Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Projesi ve İmza Kampanyası

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ddr tarafından paylaşıldı.

1. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar öncelikle,

Okulumdaki öğrencilerle bisikletli ulaşıma yönelik farkındalığın artması ve yeni bisiklet yollarının yapımı için bir proje yaptık. Bunun bir parçası olarak change.org'da bir imza kampanyası başlattık. Eğer inceleyip desteklerinizi sunarsanız çok mutlu oluruz. bisikletli ulaşıma yapacağımız en ufak katkı bizi çok mutlu edecek.

İlgili link: İstanbul Büyükşehir Belediyesi: Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Yapılsın

2. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Şahane bir proje olmuş. İmzaladim hemen :)

ddr ve ercst0rm bunu beğendi.
  3. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @ddr Şimdi gördüm konuyu, inceleyip imzalıyorum hemen :)

ddr bunu beğendi.
  4. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Tarihi yarımada diyince herkesin aklına çanakkale gelir uyandırayım :) istanbul için güzel proje. imzaladım.

ddr bunu beğendi.
  5. Fatihacr

Fatihacr Gezer fotoğraf çeker

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bir proje okuyup imzalıyorum :)

ddr bunu beğendi.
  6. Fatihacr

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güzel bir proje okuyup imzalıyorum :)

ddr bunu beğendi.
  7. malemsteen

malemsteen Aktif Üye

Adı:
    Mesut
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    500 imza istenmiş 260 eksik var. Gerçi daha yeni toplanır.

ddr bunu beğendi.
  8. shielD

shielD Aktif Üye

Adı:
    Ahmet
    Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    güzel proje, imzaladım.
    Umarım gerçekleşir...

ddr bunu beğendi.
  9. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    500 olunca yeni bir güncelleme yayınlayacağız, projenin ayrıntılarını da paylaşacağız o zaman.

10. yaboga

yaboga Kıdemli Üye

Adı:
    Ergün Altmış
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    imzaladım inşallah başarılı olursunuz.

Kuzey Ege ve ddr bunu beğendi.
  11. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    İmzaladım bende. Birşey sorucam. Bu change.org kampanyaları ne derece etkili oluyor?

12. Şükrü Güllüoğlu

Şükrü Güllüoğlu Aktif Üye

Adı:
    ŞükrüGüllüoğlu
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok güzel düşünmüş ve kafa yormuşsunuz. Zaten araba kullanamayacak insanlardan (Lise öğrencileri) başlamak bu işe ayrıca isabetli bir seçim. Eğim ve mevcut kaldırım-yol genişliği etmenlerini de hesaba kattınız mı?

Kuzey Ege bunu beğendi.
  13. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Şükrü Güllüoğlu Önerdiğimiz yol için bisikletle keşif çalışması yaptık. Bazı alanlar eğim açısından gerçekten sorunlu. Yavuz Selim Caddesi üzerinden Balat sahiline iniş dışında sorun yok gibi. Bazı yerlerde de eğim var yine ama onlar yasal sınır dahilinde görünüyor. En azından %9 üzerinde eğime sahip pek.bir yer yok gibi.

Şükrü Güllüoğlu bunu beğendi.
  14. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @mehmet.ali change.org kampanyaları kamuoyu yaratma açısından başarılı olabiliyor. Farkındalık yaratma adına faydalı buluyorum ancak resmi kurumlar buradaki talepleri ne kadar ciddiye alıyorlar o tartışmalı bir durum tabi.

15. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Keşke harita yerine, proje dahilindeki yolların fotoğraflarını, önerilerinize elverişli olup olmadığını destekleyecek ölçümler paylaşsaydınız. Halihazırda yapımına başlanmış ve bir anda yok edilmiş Bağdat Caddesi - Metrobüs Bisiklet Yolu projesi var. Hevesinizi kırmak istemem ama bu hali ile sonuç alınacağını sanmam. İnşaallah olur tabi.

Projenin giriş bölümünde, tıpkı bir yüksek lisans öğrencisinin teze ilk giriş bölümünde yazdığı gibi sıradan ifadeler kullanılmış. Evet İstanbul trafiğinin her geçen gün daha kötüye gittiği aşikar. E bisikletin de yakıtsız, çevreci, az yer kaplayan pratik bir araç olduğu da biliniyor. Tamam ama bütün bunları bilmek ya da tekrar tekrar gündeme getirmek malesef çözüm olmuyor.

Galiba biraz pesimist bir çizgide geçiyor yazı. Ama bence bisiklet projesi önerisi ile

(kaldı ki bence ciddi sonuç bekleniyorsa planları, maketleri ile göz boyayan bir brif, anket ile kanıtlanmış hedef kitle araştırması olması gerekiyor)

trafik sorunu çözülemez. Ben de bisiklet yolumuzun olması için önce trafiğin düzenlenmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Ve malesef o tren kaçtı. Başlıca yapılması gereken bisikleti kabullendirmek olacaktır bence.

Günde ortalama 80 yeni aracın trafiğe çıktığı bu şehirde, araç yollarından ya da yaya kaldırımlarından kırpılarak günde belki 100 kişinin kullanacağı bisiklet yolu yapılmasını beklemek bence fazla iyimserlik.

Kuzey Ege ve stfazli bunu beğendi.
  16. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @C. Tiryaki Merhabalar. Son söyleyeceğimi ilkin söyleyeyim; yazdıklarınıza büyük ölçüde katılıyorum ve projenin ciddi bir iyimserlik içerdiğinin de farkındayız, fakat biz neyi amaçlıyoruz, ne yaptık, neyi yapamadık anlatmalıyım.

