Tek oturumda İstanbul - İzmir ( 'e az kalmıştı :))

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
17 Ağustos Cuma gunu saat 16.00 sularinda gezgin,maceracı ve çılgın dostum Tolga Gürgün ile bulusarak İzmir' e gitmek üzere Eskihisar feribot iskelesine dogru muhabbet ede ede pedallamaya basladık... İzmir'e gitmekteki amacımız : Tolga için : cumartesi akşam İzmir'de kuzeninin düğününe gitmek :):)+ macera Benim için ise Tolga'ya eşlik ederek bu mesafeyi tek seferde alıp alamayacağımı görmek ve bir anlamda kendimi sınamaktı ..

Yanımıza küçük bel çantamız dışında hiçbir şey almamıştık. Bel çantalarımızda da, benim foto. makinesi ( o kadar az durduk ve gece seyahat ettik ki cok fazla fotograf cekemedik, olanları yakında koyarım), yedek lastik vs. ve kuru enerji yiyecekleri, isostar, vitamin, güneş kremi vs. dışında birşey yoktu.

Feribottaki sohbetimiz, yolculuk süresince izleyeceğimiz taktik ve stratejiler üzerine kuruluydu... ne yeriz, ne içeriz, gece ne kadar yol gideriz, rüzgar durumu vsvs.. Aslında planımız önce Yalova'da bizim eve ugrayıp, bolca makarna filan yiyip gece 02.00'de yola koyulmaktı ve sabah 9' a kadar Susurluğa varmaktı hedefimiz.. Ancak Topçular'da feribottan inip, arkadan hızla esen rüzgarla Yalova'ya yaklaşırken, Tolga yanıma yaklaşıp, patron hiç durmadan devam edelim mi diyince, ben de arkadan ittiren rüzgarın gazıyla " tamam direk devam o zaman " dedim ve biz Yalova'yı geçip Bursa yoluna girerek ilk rampaya sardık...

Orhangazi'deyiz, bakkaldan su takviyesi, foto, yola devam hava daha kararmadı ..
Gemlik, hava karardı.. Farlarımız açık. Bursa'dan önceki son ve uzun rampayı cıkarken en az bizim kadar zorlanan bir kamyonun arkasına sag yanda Tolga sol yanda ben tutunarak çıkmaya basladıkki , kamyoncu bize korna çalıyo biz bırakmadık önce, sonra adam koca kamyonu rampada zank diye durdurmaz mı :) mecburen bıraktık kamyoncu bize biz ona el kol işaretleri yaparak :) tırmanmaya devam... ve tabii az ileride baska yardımsever bir kamyoncu sayesinde tepeye varmıştık..

Aşagıya salınınca kendimizi Bursa'da buluverdik.. ve benim Tolga'ya telkinimle sehir içine girmeden yeni çevre otobanında cevirmeye basladık. Artık motorlarımız ısınmıştı iyice ve tempolu bir şekilde tek şeritli eski yola bağlandık ve bundan sonra uzun kilometreler boyunca süreceğimiz, emniyet şeriti yok denilebilecek yolda km. leri devirmeye basladık. Saat 22.00 sularında acıkmış olmamız gerekeceği aklımıza geliverdi bi anda, çünkü işyerinde öglen yediğim yemekten beri bişey yememiştik ve bir lokantada bol ekmek takviyeli (neredeyse dolu ekmek kutusunu bosalttık:)) kuru fasulye / pilav kombinasyonunu mideye indirdik.. hiçbişey yememiş gibiyiz ! direk kana mı karıştı ? ne yapsak diye birbirimize bakarken devam kararı aldık ve gecenin karanlığında tepede pırıl pırıl parlayan yıldızlara arada kafayı kaldırarak ilerlemeye devam ettik. Saat 02.30 civarı , Susurluğa 20-30 km. mesafede bir yöresel tarz köy evi lokantası tarzı bir yerde durduk .

İçerisi gözümüze gayet hoş gözüktü, yerler kilim, kenar döşek vs. ayakkabıları çıkarıp içeri girdik .. birer çay, gözlemeler patatesli ve burada biraz şekerleme yapmaya karar verdik ama açıkçası pek uyuyamadık, gelen gidenler ve kapının önünde kilitsiz duran bisikletlerimizin çalınabilmesi korkusu ile sabah saat 05.00 .. hadiii Tolga kalk devam !

Susurluk girişinde bir bakkalın orda ekmek arası kaşar peynir ile kahvaltı molası. devam .. güneş yavaş yavaş yükseliyor, yol almamız lazım ! kesmeden devam ediyoruz.

Balıkesir'i geçtik çevresinden .. Gelembe, uzun rampalar .. süper inişler .. öglen oluyor ve sıcak kendini hissettiriyor.. su dayanmıyo :) bu arada tam bir rampayı tırmanırken Tolga'nın lastiği iniyor.. patlak ! 10-15 dakikalık lastik değiştirme molası , hem de biraz dinlenmiş oluyoruz.. devam.. Yine bir rampa çıkışı sonunda bir çeşme yanında kavun satan bir köylünün yanında durup 1'er kavunu :) götürüyoruz.

Saat 14.00 'e yaklasıyor Akhisar'a 10 km. var. ama asfalt eriyik düzene geçmiş ve benim termometre 44 dereceyi gösteriyo. Çogunluğu 34 plaka sabah İstanbul'dan yola çıkıp güneye doğru çoğu tatile giden klimalı arabalardaki insanlar kafalarını arabanın camından dışarı uzatamazken, o sıcakta rampayı tırmalayan bizi gördükçe şaşkın bakışlarla korna çalarak yanımızdan geçiyorlar.

Yine bir çeşmede durduğumuzda , Tolga'ya " Akhisar'da noktayı koymamız gerekecek dostum" diyorum.. Aslında oradan Manisa'ya sadece 50 km. daha var sonra uzun bir rampa ve İzmir'e iniş.. ancak zaman kısıtı düşündürüyor beni, mola alacak vakit yok ve mola almazsak da bu kadar sıcak altında kendimizi gereksiz zorlamış olacağız, çünkü bu noktaya kadar güzel geldik. Tolga hala gideriz filan diyo, ben dedim Akhisar'dan otobüse biner İstanbul'a dönerim ( izmire varınca oradan hemen dönecektim zaten) sen de İzmir'e kadar otobüse bin dedim ve Akhisar'da sevgili Tolga beni otogara bıraktı ve devam etti. Ben saat 17.00'ye kadar bekleyip otobüse bindim ve Cumartesi gece 23.30'da İstanbul'da eve geldim.

Tolga ise benden sonra 10-15 km. daha devam ettikten sonra, sanırım yalnızlığın da etkisiyle bir çeşme molasında bir kamyonetle konusarak İzmir'e kadar kamyonetle gitmiş ve akşam da İzmir'deki düğünde gece 2' ye kadar durmadan göbek atmış :):):):):):):) ve o da pazar sabah 7 otobüsüyle İstanbul'a döndü.

Evet gerçekten iyi bir maraton antrenmanı oldu ! Yapılan mesafe 370 KM. Sadece 2- 2.5 saatlik bir uzun mola ve küçük duraklamalar dışında durmak yok.

Pedal çevirme süresi : Yaklaşık 14 saat
Mesafe : 370 Km.
Ortalama hız : 27.7

Yol ve yol alma koşulları :

Rüzgar gündüzleri Kuzey ve kuzeydoğudan 25-30 Km. ile esti ve bazen yandan da olsa bize yardım etti. Kamyon arkası deryal yapmadık ya da yapamadık, çünkü aradığımız kamyonu bulamadık, ama uzun ve dik rampalarda tutunarak çıktık.. bu da tabi çok enerji tasarrufu sağladı. bacak kası yanında biraz kol kası da yapmış olduk :)

Genel olarak birbirimizden hiç kopmadan gittik.

Herkese selam ve sevgilerimizle.

Kerim BABACAN - Tolga GÜRGÜN

Scudo

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
Keyifle okudum..:)
Gerçekten güzel bir antreman olmuş sizler için..
Fotoğraflarınızı da bekliyoruz..
Pedallayan ayaklarınız dert görmesin...

• Beğen
Tepkiler: çirkin

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Soluksuz okudum :) Harika bir macera olmus. Ortalama hiziniz da oldukca guzel. Tebrik ediyorum :)

Boyle yazilari okuduktan sonra insanin yollara dusesi geliyor :)

Bu guzel macerayi gerceklestirdiginiz icin her ikinize de tebrik ve tesekkurlerimi sunuyorum :)

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Cesaretinizi ve performansınızı tebrik ederim.

Yazıdan anladığım kadatıyla biraz daha planlı olabilseydiniz İzmir'e varabilecektiniz.

Güzel bir macera olmuş.

• Beğen

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vallahi size helal olsun. Gerçekten büyük bir cesaret. Ayrıca hiç durmadan 14 saat ve 370 km. pedal basmak çok olsa gerek. Şahsen ben yapabileceğimi sanmıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Muhtesem bir macera ve akici anlatim için tesekkürler.Sona az kalmisken kendinizi tartip riske atmayisinizi kendinizi zorlamayisinizi da sona varan bir takdirle degerlendirdim.İnsan duracagi yeri bilebilmeli.
Macera ve eglence bir yana ben yine de kamyon arkasina tutunup gitmenizi riskli buldum umarim bu nacizane fikrimi yanlis anlamazsiniz.Çok riskli... bir rampa caninizdan degerli olmamali.En kötü yürüyerek çikmak daha uygun olur kolay degil o kadar yol yapip o yorgunlukla rampayi bisikletle asmak.
Resimlerinizi merakla bekliyoruz.Tebrikler...

