Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TECRÜBELİ sporseverlerden yardım tavsiye

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ismail aslan tarafından paylaşıldı.

1. ismail aslan

ismail aslan Üye

Seviye:
    bisiklet sporuna yeni başladım bisikletim le uzun yolculuklar kamplar yapmak istıyorum ama:
    evimizin olduğu yer yokuş yokuş yukarı çıkmaya başladıktan 100 150 mt sonra bacak kaslarımda müthiş bir acı ve yanma hissi başlıyor bisikletten inmek zorunda kalıyorum biraz sonra yine aynı olay oluyor : düz yolda da 300 400 mt sonra aynı şey oluyo bisiklet elimde yuruyorum.
    1- bisikletim şimdilik bianchi jump acaba bisikletin çift amörtisorlu ve ağır olması sebepmi
    2-yeni başladığım için normalmidir
    ya canım sıkılıyo forum daki arkadaş ların fotoğraflarını görunce hemen onlar gıbi kendimi dağlara vurmak istıyorum ama gıdemiyorum

Bacaklarım kuvvetlene kadar nasıl antrenman ve çalışma programı yapmalıyım
    yardımcı olursanız çok sevinirim

2. Mehmet Ortaç

Mehmet Ortaç Aktif Üye

Seviye:
    yeni başladığın için normaldir.bisikleti düzenli olarak sürersen bacak kasların gelişir ve daha az yorulursun
    uzun yola çıkmak için biraz erken olduğunu düşünüyorum

ismail aslan bunu beğendi.
  3. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Aynı olay bendede oluyordu.200 metrede bir inerdim şimdi 600 metrede iniyorum böyle böyle düzenli olarak vücudunu alıştırırsan hiçbir sorun olmaz.

4. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kardeşim bende ilk başladığımda çok yoruluyordum. Senin kadar değildim daha önceden uzun yıllar futbol oynamış olduğum için bacak kasların güçlüydü ama o dahi yeterli değildi. Ben de evime varmak için hergün 3.5 km tırmanış yapıyorum. Ulaştığım yükseklik 450 metre yaklaşık olarak. İlk zamanlar çok zordu ama zamanla alıştım. 2 ay sonra hiç durmadan bu 3.5 km menzili çıkabiliyorum. ve giderek süre de kısalıyor biraz daha form yakaladıkça süre daha da kısalıcak. Bunlar hep zamanla oluşuyor. İlk başlarda 2 gün ara vererek sür. 2 hafta bu şekilde devam et. Sonra 1 er gün ara verirsin. 1 - 2 haftada bu şekilde devam et. Kendini hazır hissettiğin zaman her gün o yokuşu tırmanabilirsin. Bisikletini de en kısa zamanda aluminyum kadrolu daha hafif bir bisiklet ile değiştirmenin tavsiye ederim. Ağırlık çok önemli bir faktördür. Keyifli pedallar.

5. Burç Deniz

Burç Deniz Yeni Üye

Seviye:
    Evet.Öncelikle alışmadan bu kadar olur.Kimse biranda iyi performans gösteremez.Fakat çok kısa mesafede ağrı duyduğuna göre pedalı çok ağır çevirmişsin yani vitesin uygun değilmiş.Alışma evresinde seri çevirmelisin.Seri çevirirsen bacakların kolay kolay ağrımaz,tecrübesiz dahi olsan uzun süre binebilirsin.Belli bir performansa ulaştıktan sonra yavaş yavaş ağırlaştırabilirsin.
    Bu arada başka bir sporu çok iyi yapmanız bu sporuda çokiyi yapabileceğiniz anlamına gelmez.Çünki bacak ta olsa farklı kas gurupları çalışıyor.Sadece alışma ve kondisyon süreniz biraz daha çabuk olabilir.

6. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    bisikletinizin 17 kilo civarı olması çok etki ediyor.aluminyum bir bisiklet ve spd ayakkabı sizi canavar gibi yapar.yakınınızdaki bisikletçiler ile tanışın,onların bisikletlerini deneyin,farkı görürsünüz :)

7. Kıvanç ERTÜRK

Kıvanç ERTÜRK Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhabalar.Öncelikle şuan bisikletinizle yaşadığınız sorunların yakında geride kalacağı müjdesini vereyim .
    -Yokuşlarda yaşadığınız sorun siz kendinizi hafif hafif daha yukarı çıkmaya (inmeden) alıştırdıkça azalacaktır.
    -İhmal edilmemesi gereken bir mesele vardır ki çift amortisorlü demir ya da cromoly denen ve 18-20kg civarlarında olan bisikletlerin yokuşlarda yaşattığı sorunlar bitmek bilmez.Özellikle de bu bisiklet aluminyum veya daha hafif bir malzemeden yapılmamış ise(alu-carboncomposite-titanium)
    -Ağırlığın yanısıra amortisorleri kitleyememenizden kaynaklanan bir esneme dolayısiyle yokuş çıkarken sarfettiğiniz gücün 10da 6sını bisikletin amortisor ve lastiklerindeki esnemeye harcamanız ve yokuşu çıkamamanız demek oluyor.
    -Eğer bisikletimi değiştirmeyi düşünmüyorum diyorsanız lastiklerin havasını (ölçerek olmasını tavsiye ederim) oldukça artırın.Üzerine oturduğunuzda en azından lastiklerin esnemesi sözkonusu olmasın.Eğer keskin çakıl veya taşların olduğu yollardan geçmiyorsanız,arazi tarzı yerlerde bisikleti fazla zorlamıyorsanız ve eğer kaldırımlardan yavaş ya da hızlı inip çıkmıyorsanız bunun bir sakıncası yoktur.Ancak bu hareketlerden biri yapılırsa lastik muhtemelen patlayacaktır.
    -Yeni bir bisiklet alma fikriniz olursa da o konuda da bir fikir vereyim,piyasada 600-700tllerde çok güzel ve temiz bulabileceğiniz 2.el bisikletler var.Bunun için yine bilenlerden yararlanabilirsiniz.Bu bisikletler ön amortisorlü olmakla birlikte 14 kg'ın altında ağırlıklara sahiplerdir.
    -Her ne olursa olsun eğer o yokuşu çıkacağım diye başlarsanız bitirirsiniz.Ve eğer bir kere çıkabilirseniz her zaman o yokuşu çıukarsınz.
    -Eğer yokuş sizi durduracak kadar yoruyorsa yavaş yavaş ve en düşük viteste yada bir alt dişlide çıkın .Bu sayede dayanıklılığınız da artar :)

8. atakan tosunoğlu

atakan tosunoğlu Kıdemli Üye

Seviye:
    bulunduğun bölegede kendine bir parkur oluştur düzenli olarak orayı git-gel bişeyin kalmaz :)

9. ismail aslan

ismail aslan Üye

Seviye:
    arkadaşlar cvp için teşekkür ederim

Kıvanç ERTÜRK bunu beğendi.