Tamamen Merakımdan: Herkes yarışıyor mu?

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Seyretmekten daha eglenceli binmek bu bisikletlere. Gerisi laf kalabaligi, bos beles edebiyat.

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Spor ne için sağlık, kondüsyon, yaşam kalıtesi, mutluluk(endorfin), motivasyon. Spor vücudu zorlayarak yapılır. Yani işe giderken 1 km yürüyüp 3 tane yürüyen merdiven yerine 3 km yürüyüp normal merdiven kullanmayı seçmek spor olsun diye yapılır. Parklarda bahçelerde çimlere basmayınız yazmasına rağmen taşla döşenmiş yol haricinde çimlerde patikalar oluşur bilirsiniz, işte o patikaları açan güdü ile karbon bisiklet aldıran güdü aynıdır. Daha rahatı varken niye standardı seçeyim, kısa yol varken çimlere basmamak için niye döşeli yoldan gideyim?
Spor yapıyorsanız, baçaklarınız gelişsin, ciğerleriniz açılsın, kanınız dolasın istiyorsanız bisikletin arkasına 10-20-30 kg lik kum cuvalları bağlayıp arkanızda sürüklemelisiniz. Yarışlarda sprintine hayran kaldığınız, tırmanışının amansız olduğunu düşündüğünüz adamlar anremanlarını genelde standard 8-9 kg lik aliminyumlarla yapar belirli sürede belirli hedefe aliminyum ile varan zaten kabonla haydi haydi varır.
Yarış tek bir vidanın ağırlığından etkilenir, tek bir rulmanın aksamasından etkilenir ve etkilenirse sponsorların tekrar para yatırması ihtimali düşer. Hiç bir sporcu yediği yemekten giydiği çoraba dona kadar hiçbirşeyin parasını ödemez ve yarış karşılığı belirli ödülünü hayat birikimi olarak alır ve önündeki seneye yine aynı motivasyonla devam edebilmesi için sponsorlarında beklentilerinin karşılanmış olması gerekir. Zaten bu dögün en verimli sekilde 10-15 sene sürer.

Sokak kullanımında rakibiniz sizsiniz, meydan okumanız kendinize olur. O yokuşu bu gidişimde nasıl çıkarım, çıkabilirmiyim, 80 kadansla girer vites yükseltip ayakta 30 kadas basarsam rahat biter yoksa bırakır yürürmüyüm yoksa zirveye vardığımda aşşağı inerken patlamış baçaklarıma serin hava değer mi? Bunlar her zaman kafanızın içinde döner. Karbon bisikletiniz olduğunda bu just do it ruhundan çıkıp bu bisikletle yerim, yutarım, toz yuttururum. Bu bişiklet var ya çok para ama bir çıktım mı 100 km patlatırım bununla 1 km %8 eğimde gıg demem. Bisiklet okadar güzel tırmanıyor ki dönüp birdaha çıkasım var o yokuşu. 6 kg olum bu borumu. Evet artık karbon bisikletiniz var ama sen yoksun iyi olan, başaran, meydan okunan hep sizin dışınızda.
Tabiki sporu biraz üst noktalra haftada en az 100-200 kmye taşıdığınızda biraz konforlu ve sorunsuz bir bisiklet sahibi olmanızda yarar var. Pahalı gösterişten başka bir yararı olmaz diye birşey yok.
300 tl bir kask diğer 100 tl lik kaskların geçtiği tüm teslerden geçmiş güvenlik açısından hiç bir artıdan bahsedilmiyor ama yolda giderken alnınızdan ter süzülmez gözünüze kaçmaz dedi aldım aynen ter süzülmüyor gözüme kaçmıyor. Şu vitesi alırsan 300 km de bir ayar yaparsın ama 200 tl daha ver şu vitesi al sezonu tek ayarda geçir. Pabuç abşına 20 dolar öde jantların daha az ısınsın. bu tip konforlar her zaman daha güvenli ve daha zevli sürüşler verir.

