Tek bir soru!

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Selamlar...Bu soruyu soruyorum çünkü bu soruya benim bir cevabım var vede benim gibi düşünen ne kadar kişi var öğrenmeye çalışıyorum.Bir acıdan önemli benim icin.

Bir insan herhangi bir şeye çok ve gerçek bir değer verirse mutlaka karşılığını alırmı?Günün birinde herhangi bir zaman. Ama alır mı ? Bu konuda samimi fikirlerinize ihtiyacım var. Soruma evet/hayır diye cevap verip acıklama yapmak isterseniz yapabilirsiniz.

Cevap olarak Mailden yanayım ama keyfiniz bilir... mzkaraaslan@hotmail.com

Teşekkürler.Selamlar...

Scudo

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
bu günlerde istediğim tek şey bu sorunun cevabının benim açımdam evet olması.tek istediğim şey değer verdiğim kişinin beni anlayıp günün birinde bana evet demesi.

• Beğen
Tepkiler: mzkaraaslan

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Evet. Değer verirse mutlaka karşılığını alır ama çabalarsa. Çabalamadan hiçbir şeyden karşılık gelmez. Değer verdiğin şey senin ona ne kadar değer verdiğini bilmeli. Eğer değer verdiğin şeye bir zarar geldiğinde için yanarsa artık o senin bir parçan sayılır.

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Aslında Su soruyu artı olarak benim değerimide ekleyerek bir baskasıda o seye değer veriyor ve o sey de ona değer veriyor benim verdiğim değer karsılığını bulrmu. İste burda bir mantık hatası var.Ve de bende bir hata var . Tama olarak demek istedğim bu.

O sey: 1
Ben:2
Diğer değer veren:3

2 ,1e değer veriyo. aynı zamanda 3 te 1 e veriyor değer.Vede 1 de 3 veriyor değer.Vede 2 1edeğer veriyor.Pekala 1in durumu nedir tam olarak ve verdiği değer ne kadar gercek olursa olsun ve de cok olursa olsun ortada bir gercek var.Soruyu böyle yapalım?

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
SORUMU BİRAZ TOPARLAYIP DEĞİSİKLİĞE UĞRATTIM...ESKİSİNİ SİLMİYORUM...

Verdiğin çok ve gerçek değerden değer verdiğin değerin haberi yok.Şimdi Dahada basitleştirim.Tam olarak:

Değer verilen.................1
Ben..............................2
Bir baska değer veren.....3
Büyük ve Korkunç değer..4
Bilinmeyen ama muhtemelen yüksek bir değer..5

Şimdi 2 , 1'e "4" olayını gerçekleştiriyor.aynı zamanda 3, 1'e "5" olayını gerçekleştiriyor.Vede 1, 3'e "5" veya "4"olayını gerçekleştiriyor. Ve 2, 1'e "4" olayını gerçekleştiriyor.Bu pozisyonda 2'nin durumu nedir? 2 verdiği büyük ve korkunç bir değere karşılık bulabilir mi? 2 büyük bir hatanın ve korkunçluğun içinde olan bir kimse oldugunu zannediyor.Ve de bu soruya bir cevap arıyor.Bunu ister fantastik bir hayal kurup cevaplayın ister Normal kurgulanmış bir durm olarak.Ama her halikarda cevabınız benim için önemli.

Farklı yoldan sorum ise tam olarak büyük ve gerçek ve korkunç bir değer zamanın birinde mutlaka karşılığını bulucakmıdır?

"Üsteki olayı matematiksel bir durumun dışına çıkarırsak:
Ben, değer verilen kişiye, büyük ve korkunç değer veriyorum.Aynı zamanda bir baska değer veren , değer verilen kişiye, bilinmeyen ama muhtemelen yüksek bir değer veriyor.Vede değer verilen kişi, bir baska değer veren kişiye büyük ve korkunç bir değer veya bilinmeyen ama muhtemelen yüksek bir değer veriyor.Ve ben , değer verilen kişiye büyük ve korkunç br değer veriyorum. Benim verdiğim büyük ve korkunç değere bir karşılık olur mu?(Zaman önemsiz.(yakın olsa iyi olur tabi)) Ben büyük bir hatanın içinde olduğumu düşünüyorum, zannediyorum.ve de bu soruya bir cevap arıyorum.Bunu ister fantastik bir hayal kurup cevaplayın yada benim kurguladığım basit bir şey olarak algılayıp cevalayın.her iki durumda da cevabınız benim için önemli.

