Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek parça vites/fren kablosu konusu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Gürsel A. tarafından paylaşıldı.

1. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Selam..
    Bir arkadaş sormuş. Diğerlerine de yardımcı olacağı için cevabımı buraya aldım..

Gürsel abi aklıma takılan bir konuda senin yorumunu almak istedim,eğer fırsatım olursa bir ay ieçrisinde scale kadro yada daha akıllıca komple scale 80 almayı düşünüyorum scale kadrodaki aklıma takılan konu ise fren ve vites kablolarının tek parça olması ( ben v fren kullancısıyım ) bu dıştan bakıldığında bir dezavantaj gibi görünüyor hatta scott gibi bir firma nasıl böyle bir hata yapar diyoruz işin aslını bilmeden,abi senin bu konuda yorumun nedir kablonun tek parça olması sürtünmeyi ve buna bağlı olarak fren ve vites performansını etkilermi ve başka etkileride varmı teşekkürler ..

Selam.. Bu hata değil, yeni trend.
    Shimano'nun teknik müdürü benim Scott Scale'i gördüğünde kabloları sordu . "Bunları sen mi böyle yaptın, nerden akıl ettin" diye. Çünkü son aşamada Shimano artık böyle tam kapalı kablo öneriyormuş. Hatta artık bir çok yarışçı bu sistemi kullanıyormuş.Çünkü bu şekilde hava şartlarına daha az maruz kalıyor ve uzun süre bakım yapmak gerekmiyor..
    Gözün kapalı alabilirsin yani..
    Ek not: Shimano teknik serviste çalışan biri bu sistemi 7-8 bin km. boyunca bakım yapmadan hala kullanıyormuş..Eskiden Gore kablolara yüzlerce dolar para verdik, bu sistemin ondan çok fazla farkı yok..

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel bir konu Gürsel abi... Son zamanlarda bir çok markanında tercihi bu şekilde oluyor zaten bencede bakımı azaltması yönünden oldukça faydalı bir yöntem...

3. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ben v fren kullanıyorum ve scale kadro kullanan bir arkadaşı görürsem ondaki frenden fren hissiyatını görmek isterim

4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yalnız bu hassaiyet tellerin ve kabloların kalitesine, frenler ve fren kollarının modeline göre değişiklik gösterir...

Mesela tam kapalı tayvan iç dış kablo + tektro fren sistemi ve Avid FR5 fren kolu ile

Shimano İç dış kablolu lx setli ve avid speed Dial 7 fren kolu arasındaki hassasiyet ile

Son olarak XTR iç dış kablo + Single Digit SL frenler (yada XTR) + SPeed Dial SL kol (Yada XTR) arasındaki hassasiyet farkları ;

Özellikle son yazdığım set ile il yazdığım set arasında çok fazladır... Buda bizzat denenmiş ve kullanılmış sistemlerdir...

Gürsel A. bunu beğendi.
  5. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ben kendi kullandığım normal shimano dış kablolarda dahi çok performans alabiliyorum,aynı hissi tam boy dış kabloda alabilecekmiyim onu merak ediyorum