Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tansiyon Düşmesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Atakan Y tarafından paylaşıldı.

1. Atakan Y

Atakan Y Aktif Üye

Seviye:
    Merheba ben bisiklette tempoyu arttırıp kendimi çok zorladığım zamanlarda bisikletten indiğimde başım dönüyor gözlerim kararıyor midem bulanıyor tansiyonum düşüyor yani. Eve zor çıkıyorum hatta kör çıkıyorum. Evde tuzlu ayran içip 5-10 dk dinlenince düzeliyorum. Bunun bir zararı varmı sizede oluyormu?

2. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende de bazen aşırı efor sarfettiğimde oluyor.

Sürüşünüz 1 saati geçiyorsa beslenmeyi ihmal etmeyin. 15dk'da bir mutlaka su için.

3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tansiyonunuz değil, kan şekeriniz düştüğü için gözleriniz kararıyor muhtemelen.

Kendinizi bu kadar zorlamanın zararı olmasa bile tehlikesi büyük, bisiklet sürerken bilincinizi kaybederseniz çok ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Vücudu o kadar zorlamanın pek bir faydası da yok, daha makul seviyelerde antreman yaparsanız performansınız daha hızlı artar.

4. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Hekime gözükmenizi tavsiye ederim. Kalp ile ilgili olabilir, akciğerler ile ilgili olabilir. Bir başkasında gördüğünüz ve sizde de mevcut olan problemin kaynağı veya kaynakları farklı olabilir. En doğrusu uzman tavsiyeleri olacaktır.

5. Güneş U.

Güneş U. Yeni Üye

Seviye:
    Evde sekersiz gazi alinmis maden suyundan bir limonata yaparak bu sorunlardan kurtuldum .hem vucuda gerekli sekeri hem miralleri hemde sivi alimini sagliyor. Idman sirasinda da kramplarimi onluyor . Tavsiye ederim

HTC Salsa C510e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

6. Atakan Y

Atakan Y Aktif Üye

Seviye:
    Kan şekeri düşüklüğün belirtilerinden çok tansiyon düşüklüğünün belirtileri gözüküyor.

7. Lütfü Koçak

Lütfü Koçak Yeni Üye

Seviye:
    Bende daha çok tansiyon düşüklüğüne benzettim semptomları, basit bir yolu var anlamanın, bisiklet sürmeyi bitirmeye yakın dilinizin altına bir küp şeker koyup düzelip düzelmediğine bakabilirsiniz. Çıkıyorum dediğinizden çıkarım yaparak merdivenden çıktığınızı varsayıyorum; bisikletten inince bir kaç dakika çömelerek dinlenip daha sonra çıkmayı da bir deneyin.

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ani hareketler sonrası tansiyon düşmesi olabilir. Bisikletten indiğinizde bir yere oturup biraz bekleyin.

9. Alper Cokyuksel

Alper Cokyuksel Aktif Üye

Seviye:
    Bir kan sayımı yaptırıp açlık ve tokluk şekerinizi ölçtürün, ya da bir checkup'tan geçin

Sent from my iPad using Tapatalk HD

10. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    BU kadar olmasa da ben de bazen olur. Bisikletin üstündeyken bile olur. Bisiklet sürerken içtiğiniz suyun içine biraz tuz ilave edin.

11. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Benim normalde 100-110 arası olan sistolik kan basıncım (başka bir ifade ile; 10-11 arası olan büyük tansiyonum), spor yaparken 200'ü geçiyor. Bu da gayet normal. Sizin bisiklete binerken tansiyonunuz düşüyorsa anormal bir durum var demektir sanırım.

12. Muhittin Cihan

Muhittin Cihan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende de oluyor takma kafana hatta bir yere oturmazsam daha çok midem bulanıyor bu yüzden bisikletten inemiyorum :D

13. Lütfü Koçak

Lütfü Koçak Yeni Üye

Seviye:
    Atakan bey bisikletten indiğimde oluyor demişti doğru hatırlıyorsam, bende ona yönelik yazmıştım. Spor yaparken tansiyonun yüksek olması gayet doğal tabiki. Şimdi şöyle bir durum var ayrıntılı anlatmaya çalışayım bilgim dahilinde; bisiklet sürerken genelde bacak/kalça kaslarını kullandığımızdan bu kaslardaki damarlar genişleyerek daha fazla kanlanmasını sağlıyorlar. Bir yandan da sürüş sırasında bu kaslar kasıl/gevşe şeklinde toplardamarlarımızda biriken kanın kalbe dönmesine yardımcı oluyorlar. Bisikletten inip bu kasları aniden çalışmaz hale getirdiğinde, kasların pompa vazifesi bitiyor ve kalbe kan dönüşü azalıyor. Aktif olarak kan basıncını değiştirir mi emin olamıyorum ama kalbe dönen kanın azalması demek, beyne giden kanın azalması demekle aynı manaya geliyor. Bu da atakan beyin durumu ile uyuşuyor. Yani sürerken değil de indikten sonra tansiyon düşebilir diye düşünüyorum.

14. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Muhtemelen tuz kaybıyla alakalı bir durum. Sürüş sırasında Powerade, Gatorade gibi izotonik sıvılar tüketmeyi ya da içtiğiniz suya tadını fazla tuzlu hale getirmeyecek şekilde az miktarda tuz atmayı deneyin.