Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

sürüşte asprin kullanmak ??

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Tolga Can Sabah tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Can Sabah

Tolga Can Sabah Kıdemli Üye

Seviye:
    benim bildiğim asprin kanı biraz daha akışkan yapıyor bunun bisiklet için ne faydası var ? akışkan olunca hücrelere daha kolay mı ulaşıyor ? Yoksa bunların hepsi kocakarı tariflerimi:D aspirinin faydaları ve zararları nedir ?

2. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Bu tür konuları ve soruları yanlış buluyorum. Özellikle ilaçlar konusunda yorumlarda bulunmak forumu okuyan bilinçsiz ve küçük yaştaki arkadaşları yanlış yönlendirebilir. Kusura bakmayın ben bu konuda çok hassasım. Kalp hastalıklarına iyi gelip gelmediği bile henüz tam olarak anlaşılmamışken aspirinin bisiklet sporuyla bağdaştıramazsınız.

Herkes bildiğini yazarsa, biri de kalkıp "ben spordan önce 5 tane atıyorum ağzıma güç veriyor" derse, sonra bunu 1 yıl sonra arama yaparak rastlayan 13 yaşında vücut geliştirme meraklısı bir çocuğun nasıl yorumlayacağını siz tahmin edin.

Yaptığınız spora katkı yapmak istiyorsanız iyi ve dengeli beslenin, antrenman yapın. İlaç ve yapay güçlendiricileri özendirmeyin lütfen !

Ercx, İLKER TAŞ, abrean ve 23 kişi daha bunu beğendi.
  3. tuncdemir

tuncdemir Üye

Seviye:
    Selamlar,

Sürüşte asprin kullanmak başlığından soruya cevap vermek gerekirse aspirin kanı incelten, kanın daha sulu olmasında etkili olduğu söylenen bir ilaç. Bir ilacı gereksiz yere kullanmanın zararlarının büyük olmasının dışında kanın pıhtılaşmasını yavaşlatacak bir etkisi olabileceği göz önünde bulundurulması gereken bir durum. Sürüşte başınıza gelebilecek bir kaza durumunda nelere yol açabileceğini iyi düşünmek gerekir. Bence asprin kullanmak akıllıca bir tercih olamaz...

Bu bilgileri yok sayarak, aspirini kanı incelten ve dolayısıyla; dolaşımın hızlanması ve kasların daha çabuk tepkiler verebilmesi gibi iyi etkileri olabileceğini ileri sürenlerde bulunmakta... Ancak bunun ispatlanmış bir araştırması bulunmamakta; yani meşhur kullanımıyla Placebo, müthiş kullanımıyla cahil aldatmacası!
    Kısa bir araştırma sonucu şöyle bir referans bilgiye de ulaştım;
    1-) http://www.kisiselbasari.com/Yazici.asp?tur=haber&ID=2449

2-) http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/4571416.asp?yazarid=95

HaliliOzturk bunu beğendi.
  4. Bozcan

Bozcan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben doğal olarak vucuda girmeyen butun performans arttırıcı maddelere karsıyım. Yok su profesyonel bunu kullanıyormus yok bu bunu kullanıyormus diye cıkan söylentiler bunlar.

Bu asprin söylentisinin sebebini acıklamaya calışayım. Pro Tur sporcularının kırmızı kan hücresi sayıları normal insanlara göre o kadar yüksek oluyor ki kanı kalbin ciddi zorlanacağı sekilde kalın ve akması zor hale getiriyor. Bu durumdan şikayetci olan sporcuların da bazıları asprin kullanıyor ve kanı cıvıklastırıyor. Fakat bu sporcuların kişisel doktorları var ve bu ilacın kullanılması kendi tercihi değil doktorun tercihi.

Bizim elit sporcularımızın cok buyuk bir kısmı bile o kan sayımına ulasmaktan cok uzaklar. Hele formda kalmak için bu sporu yapanların veya amatorce yarıslara katılanların böyle maddeleri kullanmaları tamamen efsane uzantıları.

Kafein'e gelelim; vucut kafeine cok hızlı bir şekilde alısır. Baska bir değişle eger her suruse cıktıgınızda kahve içiyorsanız veya normal hayatınızda kahve veya kola içiyorsanız kafein performans arttırıcı olarak işlevsiz kalır. Bu konudaki arastırma yazılarını okursanız, kafeinin işlevsel olması için yarışdan önce 6 hafta kadar kafein almamanız gerekiyor. Yoksa etki tamamen placebo.

