Tek Başına 1900 Km. (Gücü hissedin)

Scudo

Cem TURKPOWER

Daimi Üye
Tepki
222
İbrahim özgür adam süper bir gezi olmuş. Senden huzurlu senden özgür insan varmı bu ülkede. Senin yaşına geldiğimizde umarım bizde senin gibi böyle turlara çıkarız. Şarköy e gittim geçen gün bilseydim sana uğrardım.

(link)

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Selamlar İbrahim bey..
Söylenecek tek sözcük var bu tur için. TEBRİKLER..
Hem rota hem de paylaşım açısından bu sözcüğü hakediyor bu turunuz.

"Gün olur alır başımı giderimmm...
Denizden yeni çıkmış ağların kosunda..
o ada senin, bu ada benim..
Yelkovan kuşlarının peşi sıra"
.....
dizelerindeki gibi alıp başınızı gitmişsiniz..Ne güzel gıpte etmemek mümkün mü?

Bir çok pedalşörün yapamadığı şey işte bu..
Geceyi ayın altında geçirmek.. Yaşadığı şehirden uzaklarda,
kendi iç yolculuklarında kaybolmak..
Gerçek anlamda doğaya karışmak..
Gecenin sessizliğinde yıldızlarla konuşmak..
Arınmak, arınmak, arınmakk
eksik olan bu ve belki de bu turlardan esinlenerek düşerler yollara. Alıştıkları sıcak yataklarına dönmek için ışıksız karanlıklarda ürkek pedallamak yerine
"İstemem başımın üstüne dam
tabiat odam..." diyebilirler bir gün.
Bir ırmak kenarında,bir göl kıyısında ya da bir ormanda konaklarlar..
Bir gün tüm bisiklet süren dostların bu özgürlüğü ve ayrıcalığı yaşamasını diliyorum. Yüreğine sağlık adaşım..

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@dagci_gezgin

İşte bu adaşım. Benim sorunum bu. Ben bu sözcükleri yan yana koyup içimi dökemiyorum. Beynimi bire bir okumuşsun. Ben anlatamayınca hıncımı pedallardan alıyorum. Tercümanım olmuşsun. Binlerce teşekkürler. Sağlıkla kalın.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized

Evet arkadaşlar Sünnet Gölünden bukadar yeterlidir sanırım. Gerçekten şahane bir göl. Bana yemek vermedi, küs ayrıldım ama yinede çok sevdim. Şimdiki istikametim ABANT gölü. Bu akşam oraya ulaşabilirsem bir güne üç göl sığdırmış olacağım. Birde lastik patlama dışında (1 kez) hiç sorun yaşamadım daha. Canımmı sıkıldı ne. Ve bugün Abant yolunda sıkıntım bir güzel gideriliyor.

Tur boyunca yol çalışması olmayan bölge yok gibiydi. Arkadaşların hevesi kırılmasın onlarda aşılıyor. İşte bu Mudurnu yolu gibi.

Bozuk yolda bitiyor tabii. Ve işte böyle manzaralı yollarda zevkle bisiklet sürdüğünüzde çok olur.

Mudurnuya girmeden Abant istikametine devam ediyorum.

Turun 4. günü. saat 16.30 veya 17.00 sıraları. Mudurnu-Bolu yol ayrımından Abant'a seyrediyorum. Acaba hava kararmadan Abant'a ulaşabilecekmiyim. Nasıl bir yolla karşılaşacağımı bilmiyorum. Alpagut veya Çepni, hangi köy olduğunu şu anda hatılayamıyorum. Köyün içinden normal hızla ilerleyip etrafa bakınıyorum. Bir anda ne oldu, nasıl oldu anlamadan kendimi yolun ortasında yüzü koyun yatar vaziyette buldum. Bisikletin ön bagajını kendim iki yıl önce monte etmiştim. (Çakma) Maşanın üst kısmında bulunan cıvata düşmüş. Yerinden kurtulan bagaj ağırlığıyla birlikte, ön tekere takoz olacak şekilde öne doğru düşünce, hareket halideki bisikletin tekerine kazık sokulmuş gibi ben bisikletle birlikte asfaltın ortasına karnımın ve göğsümün üzerine yapışıyorum. Canım çok acıdı. Kırık varmı diye bir telaşla göğsümü kontrol edişime daha sonra ben bile güldüm. Dizlerim gidona geldiğinden onlar kurtuldu. Bisikleti kontrol ettim, ön bagaj haricinde sağlam. Cıvata, tel aramaya başladım. Köylülerin yardımı ile bir cıvata uyduruldu. Ama içim rahat etmedi. Daha önce söküp attığım Km. saatimin kablosu ile sıkıca bağladım. Ve bukadarı ile kurtulduğuma şükrediyorum. O dağlardan inişte olsaydı sonum hiçte iç açıcı olmazdı.

Dağlara tırmanmaya başladım. Fakat oda ne, ben burayı bu yükle çıkamamki. Olmaz böyle birşey yokuş değil duvar. Birde vatandaşın biri, abi sen burayı bu yükle bugün çıkamazsın; demezmi. İyice azmim azaldı.Tırmanışın yarılarına geldiğimde (Çoğunu yürüdüm) aşağıdaki cankurtaran imdadıma yetişti. =Bey efendi kolay gelsin. İsterseniz sizi yukarı çıkarabilirim= Daha cümlesini bitirdiği anda aracın kapısında bitiverdim. Ne demek. Sizimi kıracağım. Tabiiki olur.:) :) :) Araç tımandıkça gözüm korktu. Ama müthişte sevindim. Abant'a gelmek isteyen arkadaşlara tavsiyem. Kamplı geliyorsanız sakın olaki Mudurnu tarafından gelmeyin.
Burasıda seyir terasımıymış neymiş. Buyrun manzaralara.

Alt karede görünen dağı sağ üst köşesinde görebildiğiniz uzaklardan geliyorum.

Abant Gölü. En çok bilinen yerlerden. Yorum yok. Seyredelim.

Ve nihayet doğru dürüst yemek yiyebileceğim.

Burasıda kamp yerimiz. Tuvalet, duş mevcut. Herşey süper. Birazda çamaşır yıkıyorum. Astığım gibi sabah ıslak topluyorum. Hava çok bulutlu, akşamda çiğ düşüyor. Ama ben çadırımın içinden Abant'ı ve gökyüzünü, doğayı seyrederek uykuya dalıyorum.

Abant'tan bukadar. İstikamet Bolu. Abanttan ana yola çıkana kadar 25 km. harika doğa ve sürekli iniş. Anlatamıyorumya. Gerçekten gelip görün.

Bu doğa harikası yolda yemek yiyeceğiniz, kahvaltı yapacağınız sayısız yer var. Bunlardan biri.

Kahvaltımıda yaptıktan sonra Bolu istikametine hareket. Benden memleketin en çok bilinen yolu hk. foto. beklemezsiniz değilmi.

FOTO'ların YÜKLEMESİ DEVAM EDİYOR.../.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
@Uğur AKIŞ

Ben teşekkür ediyorum. Beğendiğinize sevindim.

• Beğen
Tepkiler: Furkan Demir

Aytekin Erzan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.086
@dagci_gezgin

yapılan ve yazılanlara ancak şapka çıkartılıp izlemenin ve okumanın keyfini yaşamak düşer bize bu keyifleri yaşatanlara teşekkürler olsun...
bir gün iki gün üçgün üst üste binmeyi başarırsam ( tur bazında ) her halde ozaman sizi anlayabileceğim....

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
(link)

Saat 11.00 sıraları Bolu'ya giriyorum ama biraz ihtiyaçtan birazda girmiş olmak için. 1,5-2 saat içinde çıkıyorum. Köroğlunun heykelinide görmemiştim. Benim bilgisayara sinir olduğum kadar, o da delikli demire kızmıştır.
(link)
(link)
(link)
(link)

Benim düşüncem Bolu'dan Yedi Göllere geçmekti. Fakat iki gündür hava çok bozuk. Heran hava patlayabilir. Dağlarda o yağmura yakalanmakta kötü oludu.
Zaten hatırlarsınız Temmuz'un ikinci haftası tüm yurt, özellikle Karadeniz yağmura, sele teslim olmuş, çok yer perişan olmuştu. İşte benim turum da o günlere dek geliyor. Ve Bolu'dan sonra günlerce güneşi göremedim. İzleyelim.
Yine ana yoldan ayrılıp, ara yollardan, Gökçesu üzerinden Mengene devam ediyorum.
(link)
(link)
(link)
(link)

Üstteki ve alt karelere bakalım. İşte bisikletçilerin, kamyonculardan sonraki düşmanları. Görünürde köy'de yok. Fakat yüz metre kadar yolun altından beni görünce öyle bir gelişleri varki, sanki müthiş bir av görmüşler. Bir dişi üç erkek. Onların malum zamanları olsa gerek. En tehlikeli anları. Etraf ıssız. kimselerde yok. Sahipsiz gibiler. Fakat bana 20 m. kala ummadıkları birşey oluyor. İçlerinden birinin can acısı ile cıyaklamasıyla dağlara doğru tırmanışlarını görmeliydiniz. Şimdi o yoldan rahatlıkla gidebilirsiniz. Bisikletçiye saldırmazlar artık.
(link)

Güzel ve anlamlı bir Mah. adı değilmi.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Bolu'dan itibaren bozuk olan hava yağmak üzere. Mengen'e ulaşmak için tempomu arttırıyorum. Yaz mevsimi. Yağmurun dağlardan size doğru yaklaştığını net görüyorsunuz. Fakat Mengene 15 Km. kala Gökçesu'da yakalanıyorum. Ama ıslanmıyorum. Gökçesu'dayım. Saat 18.00 sıraları. Otel yok. Küçük bir yer. Yağmurda şiddetini azaltmıyor. Çadırda asla kalamam. Üç saat kadar Kahvehaneden çıkamıyorum. Karar vermem lazım. Kasabanın girişinde Jandarma vardı. Yağmurun azaldığı bir sırada geri dönüp Jandarma Karakoluna gidiyorum. Karakolun tam karşısında üç adet kabası bitmiş inşaat vardı. Jandarma olumlu bakarsa her açıdan güvenli bir yer. Krk. Komutanı ile görüşüyorum. Olur diyor. Çadırımı Krk. Çevre Koruma Nöb. askerin göreceği binaya kuruyorum. Yağmur devam ediyor.
(link)
(link)
(link)

Sabah erken kalkıyorum tağmur sağanak şeklinde devam ediyor. Kampı toplayıp kasaba merkezine iniyorum. Burada mahsur kaldım gibi. Kahvaltımıda yapıyorum. Havanın açacağı yok. Mengen 15 Km. cıvarında. Bir süre bekledikten sora hareket ediyorum ama azar azar da ıslanıyorum. Neyse sorunsuz Mengen'deyim.
(link)
(link)
(link)

Mengen'deyim. Karşı köşedeki bah çeli kahvede bu sefer 3 saat kadar bekliyorum. Eskipazar ilçesi istikametine gideceğim ama yolun çok ıssız olduğu, Petrol istasyonu dahi olmadığı söyleniyor. Ayrıca 50 Km. cıvarındaymış. Yağmura yakalanmazsam ulaşırım. Hava biraz açıyor. 11'den sonra hareket edebiliyorum. Şansıma ne çıkarsa. Çok sıkışırsam köyün birine sığınırım.
(link)
(link)
(link)

Menge'e 20 Km. mesafede Pazarköy. Yine kıl payı kurtuluyorum. Yağmurdan. Adeta bir birimizi kovalıyoruz. Hemen pek kullanımayan petrol istayonuna sığınıyorum. O kadar yoğunki Kasabaya giremiyorum.
//img20.imageshack.us/img20/1408/pict0399u.jpg[/URL]
(link)

Bundan sonraki günlerim hep böyle yağmurla köşe kapmaca oynuyoruz.
(link)

Yine yağmur. Bir sürede burada bekliyorum. Bu sefer hava biraz izin verecek gibi görünüyor. Çıkıyorum.
(link)

Çay köylü Ziya amca. Biraz sohbet ediyoruz. Bana tuhaf tuhaf bakıyor. Konuştukça güler yüzünü gösteriyor. Sağlıcakla kal Ziya amca.
(link)

Mengen-Eskipazar arası hep böyle. Harika bir güzergah. Yalnız Eskipazardan ası bence daha uygun. Suyun akış istikametine gidilecek ve daha zevkli olacaktır.
(link)
(link)

