Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tecrübe paylaşım

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Umut SÜRÜCÜ tarafından paylaşıldı.

1. Umut SÜRÜCÜ

Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    H.sonu yapacağım uzun tur öncesinde
    kısa olan sele borumu uzunuyla değiştirdim. (ilk kullanım olacak)
    bir önceki deneme sürüşünde heybe ayak topuğuma sürttüğü için bagajı en üst kademesine kadar çıkarttım.
    heybelerin montajını yaptım. (ilk kullanım olacak)
    daha sonra sabah erkenden çıkacağım için herhangi bir sorun var mı diye kısa bir deneme sürüşüne çıktım..
    hiçbir sorun yoktu sabah erkenden yola koyulabilirdim.
    sabah erken kalktım kahvaltımı yaptıktan sonra yol öncesi hazırlıklar da tamamlanınca koyuldum yola...
    daha 1km bile gitmemiştim ki o da ne...! arka teker civarından ritmik bir ses geliyor! hızlandıkça artıyor yavaşladıkça yavaşlıyor.
    seleden de daha önce gelmeyen bir ses geliyor fakat daha çok yoldaki çukur tümseklerle ya da pedal çevirip çevirmediğimle alakalı bir şekilde değişiyordu sesi.
    daha önce forumda çeşitli yazılarda sele borusunun ritmik sesler çıkarabildiğini ufak çıtlamalar şeklinde ses yaptığını duymuştum.
    bi süre ayakta sürmeyi denedim bisikleti. seleden gelen ses kesiliyordu fakat ritmik ses devam ediyordu.
    durdum tekere ya da herhangi bir yere sürten bir cisim var mı diye bakındım fakat herhangi bir şey yoktu. arka tekeri yerden kesip pedalı çevirdiğimde de ses gelmiyordu.
    fark ettiğim ilk durum şu olmuştu. ses bisiklet üzerinde yük varken geliyordu... ya seleden geliyordu, ya pedaldan ya orta veya arka göbeklerden birinden geliyordu ya da düşünemediğim başka birşey vardı.
    uzun süre boyunca sürmeye devam ettim. sürekli aklımı kurcalıyordu. doğru dürüst hızlanamıyordum bile.! ya ciddi bir sorunun habercisiyse? yüksek hızlara çıkmak doğru olmazdı.
    85km boyunca bu şekilde devam ettim. vardığım yerde sakin kafayla düşünme fırsatım oldu. sakinlik çözümü bulmayı kolaylaştıran bir etkendi.
    tekeri oynatmayı denedim göbekte boşluk yoktu. pedalı salladım orada da bir boşluk gözükmüyordu. jantların hepsini tek tek elle yokladım. o da ne?? bir jantta diğerlerine nazaran gevşeklik vardı. renkli bir ip bağladım ve bisiklete bindim tekrar.
    ip bağlı olan jant yere doğru geldiğinde ses geliyordu. hızlandıkça yine tam olarak ip yere doğru geldiğinde ses gelmeye devam ediyordu. bisikletten indim. jantı bir temas ettiği diğer jant ile aynı sıkılığa gelecek kadar sıktım ve tekrar bindim.
    artık ses gelmiyordu. :))

bisikletinizde oluşan sorunları tamamen mantık çerçevesinde düşünerek tartarak nedenini bulmaya çalıştığımızda çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur.
    eğer bu yaptığım çözüme götürmeseydi beni. seleyi borusuyla beraber söküp o şekilde sürerek deneyecektim.
    eğer bu da çözmeseydi heybeleri üzerinden alıp deneyecektim.
    bu da çözmeseydi bagajı da sökecektim öyle deneyecektim.
    sonuçta soruna neyin sebep olduğunu bulana kadar denemeye devam edecektim...
    biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın.
    saygılar, sevgiler.