Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

T.E.N.S. Aleti

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında atta tarafından paylaşıldı.

1. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba Sayın Bisikletforum üyeleri,

Bizde bir masaj koltuğu var miracle marka, üzerinde T.E.N.S. aleti var, belli frekanslarda elektrik verip kasların kasılmasına neden oluyor. Bu bölgede ki ağrılar için kullanılıyormuş ve elemanın dediğine göre kasların gelişmesine de yardımcı oluyormuş. Tabi bundaki o ufak aletlerden değil, işkence seviyesine kadar frekans ayarlanabiliyor :D 2 gün önce bacaklarımda biraz ağrı vardı bende akşam o bölgeye frekans 3 te biraz uyguladım kasıldığını çok bariz hissediyorsunuz tabiri caizse bıngıl bıngıl oynuyordu bacaklarım :D Tabi ağrı geçti. Size sormak istediğim bacaklarıma vs. düzenli olarak bu aleti uygulasam düzenli bisiklet sürsem bacaklarım daha hızlı gelişir mi? Veya süremediğim günlerde yapsam hamlamama engel olur mu? Ters etki filan yapar maazallah :)

2. Kadir Eskici

Kadir Eskici Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    merhaba. o alet bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı. sadece bisiklet antrenmanı ve düzenli beslenmeyle kondüsyonunuzu arttırabilirsiniz. elektrik akımıyla kaslar istenidiği şekilde gelişseydi belki de doping olmazdı.

3. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kas gelişimi ile kuvvet gelişimini karıştırma,sen bisiklete binmek istiyorsan,antrenman yapmalısın,böyle ticari şeyleri boşver,dinlenmek için kullan,o kadar...

4. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    TENS aletini sırt ağrılarım ile ilgili gittiğim ortopedist önermişti. Söylediğine göre sadece ağrıları geçirmek için kullanılımı etkili. Aldım ve sırt, bacak ağrılarım için kullanıyorum. Diğer bahsedilen etkiler hikaye..

5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    TENS aleti spordan ziyade tedavi amaclidir ve bir uzman nerede ne frekansta ne kadar siklikta kullanilacagini soylerse tam olarak faydalidir.
    17 yasinda halen buyume ve gelisme ataklari devam ederken agir vucut gelistirme egzersizleri, takviye ilaclar ve bilincsizce TENS aleti gibi ekipmanlar kullanmak vucudunuza yarardan cok zarar getirir.
    Hatta kafaniza gore gelistireceginiz, arastirilmamis, yasiniza uygun olmayan antrenman programlari ve agir egzersizler de eklemlerinizde ve kas gelisiminizde probleme neden olabilir.
    Ornegin sag tarafiniz guclu diye saginiza yuklenirseniz solunuzdaki kaslar zayif kaldigi gibi gozle gorulur bir orantisizlik ortaya cikar yillar icinde (vucut gelistirme yapan birinde gormustum trajikomikti :) )
    Yuksek viteste dusuk kadansla uzun sure zorlarsaniz, isinmadan agir antrenmanlara cikarsaniz bisikletinizle, diz ekleminizde deformasyonlar olusur ve ilerleyen yaslarda kireclenme meniskus sorunu yasarsiniz vb.
    Sanirim anlatilmak istenen icin bu ve bunun gibi cogaltilabilecek ornekler yeterli olmustur.
    Ama siz kendi keyfinize gore "ben deneyeyim bisi olmaz" derseniz siz bilirsiniz.
    Cunku bahsedilen sorunlari genc bir bunye 1-2 gun icinde veya birkac hafta icinde farketmeyecektir...

Çağlayan, atta ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  6. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyu tamamen unutmuşum, hatta konu olan şeyi yani tens aletini de unutmuşum. Bahsettiklerinizin tam tersini yapıyorum şu anda, yüksek kadans sürüyorum ve ağırlıksız 25x3 squat yapıyorum. Tabi bisikletimle çamlığa tırmanıp orada soğumadan yapıyorum, sonra sürüşe devam ediyorum tekniğimi vs. geliştiriyorum. Protein tozu ve hastalık amaçlı hariç supplementlere karşıyım, her şeyin doğalı güzel, ayrıca protein tozu da kullanmıyorum. Birde spor salonuna gitmiyorum, ama gittiğim zamanlarda oradaki hocaları bile dinlemeyerek hızlı, hafif ve çok tekrar çalıştım hep.
    Bu arada bir sorum olacak (sadece merak) bu tens aleti spor sonrası vücuttaki laktik asit'i atmaya yardımcı olabilir mi?

MehmetAliB. bunu beğendi.
  7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Laktik asit olusumu, etkileri ve atilmasina dair burada detayli bilgi bulabilirsiniz:
    http://www.cyclingtr.com/antrenman-saglik/saglik/laktik-asit-nedir-ne-ile-nasil-savasiyoruz.html

Ayrica hangi spor olursa olsun yogun tempo sonrasi esneme hareketleri yapmaniz cok onemlidir. Derin nefes ve kasilmis kaslari esneterek yapilan rahatlama egzersizleri; kalp ritminizin normale donmesini, kan dolasiminizin rahatlayarak damarlarinizin acilmasini, laktik asitin kaslardan dagilmasini, kaslarinizin gerilip uzayarak rahatlamasini ve daha esnek yapiya donmesini saglayacaktir. Bu sekilde normal hayatinizda da daha esnek bir yapiya kavusursunuz.

8. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Her cihazda EMS modu yoktur. Sadece tens olanlar ağrı içindir kas için EMS olması lazım. Spor sonrası kullanıyor ve bilinçli kullanım için reçeteli bir program dahilinde..Bu iş için yapılanlar 1000-5000 tl aralığında fiyatları var. 50 tl lik cihazlarla sakın denemeyin. Özel frekans ayarlarını bilen biri yapması lazım. Tabi tüm bunları pro sporcular kullanıyor. Özellikle vücut geliştirmede yaygın.

9. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bencede eğer kullanılacaksa uzman tavsiyesi ile kullanılmalı ki yaş 17 tam kasların hızla gelişme yaşı.

10. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, o makaleyi okumuştum, ben spor sonrası esnetme olarak http://www.bodyforumtr.com/threads/stretching-esnetme.2117/?t=2117&highlight=streching burada yazılanları yapıyorum. Esnetmenin öneminin farkındayım ve esneklik olarak yaşıtlarımdan ilerideyim, sırf bu hareketleri yaptığım için değil, kendi özümden de gelen bir esneklik var.

suat akman bunu beğendi.