Bisikletle tek seferde 260 km!

zungapir

Üye
Tepki
22
benim bir kac sorum olacak :)

Ben Bir süre karapınarda yaşadım ve konya karapınar arası 90 kilometre olarak biliyorum tabi şehir içi ve geziler toplamı 260 kilometre olabilir ama biraz fazla göründü bana (yanlış anlaşılmasın) meke gölüne gelelim türkiyedeki ilk ve dünyadaki ilk 3 arasında olan özel oluşumlu bir göldür... Bakımsızlıktan ve çevre düzenlemesi yapılmadığından biraz harabe gibi görünüyor ama kesinlikle görülmesi gerkeen biyer... Tur yapacak arkadaşlar varsa uğramasını kesinlikle tavsiye ediyorum ...Acı göl de meke gölü ile aynı kaderi paylaşıyor ikiside türkiyede ki oluşum ve güzellik açısından en farklı göller ama hiç bir şekilde ziyaretçilere uygun hale getirilmemiş:(... Ne deyim gidin kendi gözünüzle görün :)

Scudo

sgtalper

Forum Demirbaşı
Tepki
468
Bisiklet
Scott
[meke gölüne gelelim türkiyedeki ilk ve dünyadaki ilk 3 arasında olan özel oluşumlu bir göldür.............] göldü demek istedin her halde şu sıralar mikroskopla bakarsan belki bir zamanlar orada su olduğunu tahmin edebilirsin çıplak gözle pek belli olmuyor da

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
1-Ironman çok iyi (az oldu),çok özel bir(bakın bu oldu) bisikletçi.
2-Konya zaten bisiklete aşina bir memkeket.Ama,Ironman'in daha bir sevdirdiği muhakkak.(İnanmayan forumun yeni üyelerine baksın).70 li yıllarda Konya'da Erol Küçükbakırcının bir yarışını izlemiştim.İşte o gün bisiklet isterim diye tutturdum.Sonra da Edie Merx'i filan bildik.İflah olmadık artık.
3-Ironman'in gezileri anlatım üslübu çok akıcı.Zevkle(ve hatta kıskanmayla karışık imrenme arasında okuyoruz.)
4-Gürsel Hoca(müsaadenle Gürsel Bey) gibi mütevazilik örneği bir tanıdığı(ben de tanıyorum) olduğu için şanslı da.
5-Burada, taze bisiklet aşılanmış bir meslekdaşınızla fırsat buldukça pedal basıyoruz.(hatta hızını alamadı yola da geçti).Bir ara, bir şekilde,bir fırsat yaratıp Konya'ya gelelim bir dee;beraber azıcık pedal basalım diyordum.Ben caydım. 16 Eylül 2006 Transtoros'ta eşlik edebilirdim.Şimdi görünen o ki;pergel açısı baya bir artmış görünüyor.(Antremanın faydası mı var ne.)Ben değil başkalarıyla kendimle bile yarışmıyorum.
6-Winston hep uzun süreli pedal basacak yodaş yokluğundan şikayet edip duruyor.Yazın onu bir göndereyim de;eti sizin kemiği benim.Görsün sataşmak neymiş.:D
7-İnşallah bu forumdaki güzel motivasyonlar birbirini altetme yarışına dönüşmez.(Hiç sevmem)Hani,Yüce Mevlana diyor ya.Gel kim olursan,sev,hoşgör diye.Ne güzel söylemiş valla.Bugün Fethiye'de ikamet eder 4 İngiliz çiftle karşılaştım.Deli misiniz bu havada.Nereye böyle diye sordum.Yok yahu!Akıllıyız 800.yıl sebebiyle mevlanayı ziyarete gidiyoruz dediler.Varolsunlar.
Sevgili Ironman ve şahsında (Gerçekten)çok değerli arkadaşları,Hay Allah razı olsun.Renk katıyorsunuz valla.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@zungapir
Selam,
mesajınızda bahsettiğiniz ve meke gölünün gezilip görünmesi ile ilgili olan temenni kısmına katılıyorum.
Ancak şu "yanlış anlaşılmasın" diye altını çizdiğiniz ve rakamlarla alakalı kısımı yanlış da anlasam doğru da anlasam bir tek sonuç ortaya çıkıyordu, o da şu;

sanırım siz, bizim esprili anlatım uslubumuzdan dolayı bisikletçilikteki ciddiyetimizi ıskalayarak katettiğimiz toplam 260 küsur km. lik mesafeyi de espriyle karışık bir punduna getirip diğer değerli okurlarımıza fazla fazla yutturma niyetinde olduğumuzu ima etmeye çalışmışsınız. Her şeyin esprisi olur rakamların asla. Bu sözünüzü(siz de yanlış anlamayın o zaman) ironmanlığa bir hakaret kabul ediyorum. :cool:

Gelelim yaptığımız 260 küsur km. nin tefsirine;
siz madem bizim en güvenilir kilometre saatlerine de güvenemediniz, o zaman size güvenilir başka kaynaklardan veriler aktararak konuyu tekrar ele alalım.
İki merkez arasındaki karayolu mesafesi valilik (yada o yoksa) kaymakamlıklar arasındaki karayolu uzaklığıdır. Sizin 90 km. diye bahsettiğiniz mesafe de 90 değil 95 km. dir. ((link))
Karapınar Meke arası 7 km. Karapınar Acı göl arası 8 km. Meke gölü çevresi (bizim çizdiğimiz çemberde) 5 küsur km.
Konyadan Karapınara hareket ederken Dedeyle buluştuğumuz Konya çevreyolundaki Karapınar ayrım noktasına benim evin uzaklığı 30 küsur km. (Gidiş dönüş 60 km. ) not: Zira biz turumuza valilik binasının önünden değil, kendi evimizin önünden başladık ve gezimizi valilik binasında değil kendi evimizde bitirdik. Turumuz evden eve hep bisikletle idi. Çevre yoluna dek, hatta mekeye dek arabayla gidip orada bisikletle gezmek te tercih edilebilir belki ama bisikleti olduğu halde arabaya binmek ironmanlık hukukuna terstir.

Velhasılı kelam siz bizim bahsettiğimiz mesafeyi hiç bisikletle geçme kısmetini yaşamadığınız için size uzaktan 260 km. nin sesi biraz ütopik gelmiş. Konya-Karapınar arasını (belki sizin gibi) arabayla-otobüsle gidip gelmek farklı, yada evden bisikletle çıkıp meke gölünün etrafını bisikletle dolaşıp oradan acı göle gidip o göl kraterinin etrafında da (yarım tur şeklinde) bisikletle dolaşıp eve döndüğünüzde bisikletin kilometre saatinde yazan 260 küsur km yi okuma olayı farklı.
Uzun sözün kısası , evdeki hesap çarşıdakiyle her zaman bir olmuyor yani.

Son söz olarak size şunu teklif ediyorum;
kilometresine inanmadığınız gezi paylaşımlarımızı bu forum sayfalarından siz seçin, sonra alın bisikletinizi gelin,(yada biz bisikletle gelip sizi evinizden alalım) o parkuru birlikte bir daha geçelim. Yok ikna olmazsanız bir daha geçelim, yok yine ikna olmazsanız 3 kere daha geçelim. Taki siz ikna oluncaya kadar biz sözümüzün arkasındayız. Yok benim ikna olmaya niyetim yada ihtiyacım yok diyorsanız o zaman emeğe saygının gereklerini yerine getirin lütfen.
Siteye yazdığımız her sözümüzün eriyiz. Biz ironmanız. Çamurman değil. Dilimizin yumuşaklığı yanıltıcı olmasın. Rakamlarla oynamak bize göre şeyler değildir. Hoş şu kadar kilometre yaptık diye bize madalya da takacak yoktur. Neyi, niye abartalım yani.

Hoşçakalın.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@ymgirgic

Mesut bey, sizi ve arkadaşlarınızı tebrik ediyorum. Biz de Ankara'da uzun zamandır maraton turları yapmaya çalışan bir grup olarak, sizlerin bu sıradışı spor girişimlerinizi takdirle karşılıyoruz.

Lakin burada benim ilgimi çeken bir detay var. Harcanan kalori bölümü : 3750 kalori gözüküyor.

Acaba burada yanlış anlama olabilir mi? Bizim yaptığımız tur istatistik bilgilerden bir kaç örnek:

- Mart 2006 tarihinde toplam mesafe: 121 km, ortalama nabız: 142, Toplam kalori : 4820
- Haziran 2007 tarihinde toplam mesafe : 181 km, ortalam nabız: 140, Toplam kalori : 6072
- Eylül 2007 tarihinde toplam mesafe : 210 km, ortalama nabız: 139, Toplam kalori : 9184

Sizin bilgilerinize göre, bizim harcanan kalori miktarları anormal gözüküyor?

hakaN

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@hakan baba

Hakan Bey öncelikle güzel ve motive edici sözlerinizden dolayı çok teşekkürler.
Ben de sizin yaptığımız kilometreleri keyifle, ibretle okudum. :)

Harcanan kalori kısmına gelince.
O kalori hesabı büyük ihtimalle gerçeklerle örtüşmüyor. Zira kalori ölçümü bir nabız saati marifetiyle bile DEĞİL, sadece kilometre saati yardımıyla olmuştur. Dolayısıyla da sağlıklı bir ölçümü yansıtMAma ihtimali yüksektir.
Dikkatinizi tebrik ederim. ;)

merakist

Üye
Tepki
0
Haftasonu bisiklet alacağım İzmit merkezden cayırovoya 60km sürebilir miyim
Ne dersiniz antrenman yok bisiklete bilmeyeni yıllar oldu
Spor olarak boksa gidiyorum

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Sürersin ama ilk sürüşün olacağı için biraz yorucu gelebilir. Dinlene dinlene sürüş yap. Uygun kıyafet giy. Trafiğe dikkat et. Hemen yapamıyorum deme. İlk sürüşler yorucu olacak. Arada antremana çıkarsa alışırsın. Alıştıktan sonra 60 km çerez gelecek.
Bisikleti alırken ilk kontrolünü yaptır. Lastik havalarını kontrol ettir. Eğer inik olursa daha yorucu olabilir.
Bisikletin yanında kask, eldiven ve gözlük alman iyi olacaktır.
Ayrıca yolda kalma riskini azaltmak için yanında mutlaka yedek iç lastik, levye, mini pompa, yama ve alyan seti almalısın.
Patlak lastik tamirini öğren. Yolda ihtiyacın olabilir.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okul nedeniyle 1 ay ara verdikten sonra memlekete gittiğim zaman ilk gün 130 km. yapmıştım, ortalama hızım 20 civarı çıkmıştı ama ben keyif almıştım.
Eğer gerçekten inanırsanız birazcık sabırla o mesafeyi alırsınız, yeter ki bir an önce yol bitsin düşüncesiyle ilk 5-10 km. çok efor sarf etmeyin.

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Uzun zamandır bisiklete binmiyorsanız çok yorucu gelecektir, aşağı yukarı 5 km. sonra ben napıyorum diyerek pişmanlık duyabilirsiniz. Güzergahta yokuş vs. varsa soluk alma bölgeniz değişecektir. Antrenmanlıysanız 130-150 km gibi rakamlar günlük turda yapılacak normal seviyeler ama uzun yıllardır bisiklete çıkmadım diyorsanız 5-6 km. yol bile zor gelecektir.

Tepki
62
Bisiklet
b'Twin
Yalova üzerinden gitmeni tavsiye ederim. Dilovası e5 inde yol ayrımları, kamyonlar sorun yaratabilir. Ben bu güzergahı tersten yapmıştım gebzede eskihisardan feribotla yalovaya geçip ordan izmite sürmüştüm. Yollar çok güzeldi eğim yok denilecek kadar azdı. Söylediğim güzergahta zorlanmadan gidebilirsiniz bence.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@Egemen Ocaklı kesinlikle katılıyorum izmit-gebze arası bisiklet için cehennem gibi
@merakist kendi temponuz ile gidilebilir fazla zorlamadan kıramp girme olasılığı çok yüksek ve yalova üstünden gitmeyi deneyin çünkü yol hem düz hem gebze yoluna göre rahat durumda

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
@merakist boks yapıyorum dediğinize göre dayanıklılığınız yerinde olmalı bence gidersiniz

• Beğen
Tepkiler: merakist

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Emir Taha Kenar
Hocam boxta popoya vurmuyolar alttan:D:D
Ama dediğiniz gibi aerobik kapasite çalışıldıysa sorun olmaz

Ervin

Üye
Tepki
107
İsim
Ervin B
Bisiklet
Giant
Arkadaşım 2 hafta önce aldı bisikleti eminönünden avcılara geldı 1 hafta kendine gelemedi ayak ağrısından bende ayni şekilde esenyurt eminönü yaptım gidişli dönüşlü 3 gün kendime gelemedim tabi bunlar 6 ay önceydi geçen hafta esenyurt beşiktaş yaptım ağrı sızı yok çünkü bisikleti aldığım günden bu yana sabah akşam bisikletle işe gidip geliyorum

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Ilk surusum 2, km ancadir..ne olabilirki 2 km den,
60.km bence cok fazla..6,,7 hatta 8 saatte anca gelirsiniz..agrilar kramplar...5 saate gelirseniz eger sizde is var demektir..su ana kadar 600.km anca surmusumdur..en uzun turum 55 km.7 saatte yapmisim..sol dizim su koyverdi..gruptaki arkadaslar benden dahada dokuktu..velhasili 7 saatte bitirdik.

• Beğen

Kazım kuru55

Aktif Üye
Tepki
55
İsim
Kazım
Bisiklet
Carraro
Turcu arkadaşlar bu km hesabını gidiş dönüş olarak mı yoksa sadece gidiş olarak mı söylüyorsunuz.

• Beğen