Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tek bacaklı maşa

Konu, 'Süspansiyon' kısmında ahmet enes kasapoglu tarafından paylaşıldı.

1. ahmet enes kasapoglu

ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bazı bisikletlerde tek bacaklı süspansiyon görüyorum bu genelde cannandole lerde oluyor bu maşalar hakkında bilgi si olan varsa biraz yardımcı olabilir mi? tek bacak üzerinde nasıl duruyor?

2. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tek bacaklı genelde solda olan maşa bulunduran bisikletlere lefty deniliyor

Alıntı yaparak sana açıklamada bulunayım

Daha hafif. Daha dayanıklı. Daha rijit. Daha az sürtünme.

Lefty'nin daha hafif olduğunu belirtmek belki diğer sistemlere haksızlık olsa da ne yazık ki hakkını vermek gerekli. En hafif Lefty 1250gr Speed carbon XLR, en ağır Lefty ise 1445 gramdır. Peki bu hafifliğe rağmen, firmanın da iddia ettiği gibi gerçekten "daha dayanıklı" mı? Sistem ilk başta kullanırken psikolojik olarak sizi biraz etkilese de daha sonralarında bu bir tutkuya dönüşüyor. Tutku diyorum çünkü Sid kullanan birisinin R7 kullanabilmesi mümkünken Lefty kullanan birisinin bir başka maşayı tercih etmediğine defalarca şahit oldum ve denediklerim ve parçaladıklarım :) ( şaka değil, öğrenme aşamasındayken yapmıştım...) dışında eğer kendime ait bir Lefty maşam olsa gerçekten vazgeçilmez olurdu...
    Peki neden daha dayanıklı ve nereden anladın diyorsanız, sistemin mekanik işleyişini inceledikten sonra bile hak vermemek mümkün değil.

Lefty tasarımlarının can alıcı noktası olan, Cannondale’ın patentli "88 iğne rulman teknolojisi" süspansiyonun yüklenme miktarından bağımsız olarak akıcı bir şekilde dönmesini sağlar. Normal maşa kovanlarının aksine sert fren yapmak, darbeler ve zorlayıcı direksiyon hamleleri süspansiyonun hareket kabiliyetine hiçbir etki etmez, bu da tekerlerin zeminde rahatlıkla ilerlemesini ve sürücünün kontrolü elinde tutmasını sağlar.

Diğer maşaların aksine iç bacak, maşa kovanlarının üzerinde kaymak yerine Lefty iğne rulmanları üzerinde sürtünmesiz bir şekilde döner. Rulmanlar sürtünmeyi elimine eder ve Lefty’nin konforlu ve maşa kovanının sıkışmasına ve kilitlenmesine sebep olabilecek yüklenmelere maruz kaldığında bile aktif çalışabilir halde kalmasını sağlar. Daha iyi süspansiyon daha iyi kontrol demektir.

Açıkça söylenebilir ki diğer sistemler çamurda zorlayıcıdır. Gelenekselin dışındaki farklı dizaynıyla Lefty’nin daha geniş ölçülü üst maşa borusu, tek parçadan oluşan dış borusu ve çift taraflı maşa yatağı dayanıklılık testinde en hafif karbon Lefty’nin bile daha zorlayıcı sürüşler için tasarlanmış ürünlerle başa baş olmasını sağlıyor. Alman Bike Magazin dergisinin test sonuçlarına göre Lefty geleneksel dağ bisikleti ve freeride maşalarını geride bırakıyor.

alıntı: http://cyclingtr.com/blogs/bisiklet...28/yeniliklerle-dolu-bir-teknoloji-lefty.aspx

3. mustafa mimaroğlu

mustafa mimaroğlu Aktif Üye

Seviye:
    bilmediğim şeyleriöğrendim teşekkürler

Cengiz Gökalp bunu beğendi.
  4. Mutlu Onur ÖZDEMİR

Mutlu Onur ÖZDEMİR Aktif Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler...Çok güzel bir yazı olmuş.Keşke benim de bir gün lefty maşa alma şansım olsa :) bu yaza kadar ikinci el olarak aldığım kadroyu tamamlayacağım ve ilk defa marka bir süspansiyon kullanacağım.Hem belli olmaz ben de xcm'den en az bir lefty maşanın verdiği zevki alabilirim :).

5. mehmet-cantemir

mehmet-cantemir Üye

Seviye:
    güzel paylaşım teşekkürler

6. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    her bisiklete uyumlu mu yani sadece cannondale'e özgü bir parça mı ?

7. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yanılmıyorsam patenti cannondale'e ait, cannondale haricinde başka bir bisiklette görmedim.

8. mustafaguler_07

mustafaguler_07 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ben kullanıcısıyım lefty maşanın cannondale markasına has bir amotisör fakat 1.1/8 adaptör ile normal maşa kullanılan bisikletlere takılablimektedir. Açıklamalarda da belirtildiği gibi ilk başlarda psikolojik olarak acaba diyorsunuz ama yoldaki en ufak bir taş parçasını bile hissetmenizi sağladığını gördükten sonra vazgeçilmez oluyor. Ben 100 mm DLR titanium serisini kullanıyorum şuan ne esneme sorunu nede başka bir problemle karşılaşmadım. Herkeze Tavsiye ederim