Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavsiye: Katlanabilir Seçimi--kilo problemi

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında Kürşat Altunay tarafından paylaşıldı.

1. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Biliyorum defalarca bu konu açıldı, bu konulardan herhangi birini sahiplenebilirdim ama google'dan aratınca genelde bu foruma yönlendirdiği için, spesifik bir başlık olmasını istediğim için yeni başlık açtım.
    1.93 boyunda ve son kayıtlara göre 115 kg ağırlığındayım. Katlanabilir bisiklet almak istiyorum çünkü evde koyacak yer yok+apartmanda rezil olmasını istemiyorum+tıkandığım yerde metro veya otobüsle devam etmek istiyorum. Mecidiyeköy'de oturuyorum, İTÜ Maslak'da derslerim var ve Sirkeci'de çalışıyorum. Amacım hiç değilse evden işe giderken bisikletle gitmek.
    Yaklaşık 3 haftadır da araştırma yapıyorum hemen hemen bütün başlıkları da gezdim ama sorunumun ilacına yönelik bir cevap göremediğim için başlığı açtım. Anlayabileceğiniz üzere benim sorunum kilo. O yüzden doğru seçime bir türlü karar veremiyorum. Araştırdığım kadarıyla seçeneklerimi sunayım, öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
    *Dahon'dan herhangi bir model alırsam kafam rahat eder bunu biliyorum. Ancak Dahon'un fiyatları beni hayli zorlayacak. Hele hele kask, süs vb. aksesuar ve güvenliğe param kalmayacak. 1250'den başlıyor fiyatları.
    *Decathlon'a gittim 23 Nisan günü. Bütün katlanabilirler tükenmiş henüz gelmemiş ve yeni fiyatlar hakkında çalışanların bir bilgisi yok. Sorduğumda 135 kg.'a kadar firma garanti veriyormuş üstelik ömür boyu kardo garantisi de var.
    *Yerli firmalardan biraz uzak durdum ama Kron için açılan başlıkta yazılanları görünce düşünmeye karar verdim. Ümit, Bianchi ya da Kron'un kilo taşıma kapasitesi ile ilgili hiçbir fikrim yok.
    Kilo neden problem gibi gözüküyor, çünkü bisikletin ortasında menteşe var ve bunun da belli bir ağırlık kapasitesi var. Bu yüzden yolda giderken bir şey olmasından ya da bisikletin çabuk yıpranmasından çekiniyorum. İlk bisikletim olacağından ve biraz da heves-yaşam tarzı arasında bir çizgide olduğumdan Dahon'dan ziyade daha uygunlarla başlayıp daha sonra yaşam tarzı olarak karar verirsem Dahon'a geçmeyi düşünüyorum. Bu durumda eldekini de 2. elden çıkartması kolay olması gerekli. Bir de malum kondisyon yok ve İstanbul 7 tepe. Bu durumda yokuşlarda sürünmemek için 20 jant ve vitesli olması şart.
    Özetle: 115 kg ve üstü kapasitesi olan, 1000 TL altında, 2.eli para eden 20'' vitesli bir katlanabilir bisiklet için önerilerinizi bekliyorum.

2. AycanT

AycanT Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba ben kron fd 1000 kullanicisiyim kilo icin bir bilgim yok ama ben cok memnunum. Gerci 1Ay oldu alali. Benimde apartmana koyabilecek bir yerim olmadigindan kapali balkonda durması icin katlanabilir aldım. Fakat 1. Katta oturmam ve akvaryumun uzerine asabilme ihtimalinden buyuk bir bisiklet almanin yollari göründü. Nihayetinde iki bisiklet fazla geleceginden katlanabiliri satmayı düşünüyorum. Krona karar verir iseniz benim bisikletimi düşünebilirsiniz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. alper okumuş

alper okumuş Aktif Üye

Seviye:
    Aycan bey katlanabilir bisikletten memnun değilsiniz sanırım, neden?
    bende katlanabilir bisiklet alıp bir nebzede olsa istanbul trafiğiden kurtulmayı planlıyorum ama kararsızlık var biraz