Farklı yoldan sorum ise tam olarak büyük ve gerçek ve korkunç bir değer zamanın birinde mutlaka karşılığını bulucakmıdır?

Selamlar...

Muhammed Zeyd KARAASLAN

Tepki
58
bence hiç belli olmaz değer verdiği varlığa bağlı bişeyi sadece istemek yetmez onu haketmelisin ama bazende gerçek vardır ki sen ne kadar çabalasın değil bütün değeri dünyaları versen gene alamazsın ama değer verip te karşılını alıncada senden mutlusu olmaz

• Beğen

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Aslında cevaplar hem evet hem hayır seklinde olmus. İstediğim tama oarak bu değil .Yinede tesekkürler.Mesele tam olarak kesin bir cevap vermek. Evet veya hayır.Bunun istedğim seye göre değiseceğini biliyorum.Bahsettiğimiz değer verilen bir insan.Yani düsünebilen ve güzelliğn ta kendisi de diyebiliriz...
İstedğim seyi belirttim.

Haketmek...Haketmek için diğer değer verilebilir seylerden vazgectigimi ve tek seye değer verdiğimi söylesem.ve bunu daha önce yapmadığımı söylesem.

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
hımm, sanırım bu iş gönül meselesi.. yanlışsam düzelt. eğer gönül meselesiyse kendini fazla kasma, sen kasıldıkça karşıdaki de gerilir. havadan sudan bahseder gibi gir konuya ve olursa olur, olmazsa olmaz. her işte bir hayır vardır de. ilk denemede olmazsa gardını düşürme ama bir süre ara ver. daha sonra yine denersin. aynı formül geçerli. şunu aklından çıkartma yeter ruh eşi falan hikaye. insanın karşısına ne fırsatlar çıkıyor hayat yolunda yürüdükçe.
denklemi kurarken önce aşk sonra sevgi diye kurmak çoğu zaman insanı hataya götürür. daha doğrusu, önce hoşlanma daha sonra sevgi ondan sonra aşk.
eğer gönül meselesi değilse :D boşuna ettik bunca lafı o ayrı mesele :D

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
@nkongur

Hayatımızdaki çoğu olay gönülle iliskilidir zaten.Ancak böyle bir problemim yok.:) Tam olarak öğrenmek istediğim.İnsanlar gercekten değer verip gercekten bir karsılık alabilirlermi? Yani yoksa bir adaletsizlik mi var.Bu bakıs acısı tek taraflı.Karsı taraf acısından da bakmak lazım.İste tam burda değisiyor olay.Yani insanlar bu tür sorunlarda ne kadar cözümcü oluyor onu merak ediyorum...
Tesekkürler. Selamlar...

selçuk sezer

Aktif Üye
Tepki
46
o sana değer vermeyip başkasına değer veriyorsa sen ona değer veren başkasının hakkını gasp etmeye çalışıyorsundur birde sana değer veren seninde değer verdiğin birisine başkasının değer vermesi hoşuna gidermi sana yapılmasını istemediğini sende başkasına yapma yaparsan ne olur sonuç hüsran olur

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Aslında konu anlatımı sarpa sarmış, arkadaşımız derdini matematiksel olarak anlatmış ama olayın bir gönül meselesi olduğu ortada. Yaşınız çok genç ve bu yaşlarda her şey gönül meselesi oluverir, bir anda parlar, sonra bir anda da sönüverir.

Değer vermek ille karşılık almak için olmaz. Değer verilen bir kişi değer veren birden fazla ise, değer verenlerden değer verilen olan yani; 3 numaradaki bu konuda şanslıdır. 2 numaradaki arkadaş ise 1 numaraya değer vermeye devam edecektir, ama karşılığında aldığı değer ancak bir arkadaşlık olabilecektir ve 3 numara 1 numara ile olan bu arkadaşlığı kabül etmeyecektir.

Eğer 2 numarada 3 numaradakinden daha fazla artılar varsa bir gün kazanan taraf olacaktır, mücadeleye devam diyelim. Bu yüzyılda önemli olan değer vermek değil, fiziki ve maddi artıların fazla olmasıdır. O leyla ile Mecnun hikyeleri, iki gönül bir olunca samanlığın seyran olması çoook eskilerde kaldı artık. :):):)

• Beğen

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Konunun benim gönül meselem olması dısında bir yerelere varalabiliyor elbette.İnsanların hayatlarında bu tür seyler e kadar cok oluyor, nasıl oluyor, herkes kendine göre bir tarz yapıp nasıl devam ettirmis, böyle durumlarda insanların fikirleri beni merak ettiren ve böyle bir konu acmama sürükledi. Genede gönül meselesi demekte ısrarcıysanız benim acımdan bir farklılık yok.Çünkü ben cevaplardan Almam gerekeni alıyorum. Bir sonuca varmaya calısıyorum ve sentezliyorum. Tesekkürler...

