Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tanışma...

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında Alper Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Forumu bir süredir takip ediyorum ama tanışmak bugüne nasipmiş.

Henüz bir bisikletim yok fakat yakın zamanda almayı düşünüyorum. İyi bir bisiklet olsun istiyorum. Amacım hafta sonları etkinlik, tur tarzı aktivitelere katılmak. şehir içi, yol olduğu kadar araziyede girmek istiyorum hatta arazi şehir içinden önce geliyor.

Daha önce bisikletle pek ilgilenmediğim için sizin değerli tecrübelerinize zaman zaman başvurabilirim. umarım yardımlarınızı esirgemezsiniz.

Öncelikle bu işte dediğim gibi yeniyim. Henüz hangi bisikleti alacağım sorusu sormayacağım fakat amacım dediğim gibi hafta sonları grup olarak bisiklet sürmek ve etkinliklere katılmak. fakat daha önce bu sporu yapmadığım içinde kafamda sorular var.

Mesela etkinliklere baktığımda genel olarak uzun süreli ve bi hayli zor görünüyor en azından yeni başlayan birisi için. mesela daha yeni başlamışken 80-100km lik bir parkura çıkabilceğimi sanmıyorum. Bu açıdan sanki etkinliklere hiç katılamayacakmışım gibi de hissetmiyor değilim :) Sorum kendimi çömez diye adlandırırsam aranıza katılabilmem ne kadar zaman alır? Çünkü bisikleti tek binmekten öte hem arkadaşlıklar kurmak hemde güzel bir sohbet havasında pedal çevirmek istiyorum.

Kafamda 800-1000TL arası bir bisiklet var sanırım bu miktar bu dediğim tarzda bir iş için gayet uygun bisikletlere yeterli olur.

İstanbul'da Mecidiyeköyde yurtta kalıyorum şu anda fakat seneye umarım bir evim de olacak :)

Bir ikinci sorum ise, istanbul'da bisiklet kullanmak. malum mecidiyeköy gibi bir yerde trafikten yürünmüyor dahi ve etkinliklere katılmak içinde bir miktar kondisyon gerekiyor. antreman işini nasıl halledeceğim yönünde bir sorum da var?

Bu arada Yazları ise Ankaradayım eğer nasip olur da gelecek aylarda bisikletimi alırsam hem istanbuldaki hemde ankaradaki bisiklet severlerle tanışmayı çok isterim.

M.A.Y. ve erkan tufekci bunu beğendi.
  2. erkan tufekci

erkan tufekci Üye

Seviye:
    Selamlar, hoşgeldiniz:D
    Bu forumda çok deneyimli arkadaşlar olduğu kadar, sizin gibi acemilerde bulunmakta (bakınız ben) çok geniş bisiklet sever yelpazesi bulunmakta. Acemiliğimin boyutundan bahsedersem bisikletimi daha geçen hafta aldım:D üstelik pedal bile çeviremedim henüz. İple çekiyorum bu ayın sonunu. Bisiklet seçerken bu forumu yoğun bir şekilde takip ettim umarım sizde size uygun seçimi bulursunuz. Acemiliğimizi bir an önce kazasız belasız br şekilde atlatmamız dileğiyle...

3. Alper Yıldırım

Seviye:
    Teşekkür ederim Erkan, umarım kazasız belasız cevirirsiniz pedalınızı, bisikletiniz hayırlı olsun :)

erkan tufekci bunu beğendi.
  4. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Merhabalar, öncelikle foruma hoşgeldiniz.
    Size yapacağım ilk tavsiye ve en önemlisi bence "Bisiklet Püfleri" başlığına girin ve oradaki trafikte bisiklet kullanmayla ilgili, tur bilgileriyle ilgili daha doğrusu oradaki çoğu konuya bir göz atın derim. Gerçekten çok yararlı oluyor.