4. AycanT

AycanT Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba ben katlanır bisikletten memnunum dediginiz gibi trafikte cok buyuk kolaylik ama sen daha cok uzun turlara cikacagimdan buyuk bisiklet gerekli siye dusunuyorum

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
  6. Cersahin

Cersahin Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ben de benzer bir durumdayım...
    Boyum 190cm, kilom 105 civarı. Aynı şekilde uzun süre araştırdım, gittim mağazalarda denedim vs. ve en sonunda geçen perşembe DAHON ESPRESSO aldım.
    Öncelikle alma sebebimiz benzer. Evim ufak ve koymaya yer yok. Bu şekilde balkona koyabiliyorum. Arabama sığdırma derdim yok. Arkada taşıma aparatım var. Apartmana da koymak istemiyorum.Hatta sırf bisiklet için balkonumu da cam balkon yaptım. O derece yani :)

Neden ESPRESSO Aldın dersen, benim boyumda ve kilomda bir adamın altına 20' tekerlekler gerçekten çok komik duruyor. (Kişiye göre değişir bu görüş ama bence öyle) Hatta forumdaki bir arkadaşın vermiş olduğu örneğe göre sirkte bisiklete binen ayılara benzememek için 26' tercih ettim.
    İkinci tercih sebebim ben de Beşiktaş'ta oturduğum için yokuş çıkma zorluğunu biraz olsun aşmaktı. Malum hem vites sayısı hem de tekerlek çapı büyük olacağından normal bisikletle çıkmaktan farkı olmayacak.

Bisikleti zamansızlıktan malasef hiç deneyemedim. Bu haftasonu inşallah deneyeceğim. Bana da fiyatlar biraz yüksek gelse de 1 kez alacağım için, kilo ve boyumdan dolayı başka alternatifim olmadığı için biraz fazla vermeyi göze aldım. Hatta peşin aldım 1320TL verdim...

Zaten diğer modellerde de gidonu yükselen almak zorunda olacaksın boyun sebebiyle fiyat yine aynı noktalara varıyor DAHON'larda....
    Katlama mekanizması kolay, katlanınca bana yetecek seviyede yer avantajı sağlayabiliyorum. Gidon yükseklik ve uzunluğunu da kısmen ayarlayabiliyorum bu sebeple şimdilik memnunum. Kullandıktan sonra daha net bilgi veririm tabiki...

Benim tek tavsiyem DAHON ESPRESSO (aynısının TERN'i de var ama tipi güzel değil bence ve aynı fiyat)

7. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    sirkte bisiklete binen ayı olmuyor ya 20 jantlarda ben denedim.. O kadar da kötü durmuyor :) Tanış vasıtasıyla bisikletçiyle konuşmuştum, espresso sana gitmez çünkü boyun uzun öne eğilmek zorunda kalırsın dedi. Yıllarca çok çektim öne eğdiren bisikletlerden o yüzden yokuşta zorlanmayı öne eğilmeye tercih ederim. Sen yine de deneyimlerini paylaş ama :)

1320 beni çok aşar hocam 1250'liklere bile borç harç gireceğim çünkü o yüzden de Dahon'dan tırsıyorum biraz. Dediğim gibi eğer tutkuya dönüşürse Dahon almak daha mantıklı geliyor.

KORN falan denemedin mi hiç?

8. Gökhan Selçuk

Gökhan Selçuk Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    hocam alacaksan dahon al. kafan rahat olur.

9. Homer

Homer Kıdemli Üye

Adı:
    A.Murat Günal
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Reklam sayılr mı bilmem ancak iki adet ikinci el giant expressway 1 gördüm eski adıyla bostancı kaçkar bisiklet, yeni adıyla bisikletsepeti'nde.
    Sıfırına göre fiyatları oldukça uygundu.

Ben expressway 2 kullanıyorum, memnunum.

10. Kürşat Altunay

Kürşat Altunay Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Dahon vitesse D8 pirme aldım, kafam rahat :rolleyes: