Teepee ve Polish Lavvu Tarzı Çadırlar

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar, benim gibi artık kamp işinde biraz daha profesyonelleşmeye başlayınca decathlon vb. çadırlar artık yetersiz kalıyor. Şuan aklımda Teepee ya da Lavvu tarzı üçgen şeklinde içinde soba yakabileceğim ve soğuk, yağmur, rüzgara karşı dayanıklı çadırları araştırıyorum. Malumunuz dövizin yüksek olması sebebiyle orjinal ürünlerin fiyatı baya bir uçuk oluyor. Örneğin Tentipi markası bu işte öncü bir marka. Fakat en ucuz ürünü 750 sterlin civarında.

89D0F929-6283-4495-9192-3455C07A84DB.jpeg

içinde ayakta durabiliyorsun, soba borusu çıkışı var hatta içinde açık ateş dahi yakılabiliyor. Kanvas kumaştan hem nefes alabilir hem de yağmur, rüzgar, soğuk geçirmez. Buna benzer bir çok özelliği olan özel bir çadır. Ama dediğim gibi vergisi kargosu 6-7 bin TL gibi bir fiyatı var.

Bu markanın benzeri gaziantepli bir firma Tanus markası ile benzer çadırlar üretiyor. Kalitesi de iyi gözüküyor. Fakat Tanus çadırlar da şuan yüzde 40 indirim olmasına rağmen 1800-2000 TL ye geliyor (yağmurluk ve soba çıkışı dahil).

A4CDEDDD-0B3F-4826-904E-5839BF87F4DF.jpeg

Gelelim Lavvu çadırlara. Bunlar Polonya ordusunun kullandığı iki pançoyu birleştirmek suretiyle oluşturulan aynı tip çadırlar oluyor. Fakat yüksekliği kısa olmakla beraber içinde soba yakılabiliyor. Ama içinde ayakta duramıyorsunuz.

CC5049C4-47A0-4FD3-A20E-187A39F9D11A.png

Bunlarında en küçük boy olan 1.40 cm lik olanları 500-550 TL gibi bir fiyata geliyor. tabi 3.5 kg ve taşınabilir olması güzel.

Teepee tarzı çadırlar ise en az 15 kg dan başlıyor. Ortalama 25 kg falan oluyor hatta. Araba ile gidilecek kamplar içinde uygun.

Gelelim asıl konuya. Temelde 8 adet üçgeni birleştirerek oluşturulan bu sekizgen yapıdaki çadırları biz kendimiz yaptırabilir miyiz ? Ankara’da 6-7 tane Çadırcı gezdim yapamam diyor. Bende kalıbı olan çadırları yaparım diyor. Onlarda hem benim istediğim gibi değil hem de yine 500-600 TL den başlıyor. Kumaş olarak da kanvas kumaş hiçbir yerde bulamadım.

Konu hakkında bilgisi veya önerisi olan var mı arkadaşlar ?

Scudo

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.653
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
1996'da olan Dinar depreminde Kızılay'ın verdiği çadırlara benziyor.

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Evet Kızılay afet Çadırlarıda bu tip.

ekren gökhan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.500
Bisiklet
Fuji
Merhabalar geçen sene robens çadırı aldığımda sizin bahsettiğiniz tarzda modeli inceleme şansım olmuştu. Robens Kiowa modeli 800-1000 euro civarında şuan fiyatları oldukça yüksek ve arabayla taşımaya müsaitler Tanus markasını sizden öğrenmiş oldum. Ufak bir tente için bile brandacılar nazlanıyor.:) Benim nacizane fikrim Tanus markasının yada benzer Türkiye'deki markaların kullanıcılardan bilgi almak...