Bu yuzden cok masum maddelere bile performansı arttırır diye güvenmeyin. Daha sıkı antrenman yapın.

Saygılar.

5. yusuf karaca

yusuf karaca Üye

Seviye:
    aspirin hakkında bi fikrim yok ama antreman öncesinde ve sonrasın maden suyu(soda) ve meyve suyu(ewde sıkılmışsa dah iyui olur) yada bunların iksini karıştırıp içmek insana çok fazla enerji veriyo ve yorgunluktan ölmek üzere gibi hissediyosanız yine madensuyu ve meyve suyu insanı kendine getiriyo fındıklı karmelli çikolata gofret tarzında şeyler de çokk enerji veriyo benim bildiğim bu yanlışım varsa doğrusunu bilen birisi düzeltirse sewinirim saygılarımla

Onur Kula bunu beğendi.
  6. ENDORPHIN

ENDORPHIN Kıdemli Üye

Seviye:
    ben beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunuyum.bize anlatılan ve bildiğim kadarıyla spordan 40 dakika önce vücuda alınan aspirinin direk yağları yakma özelliği var.yağlarda vücutta en büyük enerji kaynağı olduğundan yağların yanmasıyla performansta artış gözlenilebilinir.hemde kilo vermek amacıyla da 1 e 1 dir diye biliyorum...ama en kaliteli yol sağlıklı beslenme ve spor spor spor...

7. Erdi Buyuran

Erdi Buyuran Aktif Üye

Seviye:
    Ya böyle birşey mümkün mü ne kadar saçma bi konu.Günde 1 den fazla alınan aspirinler vücuda bağışıklık kazandırıyor ve vücut sürekli aspirin istiyor aynı sigare tiryakilerinin sigara istedikleri gibi.

8. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    sakın mesajınıza karşı olarak algılamayın verdiğiniz cevap gayet doğru ve güzel ama böyle soruları yanlış bulmanız bence yanlış çünki:sormadan kullanmış olsa daha mı iyi olacaktı bilemediği birşeyi sormak öğrenmek yanlışmı ,siz biliyor olabilirsiniz , bildiğiniz için böyle sorular garip gelebilir ama bilmeyen için öyle değil.Bir de kanıtlanmış bir şey yok demiştiniz ,zaten kanıtlanan ne varki? bugünün doğrusu yarının yanlışı dünün yanlışı bugünün doğrusu olabiliyor.Her araştırmacı bilim adamı bile aynı konu üzerinde zıt fikir beyan edebiliyor.Kesinlik sadece şu an kalıplar için geçerli değilmi.
    saygılarımla

9. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet endurance sporla uğranşanların eritrosit denilen kırmızı kan hücreleri daha fazla olabilir ama çok fazla olamaz bu fazlalığın nedenide yasaklı maddelerdir başta epo olmak üzere kanın yoğunluğu dediğiniz hemotokrit oranıda normal insanda% 45 civarda akışkanken bu ilacı alan kişide %70 ve üzerine çıkar ki buda jöle gibi demek ve bu jöleyi aspirinle açmak kolay değil özel ilaçları var.Kafeinle ilgili bende ayrı bir teori söyliyeyim içildkten sonra 30--60 dk arası etkisini göstermeye başlar ve doping kabul edilebilmesi için bir sferde 6 bardaklık tüketilmesi gerekir.Kafeinin vücudta dediğiniz gibi depolandığını duymadım ve bilmiyorum olabilir araştırıcam
    saygılarımla

10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    bence hocanız öyle söylememiştir ,yada başka birşey anlatmış olmalı ,söylediysede ozaman hoca değildir heralde normalde bile bazı kimyasallar dışında böyle birşey yok ozaman çok basit olurdu bu kadar emek zaman para ve bilgi boşuna olaması lazım ki değil.Sadece bazı maddelerin antrenman öncesi alımında yağ metobolizmasını aktif hale getirdiği söyleniyorki !!!neden herkes 10 yılda aldığı kiloyu 1 ayda vermek ister o kadar kolaymı gr gr al kilo kilo ver her vucudun bir işleyi ve metabolizması farklı yani nabza göre şerbet gerek
    saygılarımla

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aspirin antienflamatuar etkisi nedeniyle performans dayanıklılığı arttırmak, lipogenesis etkisi nedeniyle yağ yakımını arttırmak amacıyla kullanılabiliyor sporcular tarafından, en bilinen ve zararlı olabilecek yöntem eca (efedrin kafein asprin) kombinasyonu yağ yakıcı olarak bilinir ancak efedrin oldukça zararlı olabilecek bir madde, daha masum olarak aspirin+kafein kullanılabiliyor yağ yakıcı olarak ve oldukça etkili bir yöntem, ancak insanların bir antrenör ve beslenme uzmanı kontrolünde olmadan kullanmasını kesinlikle tavsiye etmem, yine ciddi spor yapmayanların zaten böyle şeyleri kafalarına göre ve antrenör kontrolü olmadan kullanmaları yarardan çok zarar getirebilir. Ayrıca asprin alındığında bir kaza halinde kanamanın daha zor durdurulacağı da akıldan çıkarmamak gerekir...

