Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tecrübeli yol bisikleti kullanan arkadaşlar, rica etsem yardımcı olur musunuz?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Spook tarafından paylaşıldı.

1. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle herkese selamlar

Geçenlerde uygun fiyatlı bir yol bisikleti önerisi talebim olmuştu. Sağolsun bazı arkadaşlar kendi tecrübeleri ve zevkleri doğrultusunda şahsıma bir kaç öneri getirdi.
    Fakat forum,yabancı kaynaklar ve bisiklet dergilerini araştırdığım vakit istediğim türde yol bisikleti toplayabileceğim kanaatine vardım.

Yeni bir bisiklet spariş vermemden ötürü de,Almak istediğim yol bisikletini acele etmeden yavaş yavaş toplayabileceğim fikri ağırlık kazandı.

Fakat bilgilerim teorik,nesnel... Bu yüzden ötürü pratik eden,teknik konulardan anlayan,değerli yol bisikleti sürücülerinin önerilerine ihtiyacım var.

Forumda okuduklarım kadarıyla kadro her ne kadar önemli olsa da,grupsetler daha bir ön plana çıkıyor (Yanlışım varsa düzeltin lütfen)

Ben de bu varsayımdan yola çıkarak Shimano Sora R300 grup set (R 300 2'li ve 3'lü aynakol ve arka aktarıcının 11-34 rubble ile satışa sunulmasından ötürü rampa ve yokuşları rahat tırmanma seçeneği sunduğundan yol bisikleti giriş seviyesi kullanıcılarına önermekteler. )

Alimunyum bir kadro alsam (orta düzey bir şey bulamadım) jant seti ve lastik seçimimi de orta düzeyde tutsam bir sorun çıkar mı ?

Shimano Sora r 300 Grup setini tamamlayabilecek alimunyum bir kadro,jant ve lastik seçimi ne olabilir ?

zaman ayırıp-ilgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

SORAR3000.jpg

Ya da şu şekil bir şey olabilir mi,x marka (giriş seviyesi bir yol bisikleti alıp) bu setle değiştirebilir miyim ?

2. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Spook cok pahaliya patlar. Al 4000 tl seviyelerinde bir bisiklet, bak dalgana derim.

3. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu setin fiyatı (gerçi sabit bir fiyat bulamadım internetten) 2.100-300 TL arası gözüküyor. x bir markadan 2.000 TL giriş seviyesi bir yol bisikleti alsam bu setle değiştirsem,fabrikasyon çıkışı bisikletin setlerinin fiyatlarını düşmezler mi ?

Yorumlardan anladığım kadarı ile herkes tercihlerini kendi zevkleri doğrultusunda şekillendirmiş. Bir çok bilgi,tercih,pozitif ya da negatif yönde ileti mevcut. Fakat çoğunluk giriş seviyesi yol bisikletlerinin sıkıntı yarattığı yönünde. Alıp hiç mi memnun olan yok ? Bir hayli merak uyandırıcı bir olgu...

İnternetin yayılması bilgiye kolay ulaşma yönünde çok getiri sağlada farklı çıkarımlardan ötürü zihin büyük bir paradoks yaşayabiliyor,Tıpkı şu an bende olduğu üzere :)))

İnsanlar forumda salcano servislerinden bir hayli şikayetçi,fakat almak istediğim bisiklet türü şu an sadece salcano'da olduğu için bu şikayetleri okumama rağmen salcano'dan bisiklet sparişi vermek zorunda kaldım. Perşembe günü elimde olması gereken bisikletin bana ulaşması bayinin demesine göre p.tesi ya da salı gününe kaldı. (İnsanlar serzenişerinde haklı çıktı) Umarım teknik aksalıklarda da haklı cıkmazlar.

Yol giriş seviyesi konusunda da bu kadar açmaz olunca daha yavaş ve daha kaliteli (çokta ucmadan) güzel bir tercih yapmak istiyorum. Malesef hobi ürünler pahalıdır,türkiye'de ise çok pahalıdır.
    Avrupa'da yaşayanların gayet rahatlıkla aldığı bir ürünü bizler çok sıkı bir araştırma ve fiyatının cok üstünde alıyoruz...

Bu forumu öğrenmeseydim belki de şu an hiç düşünmeden (iki ay önce yeni öğrendiğim bir tabirle marlet ya da bakkal bisikleti olarak tasavvur edilen bir bisikleti alıp sürüyor olurdum.)

4. Bora Kıraç

Bora Kıraç Rifa Siempre

Adı:
    Bora Kıraç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence bu şekilde astarı yüzünden pahalıya gelir size. 3.000 - 3.500 TL civarında üst seviye 105 Setli alü bir bisiklet alıp arkanıza bile bakmayın.

5. Migel

Migel Aktif Üye

Adı:
    Migel
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben her zaman temiz ikinci el bisiklet tercih ediyorum.(Kozmetik olarak değil düzgün kullanılmış :) ) Grupset olarak ise tiagra bence en f/p oranı yüksek grupset.Almışken içinize sinen bir kadro almanızı öneririm.Geri kalan her donanım size yetmez ise yükseltilebilir zaman içinde.

6. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selam Bora Kıraç,izninizle aynı soruyu size yönelteyim bu seti alsam,x bir markadan giriş seviyesi yol bisikleti almaya gittiğim vakit üstünde olan seti istememe gibi bir seçeneğim olmuyor mu ? yani alacağım yere üstündeki set yerine bu seti taktırsam düşünceme göre çok da pahalıya gelmiyor. alacağım bisikleti 1.000 TL gibi bir farkla alıyorum (tabi bu benim düşüncem) sizce bazı detayları gözden mi kaçırıyorum ?

Selam Migel, Vintage(klasik) olmadıktan sonra ikinci el düşünmüyorum. Bisiklet konusunda vintage (klasik) bir ürün için ise,henüz çok tecrübesizim. Şu an için aklımdan geçmiyor. saygılar.

7. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben size 50-34 ayna kollu ve 32 rubleli 105 setli alu kadrolu bir bisiklet oneririm.

Cube, mosso, lappierre vs gibi markalara bakmanizi oneririm...

8. Bora Kıraç

Bora Kıraç Rifa Siempre

Adı:
    Bora Kıraç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben sizin amaçladığınız şeyi tam anlayamadım açıkçası. Yani giriş seviye alü bir bisiklet alıp Ultegra set takmak isteyeni gördüm de, Sora seti zaten en düşük seviye bisikletlerde bulabilirsiniz. Yani hem seti alıp hem de üstüne bisiklet için para vermek çok mantıklı gelmiyor. Ya da ben yanlış anladım sizi bilemiyorum :)

Kaldı ki Sora seti de bir süre sonra yükseltmek isteyeceksiniz. O yüzden en kötü ihtimalle Tiagra, iyi ihtimalle 105 seti olan Alü bir bisiklet alın derim doğrudan. 3.000 TL civarına çok güzel modeller var Ozan'da bahsetmiş bir önceki postta. Örneğin ben Cube kullanıyorum, 3.700'e almıştım ve 105 & Ultegra karışımı set var üzerinde.

9. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    @Spook Sıfır bisiklet satan yerlerde kutudan komple bisiklet çıkıyor(kadroset, grupset vs). Yani hiçbir satıcının isteğiniz doğrultusunda bisikletin üstündeki grupseti sökeceğini sanmıyorum. Zaten çoğu markanın bisikletlerinde fiyat farkını oluşturan unsur kadrolarının aynı veya birbirine yakın olması fakat grupsetlerinin farklı olmasıdır. Yani atıyorum sora setli fiyat x liraysa tiagra setli fiyat ondan 600 lira pahalı, bir üst set olan 105 setli model 900-100 lira pahalıdır.

Spook bunu beğendi.
  10. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sora r 300 Grup set fabrika çıkışlı bisiklerde varsa elbette ekstradan alma gibi bir hataya düşmem. Cyclist dergisinin son sayısında giriş seviyesi yol kullanıcılarına bu seti önerip-methettikleri için ve görsel olarak da hoşuma gittiği için siz deneyimli yol bisikletçilerine sormak istedim.

Malümünüz herhangi bir bisikletçiye gidip sorsam büyük ihtimal her şeye olur diyeceklerdir :)))) tıpkı perşembe günü elimde olması gereken bisiklet sparişim gibi.

tavsiyelerinizi değerlendireceğim. Bisiklette yeni (Hobi bazında) olduğum için sorularım absürt kaçıyorsa kusura bakmayın,Araştırarak,sorarak teorik açıdan hem bilgi ediniyorum hem de iyi bir bisikletle giriş yapmak istiyorum. Ucuz Hi ten kadrolarla-alimunyum kadronun farkını bile henüz yeni anlayabilmiş bir bireyim. Ve açıkcası bana büyük bir sürüş keyfi verdi hatta bu hobiye girmeme vesile oldu diyebilirim.
    Uzunca bir dönem yamaç paraşütü firmasında çalıştım (pilot değildim) bir çok kez atlayış gerçekleştirdim fakat ilk sıçrayışı saymazsam bana en son sürdüğüm bisikletin rüzgarda süzülüşü kadar zevk vermedi.
    Yol bisikletinin ise verdiği hazzı ne bir racing motosikletin ne de ferrarinin verdiğini söyleyen insanlar var (biraz duygusal olsa da,zevkler ve renkler görecesi) haklı da olabilirler.

bu konuda yavaştan hem teknik,hem pratik bilgileri edinerek ilerlemek istiyorum,siz değerli insanların aracılığıyla. saygılar.

Teşekkürler cevap için Engin Kale. sanırım dediğiniz yönde seçimi yapmam en makul yol olacak (çoğunluğun fikri bu yönde) En güzel öğrenme şekli pratikten geçiyor. sıradan bir alimunyum kadro ile giriş yapacağım. Düşe kalka,boza,kıra iyice tecrübe edinip (istediğim zevki verirse) üst seviyeye geçerim. Artık olursa şayet fixie gear bisikletlerde görülen jant şeklini, alacağım yol bisikletinin, ön jantı ile değiştirip görsellik katmak hedefim.

Bora Kıraç bunu beğendi.
  11. Bora Kıraç

Bora Kıraç Rifa Siempre

Adı:
    Bora Kıraç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Spook Şimdi anladım :) Giriş seviye bisikletlerin çoğu Sora setlidir zaten. Dolayısı ile ekstradan bu seti almanıza gerek yok. Şimdi rastgele baktım mesela > Scott 2016 Speedster 40 Bisiklet Sora setli, havale fiyatı 2.800.

Spook bunu beğendi.
  12. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    @Spook Siz bisiklet siparişi verdiğinizden sözediyorsunuz. Neden toplama gibi riskli bir işle uğraşmak istiyorsunuz???

13. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba,@Orhan Akarkut sparişim elime pazartesi günü ulaştı. Salcano 26 Fat Bike Alimunyum Kadro

Ayrıyetten bir tane de yol bisikleti istediğimden dolayı,tecrübeli (pratik olarak kullanan) arkadaşlardan öneri almak istedim. Arkadaşlar,Toplama bisikletin zor olacağını belirttiler. Bu konuda açıkca bir fikre sahip olamadım,araştırmalarım devam ediyor.

14. Orhan Akarkut

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Anladım. ACELE ETMEYİN. Biraz aldığınız bisiklete binin, gerçi bunu yolda kullanmak zordur ama, neyse. Sonrasında size giriş seviyesi, Sora setli örneğin, bir bisiklet öneririm. Toplama işinden vazgeçin, yeni başlayanlar için değildir toplama...

15. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de bu tarz söylevler merak uyandırıyor :))) Çünkü fat bike bahsettiğim üzere gayet seri,akıcı ve sürüşü kolay bir bisiklet. Çoğu insan mtb ve türevlerinin yol sürüşlerinin zor olduğunu tasnif ediyor.Ben de bu söylevlerden yola cıkarak şöyle bir düşünceye kapılıyorum,ben 13 kg 25x4 inch lastikli arazi koşulları için üretilmiş bir bisikletten bu kadar zevk aldıysam,performansa dayalı bir bisiklet acaba bünyemde nasıl bir etki bırakır gibi...

Evet dediğiniz üzere acele etmiyorum. Yavaş yavaş inceliyorum piyasayı.

16. Orhan Akarkut

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Cyclocross da düşünebilirsiniz. Yol bisikletinin genellikle disk frenli ve çamurda, hafif arazide kullanmaya uygun tipi. ince yol lastiği takarak pekala yol bisikleti olarak da kullanabilirsiniz. Örnek:
    MOSSO MONZA CYLE CROSS

17. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Spook
    Merhabalar öncelikle, yazdıklarınızın bazılarını okudum. Çok fazla komponentlara, ufak tefek ayrıntılara boğulmuşsunuz gibi geldi. Bence bu tür şeylere pek takılmayın. Fiyat aralığınızı belirleyin, bilinen yaygın markalardan bütçenize uygun olan modeli seçin ve binmeye başlayın bir an önce. Zamanla edindiğiniz tecrübelere göre ikinci bisikletinizi kendiniz toplayabilirsiniz.

Eğer diyorsanız ki ben gene de bisiklet toplamak istiyorum, o zaman gerçek hayatta görüşebileceğiniz, danışabileceğiniz bu işten anlayan birisiyle bunu gerçekleştirin. Yoksa sonuç biraz hüsran olabilir.

Spook bunu beğendi.
  18. Spook

Spook Üye

Adı:
    Gokhan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Orhan Akarkut bey,Arazi koşulları için aldım fat bike'ı. Almamış olsam Cyclocross düşünebilirdim,düşündüm de "dropbardan dolayı çekindim" bir de bu vesile ile belirtmek isterim ki: haftada bir belgrad ormanı,b.çekmece ve kumburgaz üçgeninde oluyorum. Yolu düşen olursa tanışmış olur, beraber süreriz.

Merhaba Ozan Cansel,Teknik konuları (öğrenmeyi seviyorum) elbette kesin bir yargıya varmadım (toplamak gibi) bir düşünceydi sadece. Ben sadece parçaları edinip-montajı bisikletçide yaptırmayı düşündüm. Hem öğrenmiş de olurdum. Fakat gelen mesajlardan anlaşılıyor ki,giriş seviyesinde bir yol ya da fitness bisikleti almak daha mantıklı olacak.