Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Takım Arabası Tasarımı

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında burak koçak tarafından paylaşıldı.

1. burak koçak

burak koçak Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Mimar Sinan Üniversitesinde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okuyorum,
    bu sene proje konumuz otomobil tasarımı.
    Ben de bisiklet sporuna olan ilgim nedeni ile takım otomobili yapıyorum bu dönem.

Forumda bildiğim kadarıyla bisiklet ile profesyonel olarak ilgilenen birçok arkadaş var,
    bu arkadaşlardan bilgi almak ve bir takım otomobili nasıl daha iyi yapılabiliri konuşmak için bu konuyu açtım.

- Takım otomobillerinde kaç adet kadro / bisiklet / jant bulunmaktadır? (ideal olarak)
    - Takım otomobillerinde bagajda bulunan malzemeler nelerdir ve bagaj boyutu ne kadar önemlidir?
    - Takım otomobillerinde arka koltuk ne için kullanılır?

Benzeri bilgileri konuda paylaşırsanız hem bana yardımcı olmuş, hem de projenin gidişatına katkıda bulunmuş olursunuz.

Benim araştırmalarım sonucu bulduğum sıkıntılar;

- Bisiklet veya tekerlek değişimi için otomobilin üzerinden alınan malzemeler zaman kaybı yaratıyor. (başka bir depolama alanı bulunabilir)

- Dar yollarda otomobillerin genişliği sorun olabiliyor, kazalara neden olabiliyor. (geçen seneki tour'de france da ağaca çarpmaktan kaçan takım otomobili iki bisikletçinin düşüşüne sebep oldu)

- Bisikletçiler genelde ayna kapıkolu gibi yerlerden tutuyor takım arabasını (uzun süre tutmak yasak fakat) belki otomobilin iki yanına bar yapılabilir.

Yardımlarınızı, her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

2. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konu çok geniştir.Fakat yazdıklarınızda söyledikleriniz mantıklı.
    Bisikletin tamiratı için bayağı bir alet ve edevat kullanılıyor.Hangisinin nerde lazım olacağı belli olmaz.Bunun yanında parçada lazım.Depolama konusunda bence otomobil olur.

3. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Cumartesi günü Milan-San Remo'yu izleyerek fikir edinebilirsiniz. 300km'lik bir yarış her zaman bulunmaz.

Bu arada Fransa turundaki olay tamamen şöförün aptallık sonucu bisikletçilere çarpmasıydı, iki şeritli geniş bir yoldu.

Yukarıya konan bisikletler için şöyle bir uygulama var, en iddialı sporcunun bisikleti en kolay ulaşılabilir yere konuyor.

4. burak koçak

burak koçak Kıdemli Üye

Seviye:
    Yorumlarınız için teşekkürler, geçen sene tour de france ve giro yu izledim ve uzak da sayılmam birçok şeye fakat ne kadar araştırma yapsam da bir türlü bulamadığım bazı şeyler var, tekrar soruyorum belki olur da bilen birisi çıkar diye.

- Takım otomobillerinde bagajda bulunan malzemeler nelerdir ve bagaj boyutu ne kadar önemlidir?
    - Takım otomobillerinde arka koltuk ne için kullanılır?
    - Station vagon otomobillerin kullanılmasının sebebi ne? tavanlarının büyük olması mı, depolama alanlarının fazla olması mı?

5. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Yarış seyrettiğinizde görürsünüz ki, arka koltukta ya iki tane mekanik olur, ya da bir mekanik ve yedek lastikler olur.
    Station araba kullanılması tabii ki bagaj büyük olduğu için ve kolay erişilebilir olduğu için. Arka koltukta otururken de kolunuzu uzatıp bagaja erişebilirsiniz.
    Zaten station arabalar Avrupa'da günlük olarak da çok kullanılır, bizdeki gibi parmakla sayılacak kadar az değildir.
    Bagajda da genelde, yedek ayakkabı, forma, yağmurluk, medikal malzeme, yiyecek ve içecekler bulunur.

ThePoorWanderer bunu beğendi.