Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Süspansiyonlu maşa mı, düz maşa mı?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Ahmet Kapusuz tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Kapusuz

Ahmet Kapusuz Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar biliyorum bu soru defalarca sorulmuştur. Onları da kısmen okudum fakat kesin karar veremedim. Şu anda bisikletimi parça parça yeni bir bisiklete dönüştürüyorum. Bir sonraki ay da kadro ve maşayı almayı düşünüyorum. Fakat maşa konusunda kararsızım. Bisikleti %90 oranında asfaltta %10 oranında da belki toprak yol gibi falan yerlerde kullanacağım. Maşa için bütçem de 50 lira dolaylarında. Bu yüzden süspansiyonlu iyi bir maşa alamayacağım için düz bir maşa almayı düşünüyorum. Bütçem dolaylarında ikinci el veya sıfır hafif ve dayanıklı sayılabilecek maşa bulabilir miyim? Ya da süspansiyonlu maşa almak daha mı mantıklı? Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

2. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletinizi şehir içinde kullanmayı düşünüyorsanız düz maşa alın amortisör alırsanız sizin için fazladan ağırlığı olur. Ben arazide bile düz maşa kllanıyorum biraz sarsıyo ama ben alıştım:D yani bana göre şehir içinde bisiklet kullanacaksanız amortisöre gerek yok:in:

Ahmet Kapusuz bunu beğendi.
  3. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kilitsiz xcm 70tl'den başlıyor, günlük kullanım için ikinci bisiklete almıştım,
    ama araziye sokmadan duramadım; yaylanmasına yaylanıyor ama maşa sıfır
    olmasına rağmen boşluk var gibi geldi. Arazide kullanıyorsanız düz maşadan iyidir,
    asfaltta kullanıyorsanız gereği yok.

Bence düz maşa alın bir bisikleti kullanmaya başlayın, sonraları bir arazi tutkusu
    gelirse zaten eksikliğini hissedip daha iyi bir amortisör alırsınız, o zamana kadar
    para ayırmış olursunuz.

4. Ahmet Kapusuz

Ahmet Kapusuz Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Büyük ihtimalle tercihim düz maşadan yana olacak. Yeni sistem gidon ve kadrolara uygun düz maşa çok fazla göremedim piyasada. Ankara'da veya internet üzerinden bu tür maşa alabileceğim bir yer biliyor musunuz? Bir de karbon olmayacağını düşünürsek ağırlığının tahminen hangi civarda olması normal sayılır?

5. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    xcm maşaların kronik sorunu o kendi kullandığım ve arkadaşlarımda kullandoğım bütün xcm maşalarda bi boşluk var. hiç bir şekilde geçmiyor.

arkadaşlarında dediği gibi, eğer şehir içinde kullanıcaksanız yada turlara katılıcaksanız düz maşa alın, amortisör hem gereksiz ağırlık olur hemde gereksiz yere çalışarak gücünüzü emer.

fakat ileride araziye girerim diyorsanız kesnlikle amortisör alın. ama tavsiyem xcm yerine biraz daha para biriktirip xcr almanızdan yana olurcaktır.