Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek çeperli matara ile çift çeperli arasındaki soğuk tutma farkı ne kadar?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında emancipation tarafından paylaşıldı.

1. emancipation

emancipation Forum Demirbaşı

Seviye:
    Termos matara almayı düşünüyorum ama bazıları tek bazıları da çift çeperli olarak geçiyor. Acaba tek çeperli alsam su ne kadar süre soğuk kalır?

Bir de bu termos mataralar acaba güneş altındaki sürüşlerde de suyu soğuk tutmaya devam ediyor mu yoksa gölgede mi soğuk tutuyor? Mesela 3-4 saat güneş ışığına maruz kalsa da etkilenmez mi?

2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @cumali55 Çift çeperli demek iki katmanlı ve bu iki katman arasında vakumlanmış hava oluyor, bu da ısı izolasyonu sağlıyor...Tek cidarlı ya da tek çeperli ya da tek katmanlı ısı yalıtımı yapmaz...Bu konuds kanalımda video var izleyebilirsiniz

Yusufclp ve emancipation bunu beğendi.
  3. ozgur908

ozgur908 Forum Bağımlısı

Seviye:
    dik ve tempolu bir tırmanış sonrasında matarada sidik olsa ilaç gibi gelir. konfor ayrı bir şey tabi.

4. geziniyo

Seviye:
    @ozgur908 Hakikatten özellikle plastik mataralarda o kokuya rağmen kana kana içmişliğim çoktur :)

5. emancipation

Seviye:
    iyi güzel de güneş altında 2 saat sürdükten sonra yavaştan da gözleriniz kararmaya başlamışken mis gibi soğuk suyun yerini de hiçbir şey tutmuyor.
    sidik gibi olan suyu içince oracıkta bırakmak geliyor içimden turu. :D

6. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    4 yıl termos özellikli matara kullandıktan sonra İstanbul-İzmir turunda matara yolda düşüp de üzerinden araç geçince idareten bir matara kullanmaya başladım. Bu idarelik matarayla Kartepe'ye çıktım, son olarak da Kapadokya'daki yarışa katıldım. Kıyaslamam gerekirse; soğuk su koyduğum termoslu matara Temmuz-Ağustos sabahında 1-2 saate kadar suyu soğuk tutuyor, 2 saattane sonra su soğukluğunu kaybediyor ama serinliğini koruyor, ondan sonra da bildiğin sıcak suya dönüyor. İdareten kullandığım matara ise yola çıktıktan 20-30 dk sonra (üstelik içine buz kalıpları atıyorum) ılık hale geliyor. 1 saat sonrasında sıcak sudan farkı kalmıyor, içmek yerine başıma enseme filan döküyorum. Bu arada termoslu mataralar normal mataranın yarısı kadar su alıyor. Yani uzun yolda yeterli su taşıyamıyorsun.

THE DAME, ihtiyar, taner07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zefal termos matara bisiklet üzerinde 2-4 saat koruyor. Ama başka sporlarda da kullanıyorum ve Güneş'ten korursanız ve içindeki su kapağa değmezse 10 saat kadar soğuk kalıyor.
    Tabiki sıcak havada spor yaparken buz gibi olmasada serin bir su içmek iyi hatta hoşa giden ve aynı zamanda iyi olan bir durum.
    Ayrıca kışında oda sıcaklığında koyduğunuz suyu bir iki saat soğukta yol aldıktan sonra buz gibi sudan içmek de iyi gelmiyor yani üşümenin eşliğindeysen soğuk su da iyi gelmiyor.

emancipation bunu beğendi.
  8. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  9. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bayagi güldüm.. :) Ben termos mataralari bir tek kisin icecekler cok sogumasin diye kisin kullaniyorum. 0-5°C arasi 2 saat sürünce sicak cay bile biradan soguk hale geliyor.
    Yaz aylarinda cok soguk olmasina gerek yok. Eger hava sicakligi vücut hararetinin üzerindeyse, termosa gerek var. Aksi taktirde saglikli degil. Vücut 37-38-39 derece hararette iken iceriden 20 ° C sogutma, harareti dengelemek icin daha cok zorlar,,,

10. emancipation

Seviye:
    Aslında çok soğuk su istemiyorum ben de. Ama mesela devamlı sürdüğüm bir rotada tura başladıktan yaklaşık 40 dakika sonra büfeden dolaptaki 0,5 litrelik sulardan alıyorum. Su ilk başta çok güzel. Yarısından fazlasını içiyorum, ama 10 dakika sonra kalan su ılımış oluyor. Bu yaz çokça yaşadım bunu.

11. geziniyo

Seviye:
    Bu konuda Laken in termos özellikli çelik mataralarını tavsiye ederim arkadaşlar...8 saat en az soğuk suyunuz oluyor...Fiyatı biraz pahalı olsa da ben çok memnunum

Laken Çelik Futura Termos Şişe 0,75L Çelik
    Laken Çelik Futura Termos Şişe 0,75L Çelik Fiyatı