tayland(kuzey)-laos-kambocya-tayland(guney)

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
tayland

sevgili forum
bu gezi bangokta baslayip kuzey taylanda oradan laosa oradanda kambocya uzerinden tekrar taylanda donecegim bir gezidir. simdilik gezi ile ilgili yabanci bir ulkede sehirler arasi kisimini tamamliyor oldugumdan laosa gecene karar forumun bu kisiminda kalmasi dogru olacaktir.

birinci gun ile ilgili olarak gondermis oldum maili asagiya ekliyorum.
ayrica fotolar sadece bangkokta cekilmis olanlardir. asil fotolari vaktimin oldugu bir zamanda yukleyecegim.
mailimde isimi gecen ahmet sayin Ahmet Mumcu dur. Kendisine yardimlarindan dolayi cok tesekkur ederim. onun guven verici izlenimleri sayesinde bu geziyi bisiklet ile tamamlamaya karar verdim. bu gezi ilk baslarda bisikletsiz olarak yapilacakti.
mailde isimi gecen alper Alper Kabran dir. Kendisi beni bisiklete baslatan, kisidir. bisiklete binmeyi on dakikada o kadar keyifli anlatmisti ki 2 hafta icinde ikinci el bir bisiklet almistim.

mail. ilk gn ile ilgili izlenimler

1. gun bangkok- nakhon pathom. 65km

slm
bisikletle bangkoktan yola cikip nakhonpathom a ulastim. bisiklet ile bankoktan cikmaya calismak biraz sacma oldu. arac trafigi felaketti. bir ara otobana girdigim icin polis durdurdu ama nafile yapacak birsey olmadigindan cikisa kadar devam ettim. yollarda sehir isimleri ingilizce olarakta yaziyor. bu yuzden hic yolumu kaybetmeden yol bulmak mumkun.

sevgili ahmet sizin sopa konusunda soyledikleriniz beni ikna etmesede kopekler bu konuda ikna edici davrandilar. 32km hiz ulasinca sorun olmuyor ama biraz daha yavas olunca olesiye kovaliyorlar. bir kactanesi havlamadigindan isiracagi izklenimine kapildim. yarin sabah ilk is iyi bir sopa bulmak.

yollarda sehir isimleri ile ilgili olarak gosterdikleri ozeni otel isimlerinde gostermiyorlar. yani otel isimleri tay dilinde o da bu ไดกเส่ดกเว yada boyle birsey ฟหดกเวสา วา สา ตค. iki kelime arasindaki farki analamak o kadar zor ki benim icin otele benzeyen ve reseosiyonu olan heryere girdim. burada heryerde resepsiyon oldugundan hic birinde otele denk gelemedim. en sonunda bir klinikteki doktor beni otele kadar goturdu, benim icin pazarlik etti.

para konusunda ihtiyaclarimi almak zorunda oldugumdan bayaa bir para harcadim. en cok butce bisiklete ikinci buyuk butcede hamamboceklerine ait.

kaldigim sehir bir gunde gezilebilecek biryer. fazla vakit harcamak istemiyorum burada. sehirin merkezinde sapkaya benzeyen cok buyuk bir tapinak var. yarin firsatim olursa burayi gezmek istiyorum. burada sehirler dumduz oldugundan tapinaklari gorunebilsinler diye hep yuksek yapmislar. hata bazi tapinaklarin altina tepe yada dag benzeri yukseltiler yapmislar.

yemek yeme isi baya kolay olacak gibi. sehirlerde cok buyuk pazar benzeri alanlar var. bu alanlarda herseyi bulmak mumkun. bugunku menude kalamar' karides' mideye' yumurta' soya fasulyesi sogan vb vardi.yemekler ucuz olugu icin bolbol siparis veriyorum.

bu izlenimler biraz yaniltici olacak gibi, simdilik banskoktan 60 km uzaklastim ve bangkok gibi buyuk bir sehiri dusunursek hala bangkokta sayilirim.

bisikletim icin cok guzel cantalar aldim. one takilan canta fotograf cantasina benziyor, diledigin zaman yaninda tasiyabiliyorsun. cok iyi tasarlanmis. sirtcantami biryerlerde birakabilirim. biraz fazla agir olabilir.

sevgili alper yagmurlugun bende yani bangkokta, fakat o da geri gelmeye bilir. biraz fazla agir ve fazla yer kapliyor. buradaki yagmurlar insani korkutacak cisten. ben yillardir boyle gok girultusu duymamistim.

sevgili deniz para saklamak icin yapilmis ic ceb (lafuma olan) bangkokta kaldi. yer olmadigindan yanima alamadim. uzgunum. umarim manevi degeri yoltur.

simdilik aktaracaklarim bunlar. fotograf yok malesef . var ama daha sonra.

yarin yolculuk kanchanaburi ye. bol bol selalesi olan bir yer. filmi olan kwai koprusude orada. filmde bocek falan hatirlamiyorum. umarim orasi guvenlidir.

sevgiler
--
evrimyigit

2.gun

kaptanin seyir defteri gibi olacak ama gunluk raporlarimi burada toplama daha mantikli gibi. bisikletimi 150gr daha hafifletmis oluyorum az defter kullanarak.
simdilik kanchaburadayim. bugunluk 79km yol yaptim. 50.kmden sonra yagmur basladi. inanilmaz keyifliydi. serin.

kanchanaburi kwai nehri etrafinda kurulmus bir kasaba. buranin bir kismi menemen' mavagat' gibi sevimsiz sehirlerimizi andirsada bir kismi olimposu andiriyor. aslinda cok turistik ve bungalowlu falan olan bu bolum biraz daha sevimsiz kaliyor. burasi kwai nehrine kurulmus bungalowlardan barlardan ibaret olmasina ragmen sezon disi oldugundan son derece sevimli.

yarin bisikletsiz olmayi planliyorum - e tabi yine 2 teker. motor kiralayip kwai boyunca bir tur yapmak iyi olacak. 65km 70km gibi bir mesafeyi bisikletle gidip gelmek istemedigimden motor kiralamak bana mantilkli gorunuyor.