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Hocam bu videoyu izledim. Fakat bu basit bir şey. Ama yapım aşaması için bana fikir verdi. 8 tane üçgen birleştirilerek yapıldığını anladım. Kanvas bir kumaş kullanmak gerekiyor.
Merhabalar geçen sene robens çadırı aldığımda sizin bahsettiğiniz tarzda modeli inceleme şansım olmuştu. Robens Kiowa modeli 800-1000 euro civarında şuan fiyatları oldukça yüksek ve arabayla taşımaya müsaitler Tanus markasını sizden öğrenmiş oldum. Ufak bir tente için bile brandacılar nazlanıyor.:) Benim nacizane fikrim Tanus markasının yada benzer Türkiye'deki markaların kullanıcılardan bilgi almak...
Robens markasının tam istediğim modeli klondike modeli evet onlarda 500-600 sterlin yani yine 4bin TL. Şuan Tanus ile ilgileniyorum ama daha ucuza üretim yaptırabilirim diye düşünüyorum. Tanus için ise yine 1700-1800 TL vermek gerekecek. Benim bütçemi biraz aşıyor.

Son düzenleme:

zedonetx

Üye
Tepki
0
İsim
Zed
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Devilsbutcher
Kanvas kumaş bulabildiniz mi? Ben de kendi Teepee çadırımı yapmak veya yaptırmak istiyorum kar kamplarında sobayla kullanmak için.

IMG_20191013_160607.jpg

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro

Dosyalar

Tepki
9
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Arkadaşlar bu konu zaten ülkede bushcraft ile ilgilenenlerin en büyük sorunu, yabancı markalar çok pahalı, decathlondaki yada diğer polyester çadırlar da insanı kıştan bezdiriyor. bir süredir kullandığım ve çok memnun olduğum hatta bir de büyüğünü aldığım Tepe çadırıyla ilgili deneyimimi paylaşayım. Tentipi Lavvu vs bu markalar zaten pahalı bir de gümrük ücreti ödeyince en ufak çadır 15.000 tl falan oluyor, fakat ben Kağanlık Doğa Ekipmanları'ndan 4 metre çağında 2.5 metre yüksekliğinde su geçirmez kanvas Teepee çadırını sonbaharın başında 7000 tl'ye aldım. şunu söyleyebilirim ki çadır kesinlikle çok kaliteli, kullandıkları kumaş mumlu falan değil ama kesinlikle su geçirmiyor, ayrıca tentipi'ninkinden falan da çok hafif. bence çok önemli bir farkı, tentipi 8gen, kağanlık teepee çadırı 14 gen, bu da iç alanı baya daha geniş yapıyor. bacasından çok memnunum, ateş yakınca gayet iyi dumanı çekiyor, soba kurunca da soba borusu deliği var yanmaz kumaşla kaplı, hiç bir sorun yaşanmıyor. mumlu kumaşla kendisi çadır yapan arkadaşlarım var, bir süre sonra çadırın görüntüsü çok kötü oluyor bir de zaten mumlu kumaşlar çok ağır. benim 4 metre çadırım kışın alt tabakasını ve direğini almayınca 7 kilo civarında, çantanın yarısını bile kaplamıyor, zaten 4-5 kişilik çadırla gidince yanında bir kaç arkadaşın daha oluyor, öyle olunca daha da hafif geliyor, bi kişi çadırı taşıyor diğerleri de yemekler vs. yani mutlaka bir bakmanızı öneririm, türkiye'de böyle bir imkan varken lavvu'dan tentipi'den almak bana çok anlamlı gelmiyor. sitesine girip bir bakın, google'a "kağanlık doğa ekipmanları" yazınca çıkıyor.

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link)

(link)

Kanvas dışında seçenekleri değerlendirmek isteyenler için iki link bıraktım. Yerli bir marka. (Bunun 4 mevsim tarpını kullanıyorum, şimdiye kadar içeri su alma problemi yaşamadım.) Bunun dışında yerli Campout markası var, onun da haricinde birçok alışveriş sitesinde karşıma markasız çadırlar çıktı. İki binden 20 bine kadar skala var. :)

Tepki
0
İsim
Erdem
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Bmx