Tacize hayır

CevdetÖZTÜRK

Aktif Üye
Tepki
44
Burda o yönden sıkıntı yok.Gerek yayalar gerek araçlar olsun problem yaşamadım.Hatta kaskını sortunu giyip profesyonel bi hava kattınmı kendine saygı görüyorsun.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir konuyu gündeme getirmek istiyoruz. Bizce gerçekten Türkiye'de bisiklete gönül veren ve ülkesini seven herkesin bu konuya çözüm bulunması için çaba göstermesi gerekiyor.

Hemen hemen her gün yabancı bisiklet gruplarında ya da bisiklet forumlarında tek başına Türkiye'de tur yapan kadın tur bisikletçilerinin uğradığı tacizler gündeme geliyor. Paylaşılan gönderilerin altına gelen yorumlarda da başka kadınların Türkiye'de uğradığı tacizleri okuyoruz.
Eşiyle, sevgilisiyle ya da grup şekilde gelince ''yenge'' dedikleri kadını, tek gördüklerinde (çok özür diliyoruz bu ifade için) ''kolay kadın'' olarak gören bu zihniyete karşı bir şey yapılması gerekiyor.

Yaşadığımız ülkeden, insanlarımızdan utanacak hale geldik. Türkiye'nin şu ya da bu bölgesi değil, ülkenin genelinde bu konuda büyük bir sıkıntı var.
Misafirperverliği ile anılan Anadolu insanına gün geçtikçe ''tacizci'' etiketi yapıştırılıyor. Ve sizler de biliyorsunuz ki toplumumuzun genelini kapsamasa da yaşanan olumsuz olaylar gün sonunda tüm topluma mal edilir.

Ülkemizde seyahat eden yalnız kadın tur bisikletçilerine taciz olayları her geçen gün artıyor. Gerçekten bu konuda bir şey yapılmalı. Bizim gibi bisiklete gönül verenlerin elinden ne gelir bilmiyoruz. Ancak bir şey yapılması gerektiği kesin. Ülkemizin bu şekilde anılması gerçekten bizi rahatsız edici ve utanç verici.
Aslında sadece taciz olayları da değil. Gasp denemeleri, motorla yol kenarına atmaya çalışma ve özellikle çocukların bisikletçileri taşlaması olaylarını da sıklıkla duyuyoruz. Bir defasında benim de başıma (Murat ben bu arada) İznik çevresinde tur yaparken gelmişti. Yol boyunca köyün motorlu gençlerinin küfür, sıkıştırması ve çocukların taşlarına maruz kalmıştım.

Sözün kısası bir şeylerin yapılması gerekiyor. Yoksa gerçekten bir süre sonra ülke bisiklet sürecek uluslararası turcu kalmayacak. Tehlikeli olduğu gerekçesiyle Türkiye'yi atlayacaklardır.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Bu konuda çok haklısınız, keşke böyle olaylar yaşanmasa. Bir şeyler yapılması lazım cümlesi gerçekten ağızdan kolay çıkan kolay yazılan bir cümle ama işte o bir şeyler o kadar kolay olmuyor Türkiye'de maalesef.
Hadi şunu yapalım, hooop herşey çözüldü, şeklinde bir sihirli değnek yok. Büyük bir ülke, çok karışık bir toplum, çok farklı görüşten, inançtan, kültürden ve de eğitimden insanlar yaşıyor. Bütün bu halkı bir anda değiştirmek çok zor.
Ancak ve ancak devletin üst yönetimindekiler bu konuya ciddi şekilde eğilir ve bu tip şeylerin azalması için çabalarlarsa belki bir nebze düzelme olabilir, sonuçta onları dinleyen ciddi bir kitle var. ama onların da bu tip şeylerle uğraşacaklarını sanmıyorum.
Kolay bir iş değil, ama umarım bu konularda uzun vadede de olsa halkımız bilinçlenir.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
784
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
gasp, kapkaç vs gibi sorunlar bölgeden çok dünya genelinde var. ülke farketmeksizin soyulan ya da başına onlarca şey gelen çok fazla turcu tanıyorum.

dünyanın her yerinde kötü insanlar var, binlerce yıldır böyle. aynı şekilde iyi insanlar da var, bir ya da birkaç örnek üzerinden bir topluluğu hedef tahtasına koymak yanlış.

toplum olarak güvenlik ahlağımızı ciddi anlamda kaybettiğimiz doğru, eskiden rahat rahat gezdiğim sokaklarda artık rahat rahat gezemiyorum.

bu arada benim bir şikayetim var, cahil politikacılar toplumu o kadar kötü yönlendiriyorlar ki artık çoğu şeye siyasi bakılıyor. artık insanlar öldüğünde bile siyasi konumuna ya da etnik kökenine göre değer görüyor.

dünyanın bir köşesinde bir afrika vatandaşı öldüğünde kimsenin umrunda değil.

neyse, konuyu dağıtmadan nokta koyayım. dünyanın her tarafında kötü insanlar var.

her ne kadar toplum olarak her geçen gün geriye gidiyor olsak bile bir topluluğu hedef tahtasına koymak yanlış. özellikle kadın tur bisikletçilerini takip ediyorsanız bu tarz olayları hemen hemen çoğu ülkede yaşadıklarını bilirsiniz. mesele ülkeden çok insan olmak ile ilgili, iyi insan kötü insan meselesi.

Pesimistizm

Aktif Üye
Tepki
119
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Valla ne ekipmanım, ne de sponsorum yok yoksa çözüm kolay en azından benim açımdan.

Son düzenleme: