Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tansiyonum düşük! Daha önce de düşmüştü , Ne yapmam gerekli ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ufuk Yılmaz 45 tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar ben 17 yaşındayım.Dün bisikletle sabah vakti muz,kuru üzüm,salatalık ve biraz domates yiyip 30dk sonrasında bisikletle çıktım.4-5 km gittim ve yanıma suluğumu almadığımı fark edip dönmeye karar verdim ve durdum bisikleti dönüş için çevirdim.Bisikletin tepesine biniyim dedim pedal da kilitli olduğu için ayağıma geçirmeye çalışırken ayağım kaydı ve bisikletle küt sağa düştüm.Aynı şekilde aynı yerden dün de kilitli pedal yüzünden düşüp orayı kanatmıştım.Herneyse o şekilde hızlı hızlı pedal çevirerek eve geldim ve birkaç saat sonra başladı başım da ağrı,uyuşma,baş dönmesi,halsizlik,yorgunluk vs.

Bugün sağlık ocağına pansuman yaptırmak için gittim baş ağrımı da söyledim.Tansiyonumu ölçtürdüm 9 6 çıktı.Doktorun yanına gittim gitmeden önce de bir tuzlu ayran içtim 10.5 6 oldu ama tuzlu ayran geçici çözümmüş tekrar kendimi aynı,kötü hissediyorum.

Bundan 3 hafta önce sağlık ocağından kan grubumu öğrenmek için biraz kan alınmıştı kolumdan.Kan alındıktan 10dk sonra kolum uyuştu önce sonra başım yandı gözüm karardı tansiyon 8 5 olmuş olduğum yerde dona kaldım bilincimi kaybetmişim.

Yaranın olduğu yer çok sulu ayrıca.Deri yüzülmüş ve çok sulanmış.

Anlayamadım gitti.

Daha önceden hiç böyle sorun yaşamamıştım başka.Bozcaada'da 10km koştum Bisikletle de aynı şekilde uzun mesafeler gittim ve hiçbirşey yokmuşcasına gayet rahattım.

Önceden kiloluydum kilo vermek için tuzu azalttım sonrasında da bisiklete başladım ama bisiklete başlayınca tuzu artırmadım onun eksikliğiyle de olabilir mi acaba ?

2. leeroy

leeroy Yeni Üye

Seviye:
    muz ve kuru üzüm glisemik endeksi yüksek gıdalardır.hızla kan şekerini yükseltir.metabolizma da bu ani çıkan şekeri düşürmek için insülin salgılar ve kan şekerini gıdaları almadan önceki seviyenin de altına düşürür.
    büyük ihtimalle düşme nedeniniz kan şekerinizin ani düşmesiyle bağlantılı olabilir.

ani güç patlaması gerektiren sporlar yapmıyorsanız kana daha yavaş karışan yani glisemik endeksi düşük gıdalar almanız daha uygun olur.

bunun için internette "glisemik endeks" diye aratırsanız birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
  3. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Peki bu tansiyon düşüklüğü 36 saattir devam ediyor.Buna bağlı tansiyon düşmelerinde tansiyon düşüklüğü süresi bu kadar uzayabilir mi ?

4. leeroy

leeroy Yeni Üye

Seviye:
    kandaki şekere bağlı anlık tansiyon problemi mümkündür ancak sizi rahatsız edecek derecedeki hipotansiyon için mümkünse en kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda var.çünkü hipertansiyon gibi hipotansiyonun da çok çeşitli sebepleri olabilir.

Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.