Öncelikle biz bir ihtiyaç analizi yaptık. Okulumdaki öğrenciler şu temel soruyu sorduk: "Şu anda kullandığınız ulaşım yöntemine bir alternatif olsaydı tercih eder miydiniz?" Çoğunluk mevcut toplu taşıma araçlarından ve servislerinden memnun değil. Bunun yanında bisiklet onlara gerçek bir alternatif gibi de görünmedi ilkin ama ikna oldular okuldan eve bisikletle gitme işine. İkinci olarak bir harita çizdik. Tabi ki bir harita mühendisi gibi santimetre hassasiyetinde bir iş yapmadık ama özellikle benim tecrübe ettiğim yolları kullanan bir harita oldu. Harita için bisikletle ilgili yapılmış bazı tezlerden, kamuoyu araştırmalarından ve özellikle de İstanbul Kalkınma Ajansı için Embarq'ın yaptığı çalışmayı baz aldık. Gördük ki insanlar bisikletle genellikle mevcut taşıt yollarına paralel yolları kullanıyorlar. Bunlara Strava Heat Map'ten edindiğimiz verileri de ekledik ve ortaya haritamız çıktı. Yalnız tam bu noktada ikinci bir sorun alanı tespit ettik; insanların otomobilden inip bisiklete binmeleri gerekiyor. Bununla ilgili de güvenilir bulduğumuz istatistikleri baz alan bir afiş çalışması yaptık. Bir de kamu spotu çekimi yapacağız bununla ilgili.

Yalnız iş bizim haritamızla olmuyor. Haritamızı ve projemizin ayrıntılarını alıp Ukome ile oldukça verimli geçen bir görüşme yaptık. Neden Ukome, çünkü bu iş için tek yetkili kurum onlar. Spor AŞ ve Fatih Belediyesi ile de projemizi paylaşacağız.

Ankete gelirsek geçen hafta butik sayılabilecek bir anket yaptık. Ana omurgasını öğrenciler ve çalışanların olduğu bir google anketi yaptık. Oradan da bizim bu projeye başlamamıza neden olan gerekçelerin desteklendiğini gördük. 438 kişinin doldurduğu ankette katılımcıların %58'i mevcut ulaşım tercihinden memnun değil. Ancak esas önemli bulgumuz katılımcıların %85'i eğer güvenilir bir bisiklet yolu olsa tercihini bisikletten yana yapacağını iletti. Bisikleti çevreci bir alternatif olarak gördüklerini de eklediler.

Son olarak yolların fotoğraflarını bizzat ben çektim ve notlar aldım. Ukome ile görüşmemizde hangi yol için hangi öneriyi yaptığımızı ayrıntılarıyla anlattık. Bazı yollar için sorunlu dediler ama biz sorunları nasıl aşabileceklerini de kabaca anlattık.

Change.org kampanyası bu işin sadece bir parçası. Biz change.org'taki kampanyanın yalnızca kamuoyu oluşturma ayağıyla ilgileniyoruz. Hoş, insanlar okumuyorlar ya da okusalar da imzalamıyorlar ama olsun, ne demiş Beckett "Yine dene yine yenil, daha iyi yenil"

Yapamadıklarımıza gelince istediğimiz imza sayısının oldukça gerisindeyiz. Afiş ve kamu spotu çekimi için hala gerekli izinleri alamadık o yüzden beklemedeyiz. Belki yerli bisiklet firmalarıyla görüşmek gerekirdi ama bunu da pek gündemimize alamadık. Son olarak Fatih'teki öğrencilere esas ulaşmalıyız ama onunda oldukça gerisindeyiz.

Durum budur, buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim

17. Fatihacr

Adı:
    Fatih
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @ddr İstanbul da şahsi araba kullanım sayısı oldukça fazla toplu taşıma'nın da halı ortada bisikletle ulaşım hem ekonomik hemde sağlık açısından faydalı bir çözüm ama gel gelelim buna destek olacak kimler var?

ddr bunu beğendi.
  18. ddr

ddr Üye

Adı:
    Veli Alper
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @By.frozen Doğru, destekçi bulmak zor ama şöyle düşünün benim okulumdaki yüzlerce öğrenci şu anda buna destek olabiliyor. Okullarına bisikletle gidebilme fikri onları teşvik ediyor. Kamuoyu oluşması belki kanun koyucuları etkiler ve adım atabilirler.

Fatihacr bunu beğendi.
  19. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @ddr

Elbette sonuna kadar okudum.

Ve tam olarak da bu cevabın içeriğinden bahsetmiştim. Yani bu cevapta yazılanlardır konunun ilk mesajında ve kampanyanın oluşturulduğu sayfada olması gerekenler.

Projede ilk kazmanın vurulmasını sağlayacak insanlardan önce imzalayacak insanları inandırmalıyız.

Açık söylemem gerekirse konunun ilk mesajındaki yazı beni zerre kadar heyecanlandırmadı, ümitlendirmedi. Bu mesaj kesinlikle çok daha iyi.

Sizin de bildiğiniz gibi tematik olarak benzer kampanyalar çok sık yapılıyor ve malesef sonuç yenilgi oluyor. Daha iyi yenilmemiz için daha iyi olmalı, daha çok insanı inandırmalıyız.

Belki ben çok kötümser düşünüyorum, kendimi kötüsüne hazırlıyorum. Ve bence bunun sebebi neredeyse her şey tamamken, tamlanması için her türlü imkan varken, İBB tarafından ilk adımlar atılmışken ortadan kaldırılan Bağdat Caddesi - Metrobüs Bisiklet Yolu'dur.

20. BRSZNR

BRSZNR Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet çok iyimser bir kampanya, evet belki hiç gerçekleşmeyecek ancak gördüğüm gibi imzaladım neden mi?

Hz. İbrahim Peygambere su taşıyan karınca misali..

hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır

ddr bunu beğendi.