Tandem konusunda tecrübe paylaşımı

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Merhaba arkadaşlar.Mayıs ayında kısmet olur ise evleneceğim.Fakat eş ile aktive konusunda ciddi sıkıntı yaşıyorum.

16 yaşımdan beri aktif olarak dağcılık ve bisiklet ile uğraştım.Dağcılık kampçılığa,uzun mesafe bisiklet turları ise orta ve kısa mesafe bisiklet turlarına dönüştü.(İşten zaman bulamıyorum.)Araba aldıktan sonra ise nişanlım ile gezerken devamlı araç kullanmamdan dolayı bisiklete de binememeye başladım.

Nişanlım ile beraber bisiklete binmeyi denedim.Fakat o kadar yavaş gidiyor ki ne kadar uğraşsam da ayak uyduramıyorum.(10 km ortalama hız :S )Çadır kampçılığı ise tam bir muamma.Hiçbir tecrübesi ve isteği yok.İki bisiklet ufak tura çıksak biliyorum halat ile çekmem gerekecek onun içinde benim içinde bir eziyet olacak.Ayrıca çok zorlandığından dolayı birdaha olumlu da bakmayacak olaya.

Fotoğrafta görünen tandem ve recumbent karışımı bisiklet aslında tam bizlik.Koltukta yatacağı için hem daha az yorulacak hem de daha hevesli olacak kanaatindeyim.Bisikleti getirmesi zaten eziyet fiyatı ise apayrı bir konu.5000 dolardan fazla.

Bu konuda iki tür çıkar yol bulunuyor.Ya satılan ülkelerde ikinci elini bulup birine getirteceğim.Ya da benzerini yapmaya çalışacağım.

Makina mühendisiyim ve bu işi iyi kötü yapabilecek olanaklarım var.Fakat ilk sorun tasarımı kopyalayacak olmam ikinci sorun ise yeterli güvenlik testini yapıp yapamayacağım.Ucuza mal edeyim derken beklenmedik bir kırılmada kimsenin zarar görme olasılığını istemiyorum.

İlk olarak sizlerden genel olarak tandem kullanımı ile ilgili tecrübelerinizi paylaşmanızı,ikinci olarak ise maceraya atılıp atılmayacağım ile ilgili fikirlerinizi bekliyorum.Fotoğraftaki tandem ile ilgili fikirleriniz de benim için önemli.Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo
Tepki
21
İsim
Yavuz
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Street ve DJ
@Migel Ülkemizdeki bisikletçilerde de bulabilirsiniz. Delta bisiklette misal şöyle birşey var.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Migel

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Migel

Durum bendede aynı eşime bisiklet aldım 3 yıldır 3 kere zorla bindirebildim, ondada en fazla 1km biniyor, hiç isteği yok çok zor geliyor bisiklet, alışkın olmadığı içinde eli kolu bilekleri ağrıyor, resmen bitiyor, bir dahada binmek istemiyor 1 sene yüzüne bakmıyor,

Sırf binsin diye kmlerce araba arkasında bisiklet taşıdım, daha az enerjiyle daha çok yol alıp hoşuna gitsinde diye %1 eğimli bir yoldada sürdürmeyi denedim hiç biri olmadı,

Bende artık ona bisikleti sevdirmek için bazen bir tandem bisiklet almayı düşünmüyor değilim,

bi arada evde simulatörle trainerda 5-10dkdada olsa zwift denetmeyide düşünüyorum,

yahu bi düzenli 2-3 gün arayla binip ilk alışma evresini geçse de, şöyle 5-10km yapar vaziyete gelse, gerisi çorap söküğü gibi gelecektir ama gidebildiği mesafe bir sokak boyunu geçmedi ve araya 1 sene girdiğinden, hiç bir gelişim ilerleme olmuyor ve her seferinde 0 dan başlıyor..

Bence araç koltuğu şeklinde olmasa bile, yumuşak ve rahat seleli hazır bir tandem bisiklet bile yeterli olur, gerekirse o boşta çevirecek pedalı yorulmayacak güç sana düşecek ilk başlarda sonra sonra kondisyon yaptıkça oda güç verir pedala..