Buda Çay köden Şaban kardeşim. Eşi ile birlikte koyunlarını otlatıyor. İki çoban köpeği var. Bana doğru koşuşlarını görmeliydiniz. Sanki sürüyü boğazladım. Ama Şaban'ın ıslık çalıp bağırmasıyla kediye döndüler.
(link)
(link)
(link)

Bu arkadaşta Tarkan. İzmirde yaşıyormuş. Fot. küçük kızına çektirdik. Buraları cennet diyor. Tatilde sürekli köyüne gelirmiş. Haksızda değil.
(link)
(link)
(link)

Dağlara tırmanış başladı. Buraları aşarsam Eskipazar'dayım.
(link)
(link)
(link)

Yakın köyden Eren ve Emrah. Belli olmaz bir gün yemeklerini yiyebilirsiniz. İkiside Mengen Aşçılık okulu 1. sınıf öğrencisiymiş. Cin gibiler. =Abi buralarda yalnız ne arıyorsun. Kormuyormusun. Yabani hayvan çoktur. Ayı kurt dolu buralar= diyor. Kardeşim onlardan şehirlerde daha çok var diyorum. Önce anlamıyor. Peki siz niye korkmuyorsunuz. Cevap yok. Biraz sohbet edip yola devam.
(link)

Bayılıyorum böyle yollara, bayılıyorum. Zaten tırmanış olunca çoğunda yürümek zevk veriyor bana. Herşeyi sindiriyorsun.
(link)

Ve dağları aşıyorum. Zor oldu ama herşeye doydum. Bundan sonrası iniş. Yağmurda yağmadı. Ara sıra çiseledi, o kadar. 1 saate kalmaz Eskipazar'dayım.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Eskipazar'a geldim. Bugün ilk olarak otelde kalmaya karar verdim. Epey yorgunum. Kaslarıma bir ödül olsun.

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Sabah dinlenmiş ve çok dinç kalkıyorum. Hava yine çok bulutlu. Kahvaltıdan sonra yoldayım. Yine yağmurla köşe kapmaca başlıyor. Yağmur gidiş istikametime göre karşımdan, kuzey doğudan geldiği için ilerideki yerleşim alanına ondan önce varmam gerekiyor. Günlerdir böyle devam ediyoruz. Birazda içim karardı artık. Güneşi unuttum.

Tünelden sonra fot. makinamın pilleri bitiyor. Karabük'ün girişini çekemeyince şehir merkezine girip pil alıyorum, tekrar geri dönüyorum. Bu arada yemek ihtiyacımıda hallediyorum. Buradan direk Safranboluya geçmek istiyorum.

Karabükten ayrıldıktan az sora, Karabük yağmur altında kayboluyor. Petrol ist. sığınıyorum. Yağmur diniyor. Safranbolu'ya giriyorum. Meraklılarına, buyrun Safranbolu evleri ziyafetine.

Evet arkadaşlar, bu güzellerin arasına girip seyir zevkinizi bozmak istemedim. Son karede Safranbolu'nun bittiğini, belediye hududunun bittiğini ve hayatın bittiğini ne güzel anlatmış. SON DURAK VE MEZARLIK.:D :D :D

Saat 16.00 sıraları Safranbolu'dan ayrılıyorum. İstikamet Kastamonu-Araç ilçesi. 60 Km. şu anda yağmur yok. Aramız bozulmaz izin verirse ulaşabilirim.

FOTO' ların YÜKLNMSİ DEVAM EDİYOR.../.

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Sevgili Dostum İbrahim bey,

Ben size degilde forum yetkililerine ricada bulunmak istiyorum.Bu harika gezi sunumu unutulmasın.Gençlere ornek olmalı.Ne yapabilisek yapalım ve bu guzel eser daha fazla izlensin ve gundemde kalsın.

Her yonuyle mukemmel.Anlatım,ifadeler,işlenen konu ve kareleri.Sosyal ilişkilerdeki derinlik.Hangi birisini anlatayım ki.

Cumleler her zaman gezinin agırlıgından daha hafif gelir bence.
Teşekkür ederim bu guzel emege...:)