Akif Y. ve Bozcan bunu beğendi.
  12. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    hepimiz burada kendi bildiğimiz fikirleri sunuyoruz doğru veya yanlış
    kafein psikomotor uyarıcı sınıfında ,efedrin ise sempatikominetik aminler sınıfında üçünün birleşimini hep duydum ama hiç denemdim etkisini bilemiyorum ama bunun hangi doktor veya araştırma merkezinde hangi sporcular üzerinde araştırıldıktan sonra bu sonuca varıldı bilemiyorum ama sorup soruşturcam ve bulduğum bilgileri sizlerlede paylaşıcam
    saygılarımla

Hakan Yazman bunu beğendi.
  13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bence de denememekle iyi yaparsınız, sağlıklı şeyler değil özellikle efedrin ve türevleri oldukça tehlikeli olabilecek maddeler, kafein de (kahve vs ) merkezi sinir sistemi uyaranları olarak bisikletçilerin ve dayanıklılık sporcularının çok başvurdukları uyaranlardan, elbette akıllıca kullanıldığında fayda sağlıyor, gereksiz kullanıldığında ise adrenal bezleri yıpratıyor ve tolerans oluşmasına neden oluyor....

ECA stack ı şurada konuşmuştuk : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=28826

Kafeini ise şurda irdelemiştik : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=29178

14. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet hakan bey verdiğiniz adrelere giderek inceledim .orada alıntıları ve yorumla mevcut ama benim dediğim bilimsel bir makaleye bağlı o eca dedğinizin sonucu yok evet bugün ayrı ayrı kafein efedrin ve apirinin fizyolojik etkileri biliniyor dediğim üçünün karışımı ve hangisinin hangi oranda karıştıralacağı belli değil kişiler kulaktan duyma ve duyduklarını uygulamada bayağı çaba harcıyorlar.hatırlarsınız yıllar önce zakkumun kansere iyi geldiği söylendikten 1 ay sonra zehirli olan bu bitkiyi kaynatıp içerek bir sürü insan öldü.Bu zaten duyulan herşeyi kullandığımaza bir kanıt.Genede benim demek istediğime cevap bulamadım hangi araştırma sonucu bu yargıya varıldı?Sakın yanlış anlamayın böyle birşey yok diyemiyorum çünkü bende size bir sonuç veremiyorum
    saygılarımla

15. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hakan, uyarılar için teşekkürler, benzer bir mesajı yazmak üzereydim.

Buradaki yazıları okuyan ve performans artışını bu tip maddelere bağlı sanıp sempati duyanlar için hatırlatmak istediğim bir olay var.

Tom Simpson, 1967'de performansını arttırabilmek için bu tip bir karışımı denediğinde hiç bir sağlık sorunu olmadığı halde kalp krizi sonucu öldü. Bu spor tarihindeki bir çok vakkadan bir tanesi. Daha meraklılar için açıklamaya devam edeyim. Simpson, amfetamin, alkol ve diüretik üçlüsünü denedi.

Bu maddeleri az zararlıdan çok zararlıya sıralarsak, sıralama kafein, efedrin, amfetamindir. Kafein (-in belli miktarından sonrası), efedrin ve amfetamin WADA tarafından yasaklı maddeler listesindedir. Yani dopingdir.

Kafein 2009 yılında WADA tarafından tekrar izlemeye alınanlar arasına girdi.

16. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Elbette dayanaksız olarak birşeyleri söylemek istemem, biz de Türkiyenin en iyi antrenörlerinden, en iyi profösörlerinden eğitim aldığımız için verdiğimiz bilgilerin bilimsel temelli olduğunu düşünebilirim sanıyorum, hatta şansımıza eğitmenlerimizden birinin bitirme tezi kafein üzerineydi, bunların elbette kullanım protokolleri miktarları var, miktarları mevcut, zakkum bir balonda olabilirdi bir mucize de ama konumuz bu değil, kafein belki en eski ve en sık kullanılan ergojenik yardımcılardan, hatta yasal performans arttırıcılar arasında en çok etkiyi yapanlardan olduğu söylenebilir, elbette pek fazla etki etmeyen insanlar da mutlaka vardır, bu da sporcunun bir ergojenik yardımcıya tepkisiyle ilgili, tecrübelerime dayanarak genel olarak efor öncesinden 40 dakika kadar alınan 100-120 mg kafein (koyu güzel bir bardak filtre kahve) alan bir atletin 20 km zamana karşı derecesinin iyileşeceğini varsayabilirim ama kimisinde 40 saniye olabilir, kimisinde 2 dakika bu sporcunun verdiği tepkiyle ilgili, bunu mesela 300 mg aspirinle kombine ederse derecesi daha iyi olabilir, veya antrenman sonrası toparlanması hızlanabilir, bunları kreatin ve karbonhidrat yüklemesi ile yaparsa bambaşka neticeler elde edebilir ama bunlar sporcuyu iyi analiz etmek, senenin hangi döneminde hangi yarışları hedeflediği, vücut yapısının ergojenik yardımcıya nasıl tepki verdiği (mesela krampa yatkınmı, anaerobik eşiğini zorlayabiliyormu, acıya dayanıklılığı nedir vs) yanıt ile ilgili şeyler burda antrenör tecrübesini, sanatını konuşturmak durumunda, örnek vermem gerekirse çalıştırdığım bir yarışçı çok iyi neticeler alıyordu, daha sonra benim verdiğim direktiflerin dışında önemli bir yarışta performansını daha da arttıracağını düşünerek kafein olayını abartmış ve sonuçta 2 tur içinde bacaklarına kramp girerek yarış dışı kalmışdı, bu da bilginin yanlış kullanıldığında, tecrübeli kişilerin bilgileri gözardı edildiğinde alınacak kötü sonuçlara masum bir örnek . Kendi üzerimde de oldukça etkili olduğunu söyliyebilirim kahvenin. Bir ergojenik yardımcının etkili olup olmadığını anlamanın en iyi yolu denemektir, ben mesleğim gereği tüm ergojenik yardımcılar ve kullanımları konusunda yetkinim ama hiç bir okuyucuma kendi kafalarına göre kullanmalarını önermiyorum daha önce söylediğim gibi, ancak yapılarını iyi bildiğim beraber çalıştığım sporculara tavsiyelerde bulunmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Hakan Yazman

Fırat Dizman bunu beğendi.
  17. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aynen öyle Gürol, rahmetli olan sporcunun da kullandığı diüretik ve amfetamin öldürücü noktayı koymuş ve gerçekten diüretik çok tehlikeli bir kombinasyon, o zamanlar da amfetamin kullanımı yüksek seviye atletler arasında çok yaygındı ve bilgi ve spor bilim çok ilerlemediği için gerçekten tehlikeli, karanlık yıllardı...

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Kafeinin testte pozitif çıkması için gereken miktar konusunda bilgin var mı Gürol ? Eminim bir çok insanın alacağından çok daha yüksek bir limit koyulmuştur. Bir de psüedoefedrin de kafein gibi belli bir limite kadar serbest sayılıyor gibisinden bir şeyler duymuştum Gürol veya bilgisi olan biri yeri gelmişken aydınlatırsa güzel olur...

19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hakan 4 yıl önceki limit 12mgr/ml.

Four years ago, WADA considered it an offence for an athlete to have a urine concentration of caffeine greater than 12 micrograms per millilitre.

Senin mesajından sonra tekrar tekrar araştırdım. 4 yıl önce senin daha önceki mesajlarında bahsettiğin gibi yasaklı listesinden çıkarılmış. 2009 listesinde ise listeye geri girmiş. Ancak direk yasaklılar arasında görünmesede "takip" (monitoring) listesine alınmış. Anladığım kadarıyla 2009 boyunca sporculardan alınan örnekler test edilecek kullanılan kafeinin durumuna göre tekrar yasaklı olacak. Altta ilgili bir yazı var (ingilizce).

http://www.abc.net.au/science/articles/2008/08/01/2321478.htm

20. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    6 bardak için kullanılacak kahve olarak yeterli tabi bu kişinin bir bardak için kullnadığıylada ilgili ama yetkililer normal olarak miktarı herkes anlasın diye 6 bardağa eşdeğer bir kahve olarak nitelendiriyor
    saygılarımla