Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tamirci hataları

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında hogutmen tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaralarınızı deşmek istemem ama bu başlık altında yaşadığımız tamirci hatalarını/skandallarını bu başlık altında paylaşırsak faydalı olacağını düşünüyorum. Etki-tepki prensibiyle tamircilerin yaptığı yanlış bir uygulamanın er veya geç bisiklet veya sürücü üzerinde göstereceğini düşünüyorum. Sağlam bisikletle periyodik bakım için gidip te bisikleti zarar gören ya da başka bir arızadan yada tamir edebileceği halde üşengeçliğinden, uğraşmak istemediğinden bisikletini götürüp sorunu daha da artan veya başka beklemediği arızalrla karşılaşan var mı aramızda? Ben şimdiden okumaya/dertleşmeye hazırım.

MuhasebeAnkara bunu beğendi.
  2. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sirkeci accell'den carraro bisiklet aldim. Aldigim bisitlettin akordu hic yoktu, hatta arka gobekten bile suphe ettim. Almadan once saticiya karsida oturdugumu, akord icin bir gun beklemek istemedigimi baska bisiklet bakacagimi soyleyince o da karsida evime yakin accell bisiklet oldugunu orada ucretsiz yaptirabilecegimi soyledi.
    Bisikleti alip karsiya gectim ertesi gun caddedeki accell'e goturdum bisiklete bedava bakmayacaklarini kimsen aldiysam ona goturmemi soyledi, biraz da kaba soyledi... Zaten accell'den aldigimi tekrarlayinca bana ne git ona de deyip arkasini donup gitti.
    Biliyorum tam konuya uygun degil ama ben bir daha accell'den bir sey alir miyim?
    50 tl verip akord yaptirdim simdi de esim bisiklete binmiyor(eşlerimizi sikayet ettigimiz topic de istiyoruz)

50tl'ye akord yapan yere de accell'e de bir daha gitmedim gitmem.

3. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    aklıma gelen bikaçtane

- sırf sarması için 20 lira verdiğim gidon bandını gelişigüzel sarması. insan azcık özen gösterir be
    - hava basma ümidiyle pompayı siboba tam oturtamayıp sibobu yamultma. bir metin bisiklet / ayhan klasiği. (yılın öküzü ödülünü aldı)
    - ne zaman vites ayarı için gitsem kabloları değiştirmeye çalışan satıcı. "olmaz buna ayar, kablolar gitmiş, biz iyisi mi bütün kabloları değiştirek" krizi.
    -bikeresinde arka aktarıcıyı değiştirmeye kalkmıştı. "arka aktarıcının o yayı varya o gitmiş. yenisi lazım. adam olmaz bu" (1 yıldır hala kullanıyorum aktarıcıda problem yok)
    -telefonla arayıp fiyat aldığım bir aksesuarı almaya gittiğimde 10 lira fazla istemesi. oraya kadar gitmişim, nası olsa alacağımın farkında. bir metin bisiklet / metin klasiği "dolar yükseldi".. (evet ben yolda gelirken dolar yükseldi zaten..)
    - "haa o mu, o dandik zaten ya. 5 para etmez." (kendi dükkanında olmayan parçaya poop atması)

4. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ozan k. Müşteriye yanlış olmaz. Hata yapmış hocam resmen. Geçmiş olsun. Tekrarı olmasın mümkünse.

@Serkan Mıstınoğlu Bisikletçinin tamirciyle imtihanı. Allah ıslah etsin.

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  5. Yuppata

Yuppata Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sedona 410 model bisikleti temmuzun ilk haftalarında uzun araştırma sonrasında almaya karar verdim. Satın almak için "Atilla Bisiklet(bağlarbaşı)"e önceden gitmiştim o zamanın fiyatıyla 1200tlye peşin alabilirsiniz dediler. Daha sonra yani temmuzun 12sinde gittim bisikleti aldım o fiyata. yalnız ilk kez bir bisikletim oluyordu heyecanlıydım ödemeyi yaptım. Bana garanti belgesini verdiler yalnız o anki heyecanla içinde faturası da vardır diye bakmamıştım çünkü güveniyordum ama hata etmişim keşke baksaydım ! eve geldiğimde garanti belgesinde 1aylık ücretsiz bakım kağıdını bulamadım oradayken hemen koparmışlar yani mecbur oraya gidecektim halbuki benim evim ümraniyedeydi belki başka bi yerde yaparım diye baktım ama yoktu. Bisikleti 2hafta kullandıktan sonra aynakolun göbek yerinden çıt çıt diye ses gelmeye başladı. 3.haftasında yolum bağlarbaşına düştü ve arkadaşımla giderken göstereyim dedim. hoşgeldin dediler aylık bakıma mı geldin diye sordu sakallı bi genç vardı kasada duran. aylık bakımı daha gelmedi ama hadi onuda yapalım dedim. sadece frenlere baktı. Sonrasında aynakol göbeğinden ses geldiğini söyledim. isteseniz binin dedim dışarı çıktı bindi ilgisizce yok bir ses gelmiyor problem yok dedi tamam dedim sağolun ve bisikleti aldım.

Bu arada aylık bakım sadece frenlere bakmak mı ? Başka birşey yapılmıyor mu hani hiç değil zinciri yağlasalar. fuzuli para alıyorlar benim gördüğüm kadarıyla.
    Konu dağılmadan devam edeyim. Bisikletin birşeyi yok dediler bende kadıköye indim trafikten bir ses duyamamıştım geri gelirken boş bi sokağa girdim ve sesi duymaya başladım ve aşırı canım sıkıldı. Atilla bisikletin ilgisiz tavrından dolayı başka bir yere götürmek istedim ama ne yapmam gerektiğini bilmiyordum o yüzden aslı bisikleti aradım. Ertuğrul bey sağolsun çok ilgiliydii durumu anlattım isim vermeyerek aynakoldan ses geldiğini ve aldığım yere götürdüğümde bir sorunun olmadığını söylediler fakat aynı sorun devam ediyor dedim. Nereden aldınız diye sorunca mecburen söylemek zorunda kaldım. Hemen Atilla Bisikleti aradı bana dönüş yaptı, oradaki arkadaşlar işinin ehlidir siz tekrar gidin dedi ama daha ilk aldığımda bisikletin vites ayarını dahi tam yapamamışlardı istemeye istemeye gitmek zorunda kaldım.
    Dükkandan içeri girdim girer girmez "aslı bisikleti sen mi aradın dedi, evet ben aradım dedim ses gelmiyor dediniz ama yine de geliyor dedim. Başka bi yere götürmek istedim size getirmek istemedim o yüzden aradım dedi. Götürseydin o zaman dediler ve ben böyle muamele görmedim hayatımda. Mağdur olan benim ama bana sergilediği tavırı görmeniz lazım sanki haksızım. Oradan bir arkadaşına şunun pedallarını sök bi yağla dedi. ben bi sürüp deneyeyim dedim. Çıktım yan sokağına geçtim denedim yeniden ses geliyordu. Pedalları yağlayan kişi dışarı çıkmıştı, isterseniz arka sokağa geçip bi sürün yeniden ses geliyor dedim. Sürdü geldi. evet geliyor, aynakolun sökülmesi lazım o da 15tl dedi. Bende: bu aylık bakıma girmiyor mu ? dedim. Yok girmez, sedona bize bunun parasını vermiyorki dedi. Teşekkür ettim bisikleti alıp çıktım.
    Aslı bisikleti tekrar aradım Ertuğrul bey çıktı. Durumu anlattım ve aynakolun sökülüp yağlanıp takılması aylık bakıma girer mi dedim girer dedi ama atilla bisiklet öyle demiyordu. Bana başka bir yer önermesini söyledim sirkeciye getirebiliyorsanız getirin dedi hakan bey sizinle ilgilenir dedi tamam dedim.
    Öncelikle Aslı Bisikletin çalışanlarının böyle samimi bir şekilde ilgilenmesinden çok memnun kaldım. İyiki de almışım dedim yerli malı diye almıştım bu kadar ilgileneceklerini beklemiyordum çok teşekkür ederim.Yalnız "ATİLLA BİSİKLET(BAĞLARBAŞI)"in müşterisine böyle davranmasına da varın siz ad koyun ben daha ağzımı açmicam.

Hamit.Ç, hakan64, hogutmen ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu accell bisiklet ve salcanonun hali ne olacak ya, adamlarda satis sonrasihizmet sifir ve hala da ayakta duruyorlar.
    Istanbuldaki bisikletci esnafi tam soyguncu olmus. Ozellikle de sirkeci ve iscandakiler.
    Asli bisiklet, aslinda bu salcano ve accel'in kalitesiz ve olmayan hizmet anlayisini rahatlikla firsata donusturebilir ama onlarin da bence yonetim ekibi yetersiz kaliyor bu konuda.

Utku D, hogutmen ve Ozan k. bunu beğendi.
  7. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano kullanıcısıyım. Bisikleti alalı 6 ay olmadı. Montajdan beri hep aynı bisikletçiye gidiyorum. Montaja kadar sorun yok. :) Bir ay sonra ilk bakım. Bakım esnasında zefal şerit taktırdım. Bir ay sürmedi şerit kaynaklı arka lastik patlak. Patlak sonrası arka tekeri söktüm. Gittim lastik yama yapıldı. Tekrar 1 ay sonra aynı teker şerit kaynaklı patlak. Bariz belli. Yine yaptırdım. Şerit taktırmasam belki lastiği patlamayacaktı. Ben commuter'im bisikletimde sıkıntı olmamalı. Fren pabuçları değiştirttim. Aynı gün biraz jant akort ayarı yapıldı bisikletçi tarafından iki gün sonra bam iki jant teli kırıldı. Tamir ettirdim aynı bisikletçi de. İki gün sonra yani bugün 1 jant telim kırıldı. Her gitmemde bir sıkıntı bende yada bisikletimdedir. Bir de bu jant telleri kırıldıkça devamı gelirmiş. 15 yıl önce carre.... diye başlayan marketten beldeyama marka bisiklet aldım. İki sene kullandım. Lastiği bile patlamamıştı. :(

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  8. öylebirbaktıydım

öylebirbaktıydım Aktif Üye

Adı:
    Şahin Can
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Adana doğa bisiklete bisikletimi sadece ön diski sürtüyor diye 75 tl ye bakıma verdim ve diski ayarlarken balatalara rotora yağ bulaştırmış lastiklerime 30 psi hava basmış yolda yılan ısırığı oldu sıvılı iç lastiğim araya gitti anlıyacağınız sadece bir balata sürtmesi problemi bana 200 tl'ye mal oldu.Ayrıca bu frenler tutmuyor diye 2.gidişimde bisikleti hiç sürmemissin biraz sür acılır falan dedi(yağ bulaşdıgından frenlerin tutmadıgını biliyordum böyle saçma bir yalan söyleyince gitmeye param gitmiş birde tartışıp canım sıkılmasın diye cıktım gittim ama cevremde tanıdıgım ne kadar bisikletci varsada bu olayı anlatıyorum benim 200 liram araya gitti baskalarının parası araya gitmesin)

Deniz, liteon, _Seyfullah ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @sahinatabey01 Geçmiş olsun. Kazasız belasız atlatmışsınız.

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  10. Utku D

Utku D Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Abi bilenler bilmeyenlere öğretsin tekelleşmiş bisikletçi zulümü bitsin.. Çocukluğumdan beri gidipte kazıklanmadığım bisikletçi yok bidaha gelesin diye eksik yapılan işler.. gereksiz değişen parçalar.. felanlar filanlar ya bana düzgünü rast gelmedi ya da işini doğru yapan bisikletçi yok!!

hakan64, Kuzey Ege ve hogutmen bunu beğendi.
  11. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @utku demiroluk O iş imkansız. İnsanların bu işler için ya malzemesi, ya vakti, ya becerisi, ya yeri yoktur. İş bölümü ve uzmanlaşma bunun için var. Ben bir lastik söküp yama bile yapamıyorum şuanda. Belki sadece onu öğreneceğim o da ileride. Kırık jant telimi değiştiremem. Tek isteğim her arızada, tamir esnasında başka arızalar çıkmasın.

Bisiklet sürmek bu kadar masraflı, vakit alan bir iş mi? Arabamı yılda bir defa bakıma götürüyorum. Daha arıza vermedi. Bisikletimizle hergün sanayiye gideceğiz neredeyse?

12. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Valla bana henüz kötü bisikletçi denk gelmedi zaten ya bikeoutdoora gidiyorum yada mehmet bisiklete ..

13. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bahsettiginiz sorunlar tamamiyle tamirci hatasi. "Tel kirilmaya baslayinca devami gelir" diye de bir sey yok.
    Bunlari kim yumurtluyor anlamiyorum.

Halilibrahim, suat akman ve hogutmen bunu beğendi.
  14. Haluk Eke

Haluk Eke Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu tamirci olayı konusunda hep birşeyler yazmak istemiş, fakat sonunda düşündüklerimi anlatabilmem zor diye, biraz da üşenerek vazgeçmişimdir. Ama bu kez denemek istiyorum.

Öncelikle şu gerçekleri baştan kabullenmemiz gerekiyor:

1. Türkiye'de bir tamirci dükkanı açmak için belli bir okul eğitimi istemiyor. Bakkal, büfe nasıl açabiliyorsanız, o şekilde bisiklet tamircisi de açabiliyorsunuz. Arkadaşımız bu mahalle veya semtte ne açsam, bakkal mı, manav mı diye düşünürken birden gelen bir ilhamla bisiklet tamircisi iyi kazanır deyip asıyor tabelayı. Sonrası... Kervan yolda düzülür, söke yapa kıvırırsın sonunda.

2. Kentler büyüdü, çocuklar karne hediyesi bisikletler alıyorlar. Bunların fren ayarlarını yapacak, lastiklerini şişirecek, renkli elciklerini satacak bir "amca" lazım. İşte buyrun size bir bisiklet tamircisi. 7,8 yaşlarındaki çocuklara hizmet vererek geçinip gidiyor.

3. Şimdi siz scott'la, cannondale ile bakıyorsunuz tamirci levhası, dalıyorsunuz içeri. "Arka aktarıcı vites geçişlerinde ses yapıyor usta" bir bakıver diyorsunuz. Bir defa aktarıcı ne demek diye düşünüyor o sizin usta dediğiniz amca. Arka olduğuna göre herhalde bu zibidi arka vitesi kastediyor deyip sizin deore aktarıcınıza trene bakar gibi bir süre bakıyor, sağına soluna dokunuyor, ne menem şey bu diye anlamak için. Sonra eline tornavidayı alıp gördüğü en kolay bir iki vida ile oynayıp, "vites ayarı kaçmış, yerine oturttum" deyip cüzdanınıza uygun bir para isteyor ve cebine atıyor. Eve döndüğünüzde iki defa atan zincir nedeniyle elleriniz kirli, evinizin yokuşunu çıkarken zincir yine atacak korkusuyla rublenin büyük dişlisini kullanmadığınız için de yorgunsunuz.

Ben burada alıştığım için ön vites, arka vites falan diyorum. Sohbet ettiğim bir tamirci "arkadaşım" ön vites ne dedi. Anlatınca, "haa ona orta vites denir" diye düzeltti beni. Kimbilir belki de bisikletler artık 3 aktarıcılı olmuştur da benim haberim yoktur diye utancımdan bir cevap veremedim.

4. "Ben bu üçkağıtçı cahillerin hepsinden daha dürüst ve sağlam hizmet veririm" diyor arkadaşımız. Açıyor dükkanı. Epey yatırım da yapıyor, dekorasyon, alet edavat, montaj standı falan hepsi var. Hatta bir süre sonra bir köşeye çay kahve için sıcak-soğuk sebillerden bile almayı düşünüyor. Sonuç: Bu masrafları ve kendi geçimini bir jant akordunu en az 50 liraya, sağlıklı bir vites ayarından da 25 lira alması gerektiği için karşılamıyor ve işi terkediyor. Piyasa 250 liralık bisikletlere göre ucuz hizmet üzerine biçimlendiği için siz ağzınızla kuş tutsanız emeğinizin karşılığını istediğinizde kazıkçı yaftasını yiyorsunuz. Sorunsuz bisikleti sorunlu hale getirmeyi beceren üç kağıtçılar ise hesaplı, tok gözlü nitelemelerle övülüyor. Şu paradoksu görmeye başlıyorsunuz: Karşılığı olmayan yüksek kalite zararlıdır, sizi batırır. Tamirci amca işin doğrusunu daha başından beri bilmektedir.

