Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tamircinin kararı doğru mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ebayusuff tarafından paylaşıldı.

1. ebayusuff

ebayusuff Lapierre Urban Shaper 600 + Ghost Trekking 1300

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    merhaba,

ghost trekking 1300 var yeni aldım 1 ay oluyor.

tamirciye götürdüm bakım için. arka jant tellerinden bir ikisi gevşekti bir de vitesler bazen takılma yapıyor bi süre sonra geçiyordu.

tamirci tekerleri çevirdi eliyle bisikleti kaldırıp. dönmesi gerektiği gibi dönmüyor ileri geri yaparak dönmesi lazım. daha kısa sürede duruyor dedi. arka ve ön iki göbeği de sökeceğiz orada bilyeler var onlar bakacagız yağlayacağız falan dedi. vitesi de ayarlarız hepsi 40 lira olur dedi.

şimdi böyle bir karar doğru mu yeni bir bisiklet için? yani çöp olmasın ya da daha kötü olmasın göbekleri falan sökmek yeni bisiklette ne iş doğru bir şey mi?

istediği ücret makul mu?. geçen aynı bisikletçiye başka bir bisikleti kargolamak için paket yapmasını istediğimde 10 lira almıştı. gidonu pedalları seleyi söktü bir de birlikte koliye koyduk.

Hani beş on lirasında değilim. hiç sorun değil inanın ben günlük yemeğime 20 30 lira veriyorum. benim için bir yemek parası. ancak uygulama, fiyatlandırma doğru mu, insaflı mı, olması gerektiği gibi mi onu merak ettim.

2. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:
    ben işin fiyatında değilim de, bu yeni bisikletin göbeğinin bozulması neredeyse imkansız. Ancak fabrikasyon bir hata olması lazım. İlk aldığınızda öyle gelirdi. Jant ayarı yapsa yeter bence. Bunları söyleyen bir kişiye de zaten jant ayarı yaptırmazdım.

3. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    Öncelikle istediği para değil, o konuda içiniz rahat olsun, paketleme içinde 10 lira gayet makul, ben geçen gün Yanımda alet olmadığı için bisikletçiye gidip V-brake sertlik vidasını sıktırdım, yıldız tornavidayla sıkıyosun, boyun açısını düşürdüm, arka lastik hava 10 lira istedi :)
    Yalnız şöyle bişey var, ileri geri yaparak durması gerekiyor, normalde haklı, bunu yapmadan durması illa göbekte bi sıkışma olduğuna işaret etmez, biraz daha incelemeyle çözülür bu iş, Jantı çıkar elinle bak bi Direnç varmı ?
    Herşeyden önce 1 aylık bisikleti garantiden yaptırmaya çalış eğer sorun varsa gerçekten
    Jant tellerini elinle sıktığında ses gelmemesi lazım, birden fazla ses geliyosa akortlamak lazım, vites ayarını yaparken de kabloyu iyice gerdirsin, 40 lira bu işin hakkı bence piyasaya göre, biraz kesik atarsın gene de :)

Y. Burak bunu beğendi.
  4. mguler_43

mguler_43 Üye

Seviye:
    Fiyatlar çok yüksek geldi bana. Hem yeni bisiklet niye o kadar yaptı? Garanti Bakım servis şimdi hikaye mi? Ben küçük bir şehirde yaşıyorum lastik hava basma yirmi beş kuruş benzinlikte ücretsiz de yapılır. Küçük vida sıkıla gevselt ufak tefek islere para almayanina rastliyorum

5. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    hocam sizde urban shaper 600 yok muydu
    shaper varken bu bisikletin yüzüne bakmazdım

6. Enginkale

Enginkale Kıdemli Üye

Seviye:
    @ebayusuff bisikletinizi yeni aldığınızı biliyorum, bu kadar yeni bir bisiklette göbeklerin zarar görmesi veya yağsızlığı pek akla uygun gelmiyor.Fiyat konusuna bir şey diyemem yaşadığınız yerde pek bisikletten anlayan olmadığını okumuştuk buradan. Siz her ne kadar her insan tamirden anlamak zorunda değil vs. deseniz de bisikletinizin hangi zamanlarda hangi bakıma ihtiyaç duyacağını okuyarak da öğrenebilirsiniz. Bence tamirci diye geçinen adamlar karşılarında anlayan biri olmadığını sezdiği anda fiyatları da ona göre söylüyorlar.Bu işlere yeteneğiniz olmayabilir ama en azından hangi parça nedir nasıl çalışır ne zaman aşınır vs. öğrenseniz karşıdaki adam ona göre davranır...

7. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @harun tınas

onu sattım yaşadığım şehirde adam gibi bir servis olmadığından

8. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    hiç sormayın
    internette 3 tane servis gözükmekte 2 sine gittim biz bakmıyoruz aldıgın yere götür dediler
    aldıgım yer biz satıcıyız servis değiliz dedi
    3. servise daha gitmedim oda yamuk çizerse
    accell ile iletişime geçicem durumu anlatıcam boyle boyle bakalım onlar nasıl davranacaklar

9. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @Enginkale
    öncelikle mesajın için teşekkür ediyorum.
    fiyat dediğim gibi gerçekten ehil olduğunu bileyim helali hoş olsun hiç sorun değil. ancak benim de korkum, gereksiz bir şey yapıp bisikletin önemli parçalarından olan göbeğe zarar vermesi ya da gereksiz yere sökülmesi.

anlayan biri olmadığımı gayet iyi biliyor. zira durumu izah etmiştim.
    evet galiba bize de öğretecekler bu işi. yakında gerekli parçaları netten sipariş edip başlayacağım. ancak ben de sanmıyorum ki göbekte sorun olsun. ya daha yeni bisiklet ucuz dandik bi şey değil. hemen ilk bakımda göbekleri sök onu yap bunu hiç sanmıyorum.

@ratm

anladım. ancak al birini vur ötekine ne yaparsın.

10. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    baktım oda olmuyor el mecbur tamir setlerinden alıp kendi bisikletimin kendi tamircisi olucam
    bir dahada türkiyeden bisiklet falan almam

11. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    fiyatı biraz yüksek istiyor farkındayım. ancak dedigim gibi sorun etmem gerçekten gerekeni yapacagını bilsem. garanti bakıma gelince. burada hak getire. bi servisin hikayesini zaten anlatmıştım. diğeri de aldığım bisikletleri sözde servisi olmasına ragmen ilk defa bende gördü. baya merakla inceledi. yani öyle bi şey. accell anlaşılan kapı kapı dolaşmış kim servisliği ilk istediyse ona yıkmış. sonra ne aramıs ne sormuş ne bir bilgilendirme ne bir eğitim. işte millet görsün neyin ne olduğunu bu şekilde.

12. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    sizin durumu soyle yorumlayabiliriz
    madem ki yeni bisikletin göbekleri hemen bozuldu
    garanti kapsamında olması ve yenisi ile değişmesi gerekir
    ne tamir ettirin neden 5 kuruş verin cunku hata sizden kaynaklı değil garantiye girmesi gerekir

13. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:

hiç uğraşma hiç bi halt yemezler. nette yazanlar hikaye yani servis diye yazanlar. daha bisikletleri ömrü hayatlarında pek çoğu görmemiş bu bisikletlere dokunmamış bile. accelle guvenim sıfır bu noktada. uzak durun onlardan mümkünse. bizzat kendileriyle de görüşmüştüm.

kendin bir çözüm bulabiliyorsan bul kendin öğrenmek ya da güvenilir bir bisikletçi bulmak gibi.

14. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Konuyla alakasız ama pompanın takıldığı yer ilgimi çekti,daha önce görmemiştim.Bagajda takılacak bir yer mi var,tam anlayamadım nasıl takıldığını.

15. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    yok kardeş. pompanın iki ucu var ya oralarda girinti var demir aksamda da çıkıntılar var geçmeli yani. bagaj tellerinde var resmi yaklaştırıp bakarsan görürsün.

evet arkadaşlar netice itibariyle ben bu göbekleri söktüreyim mi? pişman olur muyum daha kötü bir durum olur mu? yoksa her halukarda gereksiz bir işlem olmuş olsa bile paramın gitmesinden başka bir zararı olmaz mı

16. harun tınas

harun tınas Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    sıkıntı bence bisikleti ithal eden ve gerekli servis hizmetini sunmayan accell bisiklet
    ithalatcı garanti hizmeti ve yetkili servis hizmeti vermek zorunda
    sorun çözülmezse ithataçı firma olan acelli şikayet etmek hakem heyeti hatta iş mahkemelerine gidip ücret iadesi alınmalı

17. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @harun tınas

uğraşırsın işte,

demiş ya köydeki ağıtçı nine kendisinden her gün bi ölüye ağıt yakması istenince;

ne deyim de ne söyleyim ölü benim olmayınca,
    birer birer tükenir mi hepsi birden ölmeyince.

hangi biriyle uğraşalım yani hepsi aynı çok azı dışında. onu da denk getirebilirsen.

18. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yahu sıfır alınmış bisikletin tekerlek göbek bilyalarında, yağında sorun mu olurmuş hiç? Varsa da fabrika çıkışı hatalı demektir.

ebayusuff bunu beğendi.
  19. ebayusuff

Adı:
    Mehmet
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @antecurs

fabrika çıkışlı hata olması zayıf bir ihtimaldir herhalde ghost marka bir bisiklette.

peki acep böyle döndürüvermeyle ki çok da anormal bir şey görünmüyor hemen göbekte sorun olduğuna hükmediliverilir mi?

herhalde göbekleri dagıttırmamak daha mantıklı

20. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    Hocam jantı komple çıkar, koy koltuğun üzerine, göbeği elinle çevir tıkır tıkır, o zaman hissedersin sorun varsa. Yani umarım :) bi direnç, anormal bi ses yoksa devam et

ebayusuff bunu beğendi.