Tam yüklü tur bisikleti

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
(link) civarında gezerken aklıma bir soru takıldı.

Ben de, mesela, elimdeki mtb'yi tam yüklü bir tur canavarına dönüştürmenin yollarını düşündüm, ve bir örneğini de trek 6500'de gördüm:
http://i150.photobucket.com/albums/s104/shakaofthezulu/999086660fn6DA4l.jpg

Front rack olarak geçen ön bagaj demirlerini araştırdım. Bulduğum modellerin çoğu sabit ön çatal üzerinde, fren pivotlarının 10 santim kadar altında bulunan yuvalara bağlanan türdendi. Bu tip bir çatalı aradım ve bu çıktı karşıma:
http://i150.photobucket.com/albums/s104/shakaofthezulu/117593a.jpg

Asıl kaygım da tahmin edebileceğiniz gibi bu tip bir 26" sabit ön çatalın (alu veya çelik) yurtdışı siparişe gerek kalmadan edinilme şansı. Çatalın üzerindeki bu yuvalar Trek FX modellerinde bulunmakta, belki başka hybridlerde de vardır. Ancak ben elimdeki mtb'yi bu hale nasıl getirebilirim, veya başka türlü bir ön bagaj sistemini nasıl uygulayabilirim bunu merak etmekteyim.

Not: Konu çok uzun vadeli ve bilgi amaçlı açılmıştır. Yarın dünya turuna çıkmıyorum :p

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim 28 bisikletimin düz maşası aynen bu şekilde bende bu civata yerlerini neden buraya yapmışlar diye düşünüyordum :) demekki bu tür bagajlar için yapmışlar 26 düz maşada bu tip bir şey hiç görmedim ama araştırmak lazım belkide vardır.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Öncelikle, o Surly catal MTB'nize uymaz. Cünkü o cyclocross catali, yani 28" jant icin tasarlanmis. MTB lastikleri uymaz, belki MTBlerin yol lastikleri icine sigar, ama bu sefer de fren pivotlari tutmaz.

Alternatif ne olabilir, akla ilk gelen hibrit 28" jantli bisikletlerin sabit catallari. Hem Türkiye'de var, hem de disk uyumlular. Yani en azindan ön freni iyi bir mekanik disk fren yaparsaniz hallolmus olur. Ama tabi ki bu is icin yapilmis 26" bir catal verimli olmayabilir, malum su amortisör mesafesi vs...

Düzenleme: Kendimle celisiyorum. Yukaridaki Surly masa cyclocros degil tur masasi, cyclocross masasinda ne arar bagaj delikleri degil mi ama? Fakat yine ayni ölcü (28"), ayni sorunlar demek. Sadece ismi yanlis oldu.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.259
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
@HaliliOzturk

Long Haul trucker modeli sanırım ve 26" tekere uyumlu bildiğim kadarıyla.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@gurkan

Hic ayni konu icinde 2 defa utanmamistim :)

Surly'lerin burada bir kac modelini incelemistim, 26" hic gözüme carpmamisti ama evet, opsiyon olarak satiliyormus. Tesekkürler düzeltme icin.

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Surly çatalının hem 26" hem de 28" versiyonu var. Zaten gördüğünüz gibi çok spesifik bir parça; Türkiye'de bulmak biraz zor o açıdan. Disk frenli bir tur bisikleti çok zahmetli olacağından öyle bir uyarlamayı hiç düşünmedim. Ama kullanan turcular var. Arayışa devam :)

Tepki
22
mevcut 26" sabit çatalımı matkapla delip sorunu kısa yoldan çözmeyi planlıyorum, umarım bir sorun yaratmaz..

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@Barış Serhan

Çatalınız cro-moly'se daha sağlıklı sonuç alacağınızı düşünüyorum.

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Düz maşanın üzerinde delik delinecek yerlere önce kaynak yapılıp dolgu yapılıp ardından dolgu üzerine gelecek şekilde delik delinebilir. Delik delinen yerin direnci azalacağı için sağlıklı ve bol dolgulu bir kaynak yapılarak deliğin etrafının direnci arttırılabilir. Bir ton para verip sırf delik var diye yeni bir maşa almak pek akıl karı olmaz bence. Yapılacak kaynak o bölgenin direncini önemli ölçüde arttırır. Tabi usta bir kaynakçının elinde.

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN
Tepki
22
çatalın cro-moly olduğunu sanıyorum, 91 model italyan yapım bianchi çatalı
bi de çatalın et kalınlığı oldukça geniş o yüzden açıkcası kaynak fln yaptırmadan direk kendim delmeyi düşünüyorm, dediğiniz gibi direnci illaki azalacak ama ön çatala binecek ekstra yük 10 kiloyu geçmiyeceğinden büyük bi sorun olmaz sanırsam
aslına bakarsanız arka heybe çengelli lastik hacim olarak yüküm için yeterli ancak arka yüklüyken önde ağırlık olmaması sürüş konforunu azaltıyor

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Eğer kaynak yapmazsanız düz yolda belki dayanabilir, fakat biraz hızlı giderken, ufak çukurlara girerseniz yük tahmin edeceğinizden çok daha fazla olur,o nun için kaynak iyi olur bence,

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Ön çanta bağlantısı için illaki çatala monte bagaj kullanmak zorunda değilsiniz. Normal bagajlar da mevcut ön çatal için. (Kendim de var ama nerede?)

Ayrıca maşayı delmekten bahsetmişsiniz, aman diyeyim. Tur bisikletinde özellikle yokuş inişlerinde ve fren esnasında ön çatala binen yük oldukça artıyor. Onun yerine ya farklı bağlantı seçenekleri olan bir bagaj bakın yada kelepçe ile tutturun bagajı. (Bildiğimiz tüp kelepçesi)

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Misal (link)gibi boru bağlantı elemanları vs. de kullanılabilir.

http://www.oparsan.com.tr/images/urunler/k/trifonlu_kelepce.jpg

Veya maşayı delmek yerine böyle bir somunlu kelepçe de takılabilir.

http://www.oparsan.com.tr/images/urunler/k/somonlu_kelepce.jpg

Aydın

Forum Bağımlısı
Tepki
940
Vatandaşlar boru bağlantı ekipmanları ile çok güzel işler kotarmışlar. Demek istediğim buydu, teşekkürler bu arada üstadım.

Uzun bir turda kaynak yapılmış kırık bir maşa ile dağ başında kalmaktan daha kötü bir şey düşünemiyorum. (hele ki bir de malzeme bulunamayan bir bölge/ ülkede iseniz)

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@bisikletcanavari

Düz çatal, özellikle cromoly kadroyla gayet rahat kullanılıyor. Tek turda kilometreler 3 bin 4 binleri geçince amortisör taşımanın gereksizliği ortaya çıkıyor bence. Gözlemlediğim kadarıyla, yolu Türkiye'den geçen uluslararası turcuların %90'ı düz çatal tercih ediyor.

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Bisiklet Renault Torosa benziyor.Yokuş aşığı gitmesi süper olur :D