Peki biz bisiklet kullanıcıları ne yapacağız:

a. Çoğu yerde yapılan şu öneriye bütün kalbimle katılıyorum. Yapabildiğimiz kadar kendimiz yapacağız, öğreneceğiz, biraz el becerisi yeterli. 8 yaşımdan beri bisikletimi kendim tamir ederim. Daha ilkokulda iken arka dişliyi (tek dişliydi) söküp içindeki mekanizmayı temizleyip yağladığımı hatırlıyorum. Bisikletin hoş tarafı bence sürüş keyfinin yanında, estetiğinin olması ve ilgilenildikçe sizi rahat ettirmesi.

b. Pahalı donanımlara hep karşı olmuşumdur ama sık sık bozulan, zorlama altında hemen ayarı kaçan, eğilen parçalardan da uzak duracağız. Tabi bu parçaların kullanıldığı bisiklet modellerinden de. Onlar "amca"nın ihtisası dahiline girer.

c. Çevremizde bisiklet sök-tak'ına meraklı arkadaşlarımız varsa onların gönüllerini hoş tutacağız. En kaliteli hizmeti onlardan alabiliriz, hem de bedavaya. Bunun için tabi önce beynimizin içindeki "tamirci amca" idolünü yıkmış olmamız gerekir. Unutmayın, herkes bir değildir, size garip gelse de arada bir benim gibi bazı garip insanlar vardır.

d. Ender de olsa bulabildiğimiz kaliteli hizmet veren kurulu veya kişilerin fiyat tarifesini kabul edeceğiz.

e. Bisikletforum.com'a (aynı zamanda bildiğiniz diğer dillere göre bikeforum, radforum...) bakmayı alışkanlık edineceğiz.

Son söz: Eskiden bisikletler ağırdı, sağlamdı. Akort ayarı yaptırdığımı hiç hatırlamam. Vites olmadığı için bozulmazdı. Zincirim hiç kopmadı. Orta göbek sorunu olmazdı, arada bir greslerdik, giderdi. Bazen aynakolun kaması gevşer, onu sıkardık, kadroyu boyamak için çıkarır, tekrar takardık. Teker göbeklerini sık sık söker, gazla temizler bilyelerini dizip gresler takardık ve sıkılık ayarını yapardık. Bisikletçiden, fren lastiği, en çok da solüsyon alırdık. Solüsyon bugünkü derbi-bally'nin adıydı. Artık lastikler mi daha iyiydi yoksa solüsyonumuz mu, güzel bir zımparadan sonra adeta kaynar gibi yapışırdı yama lastiğe. İç lastik pahalıydı, yama üstüne yama bile yapardık. Dış lastik ateş pahasıydı bizim için, ama kolay kolay aşınmazdı da. Lastiğin yol tutuşu, ağırlığı falan gibi kavramlar olmadığı için içimiz de cebimiz de rahattı. O bisikletlerimizle 12 yaşımda İzmit'ten Gölcük'e, bir yıl sonra İstanbula taşındığımızda Taksim'den Sarıyere de (Hacıosman bayırından) gider gelirdik.

uğur ay, boritz, mhd ve 20 kişi daha bunu beğendi.
  15. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Haluk Eke çık güzel aktardınız. ucuz etin yahnisi yavan olur tabirinin bisiklet için de geçerli olacağını düşünememiştim. Benim mesela frenlerim tektro bile değil. Bunun sorun olmayacağını limitleri zorlamazsam arıza yapmayacağını düşünmüştüm.