yolculuktan bahsetmek gerekirse;
klasik gec kalkiyorum gec ayiliyorum ve yola gec basliyorum. sabah hava ne kadar iyi derken bir anda yagmura yakalaniyorum. henuz vucut saatim kendinde olmadigindan bir sure daha gunesi az gorecegim. yolun 50 km cok keyifliydi. gunes bir yandan cok terletiyor' her gordugum yerde kelimi yuzumu yikiyorken aciktigimi hissetmeye basladim. tam yemek aktindede yagmur bastirdi. yagmurun fazla olmamasina guvenip yola devam ettim. iyikide etmisim yolculuk cok daha keyifli bir hal aldi. bir yandan islanmak bir yandan sicak terlemek' bunlarin hepsi yagmurda denize girmek gibiydi. bangkokun sevimsiz trafiyindende kurtuldukca etrafta yabani muz agaclari princ tarlalari isi daha keyifli hale getirdi. en sonundada taaylandda gordugum ilk daglarla birlikte kanchhanaburideyim.

simdilik anlatacaklarim bu kadar. aslinda bunlar birer not gibi benim icin. daha ziyede kndime anlatiyorum

unutmadan
bugunku harcama

426 B +30 internet = 456B

sevgiler.

slmlar
kanchanaburide biraz kalmaya karar verdim. aslinda birazda zorunluluktan. bisiklet cantamda bir sorun cikti. bir ayakkabi tamircisine verdim fakat 2 gun sonra gelmemi istedi.bu durumdada cantami yarin alabilirim. ertesi gun de yola cikabilirim.

22 05 2009
bir motor kiralayip ormanda biraz gezindim. 150km kadar yok gitmisim.erawan selalesine gelmisken benden giris icin 200baht para istediler. bende geri dondum. ertesi gune erawan a bir tur ayarladim. 1090 baht tur fiyati olmasina rahgmen icerisinde yemek ulasim fil gezisi ve rafting olunca bana cazip geldi. zaten tur esnasinda da gercek bir turist gibi hissettim kendimi.

burada kaldigim yere cok yakin tavuk doner yapan kubilay isimli bir arkadas var. konusmayi seven birisi. aksam biraz sohbet ettik. burada evlenmis iki cokcugu olmus.

tur 1090 baht ve 150 baht bungalow parasi haric harcamam 350 baht civarinda oldu.

23 05 2009

bugun sabahtan gezimizi yatik. turda bol cocuklu bir aile ve ben dahil 4 kisiydik. file binmek' yilan sevmek raftig keyifliydi. ama en guzeli erwan selaleriydi. bir nehir uzerindeki 7 selaleden olusuyor. 7 selalede ayri havada. biz en son iki kisi 5. selaleye kadar gittik. yuzmek cok keyifliydi. hava yagmurlu gibiydi. ama tarif etmek zor. incecik sprey gibi bir yagis. fakat islanmadan kuruyorsun. ve tabi son olarakta kwai tren yolunda bir ren yolculugu.

aksam ise biraz sehiri kesfettim. aslinda cok az turistin gittigi yerel halkin gosteriler falan yaptigi bir sokak var. bir kenarina sahne yapmislar. oradaki insanlarin soylediklerine gore sokak 2 aydir trafie kapatilmis ve bir merkez haline gelmis. ayrica sehirdeki en eski binalarin burada olmasi benim icin onemliydi.

bugunku harcama bayaa az. 150 baht dunden konaklama parasini vermistim.

24 05 2009
bugun kanchanaburi yakinlarinda bir sehire gittim. ban tai. nakhon pathom dan gelirken yol uzerinde ugramak istediyim bir tapinak vardi. fakat yagmur yuzuden bu geziyi gerceklestirememistim. ban tai de yeralan bu tapinaklar tepeye kurukmus oldugundan ilgimi cekmisti. burasi hep duzluk oldugundan zirvedeki bir tapinak ilginc olmali. ban tai kanchanaburiye 12km uzaklikta. tapinaklar icin 22km yol katetmek gerekiyor. gittigim vakit 4 otobus ogrenci gurubu bangkoktan ziyarete gelmisti. tapinagin ziyaret edilebilecegi en kalabalik zamani yakalamistim yani. donus yolunda ise fakli bir rota belirleyip haritada olmayan bir yoldan' nehir kenarindan geldim. bu yolda cok ilginc cin mezarlari ve bir cin tapinagi vardi. dondugumde cantalarimi alip ( fena olmamislar bu arada) dus almaya otele gittim. sicaktan bunalmis ve gunesten yanmis durumda dusun=mu alsim. birazdaha gezinsem mi derken saganak yagisa yakalandim. artik yagmurun ne zaman yagmasi gerektigini tahmin edebiliyorum. hava bulutsuz ve sicaksa kesin yagmur yagiyor. bende bir bira icip yagmurda nehir manzarasini seyrettim. alaman bir kizla tanistim. ( babasi urdunlu annesi romonyali bir alman kiz ama italyana benziyor ) kambocyadaki boceklerle ilgili olumlu seyler anlatti. bu mutluluk verici. soyledigine gore ilk hamambocegini ABD de bir resturant wc sinde gormus. kambocyada degil.

simdilik durumum bu.
yarin hava fena olmayacak gibi. ayuthaya ya yarin gitmeyi planliyorum. sabah erken kalkarsam ve hava iyi olursa 145km yol yapacagim diger turlu 90.kmde bir yerlesim yeri var orada konaklayabilirim. bugun bisikletle turlarken ayuthaya yolunu gordum. gayet agaclik az arabali bir yoldu. umarim keyifli olur.

150 oda
160 canta kaziklandim galiba
24 su
30 meyve
60 yemek
20 misir 3 kocan
30 internet top;am 474baht
sevgiler

25 05 09

toplam harvama 570 baht bunun 200 u otel icin verildi. tonys place ayutthada.
20 baht 1tl ediyor. yani 570 baht ortalama 28tl yapar.

bugun sabah 7 gibi yola cikip 17 30 da ayutthaya vardim. toplam mesafe 171km. bir daha bu kadar uzun mesafe gitmek istegecegimi sanmiyorum. bu gune kadar en fazla 120km yapmistim.

ayuttha nefis bir kent. 4 tarafi nehirle cevrili bir ada ve sehire ulasim sandallar ve koprulerle oluyor,. bu adanin icindede 10 kadar onemli tapinak var.
bugun sabahtan bunlardan ikisini gezdim. simdi kalanlari bitirip yola devam ederim.

sevgiler.

toplam mesafe ODO: 420km.

26 05 2009

slm
bugun ayutthaya geziisi yaptim. bisiklete binmek icin cok keyifli bir yer. yollar hep kanallarin etrafindan devam ediyor. gorulecek cok fazla tapinak var.
yarin trenle phitsanulok a gidiyorum. 171 km yol uzerine kendii fazla yormak istemiyorum.
200 baht otel
245 baht yolcu 90 baht bisiklet 335 baht tren.
toplam 880baht
yeni fotolari iki gun icerisinde yollamayi dusunuyorum.
sevgiler

27 05 09

slm bugun aksam 21 20 gibi phitsanulok a vardim. nefis bir yer buldum konaklama icin. banyosu wc si herseyi var. kahvalti dahil 120 baht. buda 6 tl gibi bir sey yapar. phitsanulok 1950 lerde bir yanginda yanmis bir seyhir. yani tapinaklardan sadece ikisi salam durumda. sehirin ortasindan gecen bir nehir var. bu nehirin etrafinda da oturup bira icilecek yemek yenebilecek yerler var. bu yerlesin birinde alman bir cocukla oturduk biraz bira biraz muhabbet. bizden baska hic turist yokmus sehirde. bu sabah iki ikisi daha gordum yeni gelmis gibiydiler. simdilik nufusumuz 4. neyse muhabbet uzayincada ciddi bir yagmura yakalandim. bes dakikada otele varmama ragmen islanmadik yerim kalmamisti.

120 oda kahvalti dahil wc dus fan var.
toplam 630 baht.

28 05 09

bugunluk sabah gezisi ile sehiri bitirmis durumdayim. biraz alisveris yapmak istedim. kitap aradim ama sehirde sadece bir kitapci var o da pahali geldi. buyuk ihtimal chiang mai de ikinci el kitap bulana kadar kitapsizim.
yarin icin planim sukhothai ye gitmek. bu sehir minik bir ayuthaya gibi. kare planli bir ada. burayi godukten sonra da burma sinirina gitmeye calisacagim. chiang mai e bir ana once ulasmak iustesemde biraz sabretmek zorunda kalacagim. burma sinirinda kamphaeng phet, um phang, mae sot ve tak sehirlerini gormek istiyorum. bu sehirler bir ring olusturuyor ve daha sonrada planim olan utaradit uzerinden chiang mai ye ulasacagim. yolun bundan sonraki bolumlerinde daglar basliyor. bisikleti daha once hic yokusta denemedigim icin biraz kaygiliyim. teker capi daha buyuk ve vites sistemi ayni olunca yokus tirmanmak biraz daha zor olacak gibi.

bugun menude bol meyve ve corba vardi. bugun biz\raz muz almak istedim muzu kilo ile satmiyorlar burada. uzum gibi salkimla. bir salkimda 12muz var yani benim aldigimda. bizim muzlarin yarisi boyda iki kati lezzette. neyse bir salkim muz 5 baht ti. yani 0,25 tl.

kadinlardan bahsetmek gerekirse bizim oralarda erkek isi olarak gorulen islerin cogunu kadilar yapiyor burada. calisan erkek gormek biraz zor denebilir. bangkokta kaldirim tasi doseyen kadinlar vardi. gordugum copculerin cogu kadin. soforler yari yariya.

120 oda
internet(saati 15 baht) haric 254 baht toplam harcamam.

sevgiler

29 05 09

sabah 10 gibi phitsonulok tan yola cikip 13 00 gibi sukothayi e vardim. Burada bir eski kent birde yeni kent var. bana daha yakin olan yeni sukothayide 150 baht a bir oda tuttuktan sonra eski kente gittim. eski kent 12km uzakta yer aliyor ve ayuthaya gibi bir ada kent. tarihi bir park aslinda. bisiklete binmek icin mukemmel bir yer. aksama yeni kentte dondum ve biraz ortaliga bakindim. yemekler burada daha bir guzel sanki. nefis bir corba ve cok enterasan bir plav yedim. pilav bizim sutlaca benziyor bol sulu ve acayip lezzetli, sadece 2 baht. burada daha fazla turist gormek mumkun. genelde biraz daha gezmege niyetli turistler geliyor buraya - bunu buyuk sirt cantalarindan anlamak mumkun. burada gezen insanlarin cogu taylandi uzun bir tur planinin bir etabi olarak geziyorlar.

bugunluk harcamam 398 baht. bunun 150 si oda icin 100 bahti da eski kenti gezmek icin harcandi.

bir sure harcamami 400 baht altinda tutmak istiyorum. bu sayede guney taylan gezisini biraz daha uzun tutabilirim.

sevgiler.

30 05 09
bugunluk bisikletimi oldugu yerde birakmaya karar verdim
tabii temiz bir bicimde. biraz malzeme bulup iyi bir temizlik yaptim. hava cok sicak oldugundan ve birazda gunes yaniklarimi serin tutmaya calistigimdan ( soylemeyi unuttum buraya gelirken bisikleti tisortum olmadan kullanmistim. kollarimda ciddi bir amele yanigi vardi bunu gecirmek icin tamamen yanmayi dusunmustum) biraz golgede su ile temizlik yapmak iyi bir secim oldu.
burasi bisiklet icin cennet gibi. heryerde malzeme bulmak mumkun dw 40 yada benzeri malzemeleri satin almadan bir tamirciden rica ederek bile kullanabilirsiniz. motor kullanimi cok yaygin oldugu icin tamirciler yerde.
bunun disinda kalan vaktimi bangkok post okuyarak gecirdim. tamamen tembellik.
yemek olarak gunduz pazarindan (aciklamak gerek: burada yani her kentte gunduz ve gece pazarlari var, gece pazarlari yemek icin cok daha keyifli secenekler sunuyor. gunduz pazari ise bizim pazarlara benziyor fakat meyve secenegi aksam pazarina gore daha cok. aksam pazarlarida genelde nehir kenarinda bir keyif birasi icilebilecek guzel mekanlarida barindiran yerler. bizim barlar sokaginin sebzeli corbali olani gibi) kizarmis balik aldim. bizdeki hamsinin daha ufagi. tatli olarak b2 tane yaprak icine sarilmis ne oldugunu bilmedigim seyler ve ananas.
bu gunluk harcama

284 baht oda 150 baht dahil. internet ve aksam yemegi ile 400 baht altinda kalirim.
bugunluk bisikle belki 1m hareket etmistir.
unutmustum:

dun toplam mesafe 110 km
odo: 620km

sevgiler

31 05 2009
bugun bisiklet ustundeydim 110km lik cok keyiffli yollardan utarait e ulastim.. burasi cok keyifli bir kent degil. ufak bir yer ama insanlari cok sicak ve ilgililer. burada onemli bir tarihi eser vs olmadigindan cok unlenememis bir yer. 140 baht lik bir oda bulduktan sonra bisikleti birakip biralamaya bir yerelere gidiyorum. bir ingilizce ogretmeni ve mekanin sahibi ga ile muhabbet ediyoruz ozelliklede tai dili hakkinda. burada kadinlar ile erkekler farkli dil kullaniyorlar. mesela kadinlar merhaba demek icin swadikaaa derken erkekler swadikrap diyorlar. buna benzer nekadar kelime var bilmiyorum fakat kadinlar ile erkeklerin konusmasindaki farki anlamak mumkun. bunlarin haricinde birazda kelime ogrenmeye calistim fakat cok zor bir dil. kelimeleri soylemek imkansiz gibi.

gunluk harcama 140 baht oda dahil 594baht

sevgiler

01 06 2009
sabah 5 30 gibi kalkip 6:30 yola ciktim. sabahin bu saatinde bu sehir gercekten hareketli. budislet pazaryerleri okul ogrenciler vs kalabalik o kadar fazlaki gunun en haerketli saatleri sabahin koru denilebilir.

dun ga dan yolumun oldukca daglik oldugunu ogrenmistim. ga bu yollari motosikletle gezip durdugundan nerede ne var gayet iyi biliyor. 11 numarali yol.
bir sure gittikten sonra yogun bir yagmura yakalaniyorum. cok fazla arac olmadigindan ve cok keyifli bir yol olusundan islanmaya cok aldirmadan devam ediyorum. bir yere yol calismasina denk geliyorum. bundan sonrada yol berbat durumda. camur icindeki bu yoldan devam etmektense geri donmeyi tercih edeerdim. ga gene yollarda. tam burumda ga ile karsilasiyoruz. ga sayesinde yola devam karari aliyorum. bozuk yolda 1km icinde duzeliyor.

yokus ve yine yokus. ikitane ciddi dag asmam gerekti rakim ile ilgili bilgi veremiyorum. ama bulutlar asagida kaliyordu (buradaki bulutlar hep alcakta oluyor aslinda) toplam 144km yol sonunda da lampang a variyorum. bisikletli bir arkadasin yardimi sayedinde 150bahta ucuz bir yer bulabiliyorum.
burasi cok keyifli bir yer. hem bugun geldigim yolun simdiye kadarkilerin icerisinde en keyifli olani olusu, hemde buranin fazla turistik bir yer olmamasi burasini bana baya sevdirdi.
burada guzel bir akam pazari var, gezerken kendine ziyafet cekebilecegin bir yer. buradaki dukkanlara -ozellikle yerel dukkanlara girerken ayakkabi cikarmak gerekiyor. mesala bu mesaji yazarken bir yandan da disaridaki sandaletlerime bakmak zorundayim. bazi eczanler, giyim magazalarinin onu cami girisi gibi ayakkabi doluydu.
buransinin tek garip yonu ucan enterasan sinekleri. omrumde ilk defa gordugum sinek karinca arasi 5-6cm lik hayvanlar burada ucuyolar. butun heryerde bulut gibi. sevimli hayvanlar oldugundan insan cok rahatsiz olmuyor ama sehiri sanki istila etmisler gibi. bu istila gunes batarken basliyor ve 1 saat kadar suruyor.
oda 150 baht dahil 590baht, biraz yuksek tuttu fakat sortumu skothai de birakmisim ve 120baht yeni bir sort almam gerekti.

toplam mesafe 144km
odo 881km
yarin chiang mai ye dogru yola cikmak istiyorum fakat yorgunluktan net bir karar veremiyorum. yolculugun bundan sonraki kisimi hep dagik alocak. bugun gordugum daglar baya esasliydi.
sevgiler

02 06 2009
odo 987'6km
bu gunluk mesafe 104km
oda kirasi 150 baht (100 baht a yer bulmakta mumkundu) dahil gunluk harcamam 769 baht.
100 baht kitap ve 160baht kiyafet almis olmam ortalamayi biraz yukseltti.

chiang mai nefis bir yer. bangkok tan cok daha keyifli ve gorulesi bir yer. burasi adeta kuzey taylant icin baskent gibi. konaklama, yeme icme vs icin burasi bangkoka kiyasla daha avantajli bir yer.
bu 3 gunluk performans sonunda da gerceken yorulmusum, bir kac gun burada kalmak iyi gelecek.
sevgiler.

03 06 09
odo 999,2 800m daha var ama bu aksam ilk 1000km kutlamami yapiyorum bekleyemegecegim.

toplam harcama 350 baht internet ve oda 150baht dahil. gunun sonunda 450 bahtin altinda harcama yapmis olurum.

sabah kalktim ve lastigimin patlamis oldugunu gordum. nredeyse 1000km ve ilk patlama, onarip guzel bir sehir turu yaptim. burdaki sehirlerde yani chiang mai, ayuthaya ve skothai de benzer sehir plani vardi. eski sehir net bir dikdortgen planda ve etrafi sularla cevrili olup tapinaklar bu dikdortgen (genelde kareye yakin) adanin icerisinde yeralir. skothayi haric eski kent ile yeni kent ic ice gecmis durumda.
buradaki tapinaklari bugun gezdim fakat acikcasi fazla tapinak gormekten yorulmus olmaliyim ki hizli gezmeye basladim. yemekler ise hala cazibesini koruyor, sadece yemek yemek icin bile buraya bir daha gelmeye raziyim.

sevgiler

04 05 09 chiang mai

bugun 50km kadar yol yaptim
150 baht oda icin
150 baht bisikletin onarimi icin
200 baht hayvanat bahcesi icin
toplamda 690baht harcama yaptim

bugun bisikletle hayvanat bahcesine gitmeye karar verdim. tam hayvanat bahcesine varmistim ki iyi bir bisiklet tamircisi ile karsilartim. daldim iceriye on ve arka tekerleri onartttim. hafiften 8 olmuslardi.
birkac gundur yeni dogan panda nin haberi yayinlanip duruyordu. chiang maide dogan pandiyi gorme sansimi degerlendirmek istedim. sadece babasini gorebildim.
birde hic gormedigim koala gorme sansim oldu. timsahlar yilanlar vs.

tam hayvanat bahesinden cikmistim ki birkac bisikletciyi tepedeki tpinaga tiranirken gordum. takildim. birqaz sohbet biraz antraman derken bir saat kadar tirmandik. chiang maide sadece bir tepe var. bu da bisilekcilern gozdesi olmus durumda. tapinaga tirmanirken yolda 20 kadar bisikletcile de karsilastim.

sonrasi klasik aksam pazari ve bol yemek.

sevgiler

05 06 09
sabah erken kalkis
07 00 gibi yollarda ve fang a dogru yola cikis. mesafe 150km.
ve 10 km gitmemistim ki bir arac beni durdurdu. arkada bir mtb. atladim arabaya biraz mesafeyi kisaltirim diyerekten. arkadas chiang mai mtb derneginden. daha oncesinden bir talant laos cin turu var. 3 kisi yapmislar 650 km.
beni wiang haeng e gitmeye ikna etti. bir hostel kiraladiktan sonra bisikletlere atlayip 25km uzaktaki bir tapinaga gittik. burasinin yarin acilisi yapilacakmis, bu yuzden de bircok budist gelmis. burada en iyi ingilizce knusanlar budistler. din adamlari olmalarina ragmen kusursuz bir aksanla ingilizce konusuyorlar. benim ertesi gunku acilisa gelmemi cok istediler fakat bu mumkun olmayacakti benim icin.
burasinin en enteresan kismi burma siniri olmasi. bu tapinagin arkasinda bir baska tapinak vardi. oraya gittik. arada kuru bir dere yatagi var. karsininda da baska bir koy. bu koye bir tas atmak mumkun. bir evin camini kirabilirsiniz. fakat bu burmadaki bir evin cami olur. aradaki kuru dere yatagi ise aslinda bir mayin tarlasi. ne bir isaret ne bir cit. hicbirsey yok.
aksaminda ise birer bira icip bir kac ates bocegi gordukten sonra (bunlari goreyeli 20 sene olmus var olduklarini unutmustum) saatimi 05 00 a aarlayip yatiim.
yarim yolum oldukca uzun. ve daglar. 1300m arabada yuksekligi olcen bir alet vardi.tirmammam gereken dag 1300m ve 65km araliksiz rampa. tpolam yolum ise 135km. sonrasi fang
362 baht toplam harcama
oda 150 baht
sevgiler

06 06 09
merhaba flang
bana yagmur demeyin rampa demeyin.
islandim ve yoruldum.
sabah 6 45 yola baslamistim saat 12 00 da ancak 56 k lik zor kismi atlaabilmistim. ve butun enerjimi harcamis olmama ragmen 80k daha yolum vardi. eh tabi bir de yagmr basdladi. bu yol benim icin sinav gibi oldu. son 80km taminimden daha kisa surdu. yagurda insan daha iyi biniyor sanki.
ilk gordugum otele daldim. adam 250 baht dedi ama umurumda olmadi yorgunluktan ve acliktan baska birsey dusunemiyordum. bir dus ve ardindan yemek. ama neyemek . kendin pisir kendin ye. burada kalabalik gordugum bir yere daldim. kalabalik olan tek yerdi. masa. masada bir delik. buraya komur konuyor. uzerine bir mangal. mangalin etrafi cukur burada da corba pisiriyorsun. ve sinirsiz yemek. eh bende sinirsiz actim zaten. bol tavuk balik biftek kalamar ve midye.uzerine bol meyve.
sabah erken kalmak icin otele dondum. wc de bir bocek vardi. sabaha kadar cisimi tuttum. sabah gitmisti, bende 15dk isedim.
sabah patlamis olan lastigimi ve vitslerimi onarip yola koyuldum.
250 oda
190 yemek icin
toplam 485 baht

07 0609
fang - cahang rai
sahah yola cikmistim ki daha 20.km de bir nehirle karsilastim. bir tabelada bot ile chiang rai yaziyordu. bende bir saat kadar oyalanip yolu bot ile nehirden tamamlamayi dusundum.. acayip keyifli bir 3 saat ti. daglarin arasindan bir yandan yagmur bir yandan akinti ve rzgar. simdilik kaldigim en konforlu ve guzel hosteldeyim. 120baht. burasi taylant a gormeyi en cok istedigim tapinagin oldugu yer. yarin sabah onu gormeye gidecegim.
sevgiler
odo 1267.7km
oda 120baht
bisiklet dahil boat yolculuk 500 baht
toplam 765 baht

08 06 09
chiang rai

odo 1302km
harcama 502 baht oda dahil degil fakat bisiklet tamiri icin 330baht dahil.

bugun gormeyi cok istedigim beyaz tapinaga gittim. bugunluk sadece bu
tapinagi anlatacagim biraz uzun bir anlatim olacaktir fakat
suprizlerle dolu olacak emin olabilirsiniz.

