Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tavanda bisiklet taşıma aparatı (tavan rayı olmadan kullanım)

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında BFOkuru tarafından paylaşıldı.

1. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Bisiklet Forumun değerli üyeleri; başka bir başlıkta parça parça yazdığım şeyleri tek başlıkta toplamanın faydalı olacağını düşünerek bu konuyu açıyorum. Konu ile ilgili gelişmeleri yine bu başlıkta paylaşacağım.

Daha önceden aldığım ama bisikletimi bir yere taşıma ihtiyacım olmadığı için kullanmadığım tavan bisiklet taşıma aparatı bugün işyerimin otoparkında öğle arası aracın üstünde denedim. Şöyle duruyor:

Son fotoğraftaki konumda iken aracın kapısını açıp pervazına çıktım, iki elimle tutup baya bi salladım milim oynamadı yerinden. Sanırım bisiklet taşırken de sorun olmaz.

not: fotoğraflar cep telefonu ile çekildiği için iyi değiller ama ana fikri yansıtıyorlar.

Bu sistemin bana maliyeti:
    Taşıma aparatı: ikinci el 50TL
    2'li cam vantuzları: 3x27TL = 81TL

Montajı yaklaşık 10 dakika sürdü. Bu kadar vakit almasının sebebi somunların anahtar ile sökülüp takılma zorunluluğu idi. Bunu çözmek için de kelebek somun alacağım:

Ayrıca ilerleyen günlerde alt tablasını çıkartıp daha uzun boylu bir plaka ile değiştirmeyi düşünüyorum. Bu sayede kollar daha geniş açı ile bisikleti tutacak ve yerde daha geniş bir yüzey elde edeceğim için yanal kuvvetle daha iyi mücadele edebilecek.

2. mustafa tabanlı

mustafa tabanlı Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Sn Duran ,
    Başından beri ilgiyle takip ediyorum , pratik bir çözüm bulmuşsunuz ,merak ettiğim acaba vantuzlar zamanla aracın tavan boyasına zarar verirmi .Vantuzları bulmak kolay ama taşıyıcıyı ikinci elde ve bu fiyata bulmak zor olabilir,her şeye rağmen güzel çözüm..
    Saygılar..

3. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Mustafa bey,
    Teşekkür ederim ve merhaba. Boyaya zarar vereceğini düşünmüyorum. Çünkü vantuzun yapışan yeri yumuşacık olmasa da öyle sert bir plastik değil ve dümdüz bir sathı var. Tavan boyası orijinal ise (altında macun yoksa) sorun olacağını zannetmem.
    Taşıyıcıyı ikinci elde bulmak zor ama yapması da o kadar zor değil. Güzel bir çizimle iyi bir demir ustasında yaptırılabilir. Bu şekilde yapılması de 75TL yi geçmez zannediyorum. Hatta çoklu sipariş gelirse ben bir fiyat çalışması yapar, çizimini ve üretimini de halledebilirim.

mustafa tabanlı ve B.Konak bunu beğendi.
  4. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Güzelmiş, paylaşım için teşekkürler.

BFOkuru bunu beğendi.
  5. Bahadır Aktaş

Bahadır Aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bisikleti arabanın ustune yerleştırmek daha zzahmetli değil mi? Arka bagaj aparatları daha pratik geliyor bana.

6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Bagaj iptal oluyor onunla da

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

7. Bahadır Aktaş

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    forumda bu konuda çok yazılmış biliyorsunuzdur ,bence araçta güvenlik çok önemli o vantuzları biliyorum şirkette bizde kullanıyoruz ama kesinlikle araç yüzeyi gibi bir yüzeyde kullanılması için yapıldağını biliyoruz aldığınız taşıyıcıda biraz ağır ve hantal görünüyor bisikletin ağırlığı ile birleşince trafikte ani durumlarda başınıza büyük belalar açabilir bence. Dediklerimi yanlış anlamayın lütfen ama bence vantuz yerine tavan askılarına sabitlenmesi daha doğru olur. Şu videoyu seyrettikten sonra bu konuda güvenliğin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladım. Bence bu şekilde yapmayı düşünen arkadaşlar bir kere daha düşünsün.

http://www.youtube.com/watch?v=AvZ8bC3bQj0

BFOkuru bunu beğendi.
  8. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşa tamamen katılıyorum. bir aletin amacına göre kullanılması daha güvenlidir. umarım sizden sonra vantuzların kullanma kılavuzunda tavan üstünde bisiklet taşımaya uygun değildir diye yazmazlar. bu şekilde kullanımda oluşacak olumsuz bir durumda sizin sadece aracınıza zarar gelir ama arkada sizi takip eden aracın yolcuları için çok tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir. thule o kadar testi boşunamı yapıyor. iki işçisine söyler çık arabanın pervazına iki salla milim oynamazsa test edilmiştir onaylanmıştır diye damgayı bas der.

BFOkuru bunu beğendi.
  9. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Halen araç üstüne bağlamadım, bir kere bir yere taşımam gerekti onda da diğer aracın bagajında kaldığı için ön lastiği söküp aracın içine attım.
    Bu başlıktaki yorumlardan sonra olimpiyat stadının önündeki alan gibi bir yerde denemeden şehir içinde kullanmayı düşünmüyorum.

Teşekkürler.

10. Semiral Öztürk

Semiral Öztürk Aktif Üye

Seviye:
    thule nin araç üstü taşıyıcısını kullanıyorum. kullandığım arabanın orjinal tavan barlarını aldım üstelik. şunu söylemek isterim ilk kullandığım gün herşeyin orjinal olmasına rağmen çok tedirgindim. şimdi alıştım.

BFOkuru bunu beğendi.
  11. Bahadır Aktaş

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    halil ibrahim bey belki fazla oluyorum ama kusura bakmayın bence böyle bir testi hiç yapmayın derim test videoları adac ın var ve arabaya ne kadar zarar verdiğini izlemişsisinizdir. Kendi güvenliğiniz ve aracınızda hasar olmaması için hiç denememekte fayda var ebay da thule 591 modeli (adac'tan yuksek puan almış) 53sterlın gıbı bir fiyata var bu düzenek için yaptığınız masrafın üzerine biraz daha ekleyip gerçek bir taşıyıcı alabilirdiniz. Dediğim gibi yazdıklarım için kusura bakmayın ama kimseye bişey olmasını istemediğim için yazıyorum. Ben şahsen işin ucunda güvenlik varsa en doğrusunun alınması taraftarıyım.

BFOkuru bunu beğendi.
  12. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Evet fazla oluyorsunuz. :D
    Uyarılarınızı dikkate alacağım, merak etmeyin.