Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Süspansiyon - Sabit Maşa Seçimi

Konu, 'Süspansiyon' kısmında furkan istanbulluoğlu tarafından paylaşıldı.

1. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Bisikletim Scott Aspect 50. Üzerinde Xcm V2 Maşa mevcut. Bisikletimi hemen hemen sadece asfaltta okula gidip gelirken kullanıyorum. Çoğu zaman da kilitli kullanıyorum. Bu durumda sabit maşa kullanıp ağırlıktan tasarruf etmeyi düşünüyorum.

Neden sabit maşa?

1-) Profesyonel ve hafif bir maşa ile 2.7 kg civarında olan maşamı 1.5 kilo olan bir maşyla değiştirip 1.2 kg tasarruf etmek hem kullanma şeklim hem maddi açıdan pek mantıklı gelmiyor.

2-) 150 liraya alacağım sabit karbon bir maşa ile 2 kilo tasarruf etme şansım var.

3-) Fox ya da benzeri bir maşaya verilecek parayla hem bahsettiğim maşayı hem de komple deore hatta slx set kurma şansım var ve daha mantıklı geliyor (Üzerinde 8'li sistem mevcut)

Kullanma şeklim de göz önüne alındığında sizin görüş ve tavsiyeleriniz nelerdir? Keyifli pedallamalar.

2. onur ti

onur ti Aktif Üye

Seviye:
    Zaten en mantıklısını yazmışsın. Karbon maşalar güzel de duruyor:in:

furkan istanbulluoğlu bunu beğendi.
  3. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Maşa uyumlu. Yol bisikleti de düşünmüyor değilim ancak iyi bir şey almak için en az 1 sene para biriktirmem lazım:D bu süre içinde çok masrafa kaçmadan daha kullanışlı bir bisiklete sahip olmaya çalışıyorum.

Birde merak ettiğim maşa değişimi çok zor bir işlem mi? Atıyorum 1 hafta sonu araziye girmek istediğimde 1 saat gibi bir sürede amortisörü geri takabilir miyim?

4. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hali hazırda maşa varken, 1 kg ağırlıktan kazanmak için Fox gibi yüksek fiyatlı maşa almak mantıklıca gelmiyor.

5. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    maşayı nereden alacaksınız? (reklam olmasın derseniz özel mesajla bildirirseniz de olur) fiyat çok uygun!

6. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Yani sonuçta sadece ağırlık değil eğer yarış ya da arazi için alınsa mantıklı olabilir ağırlığın dışında da birçok artısı mevcut ama asfalt için bana da mantıksız geliyor :) Ama acaba sabit maşa mantıklı mı ?

7. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Hocam yaklaşık 80 euro idi markası mosso'ydu. Ankara da scott bayisi de olan ünlü bi firmada lakin şu anda sitesinde görünmüyor sanırım satılmış :( Çok moralim bozuldu şu an..

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Üzgünüm ama, sabit maşa takacaksanız keşke yol bisikleti veya trekking bike denen bisikletlerden edinseydiniz.

Alacağınız sabit maşa, 80 mm amortisörlü maşa uzunluğunda dizayn edildiği için uyum sorunu çıkartmaz.
    Eğer furş yatağının ayarını tuttururum diyorsanız, maşa değiştirmek 15 dk alacak bir iştir. Fren ayarını da unutmamak gerekir.

Ama dediğim gibi, ince lastik, sabit maşa taktıktan sonra bisiklet alırken dağ bisikleti almanın pek bir anlamı yok gerçekten...

9. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  10. furkan istanbulluoğlu

Seviye:
    Haklısınız aslında ancak biraz uygun fiyata bulmuştum, birde geçmişten alışkanlık direk dağ bisikleti bakıyordum alırken :) Gerçi yaz geldiğinde araziye giriyorum, normal dönemde okuldan vakit kalmadığı için sadece asfaltta kullanıyorum.

Bildiğim kadarıyla xcm v2 100mm sabit maşalar 80 için demişsiniz uyumlu olur mu ?

Uygun olduğumda bir tane yol bisikleti alayı düşünüyorum bu arada artık 5 ay 1 sene ne zaman olursa :)

11. furkan istanbulluoğlu

Seviye:

Benim kaçırdığım oldukça şık ve uygun fiyatlıydı alu olan çok çirkin :) diğeri de disk için ve çok pahalı, artık bekliycez, bulduğum firma alu ve karbon getiricek sanırım yine aynı markanın.

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Muhtemelen bir sorun çıkmaz, gerçi geometri elbet değişecektir ama kısa sürede uyum sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Tabi yine de Scott'a bir mail atıp sorabilirsiniz, hatta mümkünse direk Scott'un kendisine mail atın.