Tanışma, Danışma ve İnternetten Alışveriş

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
Selam,

Ben aslında motosiklet tutkunuyum ve son birkaç haftadır bisiklete karşı aşırı bir ilgi duymaya başladım.

Hem spor yapmak, hem gezmek, zamanla kondisyonumu geliştirebilirsem biraz daha uzun mesafe yol katetmek gibi birden fazla amacım var. Uzmantv.com adresindeki videoları, forumları ve bazı makaleleri okuyarak birçok bilgi edindim.

Giresun'un Tirebolu ilçesinde yaşıyorum ve bisiklet almak için Giresun merkeze gittim. Motosikletimin bakımlarını yaptırdığım yer aynı zamanda bisikletçi. İsmini vermeyeyim bu işyerinin fakat gösterdikleri ilgisizlik ve alakasızlıktan çok rahatsız oldum. Ben diyorum bu bisiklet 26" kadro mu oluyor, adam "çok güzel oldu sana bu bisikleti satalım yeter sana" diyor. Sedona getirtmeniz mümkün mü diyorum "elimde yalnızca bunlar var" diyor. Önerdiği modelin çok ağır olduğunu söylediğimde ise ağırlığın çok önemli olmadığını söylüyor. Ben oraya internette yaptığım araştırmaları bir de birebir görmek, akıl danışmak ve nihayetinde kendime uygun bir bisiklet almak için gitmişken, adam beni bisiklet işinden soğuttu tavırlarıyla.

Bu nedenle istemeye istemeye bisikletimi internetten almaya karar verdim. Bu noktada tek kaygım şu: bisiklet kargodan parçalı bir şekilde mi geliyor? Ben bu parçaların montajını kendi başıma yapabilir miyim? Yalnızca tekerlekler mi takılır yoksa vitesler, frenler vb. tüm parçalar ayrı ayrı mı olacak kolinin içinde? Yoksa monte edilmiş bir bütün olarak mı gönderiyorlar? İnternetten bisiklet almış arkadaşlar bilgi verirlerse çok sevinirim.

Bir mevzu daha var: Sedona 711 V ve Sedona 711 D arasında kaldım. Disk frenin yağmurlu/çamurlu hava ve zemin koşullarında daha üstün olduğunu biliyorum fakat çok da vazgeçilmez bir ekipman olmadığını da biliyorum. Mesele şu ki disk frenin bakımı beni çok uğraştırır mı? V frene göre ek olarak özel ilgi gerektirir mi?

Bu arada bu ilk iletim oldu. Bu forumda kalıcı ve katılımcı olmaya niyetliyim.

Şimdiden çok teşekkürler,
Tamer.

• Beğen
Tepkiler: Arif Nalbant
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle foruma, aramiza hos geldiniz.

Kargodan baslayalim, bisikletiniz size %90-95 monte edilmis sekilde gelecek. sizin yapmaniz gereken gidonu monte edip dogrulugunu ayarlamak, ön (ve belki de arka) tekeri yerine takmak, fren kablolarini yuvalarina oturtmak (ki takmak denmez buna, frenler büyük ihtimalle ayarli gelir, siz sadece kablo klavuzunu yerine takmalisiniz, gördügünüzde anlayacaginizdan eminim. Tarif etmesi biraz güc), selesini takmak ve binmek olacak.

Fren konusunda (link)bir yazi yazmistim vakti zamaninda, sanirim aklinizdaki soruya yanit olacaktir. Sahsi fikrim, baslangic seviyesinde bir dag bisikleti alirken V frenli almaktan yana her zaman, o sebeple bu iki secenek arasinda ben V fren öneririm.

Ilk iletinizden itibaren bu denli özenli ve dikkatli yazdiginiz ben sahsim adina ayrica tesekkür ederim.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
@HaliliOzturk

Çok teşekkürler. Şimdi içim rahatladı.

@HaliliOzturk

Makalenizin mekanik disk frenlere ilişkin kısmını okudum fakat bu beni aydınlatmadı. Merak ettiğim şu: mekanik disk frenin özel bir bakımı var mıdır? Temizlemek, özel sprey kullanmak, yağlamak vb. V frene göre daha fazla özen gerektirir mi bana? Tekrar teşekkürler. :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Tamer Ertangil

Aslinda hayir, sadece fren ayari bir miktar daha hassas ve mekanik frenlerde calisma sistemi, bir balatanin hareket etmesi, hareketli balatanin diski diger balataya dogru egmesi ve frenlemeyi saglamasi seklinde oldugu icin, her zaman balatalar esit miktarda erimiyorlar. Bu da daha fazla fren ayari anlamina gelebilir, dikkatli olmak gerekir.

Onun disinda özel veya fazladan bir yaglama, özel bir temizlik, sprey vb. gerek yok. Sadece diskinize yag ve benzeri bir madde bulasirsa o zaman balata spreyine ihtiyaciniz olur.

Önceki mesajima ek olarak, eger ki satin alim esnasinda firmayi telefonla arayip bisikletinizi toplayacak kimse olmadigini bu sebeple azami düzeyde toplanmis ve ayarlari yapilmis halde göndermelerinin iyi olacagini söylerseniz, sizin icin de kolaylik olur.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
@HaliliOzturk

Tekrar teşekkürler. Sedona 711 V modelini tercih edeceğim.

asortik

Aktif Üye
Tepki
149
Öncelikle hoş geldiniz. :)

HaliliOzturk arkadaşım gibi bende size V fren önereceğim. En azından çevrenizdeki bisikletçiler, ya da siz bir şekilde bu fren şekline aşinasınız. Herhangi bir olumsuz durum karşısında zorlanmadan bertaraf edebilirsiniz.

Açıkçası nereye sorduysam, hidrolik olmadığı sürece disk frenden uzak durmamı söylemişlerdi. Bende şu an hidrolik disk frenli bir model kullanıyorum. Frenleme kabiliyeti oldukça yüksek ve rahat…

Montaj konusuna gelecek olursak, size kendi bisikletimden iki fotoğraf ile örnek vereyim.

http://img5.imageshack.us/img5/7103/salcanokutu01.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/8009/salcanokutu02.jpg

Yukarıda da göreceğiniz gibi ön tekerlek, gidon ve sele hariç montajlı geldi. Ama yetkili bir servise montaj yaptırmanızı önereceğim, çünkü yetkili servise yaptırılıp, belge onaylanmadan garanti kapsamı dışında kalıyor. Kitapçığını dikkatle okumanızı öneririm.

Eğer aldığınız modelde kitapçık gönderilirse (%99 gönderilir), kitapçığa göre nasıl ayar yapılacağını, garanti kapsamı, vs. görebilirsiniz.

HaliliOzturk arkadaşımın yine dediği gibi, montajlı ve ayarlı gelmesine rağmen ayarların tutmaması durumu da söz konusu, ön vites attırıcıya kendim ayar çekmek durumunda kalmıştım. (Bu gözünüzü korkutmasın, bir kere görünce basit olduğunu anlayacaksınız, sonra kendiniz halledersiniz zaten. Bisikleti alıp, montajı yaptırdığım gün bisiklet bilgim sıfırdı, oradan hesap edin. :) )

Ama şunu belirteyim motosikletten sonra bisiklet kullanmak oldukça zor! :D Bende SS kullanıcısıyım, motosiklet gibi dengede dururum dediğim yerlerde yalpalıyorum, motosiklette elleri bırakıp, ayağa kalkarak gidebiliyorum, ama bisiklette daha ellerimi gidondan ayıramadım, tekere kalkmayı denemedim bile... :) Alışma süreci biraz sancılı, birde popo ağrısı olacak! :D

Şimdiden hayırlı olsun.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
@asortik

Sele, gidon ve tekerlek gibi "kaba" parçaları monte edebilirim. Benim korkum daha "ince" parçaların da montajsız gelmesiydi. Fotoğraflar harika oldu benim için.

Bir ürünü satın aldığımda kılavuzunu baştan sona okumak gibi bir huyum vardır. O nedenle sıkıntı olmaz fakat serviste toplattırıp garantisini kaşeletmek gerekiyor demişsiniz. İşte orada sıkıntı var çünkü buralarda pek servis yok... Hâttâ en yakın Sedona servisi Zonguldak'ta. :rolleyes: Bu sorunu satın aldığım yerle telefonlaşarak hallederim sanırım.. Anlayışlı olurlar herhalde..

Motosikletten sonra bisiklete başlamak konusuna gelince, bilirsiniz motosiklette kaslar pek çalışmıyor. Benim kullandığım motor bir cruiser ve onu sürerken pek te spor yapıyor sayılmam :eek: O nedenle bir bisiklet edinmeyi düşündüm. Kask, km saati, eldiven gibi ekipmanları da edineceğim. Bir işi yaparken hakkını vermek gerek. Zorlanacağımı biliyorum zira bisikletçide bir bisikletle tur attım orada ve çok farklı geldi. Bir de ayna olmaması çok sakıncalı bana göre, muhakkak takarım sol elciğe bir tane

Popo ağrısı konusuna gelince, alacağım ekipmanlar dahilinde pedli bir şort/tayt da olacak gibi görünüyor :)

Bu arada ben de Kocaeli(Karamürsel)'liyim. Yazın bir süre orada olacağım. Görüşmek üzere.

Tekrar teşekkürler,
Tamer.

Hay.alper.est

Aktif Üye
Tepki
52
Hoşgeldiniz siteye hocam mt.net te ben.Geç gördüm mesajlarınız kusura bakmayın.Gönlünüzdeki bisikleti almanız dileğiyle.

Punished05

Üye
Tepki
3
Öncelikle foruma hoşgeldiniz tamer abi bende kararsızdım ama forumda ve sordugum kişilerin verdikleri cevaplar doğrultusunda 711v ye karar verdım yani v frenliye:)inşallah gönlünüzdeki modelı alırsınız.

T.Ertan

Üye
Tepki
12
Teşekküler arkadaşlar. Şu aleti bir alsam koyacağım fotoğrafları da henüz alamıyorum. Ama Sedona 711-V konusunda kuşkum kalmadı.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.