Wat Rung Khun: budizm ve tayland hosgorussu hakkinda cok fazla ipucu
veren bir tapinak aslinda.
tapinak disaridan son derece etkili. cok basit bir teknik
kullanmalarina ragmen cok etkili bir goruntu. fakat sadece onden
bakilinca. birqaz arkadan yada yandan bakarsaniz bu etki kayboluyor.
tapinagin fotograflarini eklemeye calisacagim. hava yagisli oldugundan
once tapinagin girisindeki bir muzedeki sergiyi gezmeye karar verdim.
buradaki sergide tapinagin mimariin resimleri yer aliyor. resimler
genelde uzak dogu ve budizm ile alakali olmasina ragmen bazi guncel
figurlerde eklemis. bir resimde dunya ve etrafinda uydular (2 yada 3
tane fakat oldukca buyuk uydular ve uc isimlari penis seklinde) ve
dunya carpan bir metaor ki bu da bir sperm seklinde ve dunyanin
etrafinda yuzen binlerce sperm daha. bunlarda diger gok cisimleri
olmali. resim 96 yada 95 te yapilmis olmali.
sanatcinin ilginc olan basarisida karl ile tanismis olmasindan
kaynaklanmakta. bir resminin onnde kral ve kralice ile beraber
cekilmis bir kac fotoraflari var. bu tanisma ve kralin ilgisi
sanatciya bu tapinayi tasarlama sansini vermis olmali.
resim soyle.
kral bir tanri olmus ve bulutlarin uzerinde degisik bir canli (yari
insan yari ejderha) tarafindan tasiniyor ve halka degisik cicekler dagittiyor. halk ise ona tapiyor.
yaurun kesilmesi ile tapinaga dogru yola cikiyorum. tapinagin dis kismi ve etkileyici fotolarini ekleyecegim o yuzden de anlatmak istemiyorum. icine girince anlatmam gerekiyor cunku resim sergisinde ki gibi bu ic mekanda da fotograf cekmek yasak.

ic mekan:
kapidan girince karsi duvar ve arkanizda kalan duvarin calismasi bitirilmis. sahatci sagda ki duvari tamamlamakla mesgul. sol duvar ise daha baslanmamis durumda.

karsi duvar.
bir tanri resmi. sari altin yaldizi tonlarda ve kontrast cok az. 8m ye 12 m gibi buyuk sayilaca bir duvar. 12m yukseklik. bu duvarin onunde yerden 4 m kadar yuksekte bir kaide uzerinde duran gumus yaildizi renkte bir tanri bu figur oturuyor. bunun onunde bir taht ta yada luxs bir minderde oturan bir tanri ve bunlarin onunde de bir budist rahip heykeli bu heykel mormal nsan boyutundave balmumundan yapilmis hiper real bir eser. eser gozluk kullaniyor. bu resim ve heykerllere bakinca buyukten ufaya dogu giden bir siralama var. sanki rahip git gide daha da buyuyormus gibi bir perspektif olusmus.

arka duvar.
bu duvarda ise ucan bir tanri ana kapinin ustunde yer aliyor. kapinin yan tarafinda ise olaylar biraz karmasik. ic ice bir cok resim gibi. dunyanin karmasasini anlatan bir calisma. Newyork. ikiz kuleler. ikinci ucak carpmak uzere. kulelerden yanmakta olandan iki kafali bir yaratik cikiyor. kulelere sarilmis bir yilan benzin pompasi seklinde ki agizi ile diger canavarlara beslenmeleri icin benzin yada zehir ( buraya dikkat ) damlatiyor. bir canavarin agzinin icerisinde bir taksi farlari acik (burasini anlamadim pek). ve dunya bir canavar dunyayi yemeye calisiyor ve canavarin yanindan supermen ana kapiya dogru ucuyor. resimin en kosesinde de predator.

kapinin sol yani.
bir fuze, uzerinde matriks te ki asil oglan karakterin adini unuttum. gozluk ve kiyafet ok. bir canavar ve agzinin icrisinde bir fahise onun memesini isirann bir adam ve fahise sigara iciyor. bir baska canavar agzinde ise testere fimindeki kukla kafasi. bir boynuz ve bu boynuza takili bir kol saati. ve bir canavarin elnde bir cep telefonu nokia.
kapinin her iki yaninda da ucan bir cok uzay gemisi cesitli robotlar ve degisik savas manzaralari var.

sok. bir tapinak icin fazla siradisi.
tapinagin olukca unlu ve iyi yapilmis oldugunu soylemek isterim.

sevgiler

09 06 2009
chiang rai - mae sai

harcama 1410 baht
chiang rai icin 2 gunluk otel bira internet ve yemek parasi 610 baht vede kaybolan eldivenlerimin yenisi 500 baht tuttu bunlar dahil.

mae sai de konaklama 80 baht. chiang rai de ise oda 120 baht ti.

burasi tayland in en kuzey noktasi. ve burma siniri. bir dostluk koprusu ile iki ulke birbirine baglanmis durumda. ve birazda tedbirli olmak gerekiyor. cok guvenli bir yer degil.

10 06 09
mae sai - chiang kong

dun 85km yol yapmistim soylememisim
bugun dist 98km
odo 1486km
621 baht toplam harcama

oda 150 baht.

laos siniri.
yolda altin ucgen duye bilinen yeri gordum. ayni anda laos u burmayi ve tayland i gorebilyorsunuz.

11 06 09
chinag kong
odo 1498km
685 baht toplam harcama. 350 baht bisiklet icin fren pabucu aldim. bol bol rampa inecegimi ogrendim. birde 1550 m rakim li 2 3 tane dag var. bunlarda cikacagim rampalar. birtanesi 23km araliksiz, su yok yemek yok. hicbirsey yok. 150 baht oda parasi.
bunlari nrden mi biliyorum derseniz dun buraya gelirken bir bisikletci ile karsdilastim. kanadali ama burada yasiyor. 65 yaslarinda. 3 defa dolasmis buralari. 14bin km cin laos kambocya vs. neyse biraz yavasti bende daha hizli gidip kendime bir yer buldum. aksasmda onun kaldigi hostele gitiim biraz muhabbet, biraz bira, biraz laos manzarasi sohbvet ettik yollardan. bana bazi haritalar verdi. bazi bilgile verdi nerede ne var nerede ne yapmali. kisacasi laos ile ilgili cok fazla soru isareti kalmadi kafamda. o ne yapacak derseniz o da laos gidecek. benim tam ters istikametimden ayni yollardan gececegiz. yani 2 hafta icinde yolda birdaha karsilasip muhabbet etme sansimiz olacak. su siralar sigarayi birakmayi basarmisken gunde 1 paket sigara icen bir yol arkadasi benim icin hicde iyi olmayacaktir.
burasi cok keyifli bir yer, dinlenmek ve biraz sakin kalmak

12 06 09
1540 baht ve 181 000 kip laos parasi.
1500 vize icin 50 000 k oda icin 100 000 k kitap icin. ibundan sonra ekstra harcama olmayacaktir. son bir kac gundur baya fazla extralar cikti.

bugun laostayim.
burasi nehirin hemen karsisi ama hersey farkli. daha bir ilkellik sanki. asil macera yarin basliyor. yarin en zorlu etap benim icin. 120km dag yolu.
sevgiler

Ve laos:

Gezi planim su sekilde olacak gibi.
1. huay xai yani burasi
2. vieng phukha 120km
3. luamng nam tha 53km
4. na maw 60km
5. muang xai (udomxai) 46km
6. muang beng 59km
7. pakbeng

buradan bot ile

8. luang prabang
9. kiou ka cham 80km burada 2 tane saglam rampa var 1400m
10. kasi 75km
11. vang vieng 60km
12. na nam 110km
13 vientiane 100km

burasi laosun merkezi bir kac gun burada kalmak gerek.bundan sonra yollar hep duz. fakat gorulecek cok fazla birseyde yok. birada istedigim zaman bot sansimi kullanacagim.

14. tha phubat 92km
15. pak kading 96km
16. hin bum 99km
17. tha khaek 45km
18 uthomphon 97km
19. lakhon pheng 100km
20. khong sedon 90km
21. pakse 61km
22. muang khon 130km burada biraz kalmak gerek. 40 000 adalar diye gorulmesi gereken bir yer var.

ve kambocya.
sevgiler.

Scudo
Tepki
33
Selamlar!
Süper bir maceranın ortasındasın belli ki, çok özendim. Gezinin fotoğraflarına da (link) adresinden baktım. Her şey harika görünüyor.
İlerleyen haftalarda gezin hakkında daha detaylı bilgi almak için seni rahatsız etmeyi planlıyorum, çünkü gelecek yıl benzeri bir rotayı -ama daha kısıtlı zaman içinde- ben de yapmak istiyorum.
Bol şans ve iyi eğlenceler dilerim...

• Beğen
Tepkiler: evrimyigit

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Evrim

Aman dikkat onundeki 5 gunluk rota bayagi bir zor ve sakin yerler, ama Laos'un insanlari sevecen ve dostturlar. Eger Guest House bulamazsan sansini restaurantlarda dene. Pakben'e saat 5 ten once varmaya calis zira botlar geldiginde tum oteller aninda doluyor ama yuksek sezon olmadigindan pek zorluk cekmezsin umarim. Luang Parabang'da biraz dinlen. Oradan Vientien'a kadar olan rotayi sana ayrintilariyla gonderecegim.
Selamlar

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Ahmet Bey,duyarlı ve yardımsever davranısların guven veriyor.Evrime burdan taktik ve yardımlarınla muthiş yardımcı oluyorsun.Seni kucaklıyor ve varlıgınla da mutlu ve guvenli oluyorum. Her sey senin diledigin gibi olsun.
Yasamınızda mutluluklar...

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
anlatımınız oldukça sürükleyici. çok keyif alarak okudum. harcama miktarlarından bahsetmeniz de oldukça faydalı. eminim ki bütçe hazırlama aşamasında bir çok kişiye yardımı dokunacaktır. merakla devamını bekliyoruz..

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
13 06 09
laos
houei xai - vieng poukha
121km
odo 1634km
oda 30 000kip toplam harcama oda dahil: 90 000kip.

burasi cok turistik olmayan bir yer. 4 tane kalinabilecek yer var. yol tahminimden daha zordu. manzara yorgunlugumu biraz azaltsada 20 km yol calismasi vardi. ve 3 tane dik rampa. 400m den 1000m ye cikan 3 rampa. genede tahminimden once vardim. hava kapaliydi ve hic gunes gormedim. bu buyuk bir avantaj.
aksam hava acikti ve hayatimda hic gormedigim kadar cok yildiz gordum.

sevgiler

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
14 06 09
vieng poukha - luang nam tha
79km
odo 1713km
konakmala 30 000kip
136 000 kip konaklama dahil harcamam.

sabah erken kalkis. yaklasik 2 haftadir sabah 5 te uyaniyorum. saat 6 gibide hazirliklarimi tamamlamis oluyorum. kaldigim yerde iyi bir kahvalti yaptiktan sonra yola koyuluyorum. bugun biraz aheste bir bisiklet temposu ile yol aldim. etrafin tadini cikarip yolumun kisa olmasini avantaj haline getiriyorum. yolda cok ciddi bir dag yamac yoktu. yol 400mden basliyor 800 m ye kadar yukseliyor.
nam tha bir nebze turistik bir yer. 6- 7 kadar turist vardi. buralarda ciddi bir cin etkisi var. insanlar cince konusuyorlar. cin resturantlari var. cin sinirina komsu olmasi buyuk etken tabi. bisiklet sayesinde sehirler degistikce insanlarda ki degisiklikleri gormem mumkun oluyor. yarin icin biraz kaygiliyim. yolun 60 km olacagini dusunuyordum fakat 120 km mis. bu benii biraz dusundurdu. kendimi iyi hissedersem yola devam edecegim.
sevgiler

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Evrim senden iyi izlenim ve haber almak gercekten cok guzel.Muhakkaki kendini yormadan ve riske atmadan yola devam etmelisin.Ahmet Mumcu cok iyi bir teknik adam.Bu konuda cok usta bence. Sana yardımları bizide cok mutlu ediyor.Birde dusunce ve sozlerindeki dogruluk ve tespitleride cok iyi. Onu kutluyor ve Tesekkurlerimi iletiyorum.Sana iyi geziler ve bisikletci diliyle iyi pedallamalar.opuyorum.yolun acık olsun.

ATIL SAHIN

Üye
Tepki
23
Anlattıklarınızı büyük bir keyif heyecen ve kıskançlıkla okudum, umarım bir gün bende boyle gezilere çıkabilirim.

Saygılar.....