Eroseros, Kuzey Ege ve Haluk Eke bunu beğendi.
  16. emrahgunturk

emrahgunturk Üye

Adı:
    emrah
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu işi sadece para için yapan adamlar bunlar işten anlamadıkları anlıyormuş gibi yapmalarından belli yapmaya çalışmadan degistirmeye ugrasiyor benim bisikletim sıfır olarak elime geldiğinde garanti dışı olmasın diye paketi açmadan salcano yetkili servisine götürdüm adamda bir el var dersin bu adam çekiç tutmadan çivi çakıyor sonra yapmakta olduğu bisikleti beton zemine yatırıp o gocaman eline birde çekiç alinca ben bisikleti kutusunu omzuma aldığım gibi abi sana kolay gelsin diyip koşar adımla uzaklaşırken adam kardeş nereye diye seslenince senin olmadığın yere diyip kaçtım oradan :) garanti falan umrumda değil ilk kurulunu ben yaptım a dan z ye kendim ilgilenirim bisikletimle hiç bir yerinde benden başlarının parmak izleri yoktur çünkü o manzaradan sonra kimseye güvenenem tüm forum arkadaşlarıma tavsiyem sorun yaşadığınız aksam la ilgili netten bilgi sahibi olup deneme yanılma yöntemi ile ustalaşır sorunlara kendiniz çare bulacaksınız emin olun ne yaparsanız yapın onlar kadar zarar veremezsiniz çünkü o sizin yoldaşınızdır artık elin adamı anlamaz aradaki bağı

boritz, suat akman, hogutmen ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  17. ayhandeniz71

ayhandeniz71 Aktif Üye

Adı:
    Ayhan Deniz
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    merhabalar demekki hemen herkes bir kaç kez tamircilerle bu sorunları yaşıyor. O nedenle eğer elinizden geliyorsa kendiniz halledin ben kendim yapıyorum geçenlerde hidrolik kaliperi değiştirdim yağı ben değiştirdim tamirci hd yağ için 30 tl alıyor bana 15 tl ye patladı

suat akman, hogutmen ve emrahgunturk bunu beğendi.
  18. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ilk okula giderken bisikletçi hacı abiyle kanka olmuştuk. her gün oradaydım. o zamanları es geçiyorum çünkü hiç ne bana hatası oldu nede benim ona hatam oldu.
    evimi bilmemesine rağmen ozamanlar beni dolar bozdurmaya bile yollardı.

gelelim günümüze. uzun bi aradan sonra yarı prof yada belki tam prof yeni bisikletim olduğundan belki bakıma muhtaçtır diye bisikletçiye götürdüm.
    fren ayarı vites ayarı ve akord ayarı.
    aslında hiç birinde sorun yokmuş. sonradan anladım.
    her birine 20 liradan benden 60 lira aldı.
    yani bisikletçinin hatası ihtiyacı olmamasına rağmen yaptım deyip 60 lira alması.
    zaten bişeyde yapmamış.

hogutmen bunu beğendi.
  19. hogutmen

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet bilenler bilir. Yukarıda da geçer. Bisikletimde müzmin jant teli kırılması hastalığı vardı. Tamircimi değiştirdim. Önceki ne yapıyordu bilmiyorum. İkinci tamircim bu siyah jant teli bende mevcut değil dedi. Tamam dedim mühim değil. Siz ameliyatı yapın dedim. Lastiği söktü, jant şeridini çıkardı, bacağının arasında bir alete taktı. Tekerleği fır fır çevirdi. Aldı eline akord anahtarını. Jant tellerine bir gitarist ustalığı ile (Eric Clapton) tarzı ile dokunurken, her önüne gelen sıkmış bu telleri kafasına göre dedi. Jant tellerinden çıkan tınıya, titreşime göre ayarı verdi. Yeni telleri taktı. Bilemedim benim gerginliğim mi tellerde gerginliğe yol açtı. Yoksa gergin teller mi beni gerdi. Bilemedim. Önemli olan bu kısır döngüden çıkabilmekti.
    Artık tellerimin renkleri karışık metalik gri de var siyah ta.

Kırık iki jant teli ile akord vb. masrafım sadece 10 TL oldu. Ama serde commuter olduğum için, paranın satın alamadığı bisikletle işe gitme zevkim vardı ve ben iki gün önce bu zevkten mahrum oldum. :(

Şimdi geleyim bir sonraki soruma bu metalik gri teller ile benim tellerim neden farklı? Yani yapı itibariyle de farklı görünüyor. Hangisi daha sağlam, daha ucuz ve avantajlı? Tahminim metalik tel daha ucuz. :)

20. Rehavet

Rehavet Kıdemli Üye

Seviye:
    aynakol göbeğini söküp yağlayıp tekrar takmak 40 lira ise metin pisikletin hiç bir suçu yoktur