Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tamir aletleri meselesi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Erdem Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Merhaba arkadaşlar,

Forumda uygun yer bulamadığım için konuyu buraya yazıyorum. Umarım kaynayıp gitmez. Çünkü aslında hepimizi ilgilendiren bir konu. Neyse, uzatmadan konuya gireyim. Malum, bisiklet sevdalısı her insanın derdi bir süre sonra kendi bisikletinin her şeyi ile kendisinin uğraşması oluyor. Mesela vites,fren, akort ayarları ve şeyleri kendiniz yapmak istiyorsunuz. Her şey için bisiklet tamircisine gitmek istemiyorsunuz. Ancak bunun için elinizde alet-edevat olması gerekiyor. Epeydir araştırıyorum. İlk alınması gereken şey bir anahtar takımı tabii. Araştırmalarım sonucunda bir kere alayım, temiz olsun, bir daha uğraşmayayım mantığı ile bir anahtar takımı almak isterseniz karşınıza İzeltaş çıkıyor. Bunun yanında Elta firması İzeltaş'ın yan üretimi olarak ikinci sırada ve Rico ise üçüncü sırada yer almakta. Haliyle İzeltaş, en sağlam üretimi yapan firma namı ile fiyatları en yüksekte olan firma. Yine İzeltaş'ın yan firması olan Elta'nın fiyatları ise İzeltaş'ın yarısı civarında dolanmakta. Rico ise Elta'nın bir seviye altında fiyatla piyasada mevcut. Bunun yanında çok daha düşük fiyatlara markalar da mevcut.

Peder Bey, hatırı sayılır derecede bu işlerden anlar sağolsun. Vaktinde tekstil fabrikaları insan gücü ile taşınırken tüm sök, parçala, montajla işlerini yapabilen biriymiş. "éOna göre İzeltaş'tan kralı olmaz. Bir kere alırsın temiz alırsın, en azından benim zamanımda öyleydi demekte. İzeltaş'ın zamanımız üretiminde ne değişiklikler var, bunları bilmeden söyleniyor bu sözler. Şimdi benim gözlemlerime gelirsek, Rico haricindeki diğer iki firmanın parlak galvaniz kaplaması var. Belki ürünü daha gösterişli göstermek içindir, bilemem. Ama İzeltaş'da ve Elta'da bu durum yok. Diğer yandan İzeltaş ve yan kuruluşu olan Elta'nın arasındaki yarısı yarıya olan fiyat farkı da oldukça düşündürücü tabii.

Hal böyle olunca forumdaki uzman kişilere danışmak ve herkesin genel görüşünü, kullanıcı deneyimlerini almak farz oldu. Hem hepimiz için faydalı bir konu olacağını düşünmekteyim. Konuyla ilgili aktif paylaşımlarınızı beklemekteyim.

Sağolun.

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla Ceta Form da kaliteli ürünler üretiyor. Ben de aletlerimi -eğer yurtiçinden temin edeceksem- bu markalardan temin etmeyi yeğliyorum. Lakin bu "günümüzde ne durumda bu adamlar" meselesi bazen beni de düşündürmüyor değil. Takipteyim.

3. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ailem nalbur olduğu için cate form'u kimseye önermiyorum. Cateform ucuz üründür. kaliteli sağlam ürün arıyorsanız izeltaş'ı öneriyorum.

4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    İlk mesaja dair ne diyorsunuz peki? Ayrıca İzeltaş dışında seçeneğimiz yok mu? Ceta Form fiyat listelerinde pek de ucuz görünmüyor pek ama kalitesiz demek ki, öğrenmiş olduk, teşekkürler. :)

5. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Ceta Form'u inceledim. Ben de tavsiye etmem. Ancak şu bir gerçek ki, İzeltaş her ne kadar günümüzün en iyisi olsa da babamın zamanındaki üretim kalitesinde olduğuna dair şüphelerim var. Neden derseniz, babamda 25 öncesinin takımları var şimdiki ile arasında deli fark var bence. Zaten kıllanma sebebim odur. Bir diğer konuda Elta-İzeltaş meselesi. Neden %50 fiyat farkı var. Ürün kalitesi çok benziyor halbuki. Berksan dostumuzdan bilgilerini paylaşmasını rica ediyorum. Ayrıca ilginize teşekkürler.

6. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence Berksan Bey şöyle bir şey yapabilir; bugün bir hırdavatçıya gittiğimizde görebileceğimiz yaygın markaları genel olarak değerlendirebilir. Liste halinde birkaç cümle ile. Yani benim ricam olur. :) Bilmiyorum siz ne dersiniz ama kendisi en azından bu işlere yabancı değil, yönlendirici olacaktır kanımca.

7. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Tabii ki. Ben de elimden geldiğince eleme yapıp bu markaların (İzeltaş - Elta - Rico) arasında kaldım. Mesela VIP ve Elit diye markalar da mevcut ama ben evladiyelik bir şey olsun diye uğraşıyorum. Çünkü böyle şeylere sürekli para verilmez. Adamı öldürür yoksa. Benim dediğim belki tam takım taklavata bir maaş gömersin ama dedenin torunu bile kullanır. :D Amacım o ürünü bulmak. Neticede para kolay kazanılmıyor.

8. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Ha tabii bu ürünleri en ucuza nerede, nasıl buluruz sorusunu da bu başlık altında yazışmak mantıklı olacaktır.

9. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Konu kaynamasın lütfen. Paylaşım bekliyoruz.

10. Turan Altintas

Turan Altintas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anahtar ve tamir takımları konusunda hayli tecrübeme güvenerek abjektif bilgilendirmeye çalışayım,

İzeltaş Gerçekten bu işin piridir, alırsan kaybetmediğin sürece ömürlük kullanabilirsin fiyatı tuzludur ama olayı budur,
    Diğer yandan eğer ikinci kalite bir takım kullanacaksan hafif işler orneğin bisiklette işini fazlasıyla görecektir, Hatta en ucuzu çin mallarını bile tercih edebilirsin Fakat elin bu işlere yatkınsa yanısıra araba gibi sıkışmış paslanmış bol çamurlu tork anahtarlarıyla sıkılmış vida ve somunlarlada ilgileneceksen çat çat anahtar ağızlarını yerden toplarsın,

Kıyıp para veremediğim dönemler ucuz takımlara düşündüğümden daha fazla ödemişim, Dolayısıyla Metal işi üzerine bindiğin gibidir ucuzu dayanıksız kalitelisi pahalı,

Şahsi Fikrim Kaliteden ödün verme Gerekirse tam bir takım alma bütçe elverdiğince yavaş yavaş topla ama tornavidan da Anahtar takımında izeltaş olsun

11. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Çok teşekkürler Turan Bey. Peki İzeltaş'ın yan üretimi Elta hakkında ne dersiniz?

12. Turan Altintas

Turan Altintas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hiç Kullanmadım işin aslı duymadım da ama hayal meyal yapı marketlerde gördüm gibi hatırlıyorum ama yorum yapmam yanlış olur, Şunu söyleyebilirmki, almadan önce bende uygun fiyatlardaki alternatifleri inceledim ama gerçekten eline aldığında bile kalite farkını hissediyorsun genede izeltaş derim,

Yapı merketlerden tek tek de alabilirsin netekim ben öyle yaptım en çok kullanılan ihtiyacım olanlara öncelik verdim 10-12-13-15-17 tornavida vs gibi sonrasında eksikleri tamamladım

13. mfocak

mfocak Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    berksan bit pazarında CRAFTSMAN marka lokmalar , açık ağız anahtar falan vardı , artık kimin canını yaktıysalar 4 tane alet çantası ağzına kadar dolu olarak vardı,

14. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Geldik mi Peder Bey'in dediği yere yine. Bu adam hep haklı çıkmak zorunda mı kardeşim? :D

15. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Arkadaşlar, bu arada şöyle bir bilgiyi kendim doğrulamış oldum. İzeltaş'ın ve birçok tamir aleti satan firmanın bayiisi İstanbul-Karaköy-Kürekçiler Caddesinde. Duyurulur.

16. feza 89

feza 89 Yeni Üye

Adı:
    Ali RIZA
    Bisiklet:
    Lapierre
    O eskidendi şimdi bir çok hırdavat markası var mesela Retta Taiwan malı en az izeltaş kadar kaliteli ayrıca Altaş var en az izeltaş kadar kaliteli 1982 de babam bi izeltaş pense almıştı inanın üç beş balya teli keserken ağzı bozuldu penselerine biraz mesafeliyim fakat anahtarları fena değil ayrıca çoğu profesyonel tamirci de elta retta gibi aletleri kullanıyor. Bu konuda tam profesyonel el aletlerini fransız facom, italyan usag üretiyor teknisyenler bu takımları milyonluk uçaklarda kullanıyo.

Tasogare, katran ve gmfaruk bunu beğendi.
  17. BicycleLover

BicycleLover Forum Demirbaşı

Adı:
    lazım değil
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam güldürdünüz. 3 senelik konuya birşey anlatmak için mi üye oldunuz :D

altughansinan, ercst0rm ve Doğukan Aksu bunu beğendi.
  18. feza 89

feza 89 Yeni Üye

Adı:
    Ali RIZA
    Bisiklet:
    Lapierre
    Gözü kapalı akort yapıp velespite tersten binip ağlatabilirim.