Bütçem var zamanım bol her zaman bisiklet sürerim hiç mi karbon almayalım, e alın tabi getirip vitrine koyuyorlar ve satıyorlarsa öyle bir seçeneğiniz var, bütçeyi zorlayarak almak bile abesle iştigal değil. 12 bin tl lik arabaya binen ama motorsikletine 80 bin ödeyen arkadaşım var ama her yaz Yunanistan, Bulgaristan artık neresi gelirse motorla gezer 80 bin çünkü 1 hafta 10 gün tatilinde gezebildiği kadar bol gezmek istiyor 365 günün neredeyse 200 günü yine motoru kullanarak geçiyor. Yani hakkını veriyorsanız her şekilde bütçe zorlanır. Canınızı ve değerli boş vaktininzi emanet ediyorsanız tabibi alabildiğinizin en kalitelsini alın. Ayrıca alacağınız karbon bisikletin markası mutlaka bir yerlerde kendiyle olan yarısı bitirip başka insanlara meydan okurken hayat gayesini buna bağlamış bir sporcunun sponsoruysa tabiki bisiklet sporuna bir katkınız bile söz konusu. Her yıl bir sürü spor dalında rekorlar kırılıyor ve bu kayıtların tutulmaya başladığından beri milyonlarca rekor demek ama bu rekorlarda insan mı evriliyor ki her sene rekor kırılıyor. 70 sene önce kırılan rekorla bu sene kırılan rekor arasında 2 dakika 1000 metre vs gibi farklar söz konusu. ilk akla gelen insanın evrilerek daha süper güç haline geldiği ama öyle değil 1 ölçüm gelişiyor. saat dakika saniye günümüzde 999/1 saniye farklarla ölçülüyor. Ayakkabılar, kıyafetler, pistler, zeminler, aletler gelişiyor ve bunlar gelişirken oldukça çok para lazım.

Dediğim gibi bisikletten bağımsız olarak kendine meydan okuyup her meydan okumadan bisikletten bağımsız olarak çıkıyorsanız. Her başarısızlığınızda aklınıza ilk gelen bir daha denerim ise. Her zorluğu aşamadığınızda kaybedeceğiniz tek şeyin zaman olduğunu ve kaybetsenizde kazansanızda kimseye borçlu olmayacağınızı özgür olduğunuzu biliyorsanız doğru bisikletin üstünde ve doğru yoldasınız. Her yenilgide ve yetersizlikte aklınıza ilk gelen vitesin atmaması, jantın akışkan olmaması, kadronun ağırlı, lastiklerin iyi olmadığı, kıyafetlerin rüzgar tutması ise yanlış bisiklettesiniz ve muhtemelen doğru bisklet sizin için daha üretilmedi.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Geçen gün iş çıkışı "eve geliyorum, bişey lazım mı?" diye eşimi aradım. Maydanoz istedi. Altımda karbon Trek'le üç manav gezdim. Sonunda maydanozu buldum, sti kola astım, eve döndüm.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Gökhan BİROL
her tip bisikletim var çok şükür senede de 10-15 bin km kullanıyorum yol bisikleti insan vucuduna en uygun ergonomiye sahip değildir bisiklet ile en hızlı gidilebilecek sürtünmesi az aerodinamiğe sahiptir.fren sistemi zayıftır v veya hidrolik fren gibi tutmaz çabuk kızaklar geç durur ayrıca drop barda bulunan fren kolu her pozisyonda elinizin altında değildir.Sizin hoşunuza gidiyor olabilir kesinlikle itiraz etmem saygı duyarım ama şehir içi en uygun budur derseniz katılmıyorum.Kullandıgınız şehir bisikletinin açıları ve ayarları ile ilgili bir ağrı çektiğinizi düşünüyorum yada yol bisikletine alışık olduğunuz için şehir bisikletindeki oturuş şekline vucudunuz alışmamıştır.

Son olarak da ben ilk mesajımda havalı görünür derken her yol bisikletine binen hava atıyor demedim görünüş itibariyle havalıdır insanı motive eder dış görünüşü de güzel durur tabi bu dışarıdan bakan normal insanlar için geçerli yoksa ben yol bisikleti üstünde yüzde 20 ve fazlası yağ oranı ile birde forma tayt takımı giymiş insan gördüğüm zaman hiç haz almıyorum yakıştırmıyorum o bisikleti o arkadaşa buda benim görsel zevkim gidip birşey demiyorum sadece beğenmediğimi burada belirtiyorum sonuçta bilirkişi değilim kendi tercihlerimi aktarıyorum.