• Beğen

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
@Migel hocam büyük ihtimal evlendiniz. Durum nedir :)

• Beğen

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
@yavuzselimsebik Dostum sele üzerinde pek oturamıyor rahat olsa da sele.Böyle kişiler için bisikleti eğlenceli hale getirmek gerekiyor.Farklı kılmak adına kesinlikle alırsam koltuğu olan bir model istiyorum.

@Emrah Demirci Sizinki kadar değil benimki fakat sorun aynı.Bizimki gidiyor yine biraz da bakına bakına gidiyor.Yol bisikleti ile pedal atmıyorum onunla giderken.Biraz teşvik etmeye çalıştığımda ben bisiklete gezmek için biniyorum spor yada ulaşım için değil diyor işin içinden çıkıyor =) Bisiklete biniliyorsa en azından biraz yol da alınmalı.2 km yolu 20 dakikada gideceksek binmeyelim.

@Bugraacik Dostum başlığı bugun açtım daha.Hala nişanlıyım =)

Şu modelin yapımını aslında çok daha basit ve hayata geçirilebilir bir proje olarak görüyorum.Türkiye'de de biraz uğraşalım istiyorum artık farklı şeylerle açıkçası.

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
@Migel ya sorun bende tarihi yanlış gördüm :D Umarım yengemiz bizim gibi en azından "normal" bisikletlere binmeye alışır veya heveslenir...

• Beğen

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@Migel Evlenirken iki alternatif varmış sizin için. "Eşinizle birlikte bisikletli bir yaşam" veya "Eşinizle birlikte bisikletsiz yaşam" diye. Siz eşinizi seçmekle, "eşinizle birlikte bisikletsiz yaşam"ı tercih etmişsiniz. Bundan sonra yapacağınız tek şey kendinize zaman ayırıp tek başınıza bisiklet ile uğraşmanız..
TANDEM fikriniz güzel ama bence sadece gelin arabası olarak kullanın tandemi. Tüm yaşamda kullanmak çok pratik değil..Ve sizi çok yorar..

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar bu aralar pek zamanım yok ama ilk olarak demirden kadro yapmaya kadar verdim.Şu ana kadar çok şey tasarladım fakat bisiklet kadrosu tasarlamadığım için bilgisi olan var ise yorumlarını almak istiyorum.

İlk olarak ne kadar istemesem de hase pino kadrosunu taklit etme düşüncem var.(Tabiki farklılıklar olacaktır.)Alüminyum kaynağında tecrübeli biri şu anda çevremde yok.Bu yüzden ilk olarak demirden prototip yapma fikri mantıklı geliyor.Demir konusunda benim ortalama bilgim çevremin ise ortalama üstü bilgisi bulunuyor.Eğer inanılmaz ağır olmaz ise kullanırım diye de düşünüyorum.

Daha önce kadro tasarlamış ya da yapmış bir arkadaş var ise kadro açıları ve mümkün ise boru kalınlıkları konusunda bilgilerini paylaşmasını istiyorum.Ağırlık merkezini ayarlama,binecek kişilerin boyuna göre ölçü düzenlemesi ve bilgisayar üzerinde analizini üretimden önce yapıp fikir yürütmeye çalışacağım.Üretebilir isek binmeden önce normalden 2-3 kat yükle deneme yapma düşüncem var.

Önerileriniz var ise bekliyorum.Esen kalın dostlarım.

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@Migel

(link)

Bu konuya bir göz atın.

• Beğen

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
ben bu modeli kullandım, çok güzel süspansiyon sistemi basit olmasına rağmen çok başarılı, yüksek hızlarda da çok dengeli, sadece çok yavaşken dar dönüşlerde gidonda biraz titreme oluyor, ama kullandığım bi kaç benzeri arasında bu en iyisiydi, sadece öndeki koltuğun aynakola uzaklığının ayarlanmaması gibi bi sorun vardı :( çok rahat bi bisiklet, iki tarafta da kullanmak ayrı bi zevk, sanki bisikletin TIR olanını kullanmak gibi bi his, ama kopyalamak için zor bi model olduğunu düşünüyorum, bunun yerine bu veya daha hesaplı bi tane satın almanızı öneririm

@Migel

hocam bu büyüklükte bi bisikleti tüm açılarına uygun olarak ve rijit üretmeniz, hele de bisiklet üretme deneyiminiz yoksa imkansız, ayrıca eş değer bi bisiklet üretmek de, bisikletin kendisinden ucuz olmayacaktır.