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
15 06 09
luang nam tha- oudom xai
120km
odo 1830km

konaklama 40 000kip dahil toplm harcama 138 000kip
planlarima gore 125 000kip benim icin oldukca iyi bir ortalama.
burada yemekler nerede ise iki kat fiyata fakat konaklama cok daha ucuz. yani 500 baht =125 000kip ortalamayi yakaliyorum. bu da gunluk 25tl eder.

sabah erken kalkis. emin olmasamda burayi cok sevmedigimden yola devam etmege karar verdim.yol ban un mai ye kadar duzgun. burada 2 tane guest house gordum. fakat yola devam etme karai aliyorum. yol ikiye ayriliyor. birisi kuzeye cin sinirina (boten koyu) devam ediyor degeride vientien. Tabelada boyle yaziyordu. bundan sonra ilk 25 km asfalt yok gibi. en son 15 km de de asfalt yok gibi. ve yolum 90km daha devam ediyor. saat ogleyi geciyor ama aldirmayip devam ediyorum.
yaklasik 25km bir tirmanis var. fakat egim az 8-10km\h ortalama ile tirmanmak mumkun. ve manzara. inanilmaz. burasi benim su ana kadar gordugum en iyi yol. ozellikle na maw dan sonraki kisimlar inanilmaz. cok ufak onlarca dag koyu, insanlar, ve sonsuz daglar. cine kadar olan butun daglari gorebilirsiniz buradan. umarim bundan sonraki butun yollar boyledir. burada gercektende laosta oldugumu hissettim.
yolda iki tane sicak su kaynagi gordum. bir tanesi udom sai ye yakindi. sehire gelmeden 7km once. yarin oraya gitmek istiyorum. udomsai de 2 gun kalip yoluma devam edecegim.

sevgiler/

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
16 06 09
udom sai - yudom xay - uodom xai yada nasil yazilirsa yazilsin.
burada sehir isimleri 4 5 farkli sekilde yazilabiliyor, buna dikkat etmek gerekiyor. latin harflerini dolayli olarak kullandiklarindan bu tur seylerin olmasi normal.

30 bin kip oda dahil 120 000kip civari olacaktir.
km 20
odo 1855

sabah erken kalktim. saat 5 gibi. ve sehirin gurultusude 5 30 gibi basladi. burada ve tayland da ozellikle ufak kentlerde sokaklarda hoporlorlerle radio yayini yapiliyor. birisi -buyuk ihtimal belediye baskani vs. bir konusma yapiyor ve bu bir sokak boyunca sehirdeki hoporlerden yayinlaniyor. burada da ayni durum sabah 5 30 ve gene o birisinin konusmasi arti hoporlor.

6 30 gibi yola cikip sicak su kaynagina gittim. burada bir koyun icinden bir patikada 1km kadar ilerleyince su kaynagina ulasabiliyorsunuz. cok keyifli bir koy biraz vakit gecirilecek bir yer. su kaynagi denen sey yaklasik 1m capinda bir kuyu. bizim ptt kuyularina benziyor. yuvarlak. ve ici su dolu. buraya kadar gelmisken sicak suyun tadini cikardim. biraz fotograf cektim ve koyde yeni baslayan yagmurun kesilmesini bekledim. burada biraz dinlenmege karar vermisken havanin yagisli olmasi beni sevindirdi. kendimi baya sansli hissediyorum.

burada bir kacgundur gordugum en enterasan sey herseyin yavrusunun olmasi. yuzlerce yavru ordek, tavuk, domuz - ki bunlar cok sevimliymis, kopek vs var. insanlarda da durum farkli degil. yuzlerce cocuk ve hamile kadin.
yarin sabahtan muang ngoi e gitmeye karar verdim. bu planimda bir degisiklik anlamina geliyor. luang prabang a mekong nehrinden degilde daha ufak olan nam ou dan ulasmak istiyorum. bu nehirin etrafinda bir cok ufak koy var. bence daha keyifli bir yolculuk olacak. guneye gidince mekong hakkimi zaten kullanacagim.

sevgiler.

aytacaksoy

Daimi Üye
Tepki
384
evrim'in turuna zaten imrenmemek mümkün değil,çok güzel gidiyor.ancak Ahmet'inde paylaşımları ve evrimle dayanışması çok iyi.eminim ki evriminde çok işine yarıyordur.ikinizide tebrik ederim.gözler üzerinizde,haberiniz olsun:)

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
" Bu arada ben kendimi tanıtayım.Evrimin babasıyım.Sizleri bu zevkli hobinizden dolayı kutluyorum.. "

Evrim kendini destekleyen bir babasi oldugu icin gurur duymali. Genellikle Turkiyede babalar olagan disi isleri pek hos karsilamazlar, koruyuculuk duygularindan dolayi herhalde. Sizin destekleriniz beni cok duygulandirdi zira zamaninda boyle bir destekten ben hep mahrum kaldim. Ayrica sakin kaygilanmayin, dunyanin en huzurlu kosesi guney asya herhalde budizmin etkisi. Ben bundan sonraki tum tatillerimi batida degilde doguda gecirmeye niyetliyim.
Eger bu bolge ile ilgili daha fazla resim ve bilgi ihtiyaci duyarsaniz

Ahmet - New York

Saygilar

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Evrim'e, babasına ve Ahmet'e kucak dolusu teşekkürler :)
Muhteşem birşey bu yaptığınız
İnsan müthiş özeniyor. Bakalım benim uluslararası turlarım ne zaman olacak...

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
En kısa zamanda sanada aynı destegi vermek en buyuk dilegimizdir.Seni yurekten kucaklıyorum.Ulkemiz insanın cagdaş dusunce ve yapıya kavusması dunya ile entegre olması ve kultur duzeyini yükseltmesi ile mumkundur.Opuyorum.Basarılar yasamında...

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
gelecek yeni yazı ve resimleri merakla bekliyorum ellerine sağlık harika gidiyorsun iyi şanslar

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
@mehmet yılmaz

Mehmet bey,Antalyada yasadıgınızı dusunuyorum.gorusmek isterseniz gorusebiliriz.Ben Evrimin babasıyım.Selamlar tekrar sizlere ve bisikletseverlere....

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
Tabiki abi neden olmasın özele adresinizi mesaj atın muhakkak uğrarım bi ara tanışmış oluruz çok memnun olurum