Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tai-chi/aikido hakkında bilgi paylaşımı

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında Navigare tarafından paylaşıldı.

1. Navigare

Navigare Bana bir kadeh deniz ver Yorgo

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Şu sıralar işyeri dışında, evde de bilgisayar başında çalıştığımdan üye olduğum spor salonuna bile gidemiyorum.. Fakat işlerim bir süre sonra hafifleyecek, en azından eve iş almayı azaltacağım.. Masabaşı hastalıkları ufak tefek de olsa arada kendini belli ediyor.. Fakat en çok zararını hissettiğim kondisyonsuzluk, enerji kaybı oluyor.. En ufak bir güç harcamasında bacaklarım ağrıyor.. Beyin yorgunluğu da cabası..

Tai chi veya aikido düşünüyorum. Hem meditasyon ve beyin rahatlaması hem de içinde hafiften kendimizi savunacak bir takım hareketleri de bulunduran bir spor olsun istiyorum.. Şiddeti sevmiyorum. Genelde de kavgadan kaçınırım.

Aikido biraz daha yaygın olduğundan az çok bilgi edinebildim internetten ve çevremden.. Fakat; tai-chi hakkında bilgim yok filmlerdeki estetik kung fu hareketleri ve netteki videolar dışında.. :)

Yapan veya yapmış olan var mı? Hangisini önerirsiniz?

2. V3DAT

V3DAT GezeLim qöreLim modumda :D

Adı:
    Vedat
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Hep ilgimi çekmiştir ama nedense bi türlü başlamadım bu sporlara :) aikido olabilir :)

3. Navigare

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @V3DAT Görünüşte ağır basıyor tabi aikido :)

4. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    bir dönem aiki-do yaptım, meditasyon yaptığımızı hiç hatırlamıyorum :D
    daha önceki dönemlerde taekwon do da yapmıştım. ikisi arasında kesinlikle aikido hayatın içinde kişisel korunma amaçlı daha uygulanabilirdir.
    bir de insanlarda "uzak doğu sporuna giden herkes kavgacıdır" gibi bir yanlış anlayış var, tam tersi beyin devrelerinde bir anormallik yoksa insanı daha ad ehlileştiriyor.

BaBo bunu beğendi.
  5. Navigare

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @halil ibrahim duran Malesef toplumda o algı var... Ben de burada öyle düşünen arkadaşlarımız vardır belki diye "kavga amaçlı" olmadığını ayrıca belirtmek istedim.. :)

Bazı dövüş sporları sokak amaçlı olduğundan belki genellemeye her savunma sporunu sokmak istiyorlardır.. :)

Tai chi bildiğim ve okuduğum kadarıyla her derde devaymış.. Romatizmal hastalıklar, vertigo, bulantı, kalp, parkinson vs... Çörekotu yağı gibi mubarek :)

Ve aikidonun aksine ağırlıklı olarak tek başına çalışılan bir spor.. Yani öğrendikten sonra yaşlılığın zirvesine kadar benimsenip yapılabilir sanki bu hareketler...

6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    tai chi gibi bireysel yapılanlardan ziyade eşli yapılan sporların gerilimi atmada daha başarılı olduğunu düşünüyorum. mesela kata çizmek vs hep can sıkıcı gelirdi bana. oysa aikido da sürekli etkileşim var.
    hem strateji geliştirirerek güç uygularken karşıdakine saygıyı korumayı öğreniyorsun.

Navigare bunu beğendi.
  7. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben kungfu olarak wu-shu yaptım. spor yapmak güzel

Navigare ve BFOkuru bunu beğendi.
  8. Navigare

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @chnkrmz wu-shu'yu atlamışım.. :) Savunma sporu olmasının dışında günlük yaşamda bir değişiklik yaratıyormu insanda?

9. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Navigare günlük hayatta biraz daha öz güven geliyordu bana spor yaptığım zamanlar. galiba kavga çıkarsa karşımdakini pataklarım diyeydi :D
    onun haricinde lise yıllarımda gittiğimden biraz daha dinç falandım.

Navigare bunu beğendi.
  10. Navigare

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Çin Kültür Merkezi'nin sitesinde okudum..

Tai Chi'nin Faydaları
    Tai Chi'nin bilim adamlarınca tedavisinde etkili olduğu kanıtlanan hastalıkları aşağıda kısaca özetliyoruz:
    - Ruhsal sorunlar, tedirginlikler, gerginlikler, stress, Anksiyete,
    - Konsantrasyon sorunları, dikkat eksikliği, hiper aktivite,
    - Romatizmal hastalıklar, Artrit, Bel ağrıları,
    - Felç, multiple-skleroz, Parkinson,
    - Osteoporoz, Fibromyalji,
    - Yüksek tansiyon, Damar sertliği,
    - Bronşit, Astım ve allerjik hastalıklar,
    - Denge bozuklukları,
    - Kardiovasküler hastalıklar, Taşikardi, Ritm bozuklukları,
    - Uykusuzluk problemleri,
    - Fizk tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları,
    - Tip -II Diyabet ve obezite,
    - Bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.
    - Yaşlılarda düşme ve kemik kırılması vakalarında azalma olduğu kanıtlanmıştır.
    - Yaşam kalitesini artırır ve ömrü uzatır.
    - İnsanın ruh, zihin ve beden bütünlüğü üzerine faydaları kanıtlanmıştır.
    - Duyu organlarının etkinliğini artırarak algılamayı keskinleştirir. Konsantrasyon ve dikkat yeteneğini artırır.
    - Zihni dinlendirir, hareketlerde koordinasyon ve dengeyi geliştirir.
    - Çeşitli duruş bozukluklarını düzeltir.
    - Doğru nefes alıp vermeyi öğreterek solunum kapasitesini artırır.
    - İç organların düzenli çalışmasını sağlıyarak, bedendeki tüm madde alış-verişini canlandırır.
    - Düzenli yapıldığı takdirde yaşlanmayı geciktirir.
    - Düzenli yapıldığında; yorgunluk belirtilerini, dikkat eksikliğini, öfkeyi, neşesizliği, başın içindeki basınç hissini, baş ağılarını ve baş dönmelerini, uykusuzluğu, sersemliği önler.
    - Duygusal sorunları olan ve gergin, stresli insanların psikolojilerini düzeltir.
    - Tai Chi duruşlarımızı ve hareketlerimizi kontrol ederek, yer çekimini bir yük olarak değil, hareketlerimize yardımcı bir enerji olarak kullanmamızı sağlar. Bu sayede hareketlerimiz daha akıcı olur, böylece tasarruf edilen enerji, başka işlevlerde kullanılmak ya da daha sonra kullanımlar için depolanmak üzere toplam enerjimize katılır.
    - Tai Chi kas hareketlerini iyileştirerek varis oluşumunu ve yağ dokularının oluşmasını önler. Kas liflerini uzatır, geliştirir ve esneklik sağlar.
    - Kemikleri güçlendirerek kırılmalara karşı korur. Bu özelliği ile de osteoporozlu hastalara özellikle önerilir.
    - Kireçlenme ve romatizmada eklem esnekliğini artırarak hareketlerin kısıtlanmasını engeller.
    - Tai Chi sayesinde insanlar daha güçlü bir bedene sahip olurlar, kas yapıları güçlenir ve dengeleri artar

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  11. BaBo

BaBo Przybyszewskiego'da tekeri patlayan adam.

Adı:
    Bilal S.
    Seviye:
    Benim de wushu tao ve silat'a ilgim var. Bir ara wushu'ya yazıldım fakat wushu sanda'ya yazılmışım.Boks tarzı birşey :) bir ay sonra çıktım:D

12. Navigare

Adı:
    Can
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @BaBo Gerçekten o kadar değişik dalları var ki bu sporların kendi içlerinde de.. İnsan karıştırıyor.. 1-2 Tai Chi hocasına mail attım.. Sadece birkaç seans yapıyorlarmış.. Savunma olayına girmiyorlar, sadece seminer veriyorlarmış isteyenlere.. Ne anladım ben o işten o zaman..

13. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @BaBo wu-shu ya gideydin :D sanda ve taolu olarak ikiye ayrılıyo. sadece sanda değildir tao da yaptırırlar.
    yani ben giderken ikisinide yapıyorduk. ama tao çok zevkli :D