• Beğen

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Aboovv :) 370km :)
Abi benim rekor denememde siz de yer alın, muhteşem 4lü yaparız 500'ü :)
İşte 2 kişi olmanın, kaliteli bisikletlerin, tecrübenin, azmin ve arkadan rüzgarın önemi :)
Fotoları ben de bekliyorum, ağzımın suyu aktı yahu :)
Tebrik ederim, sonunda uzun süredir gönlünüzden geçeni gerçekleştirdiniz.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Abi otobüse binerek çok iyi yapmışsınız :) Asıl manisadan sonrası zor

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@xcangel

Saolun arkadaslar.. Aylin tabi ki fikrin çok isabetli, aslına bakarsan o yolda boyle bir mesafe yapmak, hatta o yola çıkmak bile zaten canını bir oranda tehlikeye atmak oluyor .. inan o rampalarda kamyona tutunarak çıkmak, o yolda bisiklet sürmekten daha tehlikeli değil :) hatta daha bile guvenli ! kamyona sığınıyorsun bir şekilde :) canım kamyonum benim diyip onu hiç bırakmak istemiyorsun .. :) şaka bir yana bu tür maceralar için eğri oturup doğru düşünmek lazım, ama tabi tercih ve risk alma meselesi..

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@athletic

Fatih dostum, bu işlerin azmettiricisi zaten sensin ! :) senin rekor denemende bulunmak için antrenman yapıyoruz zaten .. umarim birlikte gerçekleştiririz..

• Beğen
Tepkiler: Fatih Buzgan

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@7.60

aslında ben öyle düşünmüyordum.. Tolga 'da senin dediğini dedi bana yola çıkarken ama ben Manisa gelirsek iş bitmiştir, sonrası cici bir kamyon bulmaya bakar diyordum ... gel gör ki Manisa'ya varamadık.. bi dahakine insallah

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Kerimciğim harikasın... da yarışlara neden gelmiyorsun bakayım ? Fianllerde senle kapışmayı özledim :) Güzel macera olmuş darısı başımıza ;)

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Vayy ! , Kerim im !

Benden önce davranıp gayet akıcı bir dille özetlemişsin 24 saati . .

Kerim ' i Akhisar otogarında bıraktıktan sonra devam etmeye çalıştım . Ama ne mümkün asfalt kaynıyor , lastikler alev alıcak nerdeyse , tabii bende :)) .

Yaklaşık Manisa ya 30 km kala benzin istasyonuna girdim .Direk 1 litrelik soğuk suyu kafamdan aşşağıya boca edip biraz olsun soğumaya çalıştım :))

Hemen telefona sarılıp Manisa'da ikamet eden bir arkadaşımı aradım.

Dialog ise :

Ben : Abi ben Tolga . Hani şu Manisa ya 30 km kala bir shell var ben ordayım gelip beni alırmısın ?
Murat : Ahh be abicim Annem yazlıkta şu an .Dükkanı kapatamam.Paranızmı yoktu neden otobüsle gelmediniz?
Ben : Tamam abi .Ben ufak ufak gelirim .

Akabinde yapacak bir şey yok yola devam . . İshakçelebi 'nin orda sağda , kurtarıcım beni bekliyordu !
Bakkaldan su almak için durmuş kamyonet , adam yeni çalıştırmıştı motoru.

Camı aralattım,
Dedim nereye ?
Dedi İzmir e.
Dedim bende geleyimmi?
Dedi buyur . . . . .
Bisikleti arkaya koydum ve geçtim öne . .Hoş beş muhabbet derken . .Bornova da atladım kamyonetten , direk Göztepe . .

Selamlar,
Tolga Gürgün

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Tolga abi sana da ayrıca tebrikler, büyük turunuzu başarıyla sorunsuz tamamlamışsınız.Merak ettiğim şu, ikinizin de bisikletlerinin modifiyeleriyle özelliklerini tam olarak verir misiniz? yeni arkadaşlara biraz olsun araç bakımından referans olur :)

Tamer Çetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
433
Bisiklet
Giant
Tebrik ederim . Çok güzel bir yolculuk olmuş .
Her pedalşörün içinden geçeni siz hayata geçirmişsiniz .
Darısı pek çoğumuzun başına .
Bisikletlerinizle ilgili bilgi alabilirsek de güzel olur diye düşünüyorum .
Kutlarım . . .

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@athletic

Fatih im selam,

Turu benim geçen aylarda yapmış olduğum yeni kuzuyla gitmeye çalıştım . . Tabii fox amortisörün yolda ağırlıktan başka bir getirisi olmadı :) )

(link)

Kerim kardeşimin kuzuda benimkiyle hemen hemen aynı hafiflikte yanılmıyorsam . .

Selamlar,
Tolga Gürgün