Tacx VR Trainer'lar.. Kullanan var mı?

hakano

Daimi Üye
Tepki
316
@Hakan Yazman

Merhabalar Hakan bey,

Bu konuyla iligili degisik linklerdeki aciklamalarinizi ilgiyle okuyorum. I-Magic ile Fortius arasinda gidip gelen potansiyel bir VR musterisi olarak aklima takilan birkac soru var. 1. Sizin de soylediginiz gibi Fortius'un daha kuvvetli bir frenleme motoru var. Bu durumda Fortius'un cok dik cikislari I-Magic'ten daha iyi simule ettigi soylenebilir mi? Veya I-Magic gercek hayat video'lari daha yumusak cikislari mi simule ediyor? Bunlar yanlis varsayimlar ise (muhtemelen oyle), Fortius ve I-Magic arasindaki tanitim kilavuzunda sozu edilen 510 Watt'lik guc farki nerede kullaniliyor? 2. Tanitim kilavuzunda, yeni tacx trainer software'inin GPS ve Google Earth yardimi ile kendi gercek parkurunuzu simule etme imkanini sagladigi anlatiliyor. Bu ozelligi kullaniyor musunuz ve sizce onemli mi? 3. Steering-direksiyon konusu: Diyelim ki disarida kullandiginiz bisikleti simulatore baglamak istemiyorsunuz. Ayri bir bisiklet aldiniz ama on tekerine vereceginiz parayi steering ve multiplayer ozelliklerine yatirdiniz. Multiplayer'in artilari hesaba katilirsa, mantikli olur mu? Simdiden cok tesekkurler.

Scudo

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@hakano

Hakan Bey daha geniş çapta bir açıklama yapana kadar ben birkaç günlük kullanım tecrübelerimi aktarayım.. Birincisi arka teker hızlandıkça trainer'ın direnç gücü ortaya çıkmaya başlıyor, dolayısıyla her ne kadar benim i-magic'in 1000W max gücü oldukça fazla görünse de en alt viteslerde arka teker hızı çok düşükken bu güç 150-200W'lara ancak ulaşabiliyor. Yani yavaş ve dik yokuşları %100 simüle edemiyor diyebiliriz, ama aynı yokuşu daha yüksek bir viteste çıkmaya kalkınca gerçeğe daha yakın bir direnç gösterir gibime geldi.. Yine de henüz kesin birşey söylemek için çok az tecrübem var, biraz daha kullanmam lazım.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@hakano

Merhabalar,
1- Evet aynen öyle, dik çıkışları Fortius I-Magic den daha iyi simule ediyor, ancak belli bir diklikten ve wattan sonra problem oluşuyormuş, Tacx forumlarında sıklıkla bahsediliyordu Türkçe ne demek istiyorlar bilmiyorum ama chopping gibisinden bir terim diyorlardı neden olduğu bilinmiyor belki aşırı ısınmadan veyahut güç kaynağının yetersiz kalmasından, Fortius'da verebileceğiniz güç kesinlikle daha fazla. Bir de aklıma geldi ek olarak belirteyim, Fortius da ürettiğiniz elektriği şebeye verdiğinden bahsediyordu bu sayede tasarruf sağlanabiliyormuş elektrikten :)
2- Google map olayını ben de duydum ama hiç kullanmadım güzel bir özellik olmalı, ben ise bir goggle earth özürlüsü olarak bir yorum yapamıyorum şu anda :)
3- Bildiğim kadarıyla Multiplayer ın donanımsal bir farkı yok, Fortius ve Direksiyon setinden oluşuyor, bir de sanırım 1 sene kadar online şampiyonalara ücretsiz üyelik sağlıyor.
Şimdi şöyle söyleyebilirim, direksiyon setini çok nadir kullandım daha önce belirttiğim gibi, yanlız direksiyon setinin bir güzelliği var; bisikleti, trainerı ve ön tekeri tek parça haline getiriyor ve altta sağlam güzel bir platform oluşturuyor, eskiden normal kullanırken bisikletin ön tekerindeki destek yürüyordu oynuyordu falan, direksiyon setinde bu sorun kalmadı, bu açıdan öneririm. Ben genelde hazır parkurları indirip onlarla yarışıyordum, bu yüzden direksiyon seti kullanışsız hale geliyordu, çünkü zaten nabzınız çok yüksek bir de direksiyon ile uğraşmak istemiyorsunuz. Nadiren Tacx ın sanal dünyalarında gezinti yaptığım zaman kullanmıştım direksiyon setini. Bir de çok güzel ücretsiz bir oyun çıkarmıştı Tacx onda da kullandım sanırım tam hatırlıyamıyorum. Tacx Imagic, bisiklet üzerine yapacağınız en önemli ve güzel yatırımlardan olacaktır, direksiyon seti de bu yatırımın kıymetini daha da arttıracaktır.

Ayrıca sizin de dediğiniz gibi Tacx Imagic için ayrı bir bisiklet tahsis etmek iyi olacaktır, böylece hem her seferinde kablolarla uğraşmayacaksınız, teker dışarıdan kirlenmediği için trainer ın tekerle temas eden yerini yıpratmayacak, ayrıca özel yol lastiğinizi takabileceksiniz, bu bisiklette ağırlık sorun olmayacağı için gayet ucuz ve dayanıklı parçalardan imal edebilirsiniz.
Hakan Yazman

• Beğen
Tepkiler: hakano

hakano

Daimi Üye
Tepki
316
@Hakan Yazman

Aciklamalar icin cok tesekkurler, Hakan bey. Baska bir linkte tacx forumlarinda Fortius'la ilgili yazilim problemlerinden bahsedildigini soylemistiniz. Ben de onun uzerine biraz Internet gezintisi yaptim. Bir yerde "choppy" sorununun elektrik farki sebebiyle Avrupa'ya verilen Fortius'larda olmadigi yaziyordu. Umarim oyledir.

Direksiyon ve ek bisikleti konusu da netlesmeye basladi. Tak-cikarla ugrasmak gercekten zor olur. Bakalim Delta'yi iyi bir indirime ikna edebilecek miyim? Tekrar tesekkurler.

hakano

Daimi Üye
Tepki
316
@burcak

Merhabalar,

I-Magic hayirli olsun. Ilk izlenim olumlu anladigim kadariyla. Forumda VR ozelligi olmayan satilik birkac trainer gorunce, acaba "ilk hevesim gecerse yeterince yogun kullanmaz miyim" diye dusundum. Ne de olsa bayagi ciddi bir yatirim. Bazi linklerde, i-magic ve fortius meraklilarina, yeterince vakit ayiramayacaksaniz bir daha dusunun uyarilari vardi. Herhalde hem spor hem eglence faktoru sayesinde hakettigi ilgiyi bu makinalara vermek mumkun olacak. Iyi pedallamalar.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@hakano

Evet 110 volt olanlar kesinlikle daha problemli gibi, benim Fortius sorunu ile bilgilerim geçen kış forumlardan okuduklarım dayanıyor, şu anda belki çözülmüştür problemler. Delta ile konuşun evet umarım uygun bir şeyler yaparlar.
Rica ederim, selamlar,
Hakan

• Beğen
Tepkiler: hakano