@Semih Aydınlıoğlu

bir önceki alıntıda bahsettim size de yazayım ben o arkadaş hava atıyor anlamında söylemedim havaı durur insanı motive eder anlamında söyledim.Tabiki kişinin kedi tercihidir istediği bisiklete biner ama bana göre ki kendi düşüncemi paylaşma hakkım var sanırım yol bisikleti şehir içi ulaşım için hem rahatsız hemde emniyetsizdir.Kişi yol bisikletinden yana tercihini kullanıyorsa ve tek bisiklet sahibi olacaksa kesinlikle birşey diyemem sadece fikrimi paylaşıyorum kimse katılmak zorunda değil.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
@Onur Ali İmren

Niye sınırı olmalı? Bu sınırı kim koymalı?

Hobisi olduğu için askeri araç sahibi olan insanlar mevcut, hatta 10'larca tanklık koleksyonu olanlar var:

İsteyen resim koleksyonu yapar, isteyen otomobil koleksyonu yapar, isteyen de tank koleksyonu yapar, size ne?

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
@Murat B.

Bu tamamen kapitalist bir düşünce benim için. Durumunuz yeterli ise fetişiniz para ise bunu da almakta bir sakınca görüyor musunuz? Demişim,fikrimi söylemişim. kaçırmamış ama anlamamışsınız. olur böyle şeyler.

Geçenlerde bir eleman kendisine hayvanat bahçesi kurmak istemiş ve vaşak kaçırmış. Sizin düşüncenize göre bunda da bir şey yok. Netice de tüm dünya bizlerin zevki etrafında dönüyor öyle değil mi? İnsan istedikten sonra uzay gemisi ile su da gider, ferrari ile yan bloktaki apartmana komşuya da gider. ÇÜNKÜ İNSAN İSTİYOR,ONUN BİRİCİK HOBİSİ (simayli simayli)

analitik düşünce falan demiştim?? Şeylerin diğer şeyler ile nasıl bir bağlantı içinde olduğunu anladığınız bir gün (ben anladım demeden) dediklerimi anlayabilirsiniz.

bu arada ben evde kimse koleksiyon falan kurmasın demedim ki. Olayı başka yere çekmişsiniz. O tank eminim eskilerden kalma ya da türünün ilk örneği vs vs bir şeydir.

soru şu

binlerce lira verip yarışıyor muyuz? yoksa düşük egolarınızı mı tatmin ediyorsunuz

bisiklet aleminde görüyorum,çevremde de var böyleleri. bisikleti sürekli zengin şekilde göstermek isteyenler,kasklar eldivenler oluk oluk paralar ile yapanlar. GÖRGÜSÜZ KARDEŞİM.

ferhat köse demişti sanıyorum bizim torku elemanları ile yurt dışındaki amatör bisikletçilerin ürettiği güç ile ilgili bir kaç cümle.

size göre o zaman ralli arabası ile gezmekte normal? Bence şu kalıplaşmış düşüncelerinizi,saygı gösterir ayağı yapmayı kesip,ulan acaba şu ne kadar doğru gibi bir sorgulamaya girmek daha doğru olacak.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.535
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
o kapitalist düşünce bu değil. Kime göre neye göre. Binlerce liraya satılan bisikletler sadece yarışlarda kullanılsın diye üretilmiyor. Alabilecek herkes için üretiliyor. Alanın amacı da ister yarışmak olsun ister kendini tatmin için olsun ister sağlık için olsun kimseyi ilgilendirmiyor. Evet kardeşim bir bisiklete binlerce lira veriyorum, o kocaman EGOmu tatmin ediyorum, kendi zevkime ve bütçeme öyle uygun geldiğini düşündüğüm için alıyorum yeri geliyor 90 km yapıyorum, yeri geliyor 3 km yapıyorum. Kask alıyorum eldivenler alıyorum zamanı geliyor sırf renk değişikliği olsun diye bir tane daha alıyorum ekipmandan. Bunların hepsini yapmakta özgürüm bunlar sadece ve sadece BENİ İLGİLENDİRİYOR BENİM BÜTÇEMİ YORUYOR ve BENİ MUTLU EDİYOR. Bunun dışında kimsenin ne düşündüğü hiç önemli değil.

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Yol bisikleti candir. Kimin imkani hangisine yetiyorsa gider onu alir. Ben ise gidip gelmede kullaniyorum. Hic yarisa girmedim ve niyetim de yok. Konu gezmek olunca cok iyi anlasiyoruz. Bana spor arabaya biniyormusum hissi veriyor.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Kurtuluş E. bu laflardan birini duyanda benim bisikleti 300 liraya mı aldın diye soran gerçek fiyatı öğrenince ağzının yeri değişen çok kişi var etrafımda , bu kişiler genelde cebinde pahalı telefon ve ve birisini aramak istediğinde telefonunda kontörü olmayan kişilerdir.

pacman

Üye
Tepki
39
İsim
Mahmut Çığşar
"kapitalist dusunce" mantiginda sırayı bisiklete getirmek "ben klasım" demekten baska bisey degildir. Ne kadarda antikapitalistsiniz.
Benim inandigim degerlere gore gerekli paylasimi yaptiktan sonra insan kendini ve cevresini mutlu etmek icin harcamakta ozgurdur.(diyeyim ki ise din karistirmis olmayayim)

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Mesela su an ben kadrolarimi kiriyorum. Az sonra da atese atip uzerlerine iseyecegim. Bu esnada karbon fiber dumanini mumkun oldugu kadar icime cekecegim ki, yaptigim insanlik sucunun bedelini en azindan kanser olarak odeyeyim. Adam sanirdim kendimi ama yanilmisim... Yazik, hem de cok yazik. Neyseki bize yol gosteren cok kiymetli, gorusleri cok degerli insanlar var. Bunu soylerken bile icim huzurla doluyor bakin, cok acayip samimiyim bu konuda.

Ben uyandim aydinlandim diyebilirim arkadaslar, buyuk degisimlere bile gebe olabilirim hatta. Gaz degilse tabii... Ucuz atlattim anlayacaginiz, yanlistan dondum.

Not: Kac para hulen flute?

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
3000-5000 TL ve üstünü verip Trek, Cannondale, Giant alana "daha ucuz olan Carraro'dan, Kron'dan ne farkı var" diyip özentilik olarak gören çıktığı gibi, Carraro ve Kron alana da "Ümit'den, Beldesan'dan ne farkı var" diyen çıkar. Bu böyle gider.... Aman dikkat.

Bir şeyi "özentilik" ya da "ego tatmini" olarak tanımlamak bu kadar kolay mı?... Hadi özentilik olarak MTB alıp sahil yolunda sürenleri konuşalım da kafamızı taşla ezsinler bizim. Öyle ki ülkemizdeki bisikletlerin %70 i dağ bisikletidir diye düşünüyorum. Sanırım o %70 lik kesimin %80 i de dağa taşa hiç girmemiş ve hiç girmeyecek. :)

İkinci

Üye
Tepki
12
İsim
Tarık Y.
@C. Tiryaki Ülkede bisiklet kullanımı ne kadar yaygındır bilmiyorum.Ama Mersinde oldukça yaygın ve çoğumuzun altında market bisikleti var.Bazılarında bisan var şu roadstarlardan ama eskilerinden belki 10yıllık.Kimimizde shımal dağ bisikleti kimimizde ihlas dağ bisikleti var evet nerdeyse hiç birimiz bu bisikletlerle dağa girmedik ama ulaşımdan kaldırdığımız paraylan özellikle benim çok rahat bir benim için üst seviye olan bir bisiklet alma imkanımız var ama şuanda ihtiyacımız yok.

Hocam zaten bilmiyen adam için bisikletinin ne olduğunun pek bir anlamıda yoktur dağ bisikletiymiş,yol biikletiymiş,tur bisikletiymiş yok hocam bu karbonmuş felan herhangi bir önemi olmaz mesela ben bisikletim 10yıllık amcamın bisikleti bacello marka zamanında 125liraya almış(şehir bisikleti) ama o bisikletle benim gitmediğim yer kalmadı mersinde(ilçeler hariç gerçi bir kaç ilçeyede gittim).

Bu yazıyı sonuca bağlarsak bence önemli olan bisikletinin ne olduğu değil bisikleti sürmendir.Ha tabiki iyibir bisikletin olur ki inşallah hepimizde en iyisini alırız o zaman gerçekten iyi bir bisikletimiz olur.

Beni market bisikleti taraftarı birisi olarak görmeyin üniversteye geçtiğim zaman inşallah Surly toplama hayali,isteği olan birisiyim hatta hergün kumbaraya para atıyorum uzun süredir.