Selamlar...

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
İstediğin kadar değer ver hatta bedel olarak hayatını sun karşısında ..O istemedikten sonra hiçbirşey olmaz..Karşındaki seni istemiyorsa senin verdiğin değeri farketmeyecek bile hatta belki onu sıkacaktır..En iyisi hiçbirşeyin üzerine çok düşmemek ve oluruna bırakmak..sen yapabileceklerini yap gerisini oluruna bırak..

Bazen insanlar birşeyi çok zor elde edip çok kolay bıkabiliyor çünkü o artık saplantı haline geliyor elde edincede boşlukta oluyor insan ve genelde sonu hüsranla bitiyor..

Allah kolaylık versin :)

• Beğen

Erdi Buyuran

Aktif Üye
Tepki
40
İki taraf arasında dengeler sağlanamazsa ki bu çok zor bi olay değer veren tarafı acıtır, değer verilen taraf ise şimarır.Ne demişler değer verdiğin insan sana değer vermiyorsa bırak kendi değeri ile yaşasın. üzülen asla sen olmamaya çalış üzülecek birisi varsa oda karşı taraf olsun.Çünkü kaybeden o olucak.Birde bu açıdan düşün.

• Beğen

feroden

Aktif Üye
Tepki
49
Merhaba mzkaraaslan.
Sorunu okudum. Fakat bu soru dediğin gibi senin için önemli ise o zaman bu soruyu ifade ederken de sahip olduğu öneme karşılık gelen bir özen göstermelisin. İfadelerin fazlası ile özensiz.
Soruya cevap veren arkadaşlar, senin ifadelerinde böyle bir içerik açık olmasa da hep kişiler arası ve gönül ilişkisi bağlamında sözler söylemişler, ayrıca sen de sorunun içeriğini matematik formunda irdelemişsin, oysa ki bu soru etrafındaki arayışları nesnel bir çerçeveye hapsediyor.
Bu sorunun cevabı beyin tarafından değil gönül tarafından verilmeli, ve cevap kesinlikle evet. Newton "her şeyi ölçünüz ve tartınız , ölçülemeyen ve tartılamayan şeyleri , ölçüle bilir ve tartıla bilir hale getiriniz." demiş ,fakat bu hakitati dejenere etme önerisidir.
Bir ananın çocuğuna olan şefkati matematiksel olarak ifade edilebilir mi?
Ne "değer" kavramını ne de "karşılık" olgusunu matematiğe hapsetmemeliyiz. İnsan bir şeye değer veriyorsa bu duruma eş zamanlı olarak karşılığını alır ve fakat dahası da vardır. İnsanın her etkinliğinde kendisi de kaçınılmaz olarak edilgendir. İyilik yapmanın karşılığı iyi olmak, kötülük yapmanın karşılığı kötü olmak değilmi.
"Kim zerre kadar iyilik yaparsa (onu) kendine ulaştırmıştır.Ve kim zerre kadar kötülük yaparsa (onu) kendine ulaştırmıştır." Kur'an ı kerim Zilzal 7.8.
Umarım maksadımı aşan manalar çıkarmazsınız. Kalın sağlıcakla.

• Beğen

Aykansin

Daimi Üye
Tepki
126
slmlar karaaslan arkadaşım açık konuşmak gerekirse bu iş gönül meselesi ise olaya mantıkla yaklaşmak yanlış olur çünkü aşk mantığın çöpe atılmış halidir aşkın başladığı yerde mantık stop edebilir. sonuç hüsran olabilir, normal şartlar altında hayatta herhangi bir şeye değer verdiğinde onun için emek harcadığında ama ne olursa olsun, karşılığında birşeyler görürsün çünkü o şeyi o yapan senin verdiğin değerdir fakat senin korkunç derecede değer verdiğin şey kendi iradesi olan özgür bi şeyse yani bir insansa beklediğin karşılığı sana veremeyebilir dolayısıyla o şey sen tarafından bir değer ölçü kalıbına sokulmak ta istememiştir belkide

• Beğen