"Sağlık-Antrenman-Beslenme" konusundaki başlıklarada kesin bak orada senin de bahsettiğin antrenman bilgileri vs. konular yer alıyor.

Benim nacizane önerilerime gelince de 80-100km'lik turlar yapmak öyle çok ilerilerde falan değil onu en başta söyleyeyim, sadece biraz düzenli olarak antrenman yapmana bakar. (Gerçi sigara kullanıyor musun vs.) bunlarda önemli tabi. Şükür 2 ay önce bıraktım ben :D

Ama en başta bisikleti aldığında dayanamayıp 100km yol yapmaya çalışma derim ben. Çünkü bisiklete alışma süren, tekniklerini öğrenmen biraz zaman alacaktır. Kendini fazla zorlayarak dizlerini sakatlayabilirsin. Bu da bisikletin sevdanın başlamadan bitmesine neden olur aman dikkat...

Düşük kadansta(Pedal çevirme sayısı) kullanmamaya dikkat et. Yani yüksek viteste kullanma. Kısacası araba mantığı ne kadar hızlısıysan o kadar vites attırırsın. Bisikletin kadro büyüklüğünün sana uygun olmasına dikkat et. Yoksa bilek ağrısı falan çekebilirsin.

Bisikleti yaşam tarzı haline getirmeye çalış derim ben ve her zaman kendi sınırlarını zorla hiçbir zaman hemen tıkandım ben yapamıyacağım galiba hissine kapılma. Bisiklet biraz sabır isteyen bir spor.

Tekrardan hoşgeldin aramıza...

Alper Yıldırım bunu beğendi.
  5. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    aramıza hoşgeldiniz

öncelikle bisikletin yanında güvenlik ekipmanlarını (kask, eldiven, gözlük) da almanızı tavsiye ederim. çünkü trafik oldukça tehlikeli alacagınız bu ekipmanlar dilerim ki hiç lazım olmaz. tehlike demişken sürüşleriniz sırasında araçlar size pek dikkat etmezler, aynalarını bile kontrol etmeyenler var, kapıları aniden açarlar bu gibi konulara dikkat edin derim .. 3 4 sefer çok ciddi kazalardan şans eseri kurtuldum.

acemiliğinizi zamanla atlatacaksınız trafikte ilk başlarda zorlanabilirsiniz ama herkes bu yollardan geçiyor. hiç birimiz bir yığın tecrübeyle başlamadık bu işe. turlara katıla katıla her şeyi atlatırsınız takılmayın.

800-1000TL arası size fazlasıyla yetecek ve uzun süre idare edecek bir MTB edinebilirsiniz

kondisyon olayına gelince forumda bu konu ile ilgili pek çok yazı var okumanızı tavsiye ederim. üstteki arkadasın dediği gibi bisiklet püflerinde yer alan konuları da okuyun derim. ayrıca 80-100km süremem demeyin yavaş yavaş sürerseniz ilk başlarda mesafe problem oluşturmaz. ben ilk bisikletimi aldıgım zaman ilk turumu Çamlıca Sarıyer arası yapmıştım. tabi oldukça yavaş bir hızla ;)

biraz uzun oldu ama son olarak şunu ekliyeyim
    size kask takıyorsunuz , bisiklet sürüyorsunuz , tayt giyiyorsunuz diye yollarda laf atan kendini bilmezlerle karşılaşabilirsiniz hiç takılmayın onlara..

6. Alper Yıldırım

Seviye:
    Öncelikle hoşbulduk diyerek başlamak istiyorum, gerçekten çok seviyeli ve güzel bir forum.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. elbetteki ekipmansız binmeyi düşünmüyorum en azından kask ve eldiven şart diye düşünüyorum.

Biraz antremanla etkinliklere katılabilecek olduğumu öğrenmek beni mutlu etti.

Tavsiyelerinizi için bir kez daha teşekkür ederim. Hoşbulduk :)

7. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    bu kadar samimi bir insan grubu bulamazsın

şu an istirahatte bulunan hasip
    bir mesajla tüm gününü bize ayırdı
    başında kaskın varsa
    profesyonelsin
    ve yudumun insanı sana gıcık olur
    ama
    durum o kadar kötü değil

en iyi bisiklet
    alabileceğin bisiklettir

fazla da düşünme
    ben de 1 ay falan oldu sıfı alalı

sedona 321 e kilitlenmişken
    bulamadım
    kron aldım

28 cant yol bisikletsiz de olmuyor

her ne ise

Allah, kazasız belasız pedallama nasib etsin

8. Alper Yıldırım

Seviye:
    Bisikletin hayırlı olsun Mustafa, umarım kazasız belasız eskitirsin :)

evet gerçekten gördüğüm forumlar arasında birbirine saygının, samimiyetin bol olduğu bir forum. Umarım kısa zamanda sanal olarak tanıştığım insanlarla gerçek hayatta da tanışıp beraber pedal çevireceğiz.. :)

9. Alper Onur ARSLAN

Alper Onur ARSLAN Kıdemli Üye

Seviye:
    Aramıza Hoşgeldin Alper Abi. Adaş olmamız ayrı bir güzellik. :)

Benim kullandığım ve memnun kaldığım NG600 olmasından dolayı, fanatiklik yapmıyorum kesinlikle NG650, İmpetus gibi modelleri öneririm. Fiyatıda uygun geliyor bana ve oldukça güzel bisikletler. Şehir içi uzun yollara çıkıyorum / çıkıyoruz mesela Şişli - Kilyos gibisinden oldukça konforlu zorlamayan bir bisiklet.

Umarım en kısa zamanda tanışır, beraber pedal çeviririz.

İyi Günler, umduğunu bulman dileğiyle...

10. Alper Yıldırım

Seviye:
    Teşekkür ederim, evet şu anda bisikletim yok ama en geç bu dönem olmasa dahi (yurtta kaldığım için bisikleti koyacak yer bulmak biraz sıkıntılı) eve çıktığım vakit eminim beraber pedallarız :)

Tanıştığıma memnum oldum :)

11. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Hoş geldin Alper.
    http://www.bisikletforum.com/forumdisplay.php?f=61
    buraya yeni bir konu açarsan bisiklet seçimi ile ilgili bir çok öneri gelir. Zaten öneriler olmuş.

Bisiklet ortamı bulabileceğin en güzel ortam. Bu forum da zaten bir çok arkadaş sahibi olabilirsin.

Paylaşımlarınız bekliyoruz. Selamlar.

12. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Adaş hoşgeldin :)

İstanbul trafiğinde bisiklet kullanmak stresli ve zordur, fakat zamanla tecrübe kazandıkçada çok keyifli bi hal alır. Alacağın bisikletin ön arka jantları mandallıysa söküp çıkarması kolay olur kaldığın yere çıkarmak istersen nispeten daha az yer kaplamış olur. TREK markasını tavsiye ederim. Fiyatları yüksek görünse de ömür boyu kadro garantisi, ömür boyu ücretsiz bakım garantisi ve sürüş kalitesi yönünden her anlamda hakkını veriyor. Dereboyu cad. Ortaköy'de TREK bayi var bi ara gidip modelleri incelemeni tavsiye ederim. Ben oradan 7.2 fx aldım ve süper memnunum.

Hayırlısı olsun pedalşörüm :)

13. Alper Yıldırım

Seviye:
    Ömürboyu garanti ve bakım olayını bilmiyordum. Seçimimde bunu göz önünde bulunduracağım. Trek bende düşündüm fakat fiyatları dolaytısıyla uzaklaşmıştım fakat şimdi yeniden düşünmeye başladım. henüz tam nakit toplarlayamadım, ama ufaktan bisiklet araştırmasına da başladım.

Umarım kısa zaman içerisinden tanışır beraber pedallarız :)