Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavsiye

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında tekinkrgz tarafından paylaşıldı.

1. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Birbuçuk ay önce Sedona 701 aldim. iş ev arası kullaniyorum ayrica pazar turluyorum. Hafta 150 km gibi kapaniyor.. deneyimli arkadaşlara sorum arazi yerine yol lastiği taksam ve dişli takımını değiştirsem değecek bir fark olur mu? Şu an 22km gibi ortalama hızım var.

2. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    önce lastiği değiştirerek başlayabilirsiniz. bu, ortalamanıza etki edecektir. bisikletteki akışı farkedeceksiniz :)

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
  3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba, bisikletinizde gelen standart lastik rubena 2,00 olmali bunu 1,75 veya 1,50 klinlikta lastikle değiştirerek başlayabilirsiniz. Araziye çıkmıyorsaniz dişli lastik yerine slick (duz) lastik deneyebilirsiniz.
    Aynakol fc-m131 sizin bisikletyinizde standart verilen olmali ama boyu nedir bilmiyorum. Eger 42 veya 44 lük ise bu modelin büyük dişli çapı 48 olanini alarak değiştirebilirsiniz. Küçük bir ihtimal ama zincir kisa düşerse zinciride yenilemeniz gerekebilir. Aşağıdaki linkte bahsettigim aynakolu görebilirsiniz. Sorusturursaniz Istanbul'da veya internette fiyat avantaji yakalarsiniz herhalde.
    http://www.cinarbisiklet.com/FC-M131-AYNAKOL,PR-3.html

Ben su anda acera vites sistemi, 46'lik aynakol, 1,90 lastik ile duz yolda rahatlikla 32 km ortalama hizla gidebiliyorum. Genel ortalama elbette trafige ve gectigim yollardaki zemine gore degisiyor :)
    Ayrica hiza pek merakim olmasada, egimli yollarda 45 - 50 km kolaylikla pedalliyorum ve rampa iniste 64 km'ye kadar bu donanimla ciktim. Kisacasi lastik ve buyuk capli aynakolla ciddi bir fark yakalarsiniz...
    NOT: Sonucta sizinki ve benim bisikletim MTB. Ciddi performans icin yol bisikleti lazim ama MTB'nin araziye ve köy yollarinda turlara cikma sansiniz varsa keyfi baska birsey!

4. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Çok teşekkür ederim.. önce lastikle başlayayım alistiktan sonra dişli değiseyim.. arazide bin(e)miyorum.. arkadaşlar polenezkoyde pedalliyorlar fekat oraya kadar arabayla gitmiyorlar :)

5. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Şehir bisikletine geçin. Dişsiz lastiklerle falan uğraşmayın, düz maşalı bir şehir bisikletinin keyfini hiçbiri veremez.

6. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ortalama hızım kalın dağ lastikleri ile trek 3900 gibi bir bisikletle 25 km yi geçmiyordu... Şu anda 70 euroya aldığım jantlarımla uyumlu ince tip asfalt lastiklerim ile çok daha az yorularak sabit 35 -40 km arası hızlarda gidebiliyorum... zorladığımda bayır aşağı 80 km leri çok rahat yapabilirim ama yalnızca bir kere denedim boş yolda dağ lastiklerine göre ses sıfır... çifti 100 lirayada bulunabiliyor bahsettiğim lastikler fiyat performans oranı kullanım ömrü çok çok iyi...

7. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Çok teşekkürler cevaplarıniz için. Önce suat beyin tavsiyesi aynakolu sipariş ettim. Bir ay daha kendimi zorladıktan sonra mukavemetim artar diye düşünüyorum. Sonra yol lastiği daha sonra cehaletimi mazur görün pedalla ayakkabiyi birleştiren icat adı neyse onu temin edip bostanci dan tuzla grubunun standardina ulaşmak niyetindeyim..

suat akman bunu beğendi.
  8. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Suat bey tavsiye ettiğiniz ayna kol zincirle uyumlu oldu. orjinal ayna daire değil elips şeklindeymiş. Modifiye zorunlu sanki bu bisikletlerde.

suat akman bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yardimci olabildigime ve bu konuda bilgi vermenize cok tesekkur ederim. Umarim yakalayacaginiz performans degisikligi sizin icin yeterli olur. Keyifle kazasiz belasiz pedallamalar :)
    Diger modifiyeler (lastik degisimi vb.) ile amacladiginiz sonuca en kisa zamanda ulasmanizi diliyor ve sonucu merakla bekliyoruz :)

10. TayyipKARALİ

TayyipKARALİ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tekin abi lastik değiştirmen hız olarak sana artı yönü hızın artar ama yol tutuşu düşer bide bu yönden bakmanızda fayda var hızlı gidiçem diye telikeye atmaya gerek yok bence şöyle olur daha inçe tırnaklı bir lastik ala bilirsiniz benım görüşüm bu inşllah farklı bir bakış açısından size yardım ede bilmişimdir .

Kazasız belasız bol pedallarsın inşllah

11. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Aslına bakarsan onu da düşündüm tayyip ama olacağı varsa olur zaten. Bu akşam Allah korudu mesela. sola geçerken arkamdaki arabanın hızını anlayamadim ikimizde yavaşlamasaydik benim açımdan kötü olacaktı. Bu arada suat bey aynakolun tam daire olmasının bit faydasi daha varmış vites geçişleri seri ve az hissedilir oluyor öncekinde vurmalı sazlar gibiydi.. aynı rotada 44 km yapabildiğim yolda 56km ye çıkabildim... selamlar..

12. tekinkrgz

tekinkrgz Yeni Üye

Ortalama hızım sadece 3-4 km artsa da sürüş keyfi daha iyi oldu.. Henüz yol lastiği almadim nefes ve kas gücü bakımından eksiklik var hala..