Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

suyu geç içtiğimde başım ağrıyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında refah terzi tarafından paylaşıldı.

1. refah terzi

refah terzi Üye

Seviye:
    Beyler bisiklet kullanımında geç sıvı aldığımda başımın arkasında ağrı oluyor.
    yani şöyle diyeyim...

50 kmlik yolu kat ederken susadığım zaman "mola verince içerim" mantığı ile hareket ettiğimde tur sonunda evde başımın arkası ağrıyor.

yine 50 kmlik yolu kat ederken susar susamaz sıvı aldığımda bir sorun olmuyor.

yanlız bu bende oluyor. bana eşlik eden arkadaşım geç su içse de başının ağırmadığını söylüyor.

acaba tansiyonla mı alakalı?

2. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Bence durumun normal.
    Çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir gerçek var. Susadığında, vücut çoktan dehidrasyon olmuş demektir. Yaz gününde, antreman yaparken susamış olmana rağmen yol yapmaya devam edersen vücudunu iyice susuz bırakmış oluyorsun.
    Şahsen bisiklet üzerine binmeden önce en az yarım litre su içiyorum, yolda da yarım litrelik suluğum birkaç kere dolup boşalıyor.
    Bir de böyle 50-60 km lik idmanlarda mutlaka bir şişe izotonik içecek almanı şiddetle tavsiye ederim. Benim tercihim powerade. Terlerken sadece su değil, mineral de kaybediyorsun.

3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu konuda doktora danışın bana kalırsa veya forumdaki daha bilgili arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. Fakat her insanın metabolizması farklı. Ve bana kalırsa tur sırasında su olayını ertelemeyin, vücut sürekli su kaybediyor ve sizin sürekli su takviyesi yapmanız gerekmekte dehidre olmamak için. Ben genelde susamadan su içerim, susuzluğu çektiğiniz anda dehidre olmaya başlamışsınızdır çünkü. Ayrıca içtiğiniz suyun kaybedilen suyun yerine konması daha zor oluyor ve bir 20 dk - yarım saatlik zamanı kapsıyor. Su kaybının yol açtığı şeyleri araştırırsanız da bisiklet üzerindeyken ne kadar zararlı şeyler olduklarını göreceksinizdir. Fizik kapasiteniz anından %10-20 düşer + olarak halsizlik ve dikkat eksikliği başlar. Molaları beklemeyin, susuzluk hissi çekmeye başlamadan suyunuzu için (;

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Antreman öncesi 1-2 bardak su içerim. Antremana başladıktan sonra susamadan su içmeye gayret ederim. Su sayesinde vücudun mineral dengesi korunur.

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Eskiden powerade içerdim. Şimdi kesinlikle bıraktım sadece su içiyorum. Powerade gibi içecekleri içince insan bir anda kendini süper güçlü hissediyor. Bu kadar mı olur? Bunların içinde bir sürü mineral olduğu kesin ama içinde kan şekerini aniden yükseltip kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bir takım katkılar var. Bunlar zararlı şeyler. Kan şekerinin aniden yükselmesi istenmeyen bir şey. Yükselen kan şekerini hücrelere dağıtmak için insülin hormonu salgılanıyor. Kan şekeri sürekli yüksek ise süreki insülin salgılanıyor ve sürekli insülin bir süre sonra yağ yapmaya başlıyor. Ayrıca insülin direnci de başlayabilir.

O yüzden sadece su içiyorum. Herhangi kaynaktan alınmış bir su yeterli. Size de öneririm.

6. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    "Vücutta Bulunan Suyun Kaybedilmesi Sonucunda Ne Gibi Durumlar Gözlenir?

%1 su kaybı ile susuzluk hissi, vücut ısısında düzeninin bozulması, performans azalması görülür.

%2 su kaybı ile vücut ısısının artması, susuzluk hissinde artış olmaktadır.

%3 su kaybı ile aşırı susuzluk hissi, vücut ısı düzenin ciddi oranda bozulması meydana gelir.

%4 su kaybı ile fiziksel performans %20-30 oranlarında düşer.

%5 su kaybı ile baş ağrısı, baş dönmeleri, yorgunluk ve uyku hali, mide bulantıları görülür.

%6 su kaybı ile aşırı halsizlik, uyuşukluk, titreme meydana gelebilmektedir.

%7-8 su kaybı ile bayılmalar gerçekleşebilir.

%10 su kaybı ile bilinç kaybı meydana gelir.

%12-20 su kaybı ise hayati önem taşımakta; ölüm gerçekleşebilmektedir."

7. Aydın Diricanlı

Aydın Diricanlı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yukarıda arkadaşlar yazmış.Sizin durumunuz basitçe dehidrasyon (Aşırı su kaybı) olarak nitelenebilir.Ancak egzersiz yaparken alacağınız sıvının miktarı ve niteliği oldukça önemlidir.Susuz kalmıyayım diye haddinden fazla su alırsanız bu seferde over-hidrasyon oluşur ki buda iyi bir şey değildir.Sadece su almak ile ter yolu ile kaybettiğiniz tuz ve minerali geri alamazsınız.Egzersiz anında sıvı alımı son derece bilinçli yapılması gereken bir şeydir.Forumda ve dahası internette egzersiz öncesi ve sonrası beslenme ve egzersiz anında sıvı alımı ile ilgili çok faydalı yazılar var mutlaka okuyunuz.

Aşağıda ki linkte, dehidrasyon tarif ediliyor.Özellikle 3.paragrafa dikkat ediniz.Sizin şikayetlerinizi tarif ediyor.

http://www.detoks.net/detoks-hidrasyon-dehidrasyon.htm

Akdağ Serdar bunu beğendi.
  8. refah terzi

refah terzi Üye

Seviye:
    arkadaşlar teşekkür ederim cevaplar için.
    Aydın bey makale için ayrıca teşekkür ederim. bu dehidrasyon denilen sıkıntının bu kadar ciddi olduğunu bilmiyordum.

9. kaanduro

kaanduro Üye

Seviye:
    Murat powerade in zararlı olabileceğini açıkcası pek tahmin etmemiştim. Bahsettiğin gibi kan şekerini ani yükselten herhangi birşey vücut için çok zararlı o konuda sana katılıyorum. Peki mineral ihtiyacını nasıl karşılayacağız ?

10. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Burn, Redbull tarzı enerji içecekleri zararlı, bunları sadece vodkayla içiyorum :) Fakat powerade neredeyse tüm sporcuların mineral takviyesi açısından kullandığı birşey. Çokta zararlı olduğunu sanmıyorum açıkçası. Olimpiyatları izliyorsanız tüm atletler koşu sonrasında powerade'i alıyorlar ellerine. Ayrıca forumdan Derya Abi (Keçeci) suya kesme şeker ve tuz ilave ederek içmemi önermişti çıkacağım turda. Bu da mineral takviyesi açısından daha doğal ve zararsız bir yöntem.