• Beğen

onurelmas

Üye
Tepki
23
Benden sana tecrübe. Bisiklet aktivitesini eşin ile yapmaya çalışma. Eğer bunu düşünüyorsan nişanlından ayrıl ve turlara halihazırda katılan biriyle evlen. Yapmaya çalıştığın şey çok güzel, birlikte vakit geçirmek için çabalıyorsun ancak bir süre sonra sen de bisikletten soğumaya başlayacaksın.

dta800

Üye
Tepki
4
Yeni konu açamadığım için buraya yazıyorum belki üst sıralara çıkar da gören olur.

Ben yazın kız arkadaşımla kuzey ülkelerinde yaklaşık 1500 kmlik bir kamp-bisiklet turu yapmayı planlıyorum. Daha önce kendim orada 1000 kmlik bir tur yaptım fakat gidip bisiklet kiraladım ve bana ne verdilerse onu kullandım yani bisiklet bilgisi konusunda bayağı bir ameleyim :D. (Meraklısına not; Felt qx65 diye hybrid model bir bisikletmiş kendisine buradan yine teşekkür ediyorum.)

Kız arkadaşım da benim gibi sporcu ve kondisyonu yüksek ama illaki aramızda tempo farkı olur ve daha çok yol katedebiliriz diye tandem opsiyonunu düşünmeye başladık. Bu sefer kiralama opsiyonu tamamen ortadan kalktı çünkü hem gideceğimiz yerlerde pek yerleşim olmayacak hem de tandem bisiklet bulmak gerçekten zor. Türkiye'deki modellere baktığım zaman sedona, salcano, geotech ve carraro markalarını gördüm. Sizce bu markaların tandem bisikletleri böyle bir turu kaldırabilir mi? Zemin çoğunlukla asfalt olacak ancak ara ara kamp kurmak için toprağa da girmemiz gerekecek. Kilo olarak toplam biz 140 kiloyuz yanımıza da tahmini 10-15 kilo arası malzeme alırız diye düşünüyorum.

Dediğim gibi bisiklet konusunda bilgim gerçekten yetersiz, elbetteki bu markalardan bir cannondale, santana (biraz araştırdım :) kalitesi beklemiyorum ancak en önemli şey dayanıklılığı olacak ve bu konuda bu markalar hakkında hiç bir bilgim yok. Umarım yardımcı olabilirsiniz, benzer tecrübesi olanlar vardır. Şimdiden teşekkürler.

dta800

Üye
Tepki
4
Buraya bir güncelleme gireyim belki bir tavsiye verecek olur veya birileri ileride yararlanabilir diye; öncelikle tandem bisiklet bulmak çok ama çok zormuş onu öğrendim. :D Aslında yurtdışında, özellikle Amerika ve İngiltere'de inanılmaz bir çeşitlilik var ama maalesef oralardan alıp getirmek hem döviz sebebi ile hem de lojistik sebeplerle çok zor. Türkiye'den alıp gitmeye havayolları sebebi ile çok sıcak bakmıyordum ama el mecbur araştırmaya başladım. Geotech ve Carraro'ya mail attım, ağırlığımız şu, tur şu kadar sürecek, zemin böyle böyle falan diye. Makine mühendisiyim lütfen beni teknik bilgiyle boğun ki ikna olayım dedim ancak Carraro hiç dönmedi, Geotech'te bisikletimiz hava şartlarına uygundur, zeminde uygundur gibi aşırı teknik bir cevap verdi (stress-fatigue analizleri falan bekliyordum ancak sonra ülkemizde mühendislik olmadığını hatırladım) :D.

Şansımıza gayet uygun bir fiyata gideceğimiz ülkeden 90 model 10 vitesli Norveç yapımı DBS marka bir tandem buldum. Aslında bu bisiklete de pek güvenmiyorum ancak adamlar üstüne touring yazmışlar :D Avrupa'da mühendislik ölmedi yaşıyor diye inandım, adını Yadigâr koyacağım gidince. Bisikleti iyi kondisyonda olmasına rağmen gider gitmez bir bisikletçiye vereceğim ve genel bir kontrol, servis yaptıracağım. Lastiklerini Schwalbe Marathon Plus'larla değiştirmek ve kız arkadaşım için daha rahat bir sele takmak haricinde bir modifikasyon planlamıyorum.

Tur için hem bisikleti yormamak hem de daha çok malzeme taşımak için bagaj yerine römork almaya karar verdik. Aslında buradan mamut-trailers alıp gitmeyi düşünüyordum çünkü fiyatı çok uygun geldi. Bisiklet eski diye açıklamalı ve fotoğraflı bir mail atmıştım fakat 1 aydan uzun süre geçmesine rağmen bir geri dönüş alamadım ve bu yüzden satın almaktan vazgeçtim. Topeak Jorney, Bob gibi römorklar takılmaz gibi geliyor bana eski olduğu için bisiklet; bu yüzden şu an Norveç'te ikinci el Burley Nomad gibi çift tekerli yandan bağlamalı römork için beklemedeyim. Eğer kimse ilan koymazsa gidip oradan sıfırını alacağım gibi duruyor ama umarım öyle olmaz çünkü bisikletle hemen hemen aynı parayı vermiş olacağım. Zaten dönüşte yine havayolu ile uğraşmamak için gider gitmez bisikleti ve römorku orada satışa koymayı planlıyorum, en kötü yine kiralamış gibi bir fiyat ödemiş olurum satabilirsem.

Bu arada bilenlere bir sorum olacak, isveç çakısı gibi üzerinde bir sürü alet olan bisiklet tamir kitlerini önerir misiniz? Yorumlarda bazen aynı anda 2 alet kullanılamadığı veya çabuk yıprandığı için yetersiz olduğunu yazmışlar bu yüzden aletleri ayrı ayrı götürmeyi planlıyorum. Hayatımda hiç lastik bile tamir etmedim ama önümüzdeki günlerde youtube'dan bakarak kardeşimin bisikleti üzerinde çalışmalara başlayacağım. 3 tane anahtar, alyan seti, 2 tornavida, zincir ve jant anahtarı, lastik tamir kiti ve zincir yağı götürürsem yeterli olur herhalde diye düşünüyorum altından kalkabileceğim sorunlar için. Tavsiyelerinize açığım.

Artık 1 ay gibi bir süre kaldı, planlanan rotamız 2000 km'yi geçti. Günde ortalama 60 km ile başlayıp 90'a sabitlemeyi hedefliyoruz; ben tecrübesiz bir şekilde 60 yapmıştım bu yüzden 100 km bile çok uç gelmiyor açıkçası. İlk turumda araba gibi sanıp süreyim işte güzel bir yer olduğunda dururum diyordum, geceleri kamp yapacağım yerler belirsizdi ve en önemlisi mont bile götürmemiştim :D. Bu sefer ekipmanlar daha iyi, daha disiplinli ve hazırlıklıyım + yalnız değilim. Umarım Yadigar abimiz bizi sağ salim gideceğimiz yerlere sorunsuz ulaştırır ve güzel bir tur olur.

• Beğen
Tepkiler: hüseyingürgah

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@dta800
Selamlar cok yakin bir arkadasimda biancinin tandemi var italyandi sanirim. Ilgilenirseniz arkadasima sorabilirim satiyor mu diye ki satar tahminim garaji silme bisiklet dolu :D Turkiyede bisiklet bu arada

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şehrimizin güzide oluşumu olan " Eşpedal " bisiklet grubu, Sedona marka tandem bisikletler kullanıyorlar.İlgili firma ile iletişim kurabilirsiniz...

dta800

Üye
Tepki
4
Hocam Sedona alacak paramız olsa orada aynı fiyata sıfır Trek tandemler de var da :), ikimiz de öğrenciyiz o fiyatlar bütçemizin çok çok üzerinde maalesef. Ek olarak pegasus bisikletler için 50 dolar para alıyormuş, gidiş dönüş bunu versek zaten şu an satın aldığımızın üçte biri parası ediyor. Türkiye'de de %90 kullanmayacağımız düşünülürse en iyisi oradan alıp orada satmak gibi duruyor.