Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

takıntı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında sonofdede tarafından paylaşıldı.

1. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    takıntım yuzunden bisiklet alamıorum :S tabi herkes ust model parcaları olan bisiklet ister bende sanki cok param warmıs gibi surekli xt sete fox f80x, rock shox sid,ve rebalara bakıorum :D daha once bisikletim vardı ama calındı :S simdi tekrar almak istiyorum ve bu ust model takıntımdan dolayı gidip bisiklet alamıyorum :S bu pskolojimi nası yenerim ? :( :( :( :( :(

2. evelent

evelent Aktif Üye

Seviye:
    bisikleti parça parça alarak kurtulabilirsin belki.. paran oldukça eksik parçaların en üst modelini alırsın. böylece bir kaç milyon yıl sonra bisikletin kralını toplarsın:D

sonofdede bunu beğendi.
  3. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Bence yenemezsin. Ya bütçene göre bisiklet alacaksın ama içinde hep bir eksikleik kalacak. XT li FOX lu bir bisiklet gördüğünde canın sıkılacak, ya da parayı biriktirip istediğin özelliklerde bir bisiklet alacaksın. Ben de senin gibi hissediyordum, ikinci hareket tarzını uyguladım :D Şimdi kafam da rahat gönlüm de :) Kolay gelsin....

sonofdede bunu beğendi.
  4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Yenersin :) Ben yendim!

Türkiye'deyken Scale 70 kadro üzerine Fox F100x'li, XT - XTR (XTR agirlikli), SLR seleli, Ritchey komponentli 10,5 kg'lik bir MTB'm vardi. Hayatta daha düsük seviyede bir bisiklete binemem diyordum.

Sonra, Almanya'ya gelmeden önce bisikletimi sattim. Hatta cok bagli oldugum pedallarimi sakladim satarken (hala bendeler). Yeni alacagim "daha iyi" bisiklette Candy SL pedallarimi yine kullanacaktim.

Ilk geldigimde, günlük islere kosusturmak icin kendime 2. el bir yol bisikleti aldim. 70'lerden kalma Huret vitesli falan. Fakat aramizda öyle bir bag olustu ki, o an farkettim. Önemli olan bisikletin cok üst model parcalara ya da kimsede olmayan parcalara sahip olmasi degil, amacina hizmet etmesi ve beni ona baglayan bir yönünün olmasi. Bu bisikletin o nostalji kokan isciligi, sürüs keyfiydi beni ona baglayan ve beni kesinlikle doyurdu.

Simdi yine iyi bir MTB istiyorum, ama en iyisini degil de optimum olanini arayacagim. Cünkü dagda bisiklet sürmeyi seviyorum. Siz de böyle yapin, bisiklette sizi baglayan, ceken birden cok nokta var bu kesin, onlari kesfedin. Tabi ki ilk göze batani "high-end" bir bisiklet sahibi olmak, ama inanin baska yönleri de var bisikletlerin ;) Önemli olan bunu kesfetmek :)

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Babam bana bisikleti ilk aldığında komple acera diziliydi üstünde.Parçalar hakkında da bilgilendikten sonra kafamda hep çok uçuk olmayan bir bisiklet geçiyordu.Mesela xt vitesler,ortalama güzel bir jant seti,axon amortisör gibi.O zamanlar hiç hidrolik frene geçmem diodum.Taa ki geçen 2 haftaya kadar.Jant setini yenilicez diye konuşurken arkadaşlarla araya nasıl olduysa hidrolik disk frene geçme düşüncesi girdi.Dün parçalar takıldı ve amacıma çok yaklaştım.İstersen imzamdaki konudan gün gün nasıl değiştiğini görebilirsin.

sonofdede bunu beğendi.
  6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Aslında sizeDeore LX donanımlı, hidrolik frenli, Rock Shox Tora 302 amortisör, 7005 alüminyum kadrolu bir bisiklet iadel bir bisiklettir. Öyle çokda fazla tutmaz, belki 11-12 kilonun altına inmez ama, çok lüx bir bisiklet olur. Kendi açımdan 1-2 kilo fazlalığı hiç bir zaman kafama takmadım.
    8,8 kg'lık bir yol bisikletim ve 15,5 kg'lık bir downhill bir bisikletim birde Trek 4500 bisikletim var. Biri çok ağır diğeri orta öbürü çok hafif, üçününde çok ayrı zevkleri var. Mesela bisikletim 1 kg daha hafif olasun diye 300-500 lira vermem, sadece daha sağlam olacaksa masraf yaparım.

Hiç bisiklete binememektense size yukarıdaki doanınmı içeren bir bisikleti tavsiye ederim.

sonofdede bunu beğendi.
  7. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    benimde mosso falconum wardı :( calındı :(

Önder Tarım bunu beğendi.
  8. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    toplamamı yapsak yoksa toplanmıs bisikletmi alsam daha ii olur acaba ??

9. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
  10. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bide şöyle düşünürseniz belki kurtulabilirsiniz alsam ne olcak yarışlaramı katılcam okadar üst seviye parçalarla? yada ekonomik yöndende düşünüp kurtulabilirsiniz o kadar pahalı parçaları aldığım fiyatına satamacığanızı düşünürsenizv.s

sonofdede bunu beğendi.
  11. Şahin Bulut

Şahin Bulut Forum Bağımlısı

Seviye:
    Galiba Sedona'yı alırdım.Kolay gelsin valla işiniz coooook zor:)

sonofdede bunu beğendi.
  12. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sonofdede bunu beğendi.
  13. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    benim tercih sıram;
    1 merida
    2 specialized
    3 sedona 751-d

şeklinde olurdu.
    Merida her şeyiyle kalbimi çalan bir marka olduğu için zirvede. kişisel tercih yani.-ki kalitesi tartışılmaz.
    Yalnız Specialized'ın kadrosu oldukça kaliteli, kısa zamanda üzerindeki parçalarda değişiklik düşünülüyosa tercih edilebilir bir bisiklet olduğunu düşünüyorum.
    Sedona yerli marka olmasa asla önermem bi türlü ısınamadım onlara. Bence tasarım konusunda yetersiz kalıyor. ayrıca sedona alırsan da mekanik disk frenli bir model almanı önermem.

sonofdede bunu beğendi.
  14. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    şerifin bisikleti guzel ama o kadro hiç ilgimi cekmio yeni hardrock daha ii cok gozume hitap ediyo...

15. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Specializedde çalıştığım için değil çok uzun zamandır Specialized e bindiğim için şunu söyleyebilirim ki verdiğiniz bisikletlerin hiç biri Specialized ile karşılaştırılmaz...

Hardrock ın donanımı biraz düşük olabilir ama bir Specialized alırken donanımı değil kaliteli bir kadro, gelişmiş bir Ar-Ge satın alırsınız...

Özellikle şunu unutmayın... Aynakol eskiyecektir, ruble-zincir eskiyecektir zamanı gelecek göbekler bile eskiyecektir ve değiştirmek isteyeceksinizdir ama kendinize en uygun kadroyu alırsanız çok uzun zamanlar en mutlu şekilde binebilirsiniz... Nasılsa donanım değişir ama kadro değiştirmek her zaman çok daha zordur...

Beni bilen bilir doğru kadroyu İzzet'i bulana kadar ne kadar sık bisiklet ve donanım değiştirdiğimi, hatta Epic kadroyu ilk aldığımda çevremdekiler çok durmaz bu ne zaman değiştiriceksin diyolardı ama nerdeyse 1.5 sene olacak, son 4 senedir en uzun kullandığım kadro bu oldu. Üstündeki ekipmanlar değişse bile artık ömrünü doldurana kadar İzzet benimle inş...

sonofdede bunu beğendi.
  16. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    bu hardrock kadronın agırlıgı tam olarak nedir acaba ?

17. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sadece boş kadroyu hiç tartmadım sökmediğimiz için ama sınıfındaki denk kadrolarla yakın en fazla 1.7kg civarında olacağını söyleyebilirim...

18. sonofdede

sonofdede Üye

Seviye:
    bu arada hardrocklarla ilgili son sorum yurtdısı sitelerde gordugum kadarıyla yesil ve turuncu kadro renkleride vardı bunlardan turkiyede bulmamız mumkunmu ?

19. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Sizin baktığınız olan 2009 model Hardrock sadece siyah olarak stocklarımızda var şuan sadece... Ama 2008 modelleri için çok değişik renk seçenekleri mevcut...

Buyaz, siyah, mavi beyaz ve kırmızı kahver desenli gibi...

sonofdede bunu beğendi.
  20. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Kadroda benim için görüntü çok önemli uzun turlara çıkmadığım sadece XC bindiğim için sağlamlıktan çok bisikletin görüntüsü önemli benim için. Hafifliği hiç kafama takmıyorum artık, eğer yeni bir parça alacaksam mutlaka çok işime yarayacak yeni bir özelliğinin olması gerekiyor. Sırf hafif olsun veya sırf tanınmış bir marka olsun diye boşa para harcamanın bir anlamı yok bence, çünkü sonu yok bu işin. Benim tarzımda binenler için deore donanımlı, aliminyum kadrolu bir bisiklet fazlasıyla yeterli.

Bir de şuna dikkat ettim bisiklete binmezsen modifiye ile uğraşmaya başlıyorsun, bence orta halli görüntüsü hoşuna giden güzel bir bisiklet al ve her fırsatta bin, içindeki "en iyisi olsun" hissi geçecektir.
    Harcayacaksan paranı en az bisiklet kadar önemli olan giyim kuşam ve aksesuara harca bunlara harcarken de gerçekten lazım mı, bisiklete binerken eksikliğini gerçekten hissediyor muyum? diye kendine sor. "Ya ne olacak alayım bulunsun" diye bir şey alma. Sonra koyacak yer bulamıyorsun atıyorsun bir yere varlığını bile unutuyorsun.:)

d.berkay, Hasan Çağri ve sonofdede bunu beğendi.