Tayt giymek istemeyenlere alternatifler

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
bisiklet.jpg

Uzun mesafe bisiklet sporu ile uğraşanlar belli bir km sonra kalça bölgesinde ciddi rahatsızlıklar yaşarlar ve bu ağrı sürüş keyfinizi resmen ızdırap haline dönüştürür. İşte bu noktada tayt ve bisiklet forması dikildiği malzemesinin özelliği olarak vücudun salgıladığı teri dışarı atıp, hava almasını sağlayarak uzun süreli kullanımlarda rahatlık sağlar. Bunun yanı sıra testislere kan gitmemesine bağlı rahatsızlıklardan da sakınmak için bisiklet taytı, içerdiği antibakteriyel ped ile buna ilişkin korumayı sağladığından, özellikle uzun süreler bisiklet kullanan her bisikletçinin vazgeçilmezidir.

Fakat çeşitli sebeblerden dolayı; dini inanç, mahalle baskısı, kilolu olma, vb. kendine uygun olmadığını düşünen arkadaşlarımız tayt giymeyi tercih etmeyebiliyor. Buna herkesin saygı göstermesi gerekir.

İşte bu noktada taytın bisiklet sporunda sağlık açından sağladığı olumlu taraflarını düşünerek tayt dışı çeşitli kıyafet kombinasyonları yaparak, bisiklet sporunu hem daha verimli (sağlıklı) hemde gönül rahatlığı daha keyifli hale getirmek için alternatif giyim konusunu enine boyuna irdeleyerek konu ile ilgili paylaşım yapacağız.

1- Bisiklet Şortu + Pedli Boxer Kombinasyounu

http://www.decathlon.com.tr/media/824/8241509/big_c65846af894b4b56833a91abbb22a3d8.jpg

http://www.decathlon.com.tr/media/824/8241509/big_83a8d6a40a2e4f3ba4e3b03c573e8e34.jpg
  • Şortun içine rahatlıkla giyebileceğiniz silikon dolgulu ped. Nefes alır, rahatlık sağlar.

(link)

+

http://www.decathlon.com.tr/media/829/8299634/zoom_c646a090f1804b2bb9ad0ca7bb1318f1.jpg
http://www.decathlon.com.tr/media/829/8295613/big_168d14ded94349ddab0de7cdccc01c89.jpg

• Teri dışarı atar, elastik yapısı sayesinde pedal çevirmenizi kolaylaştırır.

(link)

(link)

Bu ikili kombinasyon sayesinde yazın diz üstü kıyafet giymediği tercih edenler oldukça rahat edeceklerdir.

2- Paçalara Doğru Daralan Eşofman + Pedli Boxer Kombinasyounu

http://images.nike.com/is/image/emea/PDP_HERO_M/REV-KNT-TRACK-PNT-698860_011_A.jpg

+

http://www.decathlon.com.tr/media/824/8241509/big_83a8d6a40a2e4f3ba4e3b03c573e8e34.jpg

• Futbol oynayanlar için hazırlanmış %100 polyester nefes alan ve paçalara doğru daralan eşofmanlar sayesinde ister yazın ister kışın kullanabilirsiniz. Paçası dar olduğu için aynakolun dişlilerine takılmaz.

(link)

Farklı markaların paçalara doğru daralan futbol eşortmanlara bakabilirsiniz.

Çok tavsiye etmesemde bütçesi az olan arkadaşlarımız aliexpress'den bakabilirler.

(link)

Kışlık : (link)

3- Uzun Tayt + Bisiklet Şortu Kombinasyonu

http://www.decathlon.com.tr/media/828/8282699/zoom_e21d36e19b1f41bfab2f22566d8e1a28.jpg

+

http://www.decathlon.com.tr/media/829/8295613/big_168d14ded94349ddab0de7cdccc01c89.jpg

• Bu kombinasyonu kışın tercih edebilirsiniz. Uzun kışlık taytın üzerine bisiklet şortunuzu giyerek sürüşe çıkabilirsiniz. Bu sayede her açıdan konforlu bir sürüş yakalabilirsiniz.

Farklı Alternatifler;

Diz altı kapriler (%100 polyester) + Pedli Boxer Kombinasyounu
Bisiklet eşofmanı + paça bandı + Pedli Boxer Kombinasyounu

Sizde buna benzer farklı kombinasyonlar yaparak sürüşünüzü daha keyifli hale getirebilirsiniz. Konuyu destelemek adına farklı çözüm önerilerinizi paylaşırsanız bir çok kişiye yardımcı olabilirsiniz.

Lütfen konuyu farklı yerlere çekmeyiniz kişilerin özgürlüklerine müdahale etmeyiniz. Bunun bir paylaşım konusu olduğunu unutmayınız.

Teşekkürler.

Scudo

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Evet arkadaşlar güzel konu. Ben tayt giymeyen biri olarak alternatifler aramaktayım. Bilgilendirici çalışma için arkadaşımıza teşekkür ederim. Eğer çok uzun sürüşler yapıyor olsaydım ki inşallah yeni sezonda yapmayı düşünüyorum uzun pantolon paçaya doğru daralan model tercih edeceğim. Aliexpress teki alternatifler çok güzel ancak beden sorunu yaşamıyor değilim. Onların verdiği çizelgeye göre 4XL beden bana tam uyuyor biraz değişik doğrusu.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Atilla Gobel

Çinlilere göre bende üretimi olduğu için mevcut bedeninizden en az 2 beden büyük seçmek gerekiyor. Zaten çoğu satıcı ürün ölçülerini ve kilo&boy dengesine göre seçim tablosu ekliyor buna göre tercih edilebilinir.

Yazlıklar

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Bu ürün kışlık : (link)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
"Tayt giymek istemeyenlere alternatifler" başlığı altında 5 seçenek sunulmuş, 5'inde de tayt var (4'ünde iç tayt, birinde normal kışlık tayt). Demek ki tayt giyilecek, başka yolu yok...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eline sağlık furkan güzel bir çalışma olmuş. Bende futbolda şalvar alternatiflerini araştıracağım.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
nerede bu öneriler ben göremiyorum
edit: engelli olduğundan göremiyormuşum

erguller

Üye
Tepki
46
İsim
Bahadır E.
Bisiklet
Scott
Teşekkürler fikir verici bir yazı olmuş. Bisiklet şortunun altına pedli tayt güzel olabilir.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@Atilla Gobel polemik yaratmak için söylemedim gerçekten görmüyorum meğer engelliymiş :D

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Fırat Y. Peki ama insanlar sizde engelli olup olmadığını bilmediğinden yanlış anlayabilir, nitekim ben yanlış anladım.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Murat B. hocam yorumlarınızı her daim okurum önem veririm. Burada amaç taytı kamufle ederek konforundan faydalanmak. Zaten kısa mesafe süren öyle layloylom takılan birisinin tayt giymesine gerek yok biraz geniş sele ve ter tutmayan eşofman olur şort olur bu kıyafetle pekte kolay sürüş yapabilir toto alıştıkdan sonra. Ayrıca içe giyilen jel dolgulu pedli tayt olarak değil iç çamaşırı boxer olarak satılıyor yurtdışında. Tayt olarak değilde boxer olarak adlandırsak belki daha doğru olur.

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
İç taytın üzerine bisiklet şortu yerine başka bir şort giysek olmaz mı? Mesela ben basketbol şortu giymeyi seviyorum. Bu bisiklet şortunun esprisi nedir?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
5 derecenin altındaki hava koşulları için bi taytım var. çok soğuk olurda tayt da yetmez se zaten kot pantolon giyerim üstünede.
şu nalet olası kot pantolon da her şeye uyuyor valla. uymadığı kombinasyon yok.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Abdllh

Olabilir fakat bisiklet için üretilmiş şort giyerseniz daha fazla verim alırsınız. Basketbol şortu boldur pedal çevirken çok açılır rüzgar direnci ile karşılaşabilirsiniz. Fakat performans amaçlı sürmüyorsanız basketbol şortuda giyebilirsiniz. Aliexprese bakabilirsiniz orada da bisiklet şortları var.

Mesela bu ürüne pedi dahil.

(link)

(link)

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben okula giderken, askılı tayt(şort) giyiyorum üstüne normal şort çekiyorum.Normalde şartlarda hiçbir şey giymem sadece askılı şort ve forma.Güzel konu olmuş ama ellerinize sağlık.Çıkarılan sonuç ise: Öyle ya da böyle tayt giyilecek :hrkbuya:

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük