fotoğraflar;

Devamı birazdan ;)

2. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:

Teşekkür ederim ;)

3. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sadece yaz günü tur yapılır düşüncesini ve tabusunu yıkan harika bir tırmanış olmuş gerçekten fotoğraflar ruhumu okşadı bende en kısa zamaanda tırmanacağım. resimlere ve anlatıma çok teşekkürler

Ali ERTURAN bunu beğendi.
  4. Fatih Toraman

Fatih Toraman YalağuzSeyyah

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ali kardeşim harikasın.Biz sıralarda karneleri beklerken sen uludağ yolundaymışsın :D Bisikletinizde harika olmuş.Hayırlı olması dileğiyle...

5. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler... Yazınızı hiç sıkılmadan keyifle okudum. Epeyce maceralı bir tur olmuş... Dönüş yolu için geç kalmışsınız biraz. Size yardımcı olan kişilere burdan bizde teşekkür ederiz. Fotoğraflar çok güzel.. Fakat kendinizi ve size yardımcı olanları sanırım çekemediniz... Ayaklarınıza sağlık... :)

6. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Açıkçası önce tebrikler sonra da geçmiş olsun. Ama yaşadığınız durum bu tür (ve özellikle tek başına) yapılan turların ne kadar iyi planlanması gerektiğini de ortaya koyuyor. Benim de bir Bursa-Uludağ-Bursa planım var ama hem daha uzun bir gündüzde hem de daha erken vakitte çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Mümkünse daha sıcakta tabi... Çünkü buz arabalar için tehlikeyken bisiklet için çok çok daha büyük tehlikeler yaratabiliyor. Hele Uludağ inişi gibi sürekli dönerek inen bir parkurda. Şanslıymışsınız ki yardımsever insanlara denk gelmişsiniz. (Bu ülkede yaşadığımız için de şanslıyız bu konuda sanırım.)

Tekrar geçmiş olsun.

Kazasız ve keyifli turlar

five

7. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Arkadaşlar güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. :)

Haklısınız, daha iyi bi planlama gerekirdi ama bu tecrübe olarak da bir ilki bu.Elbette bundan sonraki turlarda özellikle -zaman konusunda- daha dikkatli olacağım.Gerçi bu, basitçe tura biraz daha erken başlayarak giderilebilir bi durum.

Benim uzun gün seçme şansım yoktu çünkü çıkış amacım karda bisiklet sürebilmekti.O da şartlar zor da olsa en iyi bu mevsimde olur zaten :)

Selamlar

Selami Daban ve five bunu beğendi.
  8. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Keyifli anlatım, güzel resimler.Sağlam bir tırmanış...Darısı başımıza...

Çook teşekkürler :)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Makinanın lensi yolda bozulmasaydı daha canlı ve net fotoğraflarla karşınızda olabilirdim ama yapacak bir şey yok, bi dahaki tura artık :)

Ve tavsiyem bu rotayı mutlaka deneyin, kesinlikle pişman olmazsınız :)

Selamlar

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ali öncelikle sana teşekkürler paylaşım için çok güzel kareler.Biraz daha bisikletli foto alsaydık çok daha güzel olurdu diye düşündüm.Anlatıma diyecek söz yok canlı canlı olayın içindeyiz gibi okudum.Kamil Koç bana da bisiklet konusunda çok destek olmuştu aynı senin gibi bisikletimi kendimin yerleştirmesine izin vermişti.Hatta koyduğum tarafta destek için valiz yoktu diğer taraftan muavin yardımıyla bir kaç yumuşak valiz almıştık.Risk almayıp arabayla inmek de mantıklı bir hareket en güzelini yapmışsın.Kısacası tebrikler her şey çok güzel.

Aydın abi size de yazın Uludağ turu teklifinde bulunuyorum, ortak bir zaman belirleyelim hatta bu sefer ben Eskişehirden bisiklet ile geleceğim dönüş otobüs ile olur.Geçen sene Bursa'ya pedalladığımda face ortamında Bursa'ya kadar pedallayıp Uludağ'a çıkamazsın diyen bir arkadaş vardı ona da gönderi yapmış oluruz :)

11. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ferhat abi çok teşekkürler, fotoğraf konusunda haklısın ama lens bozulduğundan aralarında en iyisi bunlar :) Aslında dönüş karanlığa kalmasaydı iniş teknik ve çok harika olabilirdi ama o şartlarda araba en mantıklısıydı, o abiler olmasaydı ne yapardım, bilmiyorum.Aydınlatma almamak da çok büyük bi eksikti zaten, tecrübe olsun bana :)

Yaz için ben de bi Uludağ tırmanışı daha düşünmeye başladım, belki bi tur düzenlenirse katılabilirim.Ayrıca seninle de pedallamak isterim :)

Tekrardan teşekkür ederim, selamlar ;)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  12. Yusuf Taş

Yusuf Taş Yeni Üye

Seviye:
    Tebrik ederim Ali bey...

13. tayfun sezer

tayfun sezer Misafir

Azim,hırs,cesaret,macera ve yaş 17.Ne güzel zamanını ve fırsatını iyi değerlendirmişsin.Zaman geçip yaş ilerleyince fırsat bulmak ta zor oluyor.Çok teşekkürler.

14. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Haklısınız; bu yaşların değerini bilmek, zamanı iyi değerlendirmek lazım.Ama siz de gençsiniz, bu zamanların değerini bilin ve kendinize daha çok vakit ayırın bence =)

Ben teşekkür ederim.Selamlar =)

15. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok guzel bir tur ve yukseklik farki; sorunsuz geçtiginden uzun zaman mutlulukla hatirlayacaksin;
    ama gece olmadan donmeyi çalis;
    Paylasim için tesekkurler.

16. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ne güzel etmişsin Ali kardeş, tam bir macera yaşamışsın. KEşke insan her zaman fırsat bulsa da b tür faaliyetler yapabilse. Tur bana Jack London romanlarını hatırlattı, böyle bir roman içinde yaşamışsın sanki. Nice yollara, nice maceralara

17. Selami Daban

Selami Daban Bisikletkolik

Seviye:
    kuzeyin çocukları bunlar,,, azimli ve kararlı tek başına da bir ordu gibiler. bravo Alicim bu yaz aynısı karadeniz yaylalarında da bekliyoruz senden ama benimle birlikte...

18. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sizin turlarınızın yanında sönük kalsa da değerli yorumlarıız için ben teşekkür ederim, sağolun :)

Teşekkürler Akif abi, sana da tavsiye ederim, arada küçük kaçamaklar yapmak gerçekten iyi geliyor :)

Teşekkürler abim, arkamızda senin gibi örnek abilerimiz oldukça bu teker hep dönecek inşallah, merak etme =)
    Haa yayla yollarında senin yanında pek şansımız olmasa da bu sene mutlaka eşlik etmeye çalışacağım, yayla her şeyiyle başka, geçen yaz kaçırdık ama bu yaz kaçırmamak lazım =)

Tekrardan teşekkür ederim hepinize.
    Selamlar =)

19. Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Ömer Faruk MUMCUOĞLU Onursal Üye

Adı:
    Ömer Faruk Mumcuoğlu
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cok güzel bir tur çıkartmışsın. Tek başına kimsenin yapamayacağı bir iş. Fotoğraflar ve anlatım super,eline ayağina sağlik

20. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    var birşeyler bu kuzeyin çocuklarında.

ülke bisiklet sporunun çok güçlü olduğu bir ülke olduğunda karadenizden efsane sporcular çıkacak göreceğiz. deli deli, komik, cesur, yırtıcı, şair insanlar. aha buraya